nubciclist

Sram versus Shimano

Recommended Posts

Subtitlu: Varianta "Ciclistul incepator" :))

Am gasit 2 topicuri mai vechi pe tema asta, dar nu prea am vazut explicatii in legatura cu diferentele dintre piesele celor doua firme:

Shimano vs. Sram

Compatibiliatea dintre SRAM & Shimano

Am inteles ca Sram merg pe sistemul cu 2 foi pe cand Shimano merg pe cel cu 3. Ce m-ar interesa pe mine:

- e vreo diferenta calitativa sensibila intre produsele celor doua firme?

- fiecare din cele doua firme e cumva specializata pe o anumita ramura a produselor de ciclism?(am inteles ca piesele Sram sunt apreciate pe MTBuri?)

- se pot combina in vreun fel piesele celor doua firme? (sa folosesti schimbator fata + maneta Sram si schimbator spate+maneta shimano, sau invers?) Are vreun sens?

- care ar fi o serie Shimano de calitate buna, deasupra careia incepe echiparea "profesionala"? (din ce am prins pe forum am inteles ca Deore e foarte apreciata)

- acelasi lucru pentru Sram...

x4 - alivio / x5 - deore / x7 - slx / x9 - xt / x0 - xtr / xx - posibil xt dynasis

Intrebarile sunt prea obscure ca sa poata fi luate in discutie :))

De ce nu ai postat in Shimano vs. Sram?

As fi postat acolo dar deja se discutau chestii ceva mai tehnice decat ce ma intereseaza pe mine.

Scuze pentru obscuritate... cred ca intrebarile s-ar reduce la "e vreo diferenta intre ele sau e doar o chestiune de gust?"

Doar cateva pareri desprinse din ceea ce am citit pe net si o minima experienta personala cu acest grup de firme ( am frane Avid pe ambele biciclete, dar pare sa te intereseze mai mult parte de schimbatoare, foi, pinioane ). Diferenta cea mai evidenta intre cele doua firme este ca SRAM nu a vandut dreptul de a produce modelele mai vechi de componente catre diversi producatori chinezi ( cum a facut Shimano cu Tourney si altele ) asa ca daca scrie SRAM pe o componenta chiar e facuta de ei .Pedalierele SRAM sunt in general pe 2 foi - de cursiera - pentru nu prea fac pentru MTB ( cu asta in grupul de firme se ocupa Truvativ - care fac si modele cu 3 foi ). Schimbatoarele si manetele nu prea sunt compatibile intre Shimano si Sram pentru au raporturi de transmisie diferite de la maneta la schimbator - Shimano merg pe raport 2:1 iar Sram 1:1 ( practic o maneta Shimano la o actionare ar muta un schimbator Sram 2 pozitii in loc de una ) . Cred ca poti sa pui maneta+schimbator de la o firma pe grup de pinoane sau pedalier de la alta ( un prieten are pedalier cu 3 foi Truvativ cu schimabtor fata Deore ) dar e preferabil sa verifici inaite . Ai inteles bine de pe forum , componentele ok calitativ de la Shimano incep de la Deore , echivalentul Sram ar fi X.4 ( sau X.5 depinde pe cine intrebi :)) ).

am pe o bicicleta angrenaj truvativ si schimbator de foi deore lx. merge perfect.

---------- Post added at 19:22 ---------- Previous post was at 19:21 ----------

a, chiar, pe cealalta bicicleta am tot angrenaj truvativ si schimbator de foi deore.si merge perfect.

Daca sunteti desteptii lui peste postati voi echivalenta. Eu m-am uitat la preturi.

Concluzia pe care am tras-o din utilizarea X4, X9, X0, Acera, Alivio, Deore, SLX si Deore XT - orice combinatie schimbator/maneta SRAM functioneaza mai bine decat Shimano. Schimbarile sunt mai precise si mai rapide. X4 avea bicicleta sorei mele si schimba mai frumos decat un XT nou.

La urmatorul upgrade de piese trec pe SRAM.

Eu am XT si la mine schimba fara probleme,depinde acum cum ai faci reglajele alea,modul de intretinere si in ce conditii le folosesti,atat la SRam cat si la Shimano de la Deore/X-5 in sus poti spune ca sunt produse de calitate care nu te lasa la greu sau care au durata de viata mai indelungata decat Tourney spre ex

- e vreo diferenta calitativa sensibila intre produsele celor doua firme?

Care-i mai bun: BMW sau Mercedes? (ca să folosesc o metaforă)

- fiecare din cele doua firme e cumva specializata pe o anumita ramura a produselor de ciclism?(am inteles ca piesele Sram sunt apreciate pe MTBuri?)

Nu. (cu specificaţia că prin Sram se consideră şi Truvativ şi Avid)

- se pot combina in vreun fel piesele celor doua firme? (sa folosesti schimbator fata + maneta Sram si schimbator spate+maneta shimano, sau invers?) Are vreun sens?

Da. Schimbătoarele de faţă şi manetele pt. faţă sunt compatibile între ele indiferent de producător. Diferenţele apar la schimbătoarele de spate.

Cele de la Sram sunt compatibile doar cu schimbătoare Sram, cele din gamele "X" (3, 4, 5, 7, 9, 0, X )

Cele de la Shimano sunt compatibile cu manetele Shimano şi cu manetele Sram din gamele Attack, Centera şi Max (da!, Sram produce şi manete de schimbătoare 2:1)

La cursiere îi mai simplu... Sram cu Sram şi Shimano cu Shimano.

@ MLADEN ai uitat sa mentionezi Compagnolo cu Compagnolo etc. :) .

N-am uitat... dar nu intra în subiectul topicului... :)

(şi am încercat să nu complic lucrurile că de ex: Sunrace este compatibil cu Shimano)

Si Shimano merge si pe 2 foi si 3 foi de la Slx in sus deja, diferenta este ca la Shimano pot alege ce varianta vrei, nu ești limitat la 2 foi din start, ambi au parți bune si rele, mulți folosesc schimbător Sram X0 pe spate, Deore XT pentru fata, si de obicei pinioane și lanț Sram, dar cu angrenaj tot de la Shimano.

Nu poți zice ca sunt diferențe majore pe moment, doar ca cei de la sram au o gama mai larga, fac si furci, etc. dar eu parca am mai mare încredere int-un japonez mic i perfecționist decât un redneck american:)

@virusul , n-ai nimerit-o cu ,,nationaliatea" firmelor, Shimano e un colos multinational la care doar top-managementul a ramas japonez ( tocmai angajeaza inginer pe parte de proiectare/dezvoltare in Singapore ) si la SRAM e cam la fel ( astia angajeaza inginer proiectare in Germania )