krupp

De la Lume Adunate si la Lume inapoi Date

Recommended Posts

"...şi să nu folosească acele binecunoscute plutoane." ...no cucu bau?! Asta e rezumatul unui purtator de cuvand IGPR? La iesire din Bucuresti vei vedea mereu ca merg asa astfel incat sa se protejeze de idioti. Daca o dai pe la Joita, unde e concurs de mi-am rupt cablul de acceleratie si nici caramida nu il poate opri, loc unde daca Politia Romana ar sta de 6, ar putea realiza venituri de o pepiniera pentru urmatorii 2 ani in mai putin de o luna...

"..Poliţiştii îi contrazic. Unii dintre biciclişti ..." Eu cred ca duc lipsa de motorina la noi, caci se pare ca nu au mai iesit de mult prin comuna domnii politisti. Sau sunt orbi. Sau au contract cu o firma care aduce lentile Hoya fake de pe alixpress si le pun si invers, ca sa stie o treaba. Dar hai sa ne facem si noi treaba nu apare pe acolo. E ceva sinistru pentru ei.

Desi sunt multi cretini pe 2 roti, caci altfel nu le pot spune la cum circula pe sosea, majoritatea fara casca si cu bicle de oras/mtb, arzand calorii haotic in trafic, totusi sunt tot multi care sunt mai atenti in trafic si care respecta regulile de circulatie. Si zic asta pentru ca ii vad din taxi sau bus de cele mai multe ori, luptandu-se cu putoarea, clanxoanele, poluarea, putoarea si caldura, mucurile de tigari ce zboara de la geamuri, usi care se pot deschide si se mai si deschid....

Iar Mihai (Adevaratii Velo Prieteni) are dreptate, nu se publica totul. Daca s-ar publica, ar fi de speriat. Chiar groaza. Cautati pe google biciclist lovit, accident bicicleta, etc...va pune-ti bicla pe olx la prima ora.

Vine careva la film?

"Pe 23 august se lansează ”Secretul lui Raoul Taburin”, o comedie franțuzească despre un geniu al bicicletelor, respectiv un mecanic desăvârșit, dar care ascunde un secret paradoxal: nu știe să meargă pe bicicletă. Regia filmului este semnată de Pierre Godeau, în timp ce scenariul este de Guillaume Laurant (Amélie și A Very Long Engagement). Filmul este o adaptare a romanului grafic realizat de Jean-Jacques Sempé."

Legat de subiectul cu accidentele: https://m.youtube.com/watch?feature=share&v=3m1Ld6TBh8U

Din punctul meu de vedere infrastructura specifica biciclistilor este la ani lumina de noi si nu neaparat solutia acum, solutiile mai simple fiind educatie rutiera pentru intreaga populatie si infrastructura rutiera adusa la zi. Exemplele pe care le prezinta astia sunt greselile biciclistului neprevazator (multi din pacate). Pentru mine cea mai riscanta situatie este lipsa de distanta atunci cand ma depasesc masinile (aproape m-au sters de cateva ori cu oglinda niste narozi).

1 hour ago, Alegz30 said:

...solutiile mai simple fiind educatie rutiera pentru intreaga populatie si infrastructura rutiera adusa la zi.

Simple pentru unii dintre noi, biciclisti sau nu, care le intelegem ca lumina zilei. Dar majoritatea, si aici ma refer la peste 70% dintre soferi si problabil un procent apropiat de biciclisti, nu au nici o treaba cu educatia rutiera. Sunt suficient de paraleli ca si liniile de tramvai incat sa dea din umeri sau nici macar atat. Acest procent scade in timp ce te indrepti catre granita, si mai ales dupa ce ai trecut.

• Sad 1

Daca in oras sau intr-un sat cu 20000 de locuitori ocolesti un canal care-i cu 5 cm mai jos decat asfaltul, si te loveste una din multele masini care circula cu 90 km/h in oras, in statistica vei aparea ca singurul vinovat. Dar daca masina mergea cu 50 km/h, probabil putea evita accidentul grav, ca de obicei e grav cand 2 nu respecta regulile deodata. La fel daca cel din masina parcata pe marginea drumului iti deschide usa in fata, o ocolesti sa nu intri in ea, si te calca unul cu 90 km/h in oras.

