Sign in to follow this  
radu_has

Transalpina - Iunie 2010 - cu familia

Recommended Posts

Salutare tuturor, in intervalul 11-17 iunie 2010 voi merge impreuna cu familia de la Sebes la Novaci si retur, cu bicicletele, evident.

Este binevenit oricine alaturi de noi.

Familia mea se compune din: Anca (5 ani din octombrie), Ioana (9 ani din martie), Mariana (nu voi divulga varsta) si eu Radu (42 ani din aprilie).

As ruga pe cei care cunosc acest drum sa ne impartaseasca si noua din experienta lor, cu multumiri anticipate. Binevenite vor fi sfaturi vis-a-vis de echipare, bagaje, scule, piese de schimb, etc.

Eu cred ca e prea greu pentru niste copii de varsta alor tai, caci nu poti sa urci pur si simplu "pe langa" zonele grele, acestea fiind foarte lungi (ex: urcarea pe asfalt din Novaci la Ranca, urcarea pe Papusa, Urdele, Muntinu). Nu stiu daca e o idee asa de buna. Macar incercati sa incepeti traseul din Ranca si nu din Novaci.

@VladG, noi ne-am propus ca pe Anca sa o ducem cu un trailer, iar Ioana se simte cel mai bine pe urcari.

Ma gandeam, ca, daca la ajungerea la Ranca vom fi obositi sau in intarziere sa nu mai facem coborarea pana la Novaci.

Attunci e mai bine. Acum am observat ca veniti dinspre Sebes. In acest caz chiar nu are rost coborarea in Novaci. Nu e nimic spectaculos, doar o urcare grea la intoarcere.

Salut Radu!

In primul rand felicitari pt. initiativa laudabila. Ma bucur ca mai sunt si astfel de oameni in Romania.

Sa va traiasca fetitele! Sunt foarte norocoase cu asa parinti de treaba.

Parerea mea este ca se poate face acest traseu intr-o saptamana chiar si pe jos si cu copii mici. Este un traseu de vis care le va sadi fetitelor dumneavoastra dragostea de natura si sport. Felicitari Ioanei, sper sa devina o campiona, daca de la varsta asta e ciclocataratoare, nu ma indoiesc ca va reusi.

Abia astept sa ne intalnim pe viitor la o tura.

Daca aveti cumva drum prin zona mea nu ezitati va rog sa ma vizitati!

Drum bun si distractie placuta va doresc in tura!

cu prietenie si respect,

Claudiu

@Claudiu Moga,

Salut si tie, multumim pentru felicitari (le asteptam pe cele de la finish, cand treba va fi facuta :D ) si urari.

Vom fi prin zona maine, sambata 08 mai 2010, la Arad unde vom participa la marsul de protest pentru piste pentru biciclisti.

Stiu ca tu ai foarte multa experienta in cicloturism si as vrea sa te rog sa ne dai niste sfaturi in ceea ce priveste partea de bagaje, echipament, etc.

Multumesc.

Salut, interesanta echipa cu care vrei sa faci TransAlpina.

Eu am facut-o de 2 ori integral, si bucati din ea care au intrat in "alte trasee".

Din fericire eu am prins aceasta sosea "VIRGINA!", asa cum a fost lasata din Al Doilea Razboi Mondial cand s-a trecut pe acolo cu tancuri.

Trebuie sa sti ca TransAlpina nu mai e ce a fost d.p.d.v. al drumului, dupa cum poate sti TransAlpina se asfalteaza si este cam 60 % gata. Ce stiu eu: ca asfaltata este portiunea din Sebes pana la Cabana Oasa (langa lacul Oasa) cam ~50 km, apoi pana in Obarsia Lotrului este pregatit (nivelat pt asfaltare). De la Obarsia Lotrului, la fel este nivelat si pregatit pentru asfaltare, nu stiu cum e sus in platou pana in pasul Urdele ~2100m, dar stiu ca e asfaltat din Pasul Urdele pana in statiunea Ranca, iar din Statiunea Ranca este asfalt vechi. Oricum merita facuta, pentru ca nu exista ceva mai frumos ca si peisaj.

