Recommended Posts

Sunt deosebit de rezistente; am asistat la 1 incident in care cel din fatza mea a luat o groapa adanca, imposibil de ferit din cauza ca ploua, groapa era plina cu apa si se tragea tare; a spart ambele cauciucuri; jantele s'au indoit 1 pic de la soc, dar au putut fi reparate. Rotile au fost folosite intens inainte si sunt folosite in continuare, fara probleme. Alte roti s'ar fi rupt pur si simplu acolo.

Una peste alta, Fulcrum Racing 7 sunt roti f.bune, ideale pt antrenament sau naveta.

multumesc

Sunt deosebit de rezistente; am asistat la 1 incident in care cel din fatza mea a luat o groapa adanca, imposibil de ferit din cauza ca ploua, groapa era plina cu apa si se tragea tare; a spart ambele cauciucuri; jantele s'au indoit 1 pic de la soc, dar au putut fi reparate. Rotile au fost folosite intens inainte si sunt folosite in continuare, fara probleme. Alte roti s'ar fi rupt pur si simplu acolo.

Una peste alta, Fulcrum Racing 7 sunt roti f.bune, ideale pt antrenament sau naveta.

Subscriu.

Sunt ideale pentru ca alte roti mai bune la pretul de 400-450 ron nu mai sunt.

Sunt pretabile si la ciclocros.

salutare, stie cineva cam cat de rezistente sunt rotile Fulcrum racing 7? ma bate gandul sa imi iau unele pentru " drumul zilnic"...

Salut.Am un amic ce foloseste acest model de mult timp si pot sa-ti spun ca sunt foarte rezistente.Si una peste alta,e si genul care din 10 gropi nu rateaza cel putin 8.Greutatea aproximativ 87 kg,deci parerea imi e indreptatita.Sanatate.

salut! As dori un sfat , am strambat janta pe spate ( ambrosio excellence) nu stiu daca mai poate fi reparata. Cu ce as putea sa o inlocuiesc , din experienta voastra, o janta nu neaparat foarte usoara dar fiabila. ( janta noua trebuie sa aiba acelesi dim cu cea de pe fata latime inaltime etc ? ambrosio are 19,13 si 17,8 inaltime )

Trebuie sa ma incadrez in 150 ron .

Multumesc !

P.S. Ale naibii gropi de pe drumurile noastre europene !!!

Am rotile cumparate de la bikexpert la finele anului 2011 si rulate incepind cu acest an.

Va intreb daca in cazul in care o roata e descentrata se poate invoca garantia? Sau nu? (desi nu vad ce ar acoperi garantia altceva).

Din câte ştiu eu centratul nu intră în garanţia roţilor.

Dar daca prin rulaj normal se ajunge in aceasta situatie? Daca la masina o bucsa pica in perioada de garantie se schimba, la biciclete daca e doar viciu de fabricatie...

Anyway, am gasit in cutia rotilor aceste chei si inca doua obiecte al carui rol nu-l cunosc.

http://imageshack.us/g/856/imag0408d.jpg/

Presupun că unul e magnetul pentru kilometraj şi clema lui pentru spiţă.

Pune o monedă de 50 de bani în poză să vedem cât sunt de mari cheile alea.

Asa este, un magnet de 5mm latime si 3mm grosime. Cheile fiind din aluminiu nu au interactionat la apropiere dar la metal s-a "lipit" imediat.

Va rog o recomandare de stand de centrat roti care sa fie folosit si ca suport pentru cursiera...

Va rog o recomandare de stand de centrat roti care sa fie folosit si ca suport pentru cursiera...

Nu se poate aşa ceva. Standul de centrat prinde roata fix din acelaşi loc unde se aşează cadrul. Nu poţi pune roata decât fie în cadru, fie în stand, nu în ambele deodată.

Un tip a facut transfagarasanul si transalpina odata 

Off: stie cineva care este impactul de la trecerea de la niste roti de 2 kg la unele de 1.5 kg?

