krupp

De la Lume Adunate si la Lume inapoi Date

Recommended Posts

Poate vă simțiți cu musca pe căciulă [emoji14]

Exharcu e din epoca de pionieri a radioului romanesc. Făcea emisiuni bunicele pe vremuri. Acum văd că folosește un limbaj alambicat ca să pară superior. Cert e că în mare are dreptate. Șoferii aruncați în mașini de către multinaționale acum vreo 10-15 ani, care au venit de prin satele cu wc în curte, au sufocat traficul din București. Înainte se conducea agresiv, pe urmă doar prost. Permisele auto luate pe bandă si mașinile de firmă și-au simțit imediat prezența. Și cum totul devine la modă plecând din zona underground, hop și ei pe bicicletă. Așa că pe șosele au apărut tot felul de amețiți cu gura mare și pe două roți. Numeroși sunt și bicicliștii ăia care n-au citit în viața lor legislația rutieră, dar se dau experți în reguli de circulație, mai să te omoare dacă îi deranjezi.

Ca părere personală, după doi ani aproape rupt de realitățile mioritice, am ajuns să constat că toată lumea a devenit justițiară, zace câte un mic DNA personal în fiecare. Culmea e că doar ceilalți sunt vinovați de toate, nu și propria persoană...

• Upvote 4

Eu de pe blogul asta am aflat de o trupa romaneasca inspirata de care nu auzisem (Electric Brother), am descoperit ca "Hey Joe" nu-l canta (bine) doar Hendrix si pt prima data de la Radu Anton Roman incoace mi-a facut placere sa citesc retete culinare

Si astea fiind zise, ma duc sa ma culc!

Și eu am aflat de pe NG că maimuțele urlătoare sunt cu atât mai vocale cu cât au testiculele mai mici - dar nu despre asta e vorba aici, nici despre Hendrix sau restul articolelor lui Exharcu. Ai pus un link, ție ți-a plăcut articolul, nouă nu. Care-i problema?

Somn ușor!

• Upvote 1

Da' zdravana polenica s-a incins cu Exarhu asta .Inca o data nu ma pot impiedica sa observ ca membrii forumului ciclism sunt poate urati ,dar nu sunt fraieri...

Si mie mi se pare ca si majoritatii de aici ca baiatul ala a primit moca o bicicleta-doua si in schimb a scris vezi-doamne un articol asa despre biciclisti.

Semnez :un hipster ;)

Corectez,acolo e polemica,v-ati prins voi.

Despre Hendrix:pot canta 100 mai bine cantecele lui,dar nu vor fi decat imitatori mai buni sau mai slabi.

Io sper că voi vă dați seama că un blogger bun are ca obiectiv să producă reacții și agitație în rândul cititorilor. De-aia nu citește și nu comentează nimeni despre blogul lui tanti Aglaia care scrie despre cum pune mușețel în dulapul de prosoape ca să îi miroasă frumos. Așa că un blogger experimentat va aborda intenționat niște subiecte cu șanse de polarizare a societății, și va da o perspectivă cu care unii să fie de acord și alții să vrea să-l contrazică. Tehnica se numește baiting, și e precursoare a trollingului.

Eu il ascultam pe exarhu cand avea emisiunea de la miezul noptii acu mult ani. Era simpatic atunci. Pe blog nu-l citesc, mi se pare prea "abscons", excesiv de metaforic.

Face inadins asta, parca e regizorul unui film despre schizofrenie (vezi Shutter Island), vrea sa lase spectatorul la sfarsit sa se intrebe "ba, da era pe bune sau era pe naspa?".

Articolul e o elucubratie care din pacate ne arata cum suntem vazuti din exterior de o buna parte din oameni, freaks of nature...

Suntem o minoritate, bicicleala, in ciuda avantului comercial care se intrevede, ramane o nisa, si o sa mai dureze mult pana cand numarul "biciclistilor seriosi" (exclud deci hipsterii si biciclistii de parc care folosesc bicla in general pe post de cuier) o sa creasca. 

Ca sa se schimbe va trebui sa fie mai multi ca domnul asta:

http://www.bzb.ro/stire/ministrul-ghinea-face-turul-bisericilor-fortificate-pe-bicicleta-a-fost-cucerit-de-zona-viscri-a101203

O bere pt. cine știe ce mașină conduce/posedă Exarhu.

;)

(pe.se. io știu)

Cand nu e cu trotineta?

Banuiesc ca un BMW X6...nu de alta dar nemernicul il lauda pe blog

O guriță.

Hai, maxim juma dă bere.
Steț p-aproape.
Omu' locuiește prin zonă. (hai să zicem "vecin"). Merge mult pe jos sau cu bicla (văzut de jumatea-mi mai bună, care se-nvârte mai mult p-aici în cursul zilei).
X6? poate primit pt. test-drive - văz că blogării dă succes se dau cu diverse mașinoace mai mult sau mai puțin bengoase (dar asta depinde foarte mult de care parte a baricadei ești. Adică ce inseamnă bengos pentru tine și cât plătesc ăia de ți-o dau ca să scrii mumos despre ele)
Io l-am văzut ultima oară la volan acu' ceva vreme. De vreo 2-3 ori. La intervale destul de măricele. Cu același SUV negru și mare. Și vechi. Deci nu "de test". Un X5 sau un ML - nu mi-am încărcat memoria... Acu' nu rețin dacă avea și numere de BG :P (nu, nu avea, dar ar fi fost fain pentru cursul discuției)

Măcar d-ar fi avut un Pajero (sau un Patrol de exemplu) fie el și vechi. Că asta însemna că mai iese și el prin off-road. Și că deplasarea urbană cu el poate fi încadrată la "accidente" :)

Măcar d-ar fi avut un Pajero (sau un Patrol de exemplu) fie el și vechi. Că asta însemna că mai iese și el prin off-road.

