krupp

De la Lume Adunate si la Lume inapoi Date

Recommended Posts

1 hour ago, Nexus said:

pe lângă prostie mai este și lene.

Asta suna mai degraba a nehotarare (cauzata sau nu de prostie). Spiritul de turma ii indeamna pe astfel de oameni la actiune. Cand eram mici nu aveam liberul arbitru si parintii erau informati... asa cum se putea pe vremea aia. Normal ca se faceau lucrurile in virtutea obiceiului.

Eu nu sunt impotriva vaccinului, dar gandesc in felul urmator:

- nu am familie mare (locuiesc doar cu sotia)

- nu intru in contact cu prea multa lume

- am un sistem imunitar bun

- incerc sa evit orice fel de medicament ( cu exceptia cazurilor critice, medicina de urgenta, etc )

- nu am facut vaccin antigripal pana acum, de ce sa incep acum ?

- nu am activitati care sa implice mase de oameni in jurul meu ( concerte, adunari, etc)

- la urma urmei, fiecare este pe barba lui, ma poti numi responsabil ca fiind nevaccinat am contribuit cu 0,0000001% la moartea cuiva, dar nu voi avea procese de constiinta

- in aceeasi tema cu supravietuieste cine poate, fiecare face ce considera de cuviinta sa se protejeze: unii se vaccineaza si sunt dezinhibati total(ceea ce nu e in regula), altii doar poarta masca constiincios, altii o cauta cu lumanarea sau sunt cascati.

Asta e viata, Nu mai stati suparati.

• Upvote 1

Intrebare pt provaccinisti, apropo de "la lume inapoi date": care sunt cele mai puternice argumente anti vaccin pe care le-ati intalnit pana acum? 

Sa ignoram insa puzderia argumentelor "mai slabe", care sunt usor de demontat; mai bine nu le enuntati si sa lasam loc celor care au ceva de zis.

PS Pe langa ca sunt provaccin, mai intru si in categoria celor "unii se vaccineaza si sunt dezinhibati total". Desi nu sunt de acord cu mustruluiala usoara de mai sus pot trai cu asta :) Nu prea am nimic de mentionat referitor la propria-mi intrebare.

3 hours ago, pedale said:

Va salut si ii cer scuze lui traveller referitor la lipsa de comunicare si competenta. Cred ca suspiciunea si neincrederea au alta sursa. In Uniunea Europeana rata de vaccinare e de 80%. Pe plaiurile mioritice e de 25%. 

Am gasit toate informatiile necesare despre vaccinul cu ARN mesager inainte de a ma vaccina.

Eu mă refeream strict la plaiurile mioritice. Mai la vest de noi toate cele 3 cauze pe care le-am menționat sunt mult atenuate.

Oare de ce?

Nu e cazul sa raspunzi. Las o asa.

Cum spuneam, sotia a facut pe 27 septembrie test rapid intr o unitate medicala, care a costat 120 lei si a iesit negativ. Pe 29 septembrie a venit smurdul si ne a testat pe amandoi. Ieri seara la ora 19 am primit prin sms rezultatul testarii. Acesta este pozitiv. Asa ca ma indoiesc si mai mult de utilitatea acestor teste rapide. Oricum suntem vaccinati, nu avem nici un simptom. Am pedalat zilnic pe trainer saptamana trecuta fara sa simt disconfort.

@c99a

Nu intru nici eu in contact cu  multa lume,dar asta nu inseamna ca nu te intersectezi cu oameni in magazine, cu oameni puturosi care nu-si misca fundul pe trotuar si  trebuie sa te tot feresti tu din calea lor (cateodata poti sau nu poti).

Stai in societate si trebuie sa ne respectam nu sa tot gasim scuze.

Nici eu n-am facut vaccin antigripal dar asta nu prea seamana a o simpla durere de gat si iti curge nasul.

Ideea ca atat timp cat nu se vaccineaza mai multa lume nu vom scapa de virusul asta.

