krupp

De la Lume Adunate si la Lume inapoi Date

Recommended Posts

Eu când aud Bugaţii, ştiu sigur că sunt in Sinteşti. 

• Upvote 3

"eu cand aud de bugatii imi suna vantu in portofel"

Bugatti la preturi accesibile :)

exista si variantele cu pedale.

1930

post-14684-0-15049100-1361475770_thumb.jpg

Daca si intr-o copaie monopost au pus volanul pe dreapta...

Ceva extrem de "touchy".

N-am cuvinte.

Pe 11.01.2013, in largul insulelor Hawaii, un grup de oameni executa o scufundare de noapte, avand ca interes principal observarea pisicilor de mare. 
Seful actiunii este o nemtoaica, Martina Wing, ce traieste de ani buni acolo, scufundator cu peste 3000 de ore la activ si mare pasionata de fimari subacvatice. 
Ca de obicei are si aparatul de filmat cu ea... 
In plina actiune, de grup se apropie un delfin, care da semne ca este ranit...asta au spus cei din grup, oameni cu experienta in comportamentul animalelor. 
Delfinul se apropie de unul din ei si-i arata aripioara stanga...in jurul careia era bine rasucit un fir de pescuit cu carligul infipt in corp. 
Omul incearca mai intai  sa il indeparteze cu mana, dar nu reuseste si apoi va folosi un cutit reusind intr-un sfarsit sa taie acel fir de nylon. 
Dar delfinul nu mai are aer suficient, asa ca da o fuga la suprafata si apoi revine, stiind clar ca mai este de indepartat si carligul. 
De fapt partea cea mai grea, acesta fiind f. bine infipt in carne. Dar delfinul suporta eroic "operatia chirurgicala" si este salvat! 
Apoi dispare, exact asa cum si aparuse... Ramane grupul de oameni naucit de emotia intamplarii! 
Concluzia echipei: "Ne-am aflat la locul potrivit in momentul potrivit, pt a salva o viata. Recunosc ca daca momentul nu era filmat , nimeni nu ne-ar fi crezut, pt ca orice animal salbatic ranit nu se apropie de oameni si nu este atat de linistit pe timpul interventiei, plus sa mai si colaboreze la indicatiile omului pt a se aseza in pozitia cea mai buna, fata de "doctor" (la un moment dat "doctorul" ii face semn sa se intoarca prin rasucire spre el pentru a putea vedea mai bine aripioara). 

Filmarea:

• Upvote 9

Pentru ca imi este prieten de familie prin mama mea, si pentru ca il respect in mod deosebit, si pentru ca a implinit 77 de ani, si pentru ca mi-a fermecat copilaria cu istorisirile lui, si pentru ca are un bun simt deosebit:

http://www.gandul.info/reportaj/ochiul-care-plange-celalalt-florin-piersic-10593524

Stie cineva unde pot gasi aceasta imagine sau una asemanatoare in franceza?

Am de facut la franceza o reclama si m-am gandit sa fac despre ciclism.Mai exact: "Lasati masina,folositi bicicleta" sau "Masini printre biciclete" sau "Nu mai poluati,folositi bicicleta".

Multumesc!

imparte-drumul-cum-ajuta-suzuki-la-reduc

Cauta pe youtube un filmulet: "angles mort"

Sau folosește ideea din posterul ăla „You are not stuck in traffic. You ARE traffic.” adaptată în franceză.

Daca as gasi-o p-asta in franceza ar fi excelent.

you-are-not-stuck-in-traffic-you-are-tra

Asta cred ca e solutia finala:

pod0042-car-makes-you-fat.jpg

Acum trebuie sa o gasesc in franceza...

si unde era expertul in fotoshop so alte alea? ca m-ai inebunit ca nu gasesti nimic in franceza. ai incercat sa gasesti direct in franceza, banuiesc ca nu, nu-i asa, ca e grea limba asta.

Nu ma pricep la photoshop si la franceza sunt bata...

Mai bine ramai corigent ca sa ai apoi un motiv sa o inveti. ;;)

• Upvote 2

Nu stiu daca stie,dar mereu cand scrie dl. Hipopotanu imi dau seama ca vrea sa ma motiveze.

Uitati ce-a iesit:

pod0042-car-makes-you-fat.jpg

Sper sa nu-si dea seama dl. Mac ca am lucrat in paint :)).

Mai bine ramai corigent ca sa ai apoi un motiv sa o inveti. ;;)

N-am cum ca pe primul semestru am 8.