Un tip a facut transfagarasanul si transalpina odata 

Off: stie cineva care este impactul de la trecerea de la niste roti de 2 kg la unele de 1.5 kg?

Mare :)

Daca ziceai de la 1.5 la 1.3 nu e mare diferenta, dar de la 2 kg la 1.5 chiar o sa fie simtitoare. E mai bine peste tot, poate doar la rulajul singur constant fara accelerari sa fie mai buna o roata mai grea(contratimp).

In viata de zi cu zi, roata mai usoara e mai buna.

stie cineva care este impactul de la trecerea de la niste roti de 2 kg la unele de 1.5 kg?

da, dar nu ti-l spun, ca tot ce-ti spune lumea e degeaba, tu tot ca tine faci/crezi.

da, dar nu ti-l spun, ca tot ce-ti spune lumea e degeaba, tu tot ca tine faci/crezi.

Incerc sa ma schimb , deci accept si alte sfaturi decat ale mele , am vazut ca ai slabit bine, acum eu am capatat burta(din nou) , mai tii minte cand gafaiai la o urcare simpla? :)

NU, nu o sa accepti alte idei decat ale tale, ma bucur ca ma vezi cu alti ochi, imi pare rau ca ai burta si te deranjeaza, nu imi mai amintesc ca era de demult rau de tot.

lasa si tu topicul asta frumos in pace.

Le poti folosi doar daca ai propriul tau velodrom intr-o sala. Sau daca o sa construiasca vreunul cineva. Altfel, numai in afara gasesti teren de joaca pentru ele. 

Dacă raționamentul tău ar fi unul corect atunci nu le-ar mai cumpăra nimeni...

Păi le.a cumpărat cineva? La ce crezi că pot folosi niste roti de 1 kil, dacă nu pentru o pistă impecabilă, cu un ciclist foarte ușor? Asta dacă greutatea lor e reală. Dacă vrei să.ți asumi un risc pe banii tăi nu e nici o problemă.

Sa fim seriosi, niste roti de 1 kg sunt foarte tari pentru urcari :) Sunt visul oricarui catarator.

Acum la 300 de dolari, calitatea lor sigur este indoielnica.

Din ce am inteles, cei de la Farsports ar construi roti decente(sunt pe la 450 dolari - 1100 grame)

http://farsports.cn/

@@Denis , daca iti doresti niste roti de carbon ieftine, iti sugerez sa te indrepti spre farsports sau niste firme care ofera cat de cat o garantie.

Eu cel putin ma gandeam serios la un set de 24mm, de 1100 de grame la 400$.

Eu am un set de roţi d-astea asiatice cu jante no-name. Ce-i drept că ale mele sunt profil înalt, pentru triatlon. Aşa la modul general sunt bine făcute şi jantele par de calitate. Încă n-am avut probleme cu ele.

Probabil nu sunt o idee bună dacă eşti mai solid sau mai agresiv pe bike.

Ah, şi încă ceva: ai un meşter bun să-ţi lipească baieurile?

Pentru lipirea baieurilor pe jantă a folosit cineva "tubeless rim tape"?

Acum la 300 de dolari, calitatea lor sigur este indoielnica

Ești convins de faptul că acel carbon utilizat de chinezi este de calitate mai proastă în raport cu carbonul utilizat de alți fabricanți?

Din câte știu eu, baieurile se lipesc cu adeziv lichid; banda de etanșare pentru tubeless are adeziv numai pe o parte, e folosită în locul fondului de jantă pentru a acoperi/etanșa găurile prin care trec niplurile.

Pentru lipirea baieurilor pe jantă a folosit cineva "tubeless rim tape"?

Nu, aia e pentru altceva.

Există o bandă dublu adezivă de la Tufo parcă. E bună de avut la tine în caz că faci pană, să poţi schimba baieul, în rest nu recomand.

http://www.wiggle.com/tufo-tub-tape-for-road-wheels/

O lipitură calumea se face în 2 zile cu adeziv lichid.