krupp

De la Lume Adunate si la Lume inapoi Date

Recommended Posts

p_1395216178418.png

Niste neni care fac scule, genti, pompe si de datoate, altfel de neamu lor taivaneji.

http://www.birzman.com/

Nu-s chiar eftinute, dar multe din ele au accesorizari interesante. Par Ex:

birzman-protective-rear-chain-spacer-wit

• Upvote 1

Pentru ce e treaba aia? Am mai vazut biciclete care au tot asa prins de butuc fel de fel de elastice, cleme si nu le inteleg rostul. Macar daca aratau bine...

Bine tre sa arate muierea nu sculele :)

Blocheaza placutele atunci cand scoti roata spate, si aseaza lantul pe un minipinion ca sa-l cureti cum trebe fara sa-l dai jos, si sa il gresezi apoi fara sa faci roata ca porcu...

Asta macar are o intrebuintare, eu am vazut numai d-astea care arata ca un r*hat.

dsc09489.jpg

Si alea au o intrebuintare, inlocuiesc carpa care sterge butucul intre spite :)

E veche de cand lumea. Inainte se faceau din camera auto adevarate dantelarii.

La asta chiar nu ma gandeam ;)). Credeam ca au scop pur decorativ. Multumesc!

Manțocăria aia care ține lanțul eu mă gândeam s-o pun când transport bicla în portbagaj, că prea se răvășește lanțul când dau ambele roți jos... Deasemenea e bun dacă transporți bicicleta pe motocicletă...

Mantocaria e relativ usor de confectionat si chiar e utila in diverse situatii, de aia am si pus imaginea. 

Cum s-au triplat taxele dupa fiecare razboi, si au ramas asa triplate, fara revolte sociale (vedeti effective tax rate pentru 50000 $/an sau 100000 $/an, ca bogatii au ramas taxati la fel, doar majoritatea populatiei a primit in dar taxe triplate): http://qz.com/74271/income-tax-rates-since-1913/#/h/58560,4/ Ciudat cat e de comunista lumea in democratie, incat toti asteapta ca altii sa plateasca pentru el, subventii pentru tot felul de chestii.

@@ionut-daniel

Omul a întrebat pe cei din Sibiu dacă au auzit ceva despre subiect pentru a verifica veridicitatea lui, nu a facut politică.

Text de hipster patetic! :) Cred ca a pierdut intre 1-2 ore sa scrie aceea postare pe blog. In timpul asta putea sa navigheze pe site-uri de joburi sa-si caute ceva afara. Sau putea sa aiba un extra-job din care sa mai faca un ban. Sau sa-si bata capul sa creeze cu adevarat ceva nou care sa aduca bani, un nivel de viata mai bun. Putea sa se gandeasca la un proiect finantat din fonduri europene, de exemplu.

Inteleg ca el e un simplu salariat dar in mediul privat si traieste cu ideea ca numai astia platesc taxe. E chiar atat de sigur ca la privat nu se joaca solitaire niciodata?

Sa se duca afara ca salariat si sa ne spuna ce taxe sunt pe acolo, la orice, nu numai pe salarii. Sau sa renunte la contractul de munca si sa-si faca PFA sau sa devina subcontractor si o sa-si gestioneze mai bine banii. A, pardon, el nu-si face firma ca asta inseamna ca ori e fraier ori evazionist.

Mi se pare jalnic sa te iei de pensionari macar si din singurul motiv ca este o etapa la care ajung toti cei care au zile suficiente. Si-a facut vreun plan pentru aceea data, il duce mintea la o simulare daca banii unei pensii obisnuite sunt suficienti la cheltuielile curente? O sa aiba casa lui sau o sa plateasca si atunci chirie cum face acum? Oare daca va lucra in europa va exploda de revolta cand va afla ca statul pe langa pensie, subventioneaza si chiria acelor persoane care nu au proprietati private?

Se ia de cei care fura dar si de cei care nu platesc taxe (in viziunea lui ar fi asistatii social, pensionarii in general, bugetarii). Autorul e un bou oricum daca ii citesti si restul de postari, dar nu voi folosi asta ca argument.