Ce nu iti recomand este sa cobori din statiunea Ranca, mai bine te opresti acolo si campezi, apoi sa te intorci inapoi. Cat despre echipament, nu trebuie ditamai echipa de asistenta. Kit de reparat pana, o presa de lant, bagaje laterale, suspensie pe fata ar fi indicata, iar la cauciucuri poti folosi orice profil, numai slick sa nu fie (singurele probleme vor fi daca va ploua, pe portiunile neasfaltate, pe care se lucreaza - din cazuza utilajelor va fi noroi mare).

In rest, iti doresc bafta si cel mai important e sa prinzi vreme buna, e pacat sa nu vezi acel peisaj superb si sa pedalezi prin ceata.

Draga Radu, multumesc si eu de aprecieri. Sper sa pot veni si eu maine la Arad la mars si sa ne intalnim.

M-asi bucura foarte mult daca ati putea trece si prin Ineu sa facem ture si-n zona mea. Va astept oricand cu drag.

Sunt de acord cu Adyoc, informatiile lui sunt foarte pertinente si actuale. Mare noroc ca ati facut traseul cand aceasta sosea unica era virgina.

Mi-am propus vara asta sa fac si eu Transalpina pe bicicleta,cu un grup de prieteni,sper sa se concretizeze.radu_has,iti urez succes si sa va intoarceti sanatosi,sa va amintiti cu placere de aceasta experienta.Bafta

La cum o cunosc eu pe IOANA de ambitioasa sunt sigur ca ve-ti reusi si mai mult de cat ti-ai propus ,ai posibilitatea sa faci traseul Hunedoara-Sebes-Ranca-Petrosani-Hateg-Hunedoara -aproximativ 280 km in 7 zile nu este mult .Eu pedalam cu familia cate 2 ore de dimineata si 3-4 ore dupa ora 16 in zonele de munte cu urcare parcurgeam cam 33-35 km

va doresc sa reusiti ceea ce va-ti propus si fara peripetii,cu multa stima Stefan .

Foarte frumoasa initiativa, va doresc sa va aduca tot atata satisfactie cata mi-a adus si mie, acum 2 ani. Am scris atunci si o relatare aici pe forum, la rubrica cicloturism. Oricum, cred ca de atunci starea drumului s-a imbunatatit, ceea ce nu poate fi decat de bun augur. Succes!

@adyoc, Salut si tie, dpdv-ul meu este "cea mai" echipa din lume :D. regret ca Transalpina nu mai este cum era, am aflat tarziu, anul trecut, ca s-au apucat de reabilitare, mi-ar fi placut sa o mai prindem ne... aranjata. Viata este, uneori, ciudata, binele pentru unii nu este deloc bine si pentru altii, dar asta e... nu vom merge cu slick-uri (nici nu avem, adica mariana are ceva semislick, dar pana atunci, sper, ca vom avea solutii). Este un pic timpuriu, in sezon, dar, noi vrem sa legam treaba asta cu maratonul de la Medias si apoi sa aiba fetele o vacanta "libera" (pana la o noua idee) si spun asta vis-a-vis de vremea de care vom avea parte (sper sa se topeasca zapada pana atunci), vom sta cu ochii pe prognoze. Despre coborarea pana la Novaci o sa hotaram democratic (o sa va dam de stire) daca o mai facem sau nu.

@banciuadi, multumim pentru urari, la finish va vom impartasii impresiile noastre.

@hodi stefan, multumim pentru urari si increderea in Ioana (impartasesc acelasi sentiment 100%)

@xemax, link-urile sunt super, multumim frumos

@vali_aldea, multam pentru urari.

Eu am facut o parte a acestui drum (Obirsia Lotrului - Sebes venind disnpre Voineasa) cu multi, multi ani in urma. Drumul era pe acele vremuri neasfaltat pina la Sugag sau Capilna (nu mai retin). In afara de vehicole forestiere si camioane care transportau busteni n-am intilnit nici o masina si nici un om pe acest drum prin paduri uriase si liniste deplina. Sint convins ca in ziua de azi totul e altfel si acolo dar stiu ca merita sa faci acest drum.

