krupp

De la Lume Adunate si la Lume inapoi Date

Recommended Posts

Am mai auzit de oameni care atunci cand au achizitionat bicicleta dorita au dormit cu ea in pat.

si eu cand eram mic dormeam cu "artex-urile" noi (minigi de fotbal), dar aveau supapa prea mica sa poti infige ceva in ele :P

Dintr-un exces de zel (defapt eroare de tastare, insa nu mai conteaza) am ajuns la sfarsitul internetului. O fi inceput internetul pe alte meleaguri, insa sigur s-a terminat la noi... ->>> http://www.ciclism.ro.ro/

Nu stiu daca e cel mai potrivit loc pentru asta:

"Trecãtoarea Colle Fauniera, 2481m vãzutã de un pic mai sus, de la 2505m. În "parcare" se aflã o statuie a lui Marco Pantani executatã de sculptorul român Benone Olaru."

http://alpinet.org/main/foto/showfoto_ro_t_aglomeratie-la-varf_item_65090_vot_0_position_206.html

CARE ESTI MAI ANIMALULE?

Un tânãr din Braºov a comis un furt în timp ce mergea pe bicicletã

Un tânãr în vârstã de 25 de ani din oraºul Sãcele, judeþul Braºov, se folosea de bicicleta personalã, într-o manierã originalã, pentru comiterea unor furturi de la persoanele care se plimbau pe stradã.

Astfel, în data de 26 noiembrie a.c., în jurul orei 09.30, B. ADRIAN IOAN, în timp ce se afla cu bicicleta pe o stradã din municipiul Braºov, a deposedat-o de o geanta cu bunuri, prin smulgere, pe P.R., în vârstã de 52 de ani, din municipiul menþionat.

Dupã comiterea furtului tânãrul s-a îndepãrtat rapid, cu ajutorul bicicletei, de la locul comiterii infracþiunii, dar a fost observat imediat de câþiva trecãtori, care l-au imobilizat în scurt timp.

Înainte de a fi prins de martori, B. ADRIAN a aruncat geanta cu bunurile personale ale victimei, care a fost recuperatã si restituitã acesteia.

Valoarea prejudiciului este de 200 ron, fiind recuperat in totalitate.

Cercetãrile sunt continuate de cãtre poliþiºti ai Biroului de Investigaþii Criminale din cadrul I.P.J. Braºov, sub aspectul comiterii de catre B. Adrian a infractiunii de talharie, cu acesta in stare de retinere, urmand a fi prezentat Parchetului de pe langa Judecatoria Brasov.

Un tânãr din oraºul Sãcele

din nou Sacele,nu am amintiri prea placute de prin partea locului :evil:

'krupp',

eu am deschis un topic pe tema filmului zeitgeist chiar aici la 'cafeneaua ciclistilor'.

a stat destul de mult timp fara sa aduca nimeni nici un comentariu... pana ieri, cand 'bitza' (parca) a adaugat primele pareri. am vrus sa mai adaug si eu cateva cuvinte, insa... topicul a disparut...

...bineinteles ca mi-a parut rau pt asta...

Sunteti in "Cafeneaua ciclistilor", nu in "Cafeneaua teoriei conspiratiei".

Daca vreti sa aberati puteti sa va dati cu parerea aici sau pe un forum specializat in persoane speriate de globalizare sau de francmasonerie .

Orice topic din cafeneaua ciclistilor, cu exceptia acestuia, care nu are treaba cu ciclismul va fi sters instantaneu

Orice topic din cafeneaua ciclistilor, cu exceptia acestuia, care nu are treaba cu ciclismul va fi sters instantaneu

IMHO, asta ar fi o greseala fatala; cred ca avem nevoie si de o sectiune unde se pot discuta si teme care nu au nimic comun cu ciclismul. Pe linga faptul ca sintem ciclisti / cicloturisti / biciclisti etc. mai sintem si indivizi care traiesc intr-o societate si lume care cunoaste si alte "probleme". Dar daca doriti numai "idioti supercalificati", poftim ...

Insusi titlul de "cafeneaua ciclistilor" spune ca aici poti discuta orice, dialoguri pe teme diverse ca intre prieteni, ca la cafenea! Nu?

Cei de la Top Gear, emisiune care o urmaresc cu placere, au facut un concurs: Cum traversezi cel mai repede zona centrala a Londrei? Cu bicicleta, cu masina, cu mijloacele de transport in comun sau cu barca?

http://youtube.com/watch?v=fCl6LLPd3hQ&feature=related

http://youtube.com/watch?v=Z2zPzTYZLWE&feature=related

http://youtube.com/watch?v=JtyYkjPYa7w&feature=related

Genial.

De remarcat bicicleta care e scula de scula.

ha-haaaaa :P , foarte misto!!! da' muncea mult baiatu' pe bicla! oricum, infinit mai bine decat amaratii ailalti care stateau cu curu' pe scaun...

Nu cred ca sunt amarati aia.

Plimbarea omului cu barca a fost chiar frumoasa.

Nu trebuie idealizat la maxim transportul cu bicicleta...sa fim seriosi.

Niciodata nu o sa aleaga cineva sa mearga din Militari la aeroport cu bicicleta (poate doar in plimbare).

Acolo a fost o incercare de a compara cele 4 tipuri de transport pe o distanta destul de mare. Sunt sigur ca daca alegeau o distanta mai mica, care sa includa centrul orasului, biciclistul castiga detasat si fara sa depuna efort.

Da 'Ovidiu', bineinteles ca nu-s amarati... am zis si eu asa... luat de val.

Iti dai seama ca prezentatorii (foarte cunoscuti dealtfel in lumea auto) stiau cam de la inceput ca masina nu are sanse, insa s-au jucat putin. Poate chiar mai mult decat un joc, au vrut sa arte oamenilor obisnuiti ca bicicleta si mijloacele de transport in comun sunt mai rapide decat masina. Si asta au aratat-o intr-un mod foarte atractiv, exact ce trebuie omului contemporan.

A se remarca diferenta socanta de densitate a oamenilor pe metrul patrat in transportul in comun londonez fata de cel autohton. Nu pierdeti din vedere ca e "rush hour". La noi ti-ar fi iesit sufletul in RATB mai ceva ca lui Hammond pe bicicleta. Plus faptul ca ai fi impartit aceleasi cozi de la stopuri cu cei din masinile personale.

Transportation Alternatives organizeaza in New York astfel de curse (masina vs bike vs transport in comun) in fiecare an. Deja nu mai e nici o surpriza care mijloc de transport este cel mai rapid in oras.

La capatul unui frumos drum forestier se afla o cabana mica si frumoasa ca in povesti. La intrarea in cabana frumos rezemate de prispa erau doua biciclete.

Una din ele zice: Vai cat de murdara sunt...

Celalta: Aaaaaa.... ce m-am speriat... o bicicleta care vorbeste :shock:

Oferta din tara TDF-ului :

Imagine postată

A treia incepind de jos, dupa o reteta a domnului Dr. Fuentes