Mai bine nu.

Goagle zice că are, sau avea la o vreme o Giulietta - d-aia zâsei si io :)

Cititnd repede pe diagonala vad ca la noi a "conspirat" pentru mai multa toleranta fata de minoritati. Nimic de Rosia Montana sau sustinerea anumitor factiuni politice.

Site-ul respectiv are o analiza foarte tendentioasa, ca sa nu mai spun de soros.dcleaks.com pe care-l tot citeaza si care a fost scris de cineva cu spume la gura.

Pentru cine nu l-a vazut.

Pantani: The Accidental Death of a Cyclist (Trailer)

Pantani - The Accidental Death of a Cyclist (full, dar e 480p si fara cc)

Nu stiu daca e neaparat o optiune pentru a se evita bicicletele sa fie furate, insa ar putea sa le introduca un GPS in cadre. Diametrul acesta insa nu e cel mai stralucit, dar e un inceput. Merge si la catei, pisici, pesti, neveste, etc...dupa caz.

https://www.thetrackr.com/bravo

LE: e doar la 100feet, sorry, guys! Tocmai ce a ramas mama fara bicicleta si cautam o varianta...m-am emancipat prea tare.

O dată la n luni tot mai apare câte o idee de tracking. Să ne lămurim de câteva chestii.

1: Un asemenea device, dacă e să funcționeze activ, are nevoie de o sursă proprie de energie. Un acumulator de capacitate suficient de mare ca să-i asigure funcționarea timp de câteva zile sau săptămâni.

2: Semnalul GPS este foarte, foarte, foarte slab. Este atât de slab încât trebuie vedere directă spre cer pentru lock pe mai mulți sateliți. La interior, sau sub un acoperiș metalic, sau sub orice altă obstrucție, semnalul GPS nu mai este utilizabil. Iar dacă nu e recepție GPS ci Assisted GPS (triangulare pe celule radio), asta înseamnă în plus circuite pentru comunicare GSM, cartelă SIM cu serviciu de date, și un consum ridicat.

3: Montarea unui asemenea device în interiorul unui tub metalic (în esență o cușcă Faraday) impune montarea tuturor antenelor la exterior - GPS, mobil.

Net, presupunând că dai o cârcă de bani pe un asemenea aparat, că îl ai montat undeva unde nu poate fi demontat sau stricat ușor, astea tot nu-ți garantează că-ți mai găsești bicla vreodată. Dacă hoțul o depozitează într-o pivniță sau hală metalică timp de câteva zile cât să moară orice acumulator, s-a terminat.

• Upvote 3

Am o jucărie mică care se numește xiaomi mi band de când a apărut. Se încarcă pe usb, ceea ce ar face nițel mai anevoios procesul de încărcare, însă niște minți strălucite ar putea face acest lucru. Jucăria asta e un gadget brățară de tip smart, iar bateria tine și până la 100 de zile, dacă nu e accesată decât la nevoie. Gps sau Sim nu are, are ble și poate fi accesată prin el. Însă scopul discuției era bateria. 3 luni. Minim. Poate fi accesată cu telefonul pentru a vedea statusul bateriei dacă e pusă undeva anume (de obicei vibreaza/face leduri colorate când mai ai x% baterie). Și are și standard ip7 și 5gr greutate, deci rezistă în timp. E 15$. Ar putea fi prinsă cu o pastila gps într-un cadru, o încarci pe usb cu un prelungitor. Nu ai cum sa o scoți afară, iar dacă se strică, "aia e". Nu știu. Iar dacă cineva ia bicla, poate tăia vârful de usb, dar pastila oricum va rămâne minim o zi, zic și eu, alive pentru a fi găsită la o distanță de 5 metri, cum au garmin, suunto, polar, etc. Sau spionii, lol.

Nu cred că e neapărat nevoie de un sim. Telefonul poate fi găsit în rețea pe baza de semnătură, un cod unic - imei, cum are și brățara mea în cod unic.

Brățară are detector "de miscare". Ar putea zice ca atunci când se mișcă să trimită semnal minim la telefon prin ble, la o oră. Eh, dacă îți moare bateria la telefon, va începe sa iasă din starea de somn, adică să dea impulsuri mai dese, să trimită gps location prin email sau satelit, cu sms la al doilea nr de telefon înregistrat....

Soluții sunt, tehnologie este fără număr, iar bicla aia ar trebui sa o tina într-o pivniță 3 luni, într-adevăr, dar până sa ajungă acolo, brățară aia poate sa trimită un semnal.

Nu zic ca ideea e perfectă, e departe de adevăr, dar consider ca dacă tine chiar și 45 cât ține in medie bateria, când o folosesc zilnic, notificări, alte chestii, eu zic că e un început.

sent from tapatalk

Dacă tehnologie exista, eu mă întreb de ce nu s-a aplicat acest lucru sau e iarăși vreo șmecherie la nivel mondial? :)) și zic ca exista când mă uit la cei care fac chestii de urmărire.

sent from tapatalk