krupp

De la Lume Adunate si la Lume inapoi Date

Recommended Posts

Foarte bine, dă-i încolo de europeni. După ce ne jefuiesc bine, mai vin pe aici să se bucure de frumusețile țării noastre și să scuipe semințe pe jos.

• Haha 3

O idee foarte buna. De acum, cand merg la Bucuresti cu avionul, ma pot intoarce direct acasa, cu autobuzul.

E buna putina concurenta dar oricum era autobuz OTP - ceva piata prin centrul targului.

Cred ca problema era: cum faci sa eviti traficul din OTP si sa nu fi jumulit de taximetristi.

în urmă cu 4 ore, Traveller said:

În sfârșit, o alternativă pentru cei care ajung la Otopeni?

Între timp, într-o lume paralelă, cu state paralele și perpendiculare și bisectoare și secante:

http://adevarul.ro/tech/gadget/elon-musk-primit-acordul-autoritatilor-construi-hyperloop-new-york-washington-dc-1_5a8bed43df52022f75c1f753/index.html

• Upvote 3

O zonă foarte faină acolo unde e Cătunul Aspra. Satele Preluca Nouă și Preluca Veche sunt considerate unele din cele mai frumoase din țară, dar din păcate nu se păstrează deși am auzit că ar fi ceva proiect de conservare. Mai sunt acolo pe dealuri câteva sătuce. În Cătunul Aspra n-am ajuns încă, nu știu de ce, dar vara asta sigur o să merg.

Primăvara în zonă:

78MsnXT.jpg

owUTClj.jpg

• Upvote 2
  • Like 1
  • Thanks 1

Și eu mi-aș dori să-ți fac(em) o vizită în Maramureș, călare pe troace...

• Upvote 1
  • Like 2

Și eu mi-aș dori să-ți fac(em) o vizită în Maramureș, călare pe troace...

+1 [emoji4] De fapt eu m-am înscris înainte pe privat [emoji15] vedem după dacă ne aleargă cu câinii or ba pe dealurile alea 🤣

în urmă cu 12 ore, Traveller said:

Băi, sigur nu e Times New Roman?!?

Băi, oare n-a făcut-o intenționat? Ăia insurați știu despre ce vorbesc :)

Amu sa vad care mai vrea cursiera cu frane pe disc...

Ora iarna e cea "corecta" . Ora de vara a fost introdusa pentru a face economie la consumul de energie electrica.
Eu nu prea sunt convins ca, in vremurile astea,  se face cine stie ce economie cu schimbarea  asta de ora.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Ora_de_vară

Nici eu nu-s prea convins că ne doare capul de la ora de vară. Adică, îi doare pe unii pe care îi doare și de la luna plină și de la exploziile solare, etc :))

Studiile efectuate în ultima perioadă au relevat faptul că această modificare a orei legale nu doar că nu generează economii din punct de vedere energetic, dar creează un puternic disconfort asupra marii majorități a populației

15 minutes ago, midan said:

Ora iarna e cea "corecta" . Ora de vara a fost introdusa pentru a face economie la consumul de energie electrica.

Parerea mea e ca ora de vara e cea "corecta". Mai bine sa fie lumina pana seara tarziu decat sa fie lumina dimineata devreme. Nu ma incalzeste cu nimic sa merg la lucru pe lumina, in schimb ma incalzeste foarte tare sa fie lumina cat mai mult timp dupa ce ma intorc de la lucru.

• Upvote 1

Cum unicul motiv e o economie de energie care nu se prea intampla, trecerea la ora de vara isi cam pierde scopul si devine o complicatie inutila.

în urmă cu 1 minut, majikstone said:

Parerea mea e ca ora de vara e cea "corecta"

Corecta din punct de vedere astronomic e ce de iarna

în urmă cu 3 minute, majikstone said:

sa fie lumina cat mai mult timp dupa ce ma intorc de la lucru.

Asta e  economie de energie :D