Recommended Posts

imi cer scuze ca nu am mai specificat , dar da , era vb de un MTB transformat putin intr-un road . Totusi diferenta de diametru la roti nu este mai mare de 2-3 cm , iar diferenta de foaie mare la mine este de 44-32-22T ( XT ) , fata de un Shimano 105 de 50-34T, dar eu am pinionul mic de 11 , fata de 12 ( pentru sosea ) .

Deci 44 / 11 = 4 ( raport ) , fata de 50 / 12 = 4.167 . Oare diferenta de 2-3 cm la diametrul rotii + diferenta de raport de 0,167 ar face diferenta intre viteza de maxim 45 MTB si 60-70 road .

Cadenta de care vorbiti care ar fi ? Nu am kilometraj cu cadenta , dar voi incerca sa numar , cate rotatii complete ale pedalierului pe minut ar fi ok pentru sosea ?

Foloseste calculatorul de aici pentru comparatii intre diverse combinatii foaie/pinion/diametre roata. Chiar daca ai kilometraj (ciclocomputer) fara senzor de cadenta, poti sa il folosesti pentru mentinerea unei anumite cadente (calculezi ce viteza corespunde de exemplu cadentei de 80 rpm atunci cand mergi cu foaia x si cu pinionul y la bicicleta ta, cu rotile de diametru z).

am nevoie de o roata spate, cu caseta ptr 7/8/9 pinioane. vreau sa fac ceva "experimente" si parca nu imi vine sa dau banii pe una noua, asa ca daca este cineva care isi schimba rotile la cursiera, sau are o rota spate, "in plus", va rog sa-mi dati de stire.

daca nu se gaseste nimic sh, va rog sa-mi spuneti daca ati folosit aceasta janta si cum se comporta: http://www.remerx-rims.com/rapid-rmx-6515-2/

... cumpar, in cazul in care nu se intelege din postul precedent.

imi cer scuze ca nu am mai specificat , dar da , era vb de un MTB transformat putin intr-un road . Totusi diferenta de diametru la roti nu este mai mare de 2-3 cm , iar diferenta de foaie mare la mine este de 44-32-22T ( XT ) , fata de un Shimano 105 de 50-34T, dar eu am pinionul mic de 11 , fata de 12 ( pentru sosea ) .

Deci 44 / 11 = 4 ( raport ) , fata de 50 / 12 = 4.167 . Oare diferenta de 2-3 cm la diametrul rotii + diferenta de raport de 0,167 ar face diferenta intre viteza de maxim 45 MTB si 60-70 road .

Cadenta de care vorbiti care ar fi ? Nu am kilometraj cu cadenta , dar voi incerca sa numar , cate rotatii complete ale pedalierului pe minut ar fi ok pentru sosea ?

Ciclistii profesionisti apeleaza de regula la angrenaje cu placa mare de 52-53 dinti in etape de plat, fals-plat sau valonate, iar in combinatie cu un pinion de 11 pot atinge si mentine acele viteze, carora noua, ni se pare ametitoare. Cand vine vorba de o etapa dificila de munte, opteaza pentru angrenaj compact 50-36/50-34 (placa mare-placa mica).

am nevoie de un sfat, de la cei cu experienta. ce set de roti sa aleg intre Mavic Aksium si Shimano 105 si care ar fi atuurile?! ...sau daca sunt alte variante, la un buget de pana in 200 euro.

multumesc.

Acum doua luni mi-am schimba setul de roti dar din cauza ca sunt destul de greu a trebuit sa gasesc unele foarte solide. Astfel am cumparat jante DT Swiss RR585 (sau RR 1.2, e aceiasi janta) + butuci Shimano 105 + spite DT Swiss + nipluri + manopera si m-a costat per total cam tot 200EUR.

Deci te poti incadra in buget si daca optezi pentru acest tip de roti.

Postez si eu aici ca sa nu mai deschid un nou topic.

