Sign in to follow this  
lima

Ciclocomputer

Recommended Posts

Am avut si eu un vitezometru "no name" odata. Se regla f usor: dupa resetare completa (un mic buton rosu pe spate) trebuia sa introduci circumferinta rotii in mm care trebuia sa o masori in felul urmator:

- faci un semn pe cauciuc si pe sol

- te urci pe bicicleta si inaintezi cu ea pana cand semnul ajunge iar pe sol

- mai faci un semn pe sol si masori distanta intre ele

Dupa operatiunea asta, am iesit cu ea sa vad daca e corect, si eram cu vreo 50 de m in plus la un km, asa ca printr-o regula re trei simpla am aflat o alta valoare (2054 mm pt 26x1,9) care a mers exact pana cand l-am dat cu bicicleta cu tot.

Pe ploaie mai avea unele probleme pt ca apa de ploaie e aproximativ apa distilata ce nu conduce curentul electric, intra intre contactele vitezometrului si cele de pe suportul de pe ghidon si nu se mai trasmite impulsul de la senzor. Eu cand aveam problema asta, scoteam vitezometrul si ii stergeam contactele pe interiorul tricoului (singura textila cat de cat uscata) si apoi mergea din nou.

mi-a zburat de pe ghidon drept in ditamai balta d

poate ca s-a defectat ceva in el, vreun fir slabit sau ceva apa pe undeva ...

Dragi prieteni, am o bicicleta FirstBike de 26" (Univers) http://www.firstbike.ro/Biciclete/univers.php

Mi-am cumparat de curind un cyclometru SIGMA (http://www.sigmasport.com/en/produkte/bikecomputer/topline_wired/bc506/?punkt=features )

Pentru a-l seta, trebuie sa introduc circumferinta rotii.

Initial am crezut ca e usor: iau diametrul in inch (26), il transform in mm (660,4), inmultesc cu 3,14 si imi da circumferinta - 2074 valoare pe care o introduc in calculator si am scapat.

Nu.

Ciclometrul vine cu un tabel de echivalente unde marimea rotii este sata in 2 sau 3 dimensiuni. astfel am valori diferite pentru

26x1

26x1,5

26x1,6

26x1,75x2

26x1,9

26x2

26x2,125

26x1 3/8

36 x 1 3/8 x 1 1/2

26 x 3/4

Cum nici pe site nici in cartea bicicletei nu scrie ce grosime are roata, si cum nici nu ma pricep cum sa masor grosimea, v-as ruga sa ma ajutati cu un indiciu cu privire la care e marimea corecta a rotii pentru bicicleta mea.

Va multumesc pentru ajutor.

Razvan

faci un semn pe roata acolo unde ea atinge pamantul

faci un semn si pe pamant

invarti roata (ai grija sa mearga in linie dreapta, mergi pe langa bicicleta) pana face o turatie, adica semnul facut pe roata sa atinga din nou pamantul

marchezi pe pamant din nou, apoi masori distanta dintre semnul facut la pasul 2 si cel facut acum. si aia e circumferinta

cred ca intelegi

mai testezi ulterior acuratetea la distante mai mari, in functie de bornele kilometrice din afara orasului (de expl intre 10 km pe borne, vezi cat de precis inregistreaza)