krupp

De la Lume Adunate si la Lume inapoi Date

Recommended Posts

Asa este discutiile aste despre galaxii indepartate,ani lumina ,nebuloase si alte alea se fac seara la 2-3 sprituri ,cu nasul rosu si ochii mici 8O 8O

sa nu ma apuc sa Insir,Intr-un cuvant,evergreen

clasica nimeni?macar orchestra din Londra.....

Clasica imi pare cumva implicit; nu poti sa pretinzi ca ai cultura muzicala daca nu asculti macar "clasicii" genului http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Chestiuni mai de amanunt precum Rimsky-Korsakoff-Mussorgsky sau clavirul lui Schoengberg vin cu timpul. Dintre post-moderni prefer Rameau-Pinnock (pian, atonal, calat pe "fractalism" and stuff)

Filarmonica londoneza cu Pink Floyd da, e o treaba faina.

In rest bag bridge la greu si imi pare rau ca n-am parteneri de "joaca" in Sibiu. La Cluj, in facultate, jucam regulat la clubul C.F.R. cu Olaru si Varfalvi( cei care joaca stiu numele astea) acum doar pe net din pacate... :cry:

Eram pasionat de arhitectura prin tinerete dar odata ce mi-a devenit profesie pasiunea a disparut. 8 :wink:

Si acum sa vin mai aplicat la topic.

Printre ultimele carti citite: Amos Oz-Cutia neagra, Ismail Kadare-Fiica lui Agamemnon, Georges Bataille-Madame Edwarda (chestii sexoase aici) si o incantatoare nuvela a lui Pascal Quiqnard-Toate diminetile lumii (s-a facut si un film da' a ratat succesul teribil al cartii). Nu ma pot abtine sa nu ma repet: http://www.egophobia.ro/7/poezie.htm#4 Doamna aceasta -Wislawa Szymborka, a luat Herder-ul in 95, Nobel-ul in 96 si daca n-ar fi murit toti poetii lumii ar fi facut pelerinaj la usa ei.

Ultimul film (revazut recent, recunosc) care mi-a spus ceva este Urga-Nikita Mikhalcov; titlul pe engleza: Close to Eden.

Ma jur ca nu o sa pierdeti timpul cu chestiile astea. Merita!

juri pe rosu popez? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif aseara mi-am luat o mare plasa. gasii pe huburi the zodiac, un film pe care il asteptam de mult timp. i-am dat drumul si tot am asteptat sa se intample ceva in el. nix. o ora jumate am sperat sa se intample ceva in filmul ala, in ideea ca e regizat de david fincher, grozavitul regizor care a facut nemaipomenitul seven. la urma am vazut ca de fapt nu era zodiacul lui fincher, ci zodiacul unui neica nimeni, facut prin 2005. filmul este despre un serial killer, care vezi doamne cica exista cu adevarat si bantuie comunitatile locale din america. daca il gasiti pe undeva, zodiac de david fincher, rogu-va sa mi-l dati si mie.

momentan citesc shalimar the clown, de salman rushdie. traducerea mi se pare execrabila, asa ca daca are cineva varianta originala in engleza il rog sa mi-o dea si mie.

Apropo de filme: Snatch si Lock, Stock and Two Smocking Barells (Jocuri, poturi si focuri de arma) ale lui Guy Ritchie. Cred ca le-ati vazut insa daca v-au scapat cumva nu ezitati...sunt delicioase.

momentan citesc shalimar the clown, de salman rushdie.

Asta-i indianul ala cu "Versetele satanice"?

Ai grija ce citesti krupule ca pot fi si ceva fundamentalisti pe aici :wink:

Recompensa pe capul lui e Inca de 3 milioane$

nu e adevarat. nu mai e recompensa pe capul lui rushdie de mult. a murit ayatolahul komeini. si versetele vor aparea si in romania, la polirom, cu toate ca nu inteleg de ce s-a asteptat atat traducerea lor. eu le-am gasit in varianta originala la british council. merita, desteapta carte.

Asta-i indianul ala cu "Versetele satanice"?