• Upvote 1

Poate o să-mi fac și eu curaj pt asta cândva :)

• Upvote 1

On 8/21/2019 at 4:43 PM, Alegz30 said:

Legat de subiectul cu accidentele: https://m.youtube.com/watch?feature=share&v=3m1Ld6TBh8U

Din punctul meu de vedere infrastructura specifica biciclistilor este la ani lumina de noi si nu neaparat solutia acum, solutiile mai simple fiind educatie rutiera pentru intreaga populatie si infrastructura rutiera adusa la zi. Exemplele pe care le prezinta astia sunt greselile biciclistului neprevazator (multi din pacate). Pentru mine cea mai riscanta situatie este lipsa de distanta atunci cand ma depasesc masinile (aproape m-au sters de cateva ori cu oglinda niste narozi).

Singura educatie pe care trebuie s-o primim e cum sa fortam Militia sa-si faca treaba.

• Upvote 1

6 hours ago, LucianLS said:

Singura educatie pe care trebuie s-o primim e cum sa fortam Militia sa-si faca treaba.

No offense, totally wrong! Iti zic si de ce. Intre soferi si biciclisti trebuie sa existe un reciproc mutual. Cat el nu va exista, numarul de decese va fi la fel de mare, amenzile vor fi la fel de putine si de mici si asa mai departe. Daca reusesti sa construiesti o imagine precum in Copenhaga, Berlin, Amesterdam, etc, discutam la un nivel de tara...mai repede impui efectul de turma prin acest respect decat sa astepti ca Politia sa fie omiprezenta. Nu au nici resurse, nici posibilitati si nici prea mult creier unii dintre ei, fara vreo intentie ca sa jignesc pe cineva; pana la urma si MI-ul e tot armata.

Cu parere de rau putati sa uitati de acest subiect in Bucuresti, mai ales. Vor trece ani lumina pana se va pune la punct mijloacele de transport in comun VS masina personala. Romanul nu stie ca masina personala este un bun propriu, nu este o obligatie ca sa o detii si sa iesi cu ea din casa pentru 2 ape la Kaufland. Si nici sa nu o parcheze pe unde il taie capul si asa mai departe. E un subiect atat de pierdut e ca precum ai discuta despre o infrastructura de mall-uri in Kenya.

Exact ce ziceam. Dar asta se stie si cazuri ca acestea sunt o gramada povestite pe facebook si in grupuri de biciclisti. Stai, nu ma intelege ca biciclistii ar fi cu o aura in jurul lor, din contra, gasesti destui berbeci...

-

Vreau 300 de astia in Bucuresti :D Doar 100lei amenda sa fie :D

Viceprimarul Capitalei, Aurelian Bădulescu: „Nu merg cu bicicleta pentru că nu vreau să fac bătături la c..r şi să put! N-am hemoroizi, că io-s din ăla de la ţară” 

https://m.adevarul.ro/news/bucuresti/viceprimarul-capitalei-aurelian-badulescu-nu-merg-bicicleta-nu-vreau-fac-bataturi-cr-put-n-am-hemoroizi-io-s-tara-1_5d8b5ca1892c0bb0c6f0b015/index.html

primită de la @pro-e  

Explicabil, la origini politice provine din PNG, partid condus de razboinicul luminii....

Am pedalat zilele acestea în ambele sensuri pe podul peste lac, din parcul Bordei.

Plăcută senzația și în plus mai eviți din traficul infernal de pe blv Caramfil/Aviatorilor.

Te referi la ăsta? Trebuie să recunosc că habar nu aveam de el. Mulțumesc de pont.

Screenshot_20191107_233749.jpg

Da și ai pantă de intrare în parc spre aleea ce duce către pod.

Adică nu trebuie să urci/cobori trepte.

Ieșirea din parc spre străzile Zăgazului/Moeciu trece prin aprox. 10/15m de drum neasfaltat dar nu este un capăt de țară.

Numai bine!

Acum câțiva ani era semn de ”interzis bicicletelor” la intrarea dinspre bd Mircea Eliade. O mai fi acolo?

La intrarea dinspre blv Aviatorilor nu am văzut nici o interdicție pentru biciclete.

• Like 1

Cu totii cred am facut pojar cand eram copii. Sau rujeola cum "ii zic acum". 

Si exista si vaccin acum la vanzare.