krupp

De la Lume Adunate si la Lume inapoi Date

Recommended Posts

Noi nu găsim șosele pentru 23-28c fără gropi și ăștia găsesc locații pentru skate. Înseamnă că nu căutam unde trebuie :))

ultima data când am făcut downhill pe șosea, era intr-o după-masa amiaza însorită, de paștele ungurilor. Aveam un trening nou nouț, negru, cu ceva culori in steagul Germaniei. Ceva deosebit, o mândrie, că era și nou, abia luasem etichetele de pe el, ce să mai spun…l-am adus acasă covor cu franjuri după ce m-am dat peste cap precum Greuceanu de 2 ori (doar), fără succes în a ajunge muscă :)) (Când a intrat el pe gaura cheii într-o poveste). Skate-ul a scăpat ca printr-o minune, ajunsese intr-un măr de lângă marginea drumului, deși ne-a luat ceva să îl găsim.

M-a cules un amic dintr-un șanț de scurgere, slava Domnului că era uscat, amicul fiind cu bicla; m-a dus până la bunica-mea, lungit pe bicla lui Pegas Practic, așa, cătinel, cătinel. M-a uns, buna dragă, cu alifii și bandaje multe și mărunte. Acasă, după ce m-a văzut mama, am avut nevoie de alte bandaje :))

Nu știu ce să zic de safe; e ca și cum ai merge la un blind date de pe Tinder fără să îi vezi pozele înainte.

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Upvote 1
  • Like 1

7 hours ago, Mookyama said:

Noi nu găsim șosele pentru 23-28c fără gropi

Voi râdeți (mai ales @majikstone) de băieții care au o astfel de șosea perfectă lângă casă. 👀

https://www.facebook.com/VisitBaiaSprie/photos/a.1696464847261531/2457923247782350/?type=3

• Like 1
  • Haha 1

Voi râdeți (mai ales [mention=1662]majikstone[/mention]) de băieții care au o astfel de șosea perfectă lângă casă. [emoji102]
https://www.facebook.com/VisitBaiaSprie/photos/a.1696464847261531/2457923247782350/?type=3

Nu stăm unde trăbă …. Arată belea!!

50 de sosele pe care e nevoie de cauciucuri de 32 sunt mult mai bune decat una singura pe care poti merge cu cauciucuri de 23 ;)

Sărbători faine tuturor, lanț întins și cozonac cu voie bună!

• Like 1
  • Thanks 1

Inevitabilul s-a produs, Shimano a mai batut un cui in cosciugul accesibilitatii ciclismului de sosea cu lansarea groupsetului 105 R7100. "Groupsetul poporului", acum exclusiv cu Di2 si frane disc, la un pret de vanzare RRP de in jur de 1800€ (probabil peste 1000€ o data ajuns prin marile magazine online). Mai multe aici: https://road.cc/content/tech-news/shimano-launches-105-r7100-di2-disc-groupset-293985

Neoficial, se pare ca si Campagnolo urmeaza sa faca "un anunt important". Fiind vorba de ei, pariul meu ar fi ca urmeaza ori sa lanseze o versiune EPS a groupsetului de gravel Ekar (care a avut parte de un succes neasteptat de mare in versiunea lui mecanica), ori sa lanseze primul groupset 2x13 de sosea (eventual cu optiune pentru 1x13). Judecand dupa faptul ca, spre deosebire de Shimano si SRAM, inginerii de la Campagnolo s-au dovedit suficient de competenti incat sa produca un groupset mecanic cu 13 pinioane care schimba impecabil inclusiv cand e utilizat pe biciclete de gravel, ma astept ca macar prima generatie de 2x13 de sosea sa fie tot mecanica.

Spor la vanat componente Ultegra si Dura-Ace mecanice pe siteurile de vanzari second-hand de profil. Alternativa pentru cei care vor o bicicleta decenta cu bani putini va fi sa se multumeasca cu Tiagra (care e posibil sa fie upgradata la 11 viteze in curand) sau Sora si Claris. Groupseturi de altfel mult mai mature si de calitate decat in iteratiile lor anterioare, dar tot sub nivelul de finete si rafinament al ultimelor generatii de Ultegra sau 105 mecanice.