Am dat exemplu de vaccin facut la scoala pentru ca atunci nu se comenta si nu te-a omorat nimeni. Acum se cheama ca totul e o manipulare eventual ca virusul nu exista. Tu crezi ca in tren sau daca mergi prin autobuz sau tramvai sta lumea cu masca pe fata? Daca era asa de nasol se vaccinau cei din Israel asa de mult? Chiar e dispusa orice tara sa isi omoare oameni?

Da, am avut un start tare cand eram printre primii la vaccinat prin Europa parca,dar nu a durat mult ca na vine Bill Gates si ne cipeaza sau alte prostii. Daca as sti ca da nu se vaccineaza dar sta cuminte hai sa zicem. Dar noi nu stam cuminti(sau nu ai cum sa stai ca trebuie sa mergi in diverse zone unde intri in contact cu alti oameni). Hai la frate-miu, nepoti surori etc ca na "suntem o mare familie ne avem ca fratii, dar cand dam de nevoi repede fugim unii de altii" .

• Upvote 4
  • Like 1
  • Thanks 1

Acum când era de ieșit la vin fiert…

https://www.stiridiaspora.ro/germania-prima-tara-care-declara-mahmureala-boala-poti-sa-ti-iei-concediu-medical_476508.html

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aș dori sa transport bicicleta cu trenul din Bistrita in București. Ce pot face pentru asta? Cutie nu am de unde, intr-un sac nu o pun, dacă o fac bucăți oricum mă taxează… dacă fac o cerere la CFR, am ceva șanse? Chiar nu doresc sa plătesc 15Kg la 460km înmulțit cu nu știu cât…

Altfel, dacă nu rezolv prin CFR, ar fi o varianta o plângere la OPC sau in alta parte?

Salut! La cum pui problema cred ca solutia e masina personala. Sau a altei persoane aflate in zona si care urmeaza sa se deplaseze spre B.

Pare că singura variantă, în condițiile actuale, rămîne o geantă flexibilă de transport a bicicletei cu roțile scoase. :(

http://mountain.shopmania.biz/cumpara/geanta-transport-bicicleta-vaude-big-bike-bag-7180440

https://hollandbikeshop.com/ro-ro/scule-articole-de-intretinere-bicicleta/genti-transport-bicicleta/

Altfel, ai putea să o trimiți cu un curier, chiar înainte de a pleca tu cu trenul, să zicem.

Posted (edited)

O să mă descurc clasic, cu nașul. Mită, șpagă până la nivel de bicicletă. Suntem in 2022, dar înapoiați cu mulți, mulți ani. 
Cu toate astea tot o sa încerc la CFR. Iar mai departe, dacă este răspuns negativ, merg cu răspunsul până la nivel de OPC și EU. Am adăugat OPC, astfel încât să observ dacă au vreo competență în aceasta privință. 

Edited by Mookyama
LE

Încă suntem în 2021. :)

On 10/9/2021 at 7:40 PM, Traveller said:

Încă suntem în 2021. :)

A… eram intr-o discuție aprinsă despre Apple, am rămas blocat acolo. 

On 10/9/2021 at 8:35 PM, Drysna said:

Nu stim cati o sa ajungem in 2022

Teoretic aș fi făcut o glumă legat de bateria de la iPhone, da’ nu îmi vine. Cam câți suntem acum minius vreo 25.000, dacă mergem tot așa. In medie, zic. 

On 09.10.2021 at 13:33, Mookyama said:

Cu toate astea tot o sa încerc la CFR. Iar mai departe, dacă este răspuns negativ, merg cu răspunsul până la nivel de OPC și EU.

Pai CFR iti va raspunde (daca vor avea bunavointa sa o faca) exact ceea ce scrie de mult timp pe site-ul lor:

https://www.cfrcalatori.ro/transportul-bicicletelor-si-schiurilor/

Pe scurt, daca trenul nu are locuri pentru bicicleta, vei plati bicicleta ca bagaj voluminos. 

De la Bistrita la Bucuresti vad ca sunt 452 km pe calea ferata (cel putin asta apare pe site-ul CFR Calatori la trenul direct RE 4007 care se transforma in IRN 01642).

