krupp

De la Lume Adunate si la Lume inapoi Date

Recommended Posts

Acu'...uitandu-ma la pozele alea si citind despre oameni care se urcau si pe troleu ca sa poata merge cu el sau care stateau zeci de minute in statie pana sa vina o masina, stau si ma intreb de ce naibii nu mergeau cu bicicleta?! :|

Prin '85 mergeam la liceu destul de departe de casa ,cu doua mijloace de transport. Coboram din tramvai si fugeam la autobuzul vesnic aglomerat. Erau putine si vesnic aglomerate,dintr-alea cu butelii de gaz deasupra si pe care se mergea mereu agatat de scara ,cu un picior sprijinit pe bara masinii. Iarna nu rezista oricine in pozitia asta iar intre statii se intampla des sa pice cate un coleg cu mana inghetata. Auzeai intai giozdanul tarsaind pe gheata apoi omul.

Soferul era obisnuit, deobicei nu patea nimeni nimic si nu se oprea. La plecarea de la scoala oprea masina iar soferul decreta: se urca doar profesorii, elevii nu mai au loc! Odata am vrut sa urc intr-un tramvai din mers, am alunecat si m-am trezit sub el.

Nici acum nu stiu prin ce reflex am iesit de acolo, au urmat niste suturi in cur luate de la vatman pentru care am zis sarumana.

Ei , prin clasa zecea am inceput sa vin cu Sputnicul la scoala (bicicleta nu satelitul) si am inceput sa fiu invidiat de colegii care stateau in statie. Pe atunci toate hainele erau de bumbac si destul de incomode la frig sau umezeala. Imi era rusine sa zic ca fac ciclism ,eram o curiozitate pentru ei. :bici-1:

Eii, in a douaspea am luat carnet si veneam cu masina la scoala. Am fost scos in fata clasei si dat exemplu de "asa nu" de profa de mate.Am fost infierat ca si element burghez, "mneaei luand parte anual la sedintele Marei Adunari Nationale a CC al PCR [-( .

Cam asa era p-atunci,era frumos ca eram si noi mai tineri.  <):)

• Upvote 3

M-ai uns pe suflet cu postul asta.Felicitari!

@Frankule, si mie mi-a placut grozav povestea ta. In plus, imi aduc aminte ca am avut si eu un hanorac ca al tau! :D

Eu hanoracul il am si acum. Kaki cu gluga nedetasabila si capse. Buzunaru' ala de pe chept era casa hartii.

Oricum, dupa '80 care avea Sputnik, si mai era si cu doua foi era direct nomenklaturist. :)

• Upvote 1

De acel hanorac am fost foarte multumit. In Germania m-am mai folosit peste 10 ani de el.

Nu stiu cum era dupa 80 cu doua foi; singurul lucru care-l stiu sigur e ca si inainte si dupa 80 tot cicloturist am ramas. Daca as fi umblat si eu pe la marmacii poate ma faceam mai strong, performant, competic-tac, ... :-?

Un filmulet foarte interesant despre marele I.L. Caragiale, scriitorul meu preferat.

http://docuart.ro/documentare/franzela-exilului

Interesant. :) Zilele astea, căutând să beau o bere nefiltrată, am aflat că ”Nenea Iancu” era mare berar al Bucureștilor :)

Tot zic că mă apuc și eu să citesc opera lui ... e acolo, pe lista de lecturi. :D

erori vizuale

30d21e7278191d781e035a39b2e47e0611777814

accidental_penis_34.jpg

penis-dog-560x685.jpg

• Upvote 1

Sean Kelly was controlled positive after Paris–Brussels in 1984 and that came as a surprise because he used the urine of a mechanic. But the mechanic was using a banned substance himself because he had to work long hours at night and needed the lift to stay awake.

LOOOL! =))

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_doping_cases_in_cycling

• Upvote 7

Cred ca s-a inspirat de

, oricum spumoasa povestirea! :)