krupp

De la Lume Adunate si la Lume inapoi Date

Recommended Posts

Si cainele ce a zis? 

Pile. Lol :) Fight for your rights!

DUNAV ULTRA: TEAMWORK 2018. 670 de km de a lungul fluviului Dunărea până la Marea Neagra

LE. 8 septembrie 2018. 

19 hours ago, MaC® said:

Asta a zis si el. Numai ca intr-o alta stire se spune ca ar fi fost deja adoptat.
"patrupedul a ajuns la vicepreședintele Consiliului Județean Caraș-Severin, care a spus că vrea să-l adopte."

Am gasit stirea cu ajutorul cuiva de pe facebook. Oricum, frumos gest, sper sa nu ramana prin cine stie ce curte uitat de lume. Daca stau bine si ma gandesc si pisica mea face la fel. Si chiar musca! Dar sta tolanita toata ziua pe masa. Cainele nostru nu prea e caine, dar e lipicioasa tare. Eu ma intreb daca nu ii este frig cand se lipeste de noi, caci o face cand afara sunt +30 grade si nu mai stim cum sa scapam de ea :)) 

E X C E L E N T

să nu furi de la un ironman!

• Haha 3

Cu putin "noroc" in scurt timp va avea oportunitatea sa alerge dupa acelasi hot... :(

3 hours ago, MLADEN said:

Cu putin "noroc" in scurt timp va avea oportunitatea sa alerge dupa acelasi hot... :(

Sa speram ca nu....M-am cam saturat sa stau in fara la Guvern. Mai bine ne mutam acolo. Ar fi si avantajul ca este magazin Orange in apropiere, nu mai trebuie sa sun la ei de nenumarate ori.

Oh, well...

Cum stii ca te-ai intors in Bucuresti? Auzi clanxoane peste tot...

• Upvote 1

@paulrad

Da. Și nu o dată, dacă îmi amintesc corect. Oricum, în ultimii ani este (sau, era..) o rută foarte frecventată de cicloturiști și motocicliști „de tură”. Probabil acum nu se va mai aventura nimeni prea curând.

Stie care vreun sistem de curierat prin care as putea trimite ceva colete mai grele, peste 10kg, in afara tarii? Ar fi minunat sa fie cu asigurare in cazul in care se pierde coletul. Intreb in speranta sa dau niste telefoane si sa nu dau degeaba.

// In ce tara bananiera traim...am fost la posta, in afara de preturi mega astronomice (~80euro colet de 19kg), nu ofera nici o asigurare, maxim 500lei. Asta daca nu s-a scos intre timp, zice o doamna...Pe langa asta, imi spune tipul de la posta, ca tari precum Germania, UK, etc, nu primesc colete cu valoare declarata... Din majoritatea tarilor se pot trimite colete cu valoare asigurata, chiar daca platesti extra, dar de la romani nu merge. Posta Romana a ramas inca in era comunista? E bataie de joc dupa 30 de ani de la revolutie...

Ca idee, in Germania, prin curier rapid, Hermes, 18 euro taxa colet trimis la dimensiune (L+l=120cm), in afara tarii (Germaniei, dar pe suprafata Europei), cu valoare asigurata de 500euro. Pana acum au ajuns coletele mega intacte, fara probleme, destul de rapid, totul ok.

• Like 1

On 8/4/2018 at 8:33 PM, MaC® said:

Posta Atlassib.
Sediu la Autogara Rahova.

Mersi fain @MaC® , insa desi e o solutie buna si ieftina (10euro cutie + 1euro/extra Kg), nu ajunge oriunde traba, fiind limitati ca si zona.

Altfel, maine trebuie sa trimit iun colet un UK. Interesant e faptul ca Hermes, desi livreaza in Romania, nu au serviciu pentru tara noastra. Din pacate nu stiu daca livreaza ei direct sau prin alta firma colaboratoare din Romania. Mai caut. DHL se pare ca doar Express au pentru Romania, un serviciu mega scump. Sau nu am gasit eu ce trebuie la ei pe site, cum ar fi Parcel (domestic).

On 03.08.2018 at 16:29, Mookyama said:

Stie care vreun sistem de curierat

https://allpacka.ro/ e un integrator de servicii de curierat cu mai multe firme cu care are contracte B2B și prin care poți comanda serviciile lor chiar și ca persoană fizică, în condiții mai bune decât dacă le-ai comanda direct la curier (și asta dacă ar accepta să lucreze cu persoane fizice). Cele mai avantajoase necesită imprimantă acasă, și să fii repede pregătit că am avut cazuri când curierul a venit mai repede decât „scrisoarea de trăsură” (traducerea în română a AirWay Bill, AWB) de la AllPacka. Au call center-ul în Oradea, vorbesc agale și cântat, da' mie mi-or fost dragi așa :)

17 hours ago, puterfixer said:

https://allpacka.ro/ e un integrator de servicii de curierat cu mai multe firme cu care are contracte B2B și prin care poți comanda serviciile lor chiar și ca persoană fizică, în condiții mai bune decât dacă le-ai comanda direct la curier (și asta dacă ar accepta să lucreze cu persoane fizice). Cele mai avantajoase necesită imprimantă acasă, și să fii repede pregătit că am avut cazuri când curierul a venit mai repede decât „scrisoarea de trăsură” (traducerea în română a AirWay Bill, AWB) de la AllPacka. Au call center-ul în Oradea, vorbesc agale și cântat, da' mie mi-or fost dragi așa :)

Tot ce au ei listat acolo a fost trecut prin www, telefon, email, discutat, cautat, etc...Cel mai ieftin serviciu gasit a fost 60euro pentru un colet care in Germania ma costa 18euro pentru UK sau Europa, in general.

Sunt terminat! O sa raman cu coletele pana la tavan pana la adanci batraneti :(( E mai ieftin sa iei 2 colete sub brat si sa mergi cu avionul. Stiti, la banii astia m-am gandit sa fac personal delivery.

Tara noastra, scumpa, draga, ce ai facut tu oare....Imi vine sa bocesc ce servicii scumpe avem in tara vs minimul pe economie.

Ha, ca sa aduci o bicicleta din Anglia costa 4300 lei!

Ieftin!

Strava Summit - Strava a facut cateva modificari intre timp, poate unii stiti despre ce e vorba. O strategie interesanta de marketing, cumva impartita cam aiurea in ultimele 2 categorii. Orisicum, la 2 usd/euro abonament pe luna, Strava o sa fie ceva de "neincaput". Cu alte cuvinte, se asteapta vanzari in masa.