krupp

De la Lume Adunate si la Lume inapoi Date

Recommended Posts

marketing dat d**cu, numai romanul stie... domnisoara cred ca este cu sobita la punguta.

(btw au surprinzator de multe puncte la Tulcea, semn ca rup concurenta)

798289_100166076835181_1988223456_o.jpg?

Știu că există o secțiune cu starea drumurilor, dar e pe regiuni. Aici găsiți o hartă actualizată pt toată țara:

• Thanks 2

Mi-a adus aminte Zuckeberg de postarea asta și am recitit-o cu drag. Povestiri moroșenești :)

• Like 2

12 minutes ago, JDM said:

Nu pot accesa linkul ala, e vorba de aceeasi harta ca aici http://proinfrastructura.ro/harta-calitatii-drumurilor.html#map=7/46/25 ?

Nu. Mă uit la drumurile de pe lângă Baia Mare și e diferență între harta ta și cea postată de tine, dar mi se pare mai realistă harta din link-ul tău. :)

2 minutes ago, Nexus said:

@Mookyama Cannondale-ul ala este viitorul cadru a lui @paulrad arata interesant.

Dacă-ți zic că aștept cu sufletul la gură catalogul Merida sigur nu mă crezi :))

Mi-ar place un Cannondale Scalpel, dar vreau ceva mai de trail să compenseze lipsa talentului. Scalpel SE are aceeași geometrie, doar cursa la furcă e mai mare, deci nu prea cred că mă coafează + că dacă nu e Lefty pt mine nu există mtb Cannondale :)

• Haha 1

10 hours ago, Mookyama said:

Another brick on the cancer wall.

Mai bine spus, s-a stins un "vulcan"

28-who-has-Keith-Richards-outlived-this-

Specialized S-Works Aethos

https://www.bikeradar.com/news/2021-specialized-s-works-aethos/

Nu stiu cum draq cautam ceva in germana despre ceva sei de bicla si am ajuns pe amazon.com...si am dat peste rahatul asta. Da' fuc4! Whoo!

• Haha 3

Dr. Li-Meng Yan is a Chinese Virologist and a whistle blower who claimed in January this year that Corona virus was created in a laboratory in Wuhan.

https://freedomplatform.tv/dr-li-meng-yan-coronavirus-whistleblower-how-the-chinese-government-covered-up-the-emergence-of-the-sars-cov-2-virus/

https://www.nationalgeographic.com/science/2020/09/coronavirus-origins-misinformation-yan-report-fact-check-cvd/

“Human attention is drawn to novelty, to things that are new and unexpected,” says Aral. “We gain in status when we share novel information because it looks like we're in the know, or that we have access to inside information.”

Tocmai ti-a crescut statutul cu 1 cm @Mookyama :)

• Like 2

Mintea omenească e atrasă de chestii din astea, chiar și cea inteligentă.

Și chiar le poți găsi o scuză (pînă la un punct) celor care, fără să aibă cunoștințe științifice în domeniul respectiv, sar să  vehiculeze o teorie sau să adere la ea.

Sigur, dacă stai să te gîndești cît de puține virusuri cunoaștem (vreo 300?) și că de-abia de vreo 70 de ani avem mijloace de a le cultiva, de a le vedea și a le descrie proprietățile, descoperirea unui virus  în zilele noastre nu ar trebui să fie un lucru neobișnuit.

Că diverse animale sălbatice sunt rezervoare de virusuri iarăși nu ar trebui să ne mire.

Și totuși e foarte pasionant pentru unele minți omenești să îmbrățișeze facil ipoteza unei conspirații.  

Faptul că omenirea e capabilă să manevreze genele le-a dat, firește, apă la moară. 

Nu știu dacă ei știu că infectînd o bacterie cu un virus noi am putut să sintetizăm la scară largă insulina, de exemplu, dar  ei își închipuie că știu cum s-au făcut și se fac chestii nasoale cu diverse alte virusuri, FĂRĂ a ști cum se face de fapt.

Cum, explică nițel băiatul ăsta aici: http://skepticpengus.blogspot.com/2020/05/noaptea-ca-liliecii.html

• Upvote 1

Pffff, am ratat momentul si nu mi-am dat seama in primă fază.
Am dat play si era peste o reclamă iutub cu ceva cu reparat genunchiul.
Instinctiv am apăsat pe x-ul ăla mic și abia apoi mi-am dat seama de chestie...
Coincidență? Sau chinejii? ;)

@MaC® ce se vindea în reclamă? sunt interesat.

în urmă cu 1 oră, MaC® said:

Instinctiv am apăsat pe x-ul ăla mic

n-am apucat sa vaz prea mult... cum zic, am dat x instant, din reflex.

• Sad 1