Recommended Posts

Salut,

Am nevoie de un sfat de cum se centreaza o roata. Am reusit sa "resuscitez" bicicleta sotiei mele si singurul lucru pe care nu il cunosc este sa centrez o roata.

Care sunt principiile de a centra o roata, cand se strang, sau se desfac spitele ?, cat, o tura, jumatate de tura. Cate spite, etc.

Multumesc pentru sfaturi.

Salut,probabil ca este suficient link-ul de mai sus primit de la Seb,oricum trebuie sa respecti cateva reguli inainte de a trece la centrat:

-se demonteaza,cauciucul si banda de protectie de pe janta;

-daca este rupta vreo spita,se inlocuieste cu o spita buna;

-se monteaza roata in cadrul/furca bicicletei;

-daca ai V-brake este mai usor de lucrat deoarece se urmareste distanta intre janta si sabotii de frana;

-daca nu ai V-brake se poate monta un colier care ajuta la centratul rotii;

-regula de baza este sa strangi capatul de spita de la spita de pe partea unde se departeaza janta de sabot,si slabesti usor spita de langa,de pe partea opusa a butucului;

-daca janta prezinta deformare pe inaltime,adica 'este ou',se slabesc toate spitele si se strang egal.

Sfatul meu este sa mergi la un atelier specializat si sa rezolvi problema,daca stai langa mecanic vei invata ceva....

Numa'bine!

mic sfat, nu centrati vreodata la coltea rotile, am avut probleme cu foarte multe roti si din ignoranta si incredere nu le-am verificat pe loc. spitele foarte slab puse, rotile spate centrate ca niste roti fata, pret mare.

Gasesti un tutorial bun si pe parktool.com . Eu acolo intru cand trebuie sa imi mai repar ceva la bike si nu mai stiu exact cum.

Salut,probabil ca este suficient link-ul de mai sus primit de la Seb,oricum trebuie sa respecti cateva reguli inainte de a trece la centrat:

-se demonteaza,cauciucul si banda de protectie de pe janta;

-daca este rupta vreo spita,se inlocuieste cu o spita buna;

-se monteaza roata in cadrul/furca bicicletei;

-daca ai V-brake este mai usor de lucrat deoarece se urmareste distanta intre janta si sabotii de frana;

-daca nu ai V-brake se poate monta un colier care ajuta la centratul rotii;

-regula de baza este sa strangi capatul de spita de la spita de pe partea unde se departeaza janta de sabot,si slabesti usor spita de langa,de pe partea opusa a butucului;

-daca janta prezinta deformare pe inaltime,adica 'este ou',se slabesc toate spitele si se strang egal.

Sfatul meu este sa mergi la un atelier specializat si sa rezolvi problema,daca stai langa mecanic vei invata ceva....

Numa'bine!

MAI niki4 in linkul respectiv jocul radial este explicat alfel decat spui tu. La zonele inalte se strang spitele stg si dr ,iar la zonele joase se desfac stg si dr . Si pe urma da exemplu ca daca in zona inalta strangi 4 spite 1/4 cele 2 din mijloc se mai strang inca 1/4 ,si se verifica din nou . Nu de alta dar eu sunt interesat sa stiu perfect cum se face jocul radial teoretic ,ca dupa asta sa o fac practic. Vreau sa i-mi fac la servici un aparat de centrat ,deoarece banuiesc ca unul original este scump si nu merita pentru o centrare pe an ce o face un amator. Nu m-as fi apucat de chestia asta dar nu mai gasesti meseriasi de altadata si atunci esti obligat sa incerci sa le faci tu si sa nu mai depinzi de nimeni multa sanatate

MAI, intai trebuie sa va apucati de practica, toata teoria din lume nu te ajuta sa centrezi o roata buşită. Stii ca e posibil sa centrezi roata intr-o parte, si ea sa descentreze in alta parte?!?!

Niki a spus cam acelasi lucru, dar cu alte cuvinte.