Conform tarifelor CFR Calatori, pentru bicicleta ar trebuie sa plateste 90 Lei (15 kile x 6 Lei). 15 Kile are bicicleta (la CFR Calatori) iar 6 Lei este tariful per kg pentru distanta de peste 400 km.

Intelegerea cu nasul nu stiu daca are rost. Mi-e greu sa cred ca de la Bistrita la Buc va fi o singura echipa de nasi si ca nu se mai schimba pe traseu (parca partida de tren se numeste echipa de nasi).

Adica va trebuie sa cotizezi de mai multe ori.

Ar fi intresant sa scrii la ANPC (asa se numeste acum OPC) si sa ne spui si noua ce iti raspund.

Avand in vedere faptul ca acum cativa ani, CFR Calatori si-a luat o amenda consistenta de la ANPC pe motiv ca niste biciclete au incurcat niste calatori in tren. Iar rezultatul a fost ca CFR Calatori a interzis transporul bicicletelor in trenurile Regio care nu au spatiu special pentru biciclete (pana atunci te puteai urca cu bicicleta in orice tren Regio).

Referitor la EU, carei institutii europene vrei sa te adrezezi?

Revenind la problema ta, asa cum ti s-a mai spus, subscriu si eu la ideea de a trimite bicicleta prin curier. O poti pune intr-o cutie de carton din cele in care vin bicicletele la magazin, este nevoie sa te joci putin cu ghidonul si sa scoti roata fata (daca gasesti in Bistrita cutie de carton la magazinele de biciclete, avand in vedere pandemia si scaderea / lipsa stocurilor).

Macat te poti interesa cat ar costa, comparativ cu cei 90 Lei pe care ar trebuie sa-i platesti la CFR Calatori. Plus pretul biletului pentru tine.

Inca ceva: trenul CFR Calatori direct Bistrita Nord - Bucuresti Nord face 8 ore si 44 min. Cu plecare la ora 21:45.

Vad pe site-ul CFR Calatori ca mai exista doua varinate, ambele cu plecare la ora 04:15. Una face 9 ore si 39 min si alta face 11 ore si 49 min. Si astia sunt timpii teoretici, in practica este posibil sa faca mai mult.

Bafta.

On 11.10.2021 at 23:20, Mookyama said:

@gibonu revin cu un răspuns. Mulțumesc!

Chiar te rog, sunt foarte curios de raspunsul pe care il vei primit de la ANPC.

Bafta.

• Like 1

https://youtu.be/T84Gg_hKjZM

@Mookyama Trista veste :(

I-am vazut toate clipurile, magnifice! L-am intrebat pe twitter pe la inceputul anului, daca o sa aiba in plan si o tura in Europa, pe langa casa prin Balcani/Carpati si spunea ca poate dupa 2022.
Rest in peace man!

Salut!

S-a redeschis Parcul Sticlăriei. Un parc neasfaltat și cu mult lemn masiv. Merită văzut cât încă totul are un aspect și miros de nou. Este situat între străzile: Vergului, Basarabia și Ion Șahighian, intrarea principală se face din Șahighian, există și o intrare secundară din Spitalul Malaxa.

Mai multe detalii: http://www.fotostefan.ro/parcul-sticlariei-sora-mica-a-deltei-bucurestiului-foto-video/

Localizare: https://www.google.com/maps/place/Parcul+Sticl%C4%83riei/@44.4369996,26.1782789,17.4[…]f94e4fc7c1f7:0x8291b2b23dde7b9d!8m2!3d44.4370647!4d26.1771235

• Like 1

Dupa scandalul Apple...cu Facebook, acum urmeaza Google. What's next? Bine, se stia, dar una e cand o dai public, si una e cand te faci ca ploua, just because...

Google's Latest Tracking Nightmare For Chrome users, and it has serious issues when it comes to protecting your security and your privacy

https://www.forbes.com/sites/zakdoffman/2021/10/02/stop-using-google-chrome-on-windows-10-android-and-apple-iphones-ipads-and-macs/

GPLama dat in judecată pentru ca a folosit un pattern pe care îl au Wahoo pe Kickr pentru 250.000€, pattern pe care l-a pus pe un tricou :)

• Haha 1