Sign in to follow this  
lima

Ciclocomputer

Recommended Posts

Imi puteti recomanda niste marci?

Pana acum am gasit Cateye si Trek, insa nu prea am informatii despre ele si nu le pot compara. Preturile si functiile sunt relativ asemanatoare.

http://www.ciclism.ro/site/modules.php?name=News&file=article&sid=82&mode=&order=0&thold=0

Asta este cel mai tare produs care exista pe piata.

Am stat un an fara sa il cumpar pentru ca am fost prea zgarcit http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif dar acum nu regret nici un singur cent din cei 250 de euro cheltuiti.

Gasesti multe lucruri pe piata.

Daca nu te intereseaza pulsul si ai bitza echipata cu shimano iti recomand flightdeck. Are si cadenta si iti arata pe ce foaie si pe ce pinion esti, e bun.

Campagnolo are varianta Ergobrain dar cum ei produc numai pt sosea in cazul in care nu practici acest gen de ciclism si nu ai bitza echipata cu campa...la revedere (la fel si cu flightdeck, daca nu ai shimano nu ai ce face cu el).

Mai poti cumpara de la:

Ciclosport

Cat Eye

Sigma

VDO

Topeak

pentru detalii cauti pe google dupa numele producatorilor.

Preturi gasesti pe magazinele online.

Sugerez www.bike24.net

Intreaba si la assport. Gasesti bannerul lor pe prima pagina.

Trelock

multumesc!

as vrea totusi ceva mai putin pretentios. un entry level de maxim 100ron.

dealtfel, cu cat costa mai putin cu atat mai bine, dar sa aiba totusi un raport bun calitativ.

entry-urile de la cateye si trek sunt pe la 60ron si mi se par ok. ideea e sa ma si tina si sa-mi dea niste date cat de cat precise.

Am vazut la metro o chinezarie parca la 25 ron. Ce sa zic, avea afisaj si doua butoane. Nu-mi mai amintesc cum se chema producatorul...

Apoi tot ieftine mai sunt si alea din magazinele FB... vreo 50 ron.

Poate cineva sa "comenteze" modelele aste super ieftine? Le-a incercat cineva?

Pai functionarea e extrem de simpla:

1. la fiecare rotatie a rotii, magnetul de pe spita trece prin dreptul senzorului plasat pe furca sau cadru.

2. senzorul reactioneaza la cimpul magnetic (mecanic, prin efect Hall, etc)

3. se trimite impulsul la ciclocomputer (prin fir, wireless analog, wireless digital...)

4. ciclocomputerul mai adauga o circumferinta de roata la totalul de pina atunci - calculind distanta, viteza medie, instantanee...

Asa ca, daca sint setate si folosite corect*, nu au de unde sa apara erori in sistem. Toate kilometrajele o sa-ti indice bine, chiar si cel de 15 lei din piata.

Doar ca se mai pune problema fiabilitatii. Celui de 15 lei pe care l-am avut, i s-a stricat senzorul cam intr-un an. Nu mai facea click-ul specific la trecerea magnetului. Ca sa nu mai spun ca firicelul ala de la senzor era subtirel ca o ata de papiota, ziceai ca se rupe de la sine in miinile tale.

Wireless-ul ieftin pe care l-am avut dupa, reactiona...violent :D la interferente radio, spunindu-mi ca merg cu 99 km/h din cind in cind. Mai ales in oras.

Un kilometraj scump n-o sa fie mai precis, dar sigur o sa fie mai fiabil, rezistent la conditii potrivnice (de genul crengutei care se agata in fir, sau ploaia care te face - si il face - fleasca).

* Nici un ciclocomputer n-o sa-ti indice corect daca, de exemplu, ai introdus o circumferinta gresita a rotii sau magnetul nu e pozitionat suficient de aproape de senzor.

Sigma au un sistem super de prindere prin rotatie, eu am pierdut un CatEye Astrale de pe bicla asa ca acum mi-am luat Sigma. Sunt modele sub 100 RON in Cluj la BikeSport si e la fel de bun ca un CatEye. Si CatEye au destule modele sub 100 RON. Nu merita din alea ieftine de Metro, te si miri ce se strica la ele (incep de obicei cu senzorul).

Este indicat ca orice lucru ce se monteaza pe o bicicleta sa fie achizitionat de la un magazin autorizat si specializat in domeniul bicicletelor.Nu are rost sa te risti cumparandu-ti dintr-un magazin care e specializat in articole sportive dar bicicleta fiind pe locul 7....Eu am un CAT EYE velo 5 si imi functioneaza foarte bine, avandu-l din 2005.Interesant ca pretul era si atunci cat este acum si anume in jur de 60 RON...Succes la cumparare :wink:

Ce dimensiune se trece in setarile ciclocomputerului, diametrul jantei (marimile generice 26", 28", etc), sau diametrul jantei plus grosimea anvelopei?