Vreau sa imi iau niste roti pentru cursiera(otel,nimic deosebit la ea)

Din ce am gasit pe la bazar, as avea de ales intre Shimano WH R500 si CFX Mach 1 ambele la 300 lei.

Care considerati ca se alegerea cea mai buna?

se pare ca la rotile de generatie mai noua de la Marchisio se poate schimba usor caseta de pinioane, fara sa fie nevoie de vreo cheie

Foarte tare. Mai trebuie cred inca o piesa, un freewheel dedicat pentru a doua caseta si iata cum ai in 30 secunde pinioanele de plat sau de munte sus. Fain de tot!

Salutare,

Am si eu o intrebare pentru cei care sunt mai cunoscatori decat mine. Am ajuns in situatia in care vreau sa imi schimb rotile de cursiera (niste b'twin-uri stock) si ma gandeam momentan la un set de Fulcrum Racing 5 sau un set Ultegra WH-6700. Primul set costa 170 euro, in timp ce al doilea duce undeva in jur de 250 euro. Se justifica diferenta de bani? Exista vreo diferenta sesizabila in afara de acea suta de grame?

Multumesc frumos!

Stiu ca sint foarte multi utilizatori de Mavic insa va supun atentiei un versus: Mavic Ksyrium Elite (1550g) vs Dura Ace 7900 (1390g). Cursiera mea este full Dura Ace 7900 si recunosc faptul ca as inclina catre 7900.

Am inteles ca Mavic sint mai rigide/rezistente insa Shimano merg mai bine, mai usor, sint o adevarata placere pe munte. Cursiera mea e si foarte usoara acum, am 7,15kg cu pedale cu tot si un 7900 ar scadea cu peste 300g greutatea si daca se poate de ce nu?

Pretul pentru Dura Ace e 2600 lei, nou-noute iar Elite ar fi la 1800-2100 lei functie de norocul de la vama.

Comentarii care sa ma ajute in alegere va rog.

Depinde de greutatea ta si de antrenamentul pe care il ai, dar mai depinde si pe unde rulezi in mod obisnuit.

Daca e drum destul de parpadit ia Mavic. Sunt rezistente si in plus sunt pe rulmenti. Vei putea schimba rulmentii cu unii ceramici si in veci Dura Ace nu vor merge atat de usor.

Daca esti si slabut nu scade greutatea biclei in disperare pentru ca la vant vei cam fi maturat.

Daca ai drumuri foarte bune si esti mai greut atunci fara indoiala Dura Ace dar care vor trebui mai ingrijite decat Mavicurile care sunt mai heavy duty.

La Mavic exista si versiuni mai usoare decat Elite.

Te mai poti uita de roti usurele si de foarte buna calitate si la astia. Spectaculos contruite si cu body free release...

https://clemenzo.com...mid,36/lang,en/

Detalii constructive la http://www.marchisioengineering.it/marchisio/modules.php?name=Collection&op=showitems&ccid=1

40 ani, 75kg, 180cm si de cca 2 luni cursierist, cca 6-700km printre picaturi (familie, serviciu, obligatii). Progresez vizibil, nu mi-e teama de "concurenta"...

Am de la fiecare cite una: merg pe drumuri bune si nu-s greut... asadar nici-nici http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif, am drumuri bune si nu-s greut.

Shimano daca nu-s pe rulmenti inseana ca-s pe conuri?

Stiu gama Mavic, R-SYS ar fi la bataie cu Dura Ace C24CL dar pretul de nou e prohibitiv.

Acum merg pe Elite generatia precedenta si ma gindeam la 7900... daca nu ar fi Elite mai sus de SR nu as merge pentru ca pretul ar creste pe masura. Pe ebay am urmarit tot si nu prea am ce sa iau.

Asadar voi pr Elite mergeti in detrimentul 7900?

Eu merg pe Mavic Ksyrium SL 1430 gr si pe Marchisio Zephyr 75 1550 gr(model mai vechi).

41 ani, 62 kg si 1.81.