Spicuiri dintr-un articol in Romania Libera: "Pe 14 februarie 1989 ayatollahul Ruhholah Khomeini emitea prin intermediul radioului iranian urmatorul mesaj: “Ii informez pe toti bravii musulmani din lume ca autorul cartii «Versetele Satanice» si toti cei care se vor implica in publicarea ei, constienti fiind de continutul acesteia, sunt condamnati la moarte”.

Ca urmare:

Iulie 1991: Hitoshi Igarashi, traducatorul “Versetelor… “ in japoneza, este injunghiat mortal. In acelasi an, Ettore Capriolo, traducatorul in italiana, este ranit grav.

2 iulie 1993: 37 de oameni mor in hotelul Sivas din Turcia, dupa ce acesta este incendiat de localnici in semn de protest fata de Aziz Nesin, traducatorul cartii in turca.

William Nygaard, directorul editurii care a publicat “Versetele…” in norvegiana, este ranit grav prin impuscare.

Martie 2004: la 16 ani de la aparitia cartii, traducatorul in limba maghiara prefera sa ramana anonim. Mai mult decat atat, special pentru aparitia cartii, este infiintata editura “Konzorcium”, al carei patron nu era cunoscut.

Tot articolul este aici: http://www.romanialibera.ro/articol-Versetele-Satanice-o-posibila-carte-bomba-in-Romania-85851.htm

Traducatorul in romana al cartii prefera sa ramana in anonimat.

Aflu despre fatwa ca poate fi retrasa doar de cel care a proclamat-o iar Khomeini a murit fara sa faca asta...

Detalii: http://en.wikipedia.org/wiki/Fatwa

Acum na, ce sa zic, deabea astept sa cumpar cartea; mai buna reclama nici ca i se putea face. Daca se ia fundamentalistul dupa mine dau cu apa din bidon pe el si bag pedale :D

rushdie a sfidat mereu condamnarea sa la moarte. mi-aduc aminte cum a aparut el alaturi de bono (de la U2) pe scena, in timpul unui concert. by the way, stiati ca rushdie l-a ajutat pe bono sa scrie versuri pentru melodiile U2?

rushdie a sfidat mereu condamnarea sa la moarte. mi-aduc aminte cum a aparut el alaturi de bono (de la U2) pe scena, in timpul unui concert. by the way, stiati ca rushdie l-a ajutat pe bono sa scrie versuri pentru melodiile U2?

Nu stiam. Stiu ca muzica lor a marcat anii 80, multe texte au fost inspirate din biblie sau militau ptr Incetarea violentelor( In special din Irlanda de Nord). Caritabilul Bono a militat multi ani ptr stergerea datoriilor tarilor din lumea a treia avand relatii la cel mai Inalt nivel-era vazut adesea luand masa cu Chelsea Clinton, fiica fostului presedinte.

se duse si asta. era si timpul. nu vreau sa fiu cinic, dar asa sunt lucrurile si il citez deplin cum zicea el in abatorul numarul 5: "so it goes"

Scriitorul american Kurt Vonnegut a incetat din viata, marti, la New York, la varsta de 84 de ani, transmite Reuters. Potrivit lui Morgan Entrekin, un prieten de-al scriitorului citat de Reuters, moartea lui Vonnegut a fost cauzata de aparitia unor leziuni cerebrale.

Autor al unor romane devenite clasice, precum "Abatorul cinci" si "Leaganul pisicii", Vonnegut si-a publicat ultima carte, "A Man Without a Country", in 2005.

"Abatorul cinci": un macel prin ochii unui soldat

Una dintre operele cele mai importante ale lui Vonnegut o reprezinta teribila relatare a distrugerii orasului german Dresda in timpul celui de-al doilea razboi mondial.

Inrolat fiiind in armata Statelor Unite, Kurt Vonnegut a fost capturat de nemti pe data de 14 decembrie 1944. In timp ce era inca prizonier de razboi, Vonnegut a asistat distrugerea cvasi-totala a Dresdei, in timpul unui bombardament american.