Inseamna ca ai tu unul diferit ca setari fata de al meu, pentru ca mie-mi cere diametrul rotii cu tot cu anvelopa, si nu circumferinta.(are pana la 31" dimensiuni, si deci nu poate fi circumferinta anvelopei).

Ce dimensiune se trece in setarile ciclocomputerului, diametrul jantei (marimile generice 26", 28", etc), sau diametrul jantei plus grosimea anvelopei?

diametrul rotii cu tot cu anvelopa, si nu circumferinta[...]

ok

Eu am intrebat ce dimensiune se trece dintre variantele de diametre propuse de mine, si tu mi-ai raspuns ca se trece circumferinta anvelopei, nu ca se trece circumferinta anvelopei/pi, iar ciclocomputerul meu nu poate primi circumferinta, ci doar diametrul, insa nu-i problema, am inteles, ai vrut sa spui sa impart la la pi si trec ce-mi da.

Eu am un model de ciclocomputer de la First Bike, si am aruncat instructiunile, ce inseamna ODO? Poate aceeasi prescurtare se gaseste si la alte modele.

ODO inseamna Odometer, si indica distanta totala parcursa.

Daca ai si un DST pe-acolo, vei avea doua distante cu care poti jongla. ODO o sa fie totalul general, iar DST-ul o sa se poata reseta intr-un fel sau altul, ca sa il folosesti ca distanta parcursa pe fiecare tura.

Sper ca ciclocomputer-ul te lasa sa introduci si zecimale la diametrul ala (poate chiar doua zecimale?). Daca accepta doar inch intregi, sint slabe sanse sa nimeresti fix pe diametrul ala, iar diferenta iti poate da o eroare considerabila.

Dupa ce il setezi, bine ar fi sa faci o verificare mergind pe un drum cu borne kilometrice si folosindu-le ca repere - o sa vezi exact cit de bine e reglat.

Nu permite zecimale din pacate, dar data viitoare voi folosi optiunea in centimetri, pentru ca e mai precisa cat de cat. Am aplicat la masuratoare metoda cu fitilul la verticala locului si mi-a dat 206 cm circumferinta(anvelopa 26*2,125). Am estimat o eroare cam de 10m la 1km, insa in realitate, cu ghidonul sub greutate, cred ca se dubleaza...

Si eu mi-am luat de acela de la First Bike. Zice ca e made in Taiwan... Al meu are cateva hibe. se reseta cand avea chef, mai ales cand il puneam la loc in suportul de pe ghidon (acum parca i-a trecut). Mi-a aratat viteze aiurea (87km/h e ceva, nu? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif). si i-a intrat apa de la ploaie! In fine, poate l-am nimerit eu pe cel prost...

Pe foaia cu instructiuni este un tabel:

"Dimensiunile rotii cu care e compatibil ceasul de kilometraj"

inch______cm

..................

26______208

27______216

28______224

29______231

Exemplu: 8"(inch)=8x2.54x3.1416=64 cm

...........

Nici eu n-am inteles multe asa ca l-am setat la 26 inch...

As mai mentiona un aspect, am vazut in afara ca exista si unele care pot sa mearga pe 2 (n) toacle. Daca ai un MTB si o cursiera poate vrei sa poti insuma km totali, sa ai un singur computer. Astea aveau o functie prin care puteai configura si selecta mai multe toacle. Diferenta de pret era mai mica dacat unul suplimentar. Eu am un harb pt oras dar mi-ar place sa stiu totusi cat merg cu el. Pe la noi n-am vazut insa.

sau poate e montat invers!!!! :wink:

:D :D :D

Cand o sa fie 96 sa nu il duci acasa ca te vede nevasta si te da afara

Este foarte probabil sa se fi deteriorat.

Incearca sa il lasi undeva la uscat cateva zile si vezi ce reactie are. Scoate si bateria in perioada asta.

sau poate e montat invers!!!! :wink:

:D :D :D

Cand o sa fie 96 sa nu il duci acasa ca te vede nevasta si te da afara

Este foarte probabil sa se fi deteriorat.

Incearca sa il lasi undeva la uscat cateva zile si vezi ce reactie are. Scoate si bateria in perioada asta.

nu prea m-am prins eu de poanta, sau probabil m-am prins, dar 96 citit invers tot 96 e...

te-ai gandit cumva la 69?