daft_punk

Avem un cadru si o furca. Cum procedam ?

Recommended Posts

Furca RST Launch

Cadru Merida Trail 700

Intentia e un pic de downhill,dar fara mari ambitii.

As avea nevoie de niste sugestii pentru continuarea toaglei, cu buget minim.E vital sa folosesti frane pe disc ?

Ca sa o faci cat mai ieftin vinde cadrul si furca si cumpara una intreaga.

Sau cumpara cat mai multe componente SH.

Pai iti trebuie niste jante solide si butuci sanatosi. Jante gen mtx de la sunringle. Cele de la mavic cred ca sunt mai scumpe. Butuci tot pe la sunringle vazusem ceva solid. Dar aceeasi poveste, destul de scumpi. Incearca niste novatecuri pt downhill. Mai pune si spite groase de la DT Swiss si rotile nu or sa te lase pe poteci, pietris, radacini de copaci. Acum depinde si cum mergi si cate ai vrea tu sa faca un hardtail pe coborari. Poti da mai tare fara griji dar sa nu ai pretentii de trasee de downhill cu bolovani si dropuri.

Mai pune un set de cauciucuri groase (2.3 merge sigur pe cadrul si furca aia, dar poti incerca si mai mult) pe care sa le umflii la jumatatea intervalului mentionat pe ele 2 - max 3 atm. Astfel obtii tractiune si mai amortizeaza din socuri.

Furca launch e solida dar nu prea amortizeaza. Oricum e buna pt chinuit, dar o sa te chinuie si ea pe tine.

Frane ar fi de preferat disc. Pune BB5 sau BB7 de la avid cu discuri de min 185 max 203 pe fata si o sa fie iarasi ok. Hidraulicele sunt mai bune dar mai scumpe si se intretin si mai greu. Daca totusi nu vrei discuri, incearca avid single digit. Problema e ca daca faci downhill pe noroi V-brake-urile o sa lase de dorit pe umezeala.

Cam astea sunt ideile mele.

Daca te uiti la RST Launch iti dai seama ce buget are de gand sa investeasca... sau aia o aveai si tu pe langa casa? Ar fi mai simplu sa zici un buget intai, sa nu se chinuie lumea degeaba cu explicatii.

RST Launch-ul e raspandita printre bicicletele low buget de dirt jump si noua e vreo 400 lei. M-am gandit ca asta ii s-a parut lui mai la indemana pt ce vrea el. Dar daca a dat vreo 10 mil pe cadru si furca banuiesc ca mai are vreo 10-15 si pt restul pieselor. La mana a-2-a e mai greu. Cei care detin piese pt discipline mai exreme sigur le-au folosit cum au stiut ei mai bine.

Merci de sfaturi.

Intr-adevar, ma gandeam la ceva entry-level ,adica furca de 400 ron si un cadru de 700.

Ideea e sa echipez toata bicla cam la nivelul asta, fara sa folosesc chiar cele mai ieftine piese, da totusi sa raman in zona mea, adica de incepator. Nici nu am mari planuri pt downhill, oricum.

Ia-ti inima in dinti si zine-ne care e bugetul. Nu o mai lungi :D

In functie de buget si preferinte poti investi mai mult sau mai putin in anumite piese. De exemplu daca vrei frane pe disc probabil nu o sa mai ai bani de schimbatoare, lant, pinioane din gama alivio sau deore. De asemenea daca nu ai pretentii ca bicicleta ta sa fie usoara si vrei mai degraba sa reziste la bolovani cumperi niste jante mai grele, butuci mai grei, cauciucuri mai grele pt rezistenta mai buna la pene, etc. Daca stii ca nu vei face drumuri lungi cu bicicleta si vei fi mai mult pe off road atunci idicat ar fi un angrenaj cu 2 foi + bashguard. Foaia mare poate oricand sa se indoaie la o lovitura. Ar mai fi o poveste si cu pedalele. Cele de dirt jump cred ca ti s-ar potrivi. Sunt mai grele dar au o suprafata mai mare si deci ai si stabilitate si aderenta mai buna pe pedala.

Pai sincer mai mult de 800 ron n-as mai cheltui.Iz it possible ?Am gentile de la bicla dinainte, care am inteles ca-s ok. Si un ghidon, o sha, mai gasesc prin casa, si un set de foi ,pinioane...

E posibil dar nu prea. Cu bugetul asta nu poti avea o echipare din acelasi sector cu furca si cadrul.

