krupp

De la Lume Adunate si la Lume inapoi Date

Recommended Posts

Dar unde le "descarcați"? :)

eu la Sparkasse in Münzeinzahlungsautomat

tocmai ce citisem un comentariu la articolul din Welt.de in care un cititor propunea pentru rezolvarea problemei introducerea monedelor de 99 si 98 de centi :)

• Upvote 2

Dar unde le "descarcați"? :)

La mama, să se descurce :D

• Upvote 2

Bun asa! :D Nu de alta, da' stiu pe unu mai talmb ca mine care deja o strans vreo trei kile asa! :))

PS: Frank multam de postarile de la melodii preferate, din pacate youtube-le imi merge execrabil in ultima vreme si pe cele lungi nu am apucat sa le vizionez integral, insa legat de ultimele, cele din ani 60 si 80, iti propun si io ceva tot de prin ani 60:

PSla PS: a se ignora partea propagandistica legata de colectivizare

• Upvote 1

Multumesc mult pentru aceste doua filmulete – aproape toate „scenele“ prezentate le-am trait ca copil; in multe din ele ma recunosc.

Cunosc si locurile si neamul din Maramures. Intotdeauna mi-a placut foarte mult acea zona a Romaniei.

Citeva fotografii din tinerete (in drum spre si in Maramures / 1974):

Taranii nostrii

005_Fritz_HelmutmitrumBauernimTaldesGros

Cu o mindruta din localitatea Sant

013_Sant_Misch_Fritzsimindruta-1.jpg

Dragomiresti – Valea Izei (cu un mic Schuhmacher maramuresean)

029_ValeaIzei_Dragomiresti_Fritz.jpg

Pauza la Bogdan Voda – Valea Izei

030_ValeaIzei_BogdanVoda.jpg

Bogdan Voda – Valea Izei

032_ValeaIzei_BogdanVoda.jpg

Prietenii meu cu padurarul din Rozavlea

035_RozavleaMisch_Foumlrster_Helmut.jpg

Stiu ca calitatea pozelor lasa mult de dorit dar vechimea negativului, conditiile in care a fost pastrat si calea lunga pina cind a ajuns din nou in miinile mele explica totul.

In ciuda calitatii ele reprezinta pentru mine si prietenii mei o adevarata comoara si ne amintesc de zilele si turele minunate din tinerete prin tinuturile Romaniei.

• Upvote 7

• Upvote 1

Eu mai las... :P

DSC_0284.jpg

DSC_0286.jpg

Doar ti-am zis ca nu faci avere in corul bisericii!

Nu auzi ca din restul de la cumparaturi? 

D-aia nu strangi maruntis, ca tu esti econom deja :P

http://geoguessr.com/

O unealta foarte utila inclusiv pentru cicloturisti (inspiratie pentru noi trasee, serendipity). Cel putin eu am descoperit ca trebuie sa trec prin SE-ul Spaniei pe bicicleta la un moment dat.

Tornada ce s-a abătut peste Oklahoma ilustrată de fotografii de la NYT și AP, într-o selecție realizată de editorii de la Sacramento Bee:

http://www.sacbee.com/multimedia/#gallery=/2013/05/20/5434927/oklahoma-tornadoes-may-2013.html|photo=5435525

După ce vizualizați imaginile din link, uitați-vă la imaginea de mai jos și bucurați-vă că trăiți în România și că ce se vede este doar o ploaie... 

Poza este realizată de mine...

img0020ck.jpg
  • Upvote 1

eROCKIT – vehicolele austriacului Stefan Gulas - Berlin

• Upvote 1

Balta Alba - Aici se afla o groapa de var unde in vremea lui Caragea se topeau cadavrele ciumatilor. Cand ploua, locul devenea o balta. Alba.
Baneasa - Nevasta banului. In cazul de fata, ea era nevasta banului Dimitrie Ghica.
Berceni - Francisc Rákóczi al II-lea pleaca la turci (nici el nici turcii nu se intelegeau cu Habsburgii, iar asta ii facea prieteni). La fel procedeaza si o parte din apropiatii lui Rákóczi. Mai exact o ceata de husari condusi de groful Miklós Bercsényi. Nu stiu daca au stat doar ca sa-si traga sufletul ori s-au oprit de tot, cert este ca, undeva la sud de Bucuresti, husarii Berceni au luat o pauza.
Colentina - Probabil e doar o legenda (asemanatoare cu legenda numelui Bucurestilor). Astfel, Colentina vine de la "colea-n-tina" - cu referire la locul baltit unde Matei Basarab i-ar fi urlat pe turci intr-o batalie. O vreme s-a numit si "Olintina".
Cotroceni - Numele ii vine de la "a cotroci", "cei care "cotrocesc". Un vechi regionalism care inseamna "a cotrobai", "a scotoci", "a scormoni".