Salvarea sa si a altor sase prizonieri de razboi, de altfel singurii americani ce au supravietuit carnagiului, a fost ascunderea intr-o pivnita de depozitare a carnii cunoscuta sub numele de "Abatorul cinci".

Dupa distrugerea orasului, soldatii nazisti l-au fortat pe Vonnegut si pe ceilalti sase prizonieri sa curete strazile de cadavre, pentru ca ulterior sa le inmormanteze in gropi comune. Numarul acestora era insa prea mare.

In final, s-a luat decizia ca o intreaga armata de soldati echipati cu aruncatoare de flacari sa transforme in cenusa toate victimile.

“Un carnagiu infiorator”, avea sa declara mai tarziu Vonnegut experienta traita, care de altfel si-a pus amprenta asupra a sase dintre operele sale.

Eliberat de sovietici in mai 1945, Vonnegut primeste medalia “Inima Purpurie”, pentru o rana pe care el insusi a descris-o ca fiind “ridicol de mica”.

Dupa razboi, Vonnegut sa insoara cu iubita sa din liceu, Jane Marie Cox, de care se separa in 1970. Ulterior, timp de 30 de ani, Vonnegut si-a impartit viata cu fotografa Jill Krementz. A avut sapte copii, trei dintre ei fiind adoptati dupa ce sora sa a murit de cancer.

In anul 2000, Vonnegut a mai trait o data experienta mortii iminente dupa ce casa in care locuia a fost mistuita de foc, iar el s-a aflat spitalizat in stare critica timp de patru zile.

NEW YORK, April 12 (Reuters) - American novelist Kurt Vonnegut, whose dark, satirical vision in works including "Slaughterhouse-Five" and "Cat's Cradle" was shaped by the horrors he witnessed during World War II, has died at age 84.

Vonnegut died on Wednesday after suffering brain injuries following a fall weeks ago, said Donald Farber, Vonnegut's friend, lawyer, agent and manager.

Vonnegut wrote plays, essays and short fiction, but his 14 novels were classics of the American counterculture, resonating with the U.S. antiwar sentiment during the Vietnam War era.

The author's Web site, updated after his death, displayed a simple black-and-white image of a bird cage -- a symbolic element in his writing -- empty with an open door. "Kurt Vonnegut, Jr. 1922-2007," the page read.

"He was a a beautiful man," Farber said. "I never hung up the phone without having laughed, he always left me laughing, no matter what the circumstances of the world."

"I last spoke to him the day he fell," Farber said. "He was in good spirits. Every time he spoke with me no matter what the circumstances in the world, he had a funny angle on it even if it wasn't a funny thing."

Despite battles with severe depression, Vonnegut was known for his witticisms.

"I've had a hell of a good time," Vonnegut once wrote. "I tell you, we are here on Earth to fart around, and don't let anybody tell you any different."

Irwyn Applebaum, president of the Bantam Dell publishing division of Random House, said, "By all counts he was one of the great writers of the 20th Century and continued to be one of the great writers in the 21st Century."

Bantam Dell publishes some of the author's seminal works, including "Breakfast of Champions," "Slaughterhouse-Five" and "Cat's Cradle," which made him a literary idol in the 1960s and 1970s, especially to students.

A defining event in Vonnegut's life was the firebombing of Dresden, Germany by Allied Forces in 1945, which he witnessed as a young prisoner of war. The bombing killed tens of thousands of people, mostly civilians.

Dresden was the basis for "Slaughterhouse-Five," published in 1969 against the backdrop of war in Vietnam, racial unrest and cultural and social upheaval.

"There is nothing intelligent to say about a massacre," Vonnegut wrote.

Vonnegut became a cult hero when the novel reached No. 1 on bestseller lists and even more popular among many young Americans when some schools and libraries banned the book for its sexual content, rough language and depictions of violence.

The novel featured a signature Vonnegut phrase, "so it goes," which became a catch phrase for Vietnam war opponents.