Este o insiruire de tampenii imense oferite de-a valma. Prima ar fi ca pensionarii sunt de vina ca statul le-a gresit pensia (asta e problema de baza), iar zeci de mii de oameni ar fi dat, chipurile, spaga pentru niste zeci de lei in plus pe luna care acum trebuie returnati. In al doilea rand persoanele care nu pot munci trebuie sa fie ajutate de stat sa nu ajunga sa cerseasca pe drumuri sau sa faca talharii, nu e nimic anormal in asa ceva. In al treilea rand pensia cuiva e chiar rezultatul muncii sale de care insa beneficiaza mai tarziu cand nu mai poate munci, este proprietate privata si in Europa nu se atinge nimeni de ea. Si nu in ultimul rand, nu tiganii, asistatii social, aia fara dinti in gura si-au construit vile tocmai pe malul paraurilor in mod intentionat sa vina viitura sa le faca totul praf si acum sa faca gaura in buget. E ca si cum ai spune ca victimile cutremurului din 1977 sunt de vina ca locuiau in Bucuresti in blocul Scala (toma Caragiu, Doina Badea, A.Bocanet). Poate lui ii este mai la indemana sa-si cumpere teren si sa-si faca orice casa oriunde ii trece prin minte.

Impresii de la BR Radltur 2014 – etapa a 2 – a / editia 25

Highlight-ul serii la sfirsitul etapei in Maisach a fost concertul cu Albert Hammond (printre altii).

Citeva „poze creatii proprii“ din tara boilor in general si regiunea politistilor nazisti (din Bavaria) in special, cu ciumpalaci be biciclete “gayshit”, va pun in curind.

• Upvote 1

Text de hipster patetic! :) Cred ca a pierdut intre 1-2 ore sa scrie aceea postare pe blog.

1. Piticigratis nu e hipster, e troll. Si unul foarte eficient.

2. Am impresia ca nu stii foarte bine ce e ala un hipster.

3. N-ai inteles absolut nimic din ce a scris el acolo.

• Upvote 2

Daca e troll e inca bine. Aceleasi idei le mai vad, pe un ton serios, si pe la Revista 22 sau Dilema Veche din partea unora cu pretentii de jurnalisti sau intelectuali.

• Upvote 1

Daca e troll e inca bine. Aceleasi idei le mai vad, pe un ton serios, si pe la Revista 22 sau Dilema Veche din partea unora cu pretentii de jurnalisti sau intelectuali.

Dar Radu face misto de situatii serioase si sensibile (ceea ce e un fel de tabu nescris), iar oamenii o iau in serios. Are un umor mai negru si subtil. Ii place sa enerveze oamenii, ceea ce ii reuseste de minune :) dar scrie bine!

Ne-am cam pierdut umorul, in care faceam haz de necaz, pacat! 

Una mai legata de sport :)

http://www.piticigratis.com/2014/07/de-ce-romanii-sunt-urati/

• Upvote 1

Nu stiu dupa ce criterii acolo e umor subtil si scriitura buna. Adica nu se compara nici macar cu animaloo. Are nivelul de cultura al cuiva cu 4 clase si subiecte din zgura zilnica deversata de mass-media. Mie asta mi se pare caraghios, nu va sunt suficiente stirile, manipularile si trancaneala zilnica deversata prin televizor, trebuie sa continuati sa va ocupati mintea cu acest rahat si in restul de timp liber?

Orice "neterminat" vrea sa atraga atentia prin idei socante (sau pe invers) folosind cuvinte vulgare. Cu toti am fost in pubertate si am avut astfel de perioade, cautand "recunoasterea", au ramas romanii urati (ca sa parafrazez ultimul link pus) la acest nivel?

Un hipster este un sughi-bughi, ca tot intreba un antevorbitor.

Ca e un coinac, Dilema 22 sau Revista Veche :) :) :) ideea de a pune in aceeasi categorie politicienii corupti, interlopii, escrocii cu niste pensionari mi se pare atat de ridicola incat e de fapt trista.

Da, sunt unii care si-au anticipat pensia sau au cosmetizat pensia de boala, dar asta au facut-o pentru ca au ajuns in situatii limita si asa le-a demonstrat sistemul dintotdeauna ca functioneaza. Cand ai o varsta, nu ai unde lucra, nici un venit, nu-ti ofera piata nimic, esti tratat pe unde te duci ca ultimul om si vezi ca altceva nu ai de facut, inveti sa dai si spaga de nevoie.

Uneori imi si mie greu sa inteleg de ce unii dau spaga de sute de euro sa intre in invatamant suplinitori pe salarii de 600 lei. Dar eu sunt in Bucuresti si imi gasesc altceva, altii din fundul provinciei de la sate sau orasele, n-au alte oportunitati si isi doresc un job cu carte de munca. Asta e cel mai bun lucru pe care il obtine, chiar daca e o actiune total ineficienta. Iar sistemul e cel care te impinge pentru ca selecteaza in baza spagii nu a competentelor.  

• Upvote 2