La vant lateral ma cam matura de pe drum si trebuie sa merg inclinat spre deriva (vant) ca alfel la o rafala ma duc in cap :-S

Da dar 62kg... nu cred ca rotile mai usoare cu 100-200g fac diferenta ci alea 13 kg dintre noi.

Mavic sau 7900? Inca nu stiu prin ce sa trimita ala din SUA rotile ca sa NU ajunga la Posta ci direct acasa... First mail, Priority mail sau Express? (cred ca doar ultimul).

se pare ca la rotile de generatie mai noua de la Marchisio se poate schimba usor caseta de pinioane, fara sa fie nevoie de vreo cheie

http://vimeo.com/25640126

Este valabil din 2006. Nu trebuie nimic altceva. Doar ca body-urile de 8-9 sunt diferite de cele de 10 ca si forma. Cele de 8-9 merg cu LR de Shimano iar cele de 10 cu LR de Campa.

Poti sa ai cate body-uri vrei in ce configuratii de pinioane ai nevoie. Schimbarea unui body dureaza fix 3 secunde cu lantul pe roata.

Daca vrei pot sa-ti arat ce si cum.

Rotile sunt cu rulmenti. :)

Ca idee, desi la Zephyr 75 limita este de 80kg eu am pus pe ele 110 si nu au facut mutre :)

Care ar fi diferenta de greutate intre un set de rulmenti normali pentru Ksyrium Elite 2010 si un set de rulmenti ceramici? Cit si cum ajuta ei?

Am cumparat un set de roti care au acele rims tape/fond de janta; eu folosesc anvelope normale si camera, la ce ajuta in acest caz acel fond?

Am inteles ca e mai usoara conversia la tubeless insa deocamdata nu stiu ce sa zic.

Asadar, rolul acestora care e, ma ajuta sau nu, le las sau nu?

pai fara acel fond faci pana :blink: Gandeste-te ca bagi undeva la +8bar in camere, daca nu pui fond se creaza niste basicute in ineriorul gaurilor pentru spite si poc.

Ok, eu am avut alte jante si nu aveau acel fond de janta, mergeam de regula cu 6 bar si, coincidenta sau nu, cind am bagat peste 7 bar am facut pana... s-a desprins de la valva DAR am constatat ca era si o buza ceva mai ascutita acolo.

Am luat la cunostinta si ca aceasta banda are rolul de a face o conversie la tubeless dar daca ma fereste de pana acolo ramine, multumesc.

Salut!

Stie cineva care este diferenta intre Remerx Taurus 5014 si Remerx Taurus T330.

Am un 5014 pe roata fata si mai vreau una pe spate. Insa am gasit doar T330.

O fi vreun model mai vechi, care nu se mai produce?

Singura diferenta vizibila intre ele sunt striatiile de pe partea unde calca sabotii.

M-ar fi interesat detalii despre constructie(T330) pentru ca trebuie sa imi calculez spitele.

salutare, stie cineva cam cat de rezistente sunt rotile Fulcrum racing 7? ma bate gandul sa imi iau unele pentru " drumul zilnic"...

salutare, stie cineva cam cat de rezistente sunt rotile Fulcrum racing 7? ma bate gandul sa imi iau unele pentru " drumul zilnic"...

Sunt deosebit de rezistente; am asistat la 1 incident in care cel din fatza mea a luat o groapa adanca, imposibil de ferit din cauza ca ploua, groapa era plina cu apa si se tragea tare; a spart ambele cauciucuri; jantele s'au s-au indoit 1 un pic de la soc, dar au putut fi reparate. Rotile au fost folosite intens inainte si sunt folosite in continuare, fara probleme. Alte roti s'ar s-ar fi rupt pur si simplu acolo.

Una peste alta, Fulcrum Racing 7 sunt roti f.bune, ideale pt antrenament sau naveta.

Edited by Seb
1 -> un; s'au -> s-au; s'ar -> s-ar