After the book was published, Vonnegut went into severe depression and vowed never to write another novel. In 1984, he tried to take his life with sleeping pills and alcohol. His mother had herself committed suicide.

Vonnegut mixed fiction and autobiography in his work, which also blended elements of science fiction and touched on authoritarianism and the dehumanization of man by technology.

Fans said he invented a new literary type but some critics accused him of recycling themes and characters.

"Cat's Cradle" was published in 1963 and initially sold only about 500 copies but it remains widely read today in high school English classes.

Vonnegut's last book, published in 2005, was a collection of biographical essays, "A Man Without a Country."

A fourth-generation German-American who was born in Indianapolis, Vonnegut is survived by his second wife photographer Jill Krementz, their daughter and his six other children. Two of his children are published authors.

Mark Vonnegut, named after Mark Twain whom his father admired and bore a striking resemblance to, wrote "The Eden Express: A Memoir of Insanity" about his own descent and eventual recovery from mental illness. He speculated the illness was partly hereditary.

Daughter Edith Vonnegut, an artist, wrote "Domestic Goddesses," which takes issue with traditional art imagery in which women are shown as weak and helpless.

Trãim într-o societate în care sîntem învãþaþi de mici sã numãrãm, sã obþinem ºi sã contabilizam banii, sã investim eficient, sã obþinem profituri cît mai mari, am devenit specialiºti în finanþe ºi bãnci, eficienþã e cuvîntul la ordinea zilei, dar nu ºtim nici mãcar cît ºtie o furnicã sã utilizãm eficient propria noastrã energie. Sã învãþãm de la naturã: o floare înfloreºte. Simþim în aceasta un efort? Nu! Pur ºi simplu, înfloreºte. O pasãre cîntã. Se naºte acel cîntec din strãdanie? Nu, e pur ºi simplu bucurie. Natura nu se strãduieºte, nu se încrînceneazã, ci celebreazã. Vibreazã în ritmul vieþii Noi am uitat sã celebrãm. Astãzi oamenii cheltuiesc mai mult ca oricînd pentru a se distra ºi petrec tot mai mult timp în discoteci, baruri, parcuri de distracþii, am construit chiar un oraº destinat doar distracþiei (LasVegas), dar tot nu ºtim sã ne bucurãm cãci dacã am ºti cu adevãrat sã ne bucurãm nu am mai fi atît de obosiþi. Nu avem nevoie de croaziere ºi vacanþe în Hawai pentru a ne relaxa ºi bucura.

Viaþa este aici ºi acum în toatã mãreþia ei. E în aerul care ne înconjoarã, e în bãtaia inimii, ah e în ochii fiinþei iubite, e în bobul de grîu ªi apropo, nu e nici mãcar pe credit cu buletinu... e Gratis!

''Trãieºte clipa prezentã

Aceasta este Viaþa

În aceastã clipã se aflã

Adevãrata creºtere

Gloria acþiunii

Splendoarea frumuseþii

Ieri este doar un vis

Mîine, doar o viziune

Dar trãirea clipei face din ieri un vis al fericirii

ªi din mîine o viziune a speranþei

Deci, trãieºte clipa!

Ca pe o salutare a zorilor''

(Kalidassa- dramaturg indian)

8O Maus, te-ai indragostit :?: acum la batranete 8O

Imi suna ca un cantec de lebada pe dealul de la Niculitel :wink:

Vezi ca nu vreau sa te pierd :)

Nu, nu...

In fiecare primavara cand invie natura si ma pierd pentru prima oara intr-o padure ce tocmai explodeaza de viata, simt aceeasi bucurie si eu.

Wie wahr, wie wahr, Mausi :wink:

HAI LA REVOLUTIE.

e de tot rasul mai oameni. tastati www.mybike.ro si vedeti ce vi se deschide. e haios.

Guest Cursar

e haios.

Ce e haios Krupp? Probabil si-au cumparat baietii furci de 1800 de euro si nu le-a mai ramas bani si de net :twisted:

Am ramas masca atunci cand am vazut ca o furca de mtb poa' sa coste 1800 Euro....