Respectul meu pentru faptul ca vrei sa faci acest drum cu toata familia; mult succes si noroc :D.

@Frank, salutare

multumim pentru consideratie si urari.

decizia este luata in unanimitate, frematam intens de fiecare data cand ne incearca un gand despre acest drum, pana acum doar cand vorbeam intre noi. de azi, de cand am postat ideea pe forum este o stare continua. :)

... frematam intens de fiecare data cand ne incearca un gand despre acest drum ...

Mie-mi spui :); cunosc asta si patesc la fel chit ca am putin mai mult de 35 de ani si am facut des astfel de drumuri.

Spre sfarsitul lunii iulie voi parcurge si eu acest drum, inca nu stiu de unde sa incep, inca ma mai documentez. Stiu doar ca vrem ca in 4 zile sa fim gata.

Voi urmari topicul, poate mai aflu cate ceva, asa ca nu va zgarciti in informatii.

Succes sa aveti si sa veniti cu impresii frumoase.

ma bucura faptul ca am reusit sa ne intalnim de 2 ori in decursul a 7 zile si am pedalat impreuna drumurile noaste au inceput sa se intersecteze tot mai des pe sosele ,doresc ca asemenea momente sa fie tot mai multe si in tot mai multe locuri din tara

Draga Radu, ma bucur si eu mult ca am avut ocazia sa te cunosc. Ai o familie minunata. Imi cer scuze ca am fost cam ciufut si mut ca o lebada.

Dar emotia intalnirii a sute de biciclisti m-a lasat fara grai, eu care toata viata am pedalta singur cuc.

Abia astept sa ne mai intalnim si sper sa fiu si eu mai volubil.

Fetita ta m-a impresionat ce scumpa e!

Esti un om norocos!

Aveti grija de fetele si sotia dumnevoastra!

cu respecte,

Claudiu

@hodi stefan, au fost zile reusite, din toate punctele de vedere, cand am pedalat impreuna. cu maxima certitudine ne vom mai vedea (cartisoara, cand turul tau va trece prin zona noastra si poate si alte ocazii)

@Claudiu Moga, multumesc pentru aprecieri. Nu este nici o problema, pot sa iau orice om asa cum este si sa ne fie bine impreuna. Si mie mi-ar place sa ne intalnim. Poate ne vom mai intersecta (asa cum se intampla deja cu stefan hodi). Promit ca o sa am grija de fetele mele (toate 3 - picele+mama lor).

asemenea cu respect, voua bikeri inraiti ce sunteti.

vant din spate

Ne vom intalni cu siguranta la Cartisoara. Asta va fi prioritatea mea pe anul asta. M-am saturat putin si de cicloperegrinari in strainatate si de ture solo prin tara.

E mai frumos cand ne strangem mai multi pasionati de bicicleta la un foc de tabara, la povesti si cel mai frumos e sa urcam Transul cat mai multi, sute de "nebuni" frumosi pe 2 roti.

Voi veni cu 2 Antoni - unul celebru Anton Duma si un prieten Razvan Anton care va veni tocmai din Canada sa facem turul tarii si sa facem Transul alaturi de toti bikerii inraitii din aceasta mandra dar ciufuta tara.

Doamne ajuta-ne sa ne fie bine!

Salut Radu!Transalpina este si in planul nostru al celor de la Dunare,este foarte posibil sa ne intalnim pe traseu,noi o sa urcam cu masinile pana la Ranca,dinspre Novaci,masinile raman la Ranca iar de acolo continuam pe biciclete avand destinatie Obarsia Lotrului.Speram ca vremea sa fie prielnica si sa ne intoarcem in aceeasi zi la Ranca,din cate stiu eu de la Ranca la Obarsie sunt undeva la 30 km,deci nu ar fi prea mult pentru o zi.Sanatate si vreme buna!

[ATTACH=CONFIG]19517[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]19518[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]19519[/ATTACH]Poze cu Radu si fetele Ioana si Ancuta

Super pozele, vad ca-n prima poza apar si eu. Sper sa apara cat mai multe familii pe viitor in Romania care sa va urmeze exemplul.