krupp

De la Lume Adunate si la Lume inapoi Date

Recommended Posts

La fel ca Transalpina, drumuri care nu trebuie asfaltate. Șmecheria face încă legea în România. Iar "revoluționarii" din CNADNR au fost și până acum la conducerea acestei instituții și ei au fost de acord cu ce s-a asfaltat și până acum.

http://www.freerider.ro/mag/articole/licenta-romaneasca-de-ciclist-amator-ce-este-si-de-ce-ne-trebuie-101992.html

"Obligaţii:

• taxa 15 lei adeverinţă medicală de la medicul de familie;
  • taxa 50 lei investigaţii suplimentare pentru VO2 Max, prag lactic etc. (opţional pentru amatori. Preţul poate să difere în funcţie de cabinet);
  • plata taxei de 70 lei pe an în contul FRC, pentru licenţă;
  • plata taxei poliţei de asigurare – 103 lei pe an in cazul situaţiei descrise mai sus de Cristi Faur.

Aşadar cu o cheltuială de aproximativ 238 lei pe an poţi fi mult mai liniştit atunci când ieşi cu bicicleta din casă fie că te duci la plimbare sau concurs."

Io eram linistit, de ce trebuie sa ma mai "linistesc" de 238 lei? Basca timpul pierdut, minim o zi-doua!

• Upvote 2

Ca tot se recomanda Tribanurile pe aici, acum avem si varianta de 6 kg (poate 10.6 kg)

Cz15uUV.jpg

La fel ca Transalpina, drumuri care nu trebuie asfaltate. Șmecheria face încă legea în România. Iar "revoluționarii" din CNADNR au fost și până acum la conducerea acestei instituții și ei au fost de acord cu ce s-a asfaltat și până acum.

Mi-ai adus aminte ca acu' vreo trei ani, am pus pe forum cateva poze cu Transalpina inainte de asfaltare iar unii colegi de forum nu regretau ca s-a asfaltat. Probabil ca sunt destui ce se bucura ca a ajuns asfaltul si la Padina... anul trecut, prin august, erau vreo 2-300 de masini in poiana de la Padina, ici-colo sfaraia cate un gratar si se auzeau ceva acorduri manelaristice. Noi n-avem autostrazi dar asfaltam drumurile din munti! :)

• Upvote 1

He he, antropologul Vintila Mihailescu propune o viziune si mai interesanta - nu autostrazile (adica lipsa si viteza mica de constructie a lor) ar fi marea problema, ci reteaua de drumuri nationale, judetene si comunale, care daca ar fi mentinute la niste standarde decente parca nici n-am mai simti atat de acut lipsa autostrazilor.

Citez: "doar 29% din drumurile județene și 9% din drumurile comunale sînt modernizate, în timp ce 27%, respectiv 74% sînt pietruite sau de pămînt. Și pentru că tot ne plac nouă comparațiile cu Bulgaria, la noi în țară, 13% din totalul de drumuri sînt de pămînt (27% din drumurile comunale), față de 1,3% în țara vecină, nici mai bogată, nici mai dezvoltată decît a noastră."

Lipsa unor drumuri amenajate are impact serios asupra accesului la scoli si institutii sanitare (nici microbuzele scolare si nici ambulantele nu pot trece prin unele hartoape/noroaie/nameti care practic inchid aceste "drumuri").

De aici: http://dilemaveche.ro/sectiune/situa-iunea/articol/autostrazi-drumuri-tara

Si o ofera la raft sub forma de bucati pe care trebuie sa le asambleze apropitarul acasa? :))

Si o ofera la raft sub forma de bucati pe care trebuie sa le asambleze apropitarul acasa? :))

=)) păi altfel cum? vorbim totuți de efectul Ikea... 

Off topic and on topic, am ajuns în topul celor mai prost proiectate piste :))

https://www.facebook.com/globalcyclingnetwork/videos/624280744394319/

• Upvote 1

Off topic and on topic, am ajuns în topul celor mai prost proiectate piste :))

Rusine autoritatilor bucurestene. 2 pozitii in primii 9 si nici macar un podium. Probabil s-au infratit cu cei de la Ettix.

Dap, mi-am amintit de o discutie pe-aici acu' vreo doi-trei ani, unii il cam puneau la colt, da' n-o gasesc....

Ai aflat cam tarziu ... Hovco nu a comentat nici o cursa pe Eurosport in acest an

Ca să rămânem lămuriți înaintea învierii (care pe unde și cum, este treaba fiecăruia) și să nu rămân la ideea că răspunsul nu se adresează postării lui @@crk, țin al dracu' de tare să-ți împărtășesc asta: dat fiind faptul că am remarcat în 2016 lipsa de la comentarii la Eurosport a lui Hovco, pe care îl apreciez cel mai mult dintre toți comentatorii de ciclism, am dat căutări pe I-net și am găsit ce am postat mai înainte. Dacă a fost cineva care a aflat mai puțin târziu decât mine și a postat undeva, eu pot să accept liniștit ștergerea postării pentru a nu fi considerată redundantă.

Tot așa, ca bucurie și mândrie pentru români "ieșiți pe dincolo" pe care îi vedem live în transmisiuni sportive de ciclism, mă încântă prezența lui Grosu și Țvetcov în tricoul de campion al României.

HAI PA!