daft_punk

Avem un cadru si o furca. Cum procedam ?

Recommended Posts

Pai daca s-ar putea face downhill cu componente ieftine ar fi pline dealurile tarii de rideri ,,extremi" :) ( nu ca nu ar incerca destul de multi -e plin netul de poze cu cadre magelan polaris , furci dart3 si ghidoane truvativ stylo rupte dupa o coborare mai dura ).

Q.e.d.

(intre aceste paranteze sunt caractere bagate la norma pentru a putea posta)

Probabil e o obsesie personala ( generata de ,,tonajul" propriu - 120 kg ) dar prefer componentele de angrenaj ( in special angrenajul pedalier ) cat mai rezistente - la vechea mea bicicleta Sputnik i-am distrus butucul pedalier , i-am rupt un brat pedalier si i-am ,,ondulat" foia datorita prostului obicei de a pleca de pe loc sau a accelera lasandu-ma cu toata greutatea pe o pedala ( si aveam doar 100 kg atunci ).

---------- Post added at 22:30 ---------- Previous post was at 22:28 ----------

PS prin aceasi ,,tehnica" i-am stricat la un moment dar si schimbatorul ( s-a indoit un pic :) )

Clar ca la biciclete de sosea in special, dar si la MTB XC ai alte prioritati.

Sincer am emotii sa ma las cu toata greutatea pe pedale la MTB-meu mai ales off-road - pedalierul e un Suntour si nu cred ca rezista daca i-l stresez prea mult ( am in planuri un Hussefelt - daca rezista la Downhill cu 80-90 kg rezista si la crosscountry cu 120 :) )

Nu neaparat. El este conceput sa reziste la lovituri nu neaparat la greutate.

dar are 2 foi. Mai bine investesti mai mult in ceva serios. De exemplu sistemele hollowtech II de la shimano au rulmentii in exterior si astfel presiunea este altfel distrubuita, deci rezista la o greutate mai mare si rulmentii ruleaza si mai usor suportand o greutate altfel dispusa.

Exista si hussefelt cu 3 foi ( bashguardul de la angrenajele truvativ oricum poate fi schimbat direct cu o foaie 44 sau 42) si butucul pedalier cu care am sa-l ,,imperechez" este howitzer cu rulmenti externi ( toata afacerea o sa ma coste 320-340 ron - acelasi pret sau mai ieftin decat un deore )

Faptul ca rulmentii sunt in exteriorul BB Shell-ului este un dezavantaj. Avantajul angrenajelor Hollowtech II si similare este dat de axul pedalier de diametru mai mare si de rulmentii mai mari (fata de spatiul disponibil in interiorul BB Shel-ului). S-a acceptat acest compromis deoarece este dificil sa introduci un nou standard la BB Shell-uri (s-a incercat cu BB30, fara prea mare succes momentan).

oameni buni, pt mine downhill inseamna coboratul dealului din spatele casei, cel mult.

merci de sfaturi. am rezolvat-o,un prieten imi doneaza piesele lui vechi.avand in vedere ca tipul se interneaza trimestrial in spital,si toagla lui e inca intreaga, cred ca stie despre ce vorbeste ;;).

avand in vedere ca tipul se interneaza trimestrial in spital,si toagla lui e inca intreaga, cred ca stie despre ce vorbeste ;;).

Nici nu vreau sa ma gandesc ce bine s-ar pricepe la biciclete cineva care s-ar interna saptamanal in spital.

Ce legatura are internatul cu bicicletele?

Omul e bucuros ca-si face o bicicleta. Nu-i strica placerea.

Ce legatura are internatul cu bicicletele?

Omul e bucuros ca-si face o bicicleta. Nu-i strica placerea.

Tu ai citit mesajul precedent al lui daft_punk? Am editat postul meu si am introdus si un citat din mesajul respectiv, pentru a fi mai evident la ce anume m-am referit.

Pe langa faptul ca nu vad relevanta numarului de internari in spital, mesajul mai lasa sa se inteleaga si faptul ca noi nu prea stim ce vorbim (cand vorbim despre biciclete/componente), spre deosebire de prietenul lui, cel care se interneaza trimestrial in spital si mai are inca bicicleta intreaga.

aoleo, n-am vrut sa sune asa.

tipu se interneaza in spital, intr-adevar, coboara ca un nebun. voriam sa spun ca daca piesele de pe bicla lui veche au tinut la atatea cazaturi, or fi bune si pt mine.

ai totusi grija cu piesele alea , daca au fost utilizate foarte intens s-ar putea sa nu mai tina mult nici la o utilizare ,,normala" - ar fi pacat sa ajungi si tu la spital din cauza ca se rupe un brat pedalier sau o frana in plina coborare. ( curata-le bine si verifica-le pe toate partile sa nu aiba fisuri sau alte defecte ). Mult succes.

Cu vreo opt luni mai mult decat ultima oara cand a postat :)

• Upvote 1