Angrenaj: 100 lei

Pinioane + lant: 150 lei

Frane disc: 300 lei

Roti: 400-500 lei

Ghidon + pipa + tija sa + sa + pedale: 170-250 lei

Mansoane + shifetere + manete frana: 150-200 lei

Schimbatoare fata-spate: 150-200 lei

Camere + cauciucuri: 150-200 lei

Eu cam la asa ceva ma gandeam

@hegoat ce configuratie ii faci tata? :D

Omul nu va face downhill serios, nu stie nici macar cu ce se mananca presupun.

Am presupus bine; si eu sunt fan daft punk, insa iti zic ca in bugetul asta nici nu poti visa la o bicicleta decenta din bucati. Vreo 250-300E costa toata linia de angrenare Deore(nu stiu daca se gaseste de cumparat tot setul insa). Pe langa asta mai ai o multime de piese.

Mare greseala ca te-ai avantat la cheltuit bani fara sa faci lectiile dinainte.

le linie Deore

Cadrul ala "contrafacut" e de trail, nu e de DH. Deci sa tu te mire daca la un moment dat se fisureaza.

Linie deore se gaseste la playbike. Tot in afara de butuci. E vreo 1000lei.

Configuratia de care ziceam eu era orientativa si cam aia consideram eu decent. Ceva bun pt trails si care sa fie demn de pus pe cadrul si furca aia. Nu e pt downhill serios ca acolo trebuie un buget mult mai mare.

fuck.

io is tot cu creionu in mana si foaia goala.

cine rezolva ecuatia mea cadru + furca + X=1800 ?

unde x total necunoscuta.

Cumpara o bicicleta SH cu 1100 lei, pune-i cadrul si furca ta, apoi vinde cadrul si furca sh. Chiar nune crezi cand iti zicem ca nu poti face o bicicleta ok cu 800 lei?

S-au asteapta safie gata bazarul si cumpara cat mai multe piese SH.

Un sfat prietenesc,vinde ce ai,mai strange bani o luna-doua(sau mai mult) si cumpara un AM la mana a doua,bicicleta de Downhill nu prea renteaza,cu cadrul care al ai,posibil,cu timpul sa faca POC

Cadru de cross-country ( +/- freeride ) + furca dirt-jump ( dar din review-urile de pe net rezulta ca nu se descurca prea grozav nici in acest rol ) nu iese bicla de downhill indiferent ce componente pui pe ea sau cat de ,,usurel" ai aborda ,problema". Pentru downhill chiar si ,,fara mari ambitii" ai nevoie de un cadru full-suspension, furca cu cursa minim 130mm si componente preferabil de la deore ( sram x5/truvativ hussefelt) in sus. Poti in schimb sa o echipezi deore/alivio si sa obtii o bicla de cross-country super-ok.

Ideea cu bicicleta sh pe care sa pui cadrul si furca mi se pare esceptionala si asa te sfatuiesc si eu. Poate ai noroc si gasesti o bicicleta cu cadrul rupt sau indoit si o iei la pret foarte bun.

La o bicicleta de downhill, parerea mea este ca importante sunt cadrul, furca, rotile si franele. Transmisia poate sa fie si Tourney.

Exact. Cadrul Merida TFS Trail nu e de downhill.

@Seb nu am auzit inca de o bicicleta de downhill echipata Tourney, iar Truvativ de exemplu recomada pentru downhill/freeride angrenajele pedaliere din seriile Hussefelt, Holzfeller si HammerSchmidt ( ultimele doua fiind categoria premium )

Pe cat pariu ca omului ii place sa mearga la vale tare pe drumuri de tara si forestiere ca oricarui altuia(la deal pt toti era greu odata).

Ce vrei sa faci mai exact cu bicicleta? La ce se rezuma experienta ta de DH?

Nici eu nu am auzit de bicicleta de downhill la 1.800 de lei. Daca vrea sa taie din costuri, o poate face la transmisie, nu la componentele mentionate de mine.

In alta ordine de idei, recomandarile producatorilor vor fi intotdeauna spre componentele cele mai scumpe.

Pai daca s-ar putea face downhill cu componente ieftine ar fi pline dealurile tarii de rideri ,,extremi" :) ( nu ca nu ar incerca destul de multi -e plin netul de poze cu cadre magelan polaris , furci dart3 si ghidoane truvativ stylo rupte dupa o coborare mai dura ) .Pe de alta parte un producator consacrat nu i-si permite sa recomande o componenta pentru un tip de activitate la care nu e absolut sigur ca va face fata si nu va pune in pericol utilizatorul ( in caz contrar riscand sa fie dat in judecata sa sa platesca depagubiri considerabile - cel putin in occident ).