• Like 1
  • Confused 1

29 minutes ago, majikstone said:

Inevitabilul s-a produs, Shimano a mai batut un cui in cosciugul accesibilitatii ciclismului de sosea

Prea multă dramă. :)

• Haha 2

Deci DuraAce-ul meu vechi de 9v tocmai a castigat valoare! Mai ales sentimentala! :D

• Like 1

9 minutes ago, Traveller said:

Prea multă dramă. :)

Pai mi se pare dramatic faptul ca pretul unui groupset Shimano 105 nou s-a aproape triplat in ultimii 10 ani desi valoarea adaugata e una marginala. Asta in timp ce in mintea celor de la Shimano, 105 e in continuare "accesibil" si "pentru muritorii de rand".

Tot dramatic mi se pare si faptul ca suma de 1.000€, corectata cu rata inflatiei, cumpara azi o bicicleta mult mai proasta decat acum 10 ani in ciuda progresului facut de tehnologie. Chiar si corectata cu dublul ratei inflatiei si tot cumpara o bicicleta mult mai proasta decat acum 10 ani.

Cycling is the new golf :-bd

@purix pe site-urile de vanzari de piese second-hand de bicicleta din Franta, un groupset Dura-Ace 7800 second-hand se vinde lejer cu 500€, daca nu mai mult. Nici nu mai zic ca mi-am vandut groupsetul R8000 mecanic cu niste mii bune de km (sa fi fost vreo 15.000) la bord la acelasi pret cu cel de achizitie in cateva ore dupa ce am pus anuntul.

Bine ca m-ai amintit sa caut prin bazar sau olx niste ergopowere pe 9v sa imi termin gravel-ul! Acu pana nu se scumpesc!

• Haha 1

asta este viitorul frane pe disc.

cine vrea mecanice si frane pe janta ramne la versiunile anterioare.

Un amator nu are nevoie de ultimele modele de componente si piese.

Se poate merge bine merci si cu 9-11 viteze ca amator 

• Like 1

Am inteles, deci un amator (ce-i ala amator, sportiv care nu e legitimat la un club de profesionisti?) trebuie sa cumpere piese mai proaste decat putea cumpara acum 5 sau 10 ani cu aceeasi suma de bani (corectata cu rata inflatiei). Pentru ca asta inseamna progresul, nu?

• Upvote 2
  • Confused 1

Amator persoana care pedaleaza de placere in scop recreativ de 1-2 ori pe saptamana 

Aici cu piese mai proaste ai dreptate sa ne uitam la maneta de foi r7000 si refuzul shimano de a rezolva problema de productie.

Deci versiunie anterioare au fost mai bune.

Apoi o bicicleta de acum 10 ani nu prea se merita upgradata la ultimul model de groupset

Am avut cam 6 ani sora, a mers brici, am facut upgrade mai mult din moft ca am vrut manete cu cablurile sub ghidolina.

Nu merg nici mai tare nici mai incet cu 11 viteze, merg fix la fel cand aveam 9v

Ala cu SS de merge mereu la giurgiu cu grupul ii bate si pe aia cu carboane asa ca 13viteze e fita pt unu care face maxim 500km pe luna

• Haha 1

în urmă cu 32 minute, mosu cu plete said:

Se poate merge bine merci si cu 9-11 viteze ca amator 

Și tot se befecteaza manetele la 6 luni..

17 minutes ago, mosu cu plete said:

Amator persoana care pedaleaza de placere in scop recreativ de 1-2 ori pe saptamana 

Daca fac in medie 3 iesiri si aproximativ 160 km cu vreo 1500-1700m de diferenta de nivel pe saptamana (raportandu-ma la statisticile din ultimii ani), la ce groupset am dreptul conform legii?

Ciclistii care nu-s amatori nu pedaleaza de placere niciodata? 

Daca fac si ture dupa care vin acasa suparat, imi pierd statutul de amator? Cam cu ce frecventa ar trebui sa imi produca neplacere turele ca sa nu mai fiu considerat amator si sa emit pretentii pentru achizitia unui groupset care nu e pentru amatori?

Alte stereotipuri mai cunosti?

• Upvote 1

Hai sa facecem miting in fata la ambasada japoniei in semn de protesc ca nu mai fac si grup mecanic 

Ciclisti cu adevarat profesionisti pedaleaza pt job si bani, au pedalat de placere pana sa ajunga profesionisti.

Poti sa iei ce groupset vrei, eu am spus ca sora e arhisuficient pt amatori, poti merge la uzunu si fara ultegra sau dura ace pe bicicleta.

Dovada e ala cu SS care vine mereu la benzinaria de pe giurgiului duminica cand se iese spre giurgiu.

Cu un singur pinion face fata la carboane si ultegra

• Like 2
  • Haha 1

Gata, m-ai convins, ma duc sa imi convertesc in single speed bicicleta pentru tura de 210 km si 4.500 m de diferenta de nivel pe care o am in program duminica asta. Daca un individ necunoscut poate iesi duminica spre Giurgiu cu un single speed, nu vad de ce nu ar trebui sa imi convertesc si eu bicicleta la single speed.

Mai mult, aparent faptul ca un alt individ pe care nu il cunosc si care considera ca tura la Uzunu e reprezentativa pentru ciclism ca sport in ansamblul lui mi-a spus ca merge "fix la fel" cu Sora sau cu 105 e un argument nu doar imposibil de demontat, dar si extrem de relevant in contextul discutiei. O sa le transmit colegilor mei de club cu SRAM Red mecanic, Ultegra Di2, Dura-Ace mecanic, 105 mecanic, Campagnolo Chorus si altele ca exista ciclisti AMATORI care se dau pe la Uzunu, deci nu oriunde, fara probleme cu Shimano Sora, si ca ar trebui sa ia exemplul lor. Sau sa castige niste puncte in competitii UCI. 

• Upvote 3

Uneor îț pui problema dacă accesu la net nar trebii restricțiuonat cunva.

• Upvote 3
  • Thanks 1

Linia de mijloc gen 105, Rival, Chorus sau whatever, ar pot sa o lase pe mecanic. Eu nu văd viitorul in disc. Prea multe consumabile, prea multă bătaie de cap, prea multă mizerie. 

Nu știu ce se poate face, dar o petiție online, și care sa fie circulată cu share din om in om, sunt ferm convins ca va ajunge la urechile cuiva. Dacă sunt retardați și vor upgrade technologic văzut doar in bani, nu ai ce sa mai discuți decât sa te înfurii degeaba. 

Și sunt de acord cu @majikstone, e chiar bătaie de joc ce se întâmpla, iar piata vintage va deveni și mai vintage cu noile schimbări. Pe lângă ca erau scumpe acum sunt și mai scumpe și nici nu îți oferă posibilitatea sa alegi după placul armatorului. Vor disc, sa meargă la mă-sa atunci…pana mea, cine iese ud sa își pună triplu disc. Altfel doar încarci bicicleta degeaba. 

• Thanks 1

Nu e fratilor nici o surpriza ca se renunta la grupul mecanic , eu ma asteptam ca r7000 sa fie ultimul grup mecanic

Mai mult ca sigur claris va deveni 9v si sora 10v tiagra 11v singurele mecanice

in rest pe disc si electronic

Vedeti evolutia la mtb, numai cele foarte ,foarte ieftine mai au vbrake

Faptul ca nu e o surpriza nu inseamna nici ca e justificat de nevoile reale ale pietei, si nici ca pretul ultimului groupset 105 e altceva decat nesimtit comparativ cu cel al fostelor groupseturi 105.

Partea buna e ca a ajuns Campagnolo sa fie din marca de lux una accesibila. Un Campagnolo Chorus 2x12 (echivalent de Ultegra in lantul trofic) mecanic cu frane disc e mai ieftin decat un Shimano 105 R7100 si cantareste cu 750g mai putin. Nu 75, șapte sute cincizeci. 

A ajuns pana si Tiagra 4700, vechi de cand lumea si pamantul, sa aiba mai mult sens din punct de vedere al raportului cost/beneficii, decat 105 R7100, asta dupa cateva generatii de 105 care au fost considerate de toata lumea referinta pietei la capitolul raport cost/beneficii.

• Like 1
  • Haha 1

Rectificare, Chorus 2x12 mecanic cu frane pe janta*

164 euro pinioanele 

https://www.bike24.com/p2322027.html?sku=1121654

Nu stiu ce joburi aveti voi dar la salariile din Romania sa dai 800 lei pe niste pinioane asta e fudulie

A ok, daca esti spagar si faci 800 lei din spaga in 20 minute da, merge sa arunci cu bani

prezentare Shimano 105 Di2

https://www.youtube.com/watch?v=juGiU45tEAc

• Like 1