Crangasi - Etimologia este evidenta. Candva aici era o prelungire din Codrul Vlasiei - un crang. Aici traiau, normal, crangasii.
Damaroaia - aceasta mosie parcelata a apartinut boieroaicei Maria Damaris.
Dealul Spirii - Dupa numele doctorului Spiridon Kristofi (de i se mai zicea si "Spirea"), care a ridicat in 1765 pe Dealul lupestilor o biserica (Spirea Veche).
Dristor - vine de la breasla piuarilor care si-au avut satul in aceasta parte a Bucurestilor. Asezarea mesterilor piuari care se numeau «darstari», «darsta» fiind piua din piatra folosita la fabricarea postavului si dimiei. Piuarii fabricau «darste» si pentru sutele de mori de pe cursul Dambovitei, care timp de sute de ani au fost prezente cotidiene, de mare relevanta economica pentru targul Bucurestilor.
Drumul Taberei - Tudor Vladimirescu intrand in Bucuresti pe la vest in anul 1821, isi aseaza aici tabara de panduri.
Ferentari - paradoxal, Ferentariul are cea mai rafinata origine a numelui: vine din latina (!!!!) "Ferentarius" - Soldat din infanteria usoara a legiunilor romane. Dupa unele opinii, aici s-ar fi aflat campul de exercitii al ferentarilor din oastea lui Mihai Viteazul.
Floreasca - dupa numele boierilor care au stapanit locurile respective: Florestii.
Ghencea - Din turca vine. Pe vremea fanariotilor, Ghenci-aga era seful arnautilor din garda domneasca. Aici s-a ridicat o biserica. Biserica era a Ghencei.
Giulesti - O proprietate boiereasca: a Julestilor.
Lipscani - din slava - Lipsk, Lipsko ("locul cu tei"). Acest "loc cu tei" este Leipzig (Lipsca). Negustorii veniti in Bucuresti cu lucruri aduse de la targul din Leipzig se numeau, evident, Lipscani.
Militari - In secolul 19 aici era zona de instructie militara, probabil si o garnizoana. O vreme a functionat aici "Pirotehnia Armatei".
Pantelimon - isi ia numele dupa Manastirea Sf. Pantelimon. In greaca "pan" inseamna "tot" si "éléïmon" inseamna mila. Panteleimon = cel milostiv, intreg-milostivul.
Rahova - Aici e simplu. Numele e relativ nou si vine de la Calea Rahovei una dintre cele cinci artere botezate in secolul 19 spre aducere aminte a Razboiului de Independenta: Calea Grivitei, Calea Plevnei, Calea Rahovei, Calea Victoriei si Calea Dorobantilor.
Salajan - Un nume si mai nou. Nu vine de la Salaj, ci vine de la Leon Szilaghi cunoscut si sub numele de Leontin Salajan.
Titan - isi ia numele de la fabrica de ciment "Titan" construita la inceputul secolului XX.
Vitan - De la D. Papazoglu aflam ce-i ala un vitan: "În ocolul orasului, spre nord, este câmpia Vitanului, unde vitele orasenilor îsi aveau pasciunea".

• Upvote 7

Doar o mică variantă despre Cotroceni.

"A (se) cotroci" însemna şi "a se ascunde", "a se băga la fereală". Şi cum sunt mărturii (texte, cîntece) despre fugari (şi tîlhari mici şi domnitori cu mazilirea în ceafă) care îşi pierdeau urma prin pădurile (cu mlaştină!) din zona dealului respectiv, merge chiar o dublă semnificaţie. 

Adică Şerban Cantacuzino, la 1678, fuge de oamenii lu Gheorghe Duca şi "se cotroceşte" prin pădurile care erau pe moşia lui. Urmăritorii probabil "cotrocesc" după el, dar nu prea le iese, nea logofătu' se fofilează, activează ceva pile la turci şi, pe la 1681, drept mulţumire c-a scăpat, face mănăstirea într-o poiană. Pe urmă şi casele domneşti.

Oricum, exista deja satul cu acelaşi nume şi cu poveşti despre ajutorarea fugarilor.

• Upvote 1

De la supermaket sunt mai bune. Made in Italy, culese de ţiganii români, din pădurile României, vândute de ROMSILVA cu 2 lei şi ambalatate de italieni.

Sau şi mai bune: de alea de n-au văzut pământ în viaţa lor, doar burete.

0010160_shimano_mt33_spd_shoe.jpeg

De vreo 3 ani de cand mi-am luat pantofi Shimano cu SPD, n-am stiut ce dracu-i cu elasticul ala de care-i legat un plastic pe care scrie frumos Shimano, amplasat printre sireturi. Am crezut ca-i de frumusete...
Si uite cum dupa atata timp m-a lovit revelatia si tare mi-e ciuda ca am stat cu sireturile rasfirate pe langa angrenajul pofticios de a le toca putin. Chiar daca nu exista elasticul cu pricina, se poate folosi un ochi al siretului sub care se pot inmanunchia capetele si funda siretului...

• Upvote 4