vera

Sa schimbam putin peisajul : carti preferate

Recommended Posts

De cateva zile ma domina o pofta nebuna de lectura, de cunoastere, de hartie veche si miros de biblioteca. Intotdeauna mi-a placut sa citesc dar am facut-o in functie de resursele (de obicei, limitate) de timp. Sunt convinsa ca sunt multi in situatia asta.

Si totusi,

Ce mai cititi, ce carti v-au placut si de ce? Imagine postată

Edited by vera
mai scurtut ca-i mai dragut
  • Like 1

sa incep eu primul??... citesc ca sa ma "cultiv", sa mai aflu ceva nou, si sa-mi imbogatesc vocabularul.. momentan citesc "marturii despre parintele Arsenie Boca" si pe raft asteapta sa mai fie citite si cartile lui Sven Hassel, Puskin si Gogol :)

recomand cartile despre Arsenie Boca, deoarece e un Sfant care a trait printre noi si multi inca nu stiu de el

Fortareata Digitala - Dan Brown

Daca iti plac thrillerurile cu teme asi putea spune SF nu vrei sa ratezi cartea asta...

Odata ce ai inceput sa citesti nu o mai lasi din mana pana nu o termini. Cel putin asa a fost in cazul meu si a catorva prieteni.

Trei carti, tre stiluri diferite:

Maestrul si Margareta - Bulgakov - mi-a deschis ochii spre multe scene din socialul-urban in care traim, scene pe care pana atunci le vedeam si nu prea. :) Mult umor, multa ironie la adresa "mai mariilor" si prima mea ocazie sa-i simt pe cei 2 care ar guverna lumea impreuna, la un pahar de bere.

Pianista - Elfriede Jelinek - la sfarsit inca aveam ochii mari si cuprinzatori - o carte socanta pentru mine, scriitoarea decriind perfect starile de nevrozitate, anxietate, depresie ale personajului principal.

Franny si Zooey - J.D. Salinger - terminata azi, sursa de inspiratie a acestui topic ( pe care il voi modifica numai un pic pentru a fi mai digerabil) - Prima carte a lui citita de mine, vor urma si celelalte. Omu' scrie fabulos. Foarte bun in imagini vizuale dar nu tipic balzaciene ci concise si mult semnificative pentru savoarea nuvelei. Un amestec de filozofie cu umor si multe invataminte. Dialog puternic, profund si continuu intre personaje, aceestea fiind foarte clar evidentiate... Inca mai rumeg la ea.

Dune - Frank Herbert o recomand cu caldura iubitorilor de SF, dar nu numai. Primele doua volume ale Ciclului Dune sunt ceva mai "action", dar trebuie citite pentru a intelege personajele si actiunea din urmatoarele volume cat si din capodopera ciclului si anume volumul "Imparatul Zeu al Dunei" care atinge int-o viziune unica subiecte istorice, filozofice, sociale, morale, mistice, imbracate cu maiestrie in haina actiunii. Este o carte profunda si captivanta in acelasi timp care te face sa ii citesti atat randurile, cat si printre randuri ...

TinoD, mi-ai luat-o inainte:D

Si cand spun DUNE, ma refer la toata colectia de 6 romane. Eu le-am citit de trei ori pe toate, prima oara in liceu prin '95 si ultima oara anul trecut.

Acum nu mai fac diferenta intre cele 6 volume, pentru mine e doar o singura carte...

Fara indoiala cea mai complexa si profunda opera literara scrisa vreodata de un om.

Ultima carte ce am citit-o: Herta Muller - Regele se-nclină şi ucide.

Are un stil mai "ciudat" de a scrie, cel puţin aşa mi se pare mie, dar mi-a plăcut cartea, am aflat lucruri ce se întâmplau înainte de '89.

Urmează Dan Puric - Cine suntem noi şi Carlos Ruiz Zafon - Umbra vântului

La Dune as adauga si scrierile lu' fisu' in asociatie cu [what'shisname]. House Attreides si House Harkonen.

Tot pentur pasionatii de SF:

Orson Scott Card - seria Ender si seria Umbrelor. Disponibile la Nemira.

Mai de mult la Nemira a fost si seria Marte (rosu/verde/albastru).

La Pygmalion (Ploiesti) in colectia Cyborg au aparut intr-o vreme destule publicatii foarte decente de gen, una din cele care m-au impresionat fiind "Necroville" (un cyberpunk foarte interesant si atat de bine descris incat ma mir ca nu s-a facut film). De Ian McDonald parca.

Non-SF, fan de mic copil: Aventurile lui Habarnam m/

Edited by E-1

1984, Fahrenheit 451, A brave new world - cele 3 distopii, ultima e favorita mea.

Daca aveti alte recomandari "utopice sau distopice" v-as fi recunoscator. Eu nu pun atat de mult accent pe forma.

Incearca Zanzibar - John Brunner

Si Mana stanga a intunericului - Ursula K. LeGuin

LE daca aveti careva trilogia Helliconia a lui Brian Aldiss, va rog dati-mi-o si mie!!!!! Am citit primele 2 parti aparute la noi in urma cu vreo 15 ani, dar a treia parte nu a mai aparut. Si n-am gasit-o pe net (doar audiobook in olandeza :D )

Vera ai avut o idee minunata cu deschiderea acestui topic.

Printre cartile preferate pot mentiona: Pamant al oamenilor; Zborul de noapte; Pilot de razboi; scrise de Antoine de Saint-Exupery carti de o rara sensibilitate scrise de un om extraordinar.

@Drysna iti pot recomanda cateva distropii care mi-au placut in mod deosebit:

Lup si fier; Furtuna de timp; de Gordon R. Dickson

Omul din castelul inalt ; Ubik; de Phillip K. Dick

Visul de fier; Alte Americi; de Norman Spinrad

Edited by TAZ

Eichmann la Ierusalim de H. Arendt si mai citesc cele din colectia Adevarul :D

Dacă userul nu o spune deja: Harry Potter- toate cărțile sunt foarte bune. Chiar dacă e literatură pentru copii în teorie, eu le recomand oricui.

The Great Gatsby- John F. Fitzgerald

The Catcher in the Rye- J. D. Salinger

Yes Man- Danny Wallace (nu vă lăsați păcăliți de film, cartea e mult mai bună)

The Bell Jar- Sylvia Plath

Pride and Prejudice- Jane Austen

Mă opresc deocamdată, astea au fost primele la care m-am gândit :-)

Pentru plimbaretii off road recomand cartile lui Ionel Pop. Scrise intr-un gen oarecum sadovenian, va vor ajuta sa priviti orice animal salbatic, orice camp sau orice colt de padure cu un interes intre stiinta si un natural empirism popular.

Doua mostre din povestirile lui gasiti aici: http://debellogetica.ro/literatura.html

Cartile cred ca se gasesc doar prin anticariate.

Am citit enorm de mult. In vacante, in timp ce prietenii mei se jucau in jurul blocului eu stateam in casa si citeam. Mancam cu cartea in mana, mergeam la baie cu cartea in mana, in mijloacele de transport citeam tot timpul. De cate ori am uitat sa cobor din troleu... Mergeam la biblioteca de 2-3 ori pe saptamana si luam cate 3-4 carti odata. Pe urma cand bibliotecara a vazut ca sunt serios ma lasa sa iau si cate 10-15 carti. La inceput ma banuia ca le iau si le aduc necitite inapoi, doar ca sa ma laud, si ma punea sa-i povestesc cartile. Citeam nopti intregi pana se lumina, stingeam becul si citeam in continuare. Scotea taica-meu sigurantele de la contor si citeam cu lanterna sau la lumanare.

De regula daca puneam mana pe o carte nu o lasam pana nu o terminam. Doar daca era mai groasa de doua degete poate mai faceam o pauza de somn. Cartile preferate le citesc de mai multe ori fara sa ma plictisesc. Am recitit unele carti de 4-5 ori. Prefer genul SF, apoi horror, razboi, aventura, dar in lipsa devorez orice prind. In ultimul timp internetul a cam luat locul cartilor, dar inca mai citesc. Adevarul e ca si cartile sunt cam scumpe. Pe colectia DUNE am dat 125 lei acum 7 ani. Biblioteca comunala am terminat-o de mult, iar de la biblioteca din oras nu poti sa iei carti daca locuiesti in alta localitate.

Daca am doua carti bune, le incep pe amandoua si citesc din ele alternativ. Am inceput chiar si trei carti (aproape) in acelasi timp.

Voi reveni...

Prima carte a lui citita de mine, vor urma si celelalte.

The Catcher in the Rye- J. D. Salinger

de departe preferata mea. e best-seller si una dintre cele mai controversate carti scrise vreodata. s-ar putea sa nu te impresioneze datorita faptului ca ai depasit varsta careia i se adreseaza si nu esti baiat. identificarea cu personajul face din ea o carte foarte buna.

Pe langa ea:

James Clavel- Shogun

Fanus Neagu- Dincolo de nisipuri (singura bucata de literatura romaneasca care m-a impresionat)

carti bune ar mai fi, dar nu-mi aduc aminte. de regula din 10 carti, una singura imi place indeajuns incat sa o recomand. as putea face o lista cu ce sa nu cititi :)).

l.e. eventual, daca sunt multe pareri comune s-ar putea face un poll cu cea mai citita carte...

Maestrul si Margareta al lui Bugakov, pe de-o parte profunda si cu subintelesuri la tot pasul, pe de alta parte presarata cu un umor fin si usor macabru. Am ras in metrou mult din cauza ei. Este, deasemenea, usor fantastica.

Crima si pedeapsa - Dostoievski, o carte mare, a carei actiune poate fi rezumata intr-un paragraf si care totusi m-a tinut cu sufletul la gura de la prima pana la ultima pagina. Exrem de psihologica si scrisa. Cred ca Dostoievski ar fi putut sa expuna si psihologia unui violator si sa te faca sa-ti para rau pentru el.

Colectionarul - John Fawles, o carte strica intr-o maniera originala. Prezinta toata actiunea foarte crud, din doua puncte de vedere diferite. Din ea se poate studia psihologia nebunului din perspectiva a ceea ce face, gandeste, simte pe de-o parte si a gandurilor victimei sale. Extrem de realist scrisa.

PS: altele care mi-au placut mult: Imparatul mustelor - Golding, Magicianul - Fawles, Padurea norvegiana - Haruki Murakami

...

The Catcher in the Rye- J. D. Salinger ...

mmmmh , nostalgia primei carti citite in engleza ... apoi ar mai fi multe ale lui Hesse, knut hamsun, eliade, salman rushdie ...

dar preferata mea ramane "Micul Print" a lui Saint-Exupery

iar ultima carte ... recitita este cea a unui bun prieten - Matei Florian, Băiuţeii

Imparatul mustelor - Golding

Am un prieten care tot imi povesteste despre...Dupa ce termin Gog, i-o cer . ;)

Padurea norvegiana - Haruki Murakami

De el am citit "Iubita mea, Sputnik", o fo destul de interesanta si as vrea sa-mi procur si "In cautarea oii fantastice"

Prima mea dragoste a fost Jules Verne. I-am citit si recitit aproape toate cartile. Si are peste 40. De aici pasiunea pentru SF. Chiar asta iarna am recitit vreo 3-4 carti.

Alt autor preferat este Sven Hassel. Pana sa citesc cartile lui (vreo 14) nu stiam ce-i ala razboi. Socant de realist, dar si foarte umorist am ras cel mai mult la cartile lui.

Scriitori horror - Stephen King, Dean R. Koontz, H.P. Lovecraft. Recomand Christine de Stephen King si Midnight de Dean R. Koontz, cele mai de groaza carti.

Carti si autori româneşti cam putin, mi-au placut foarte mult Pe umerii tatei - Ion Hânguleşteanu si Extravagantul Conan Doi - Vlad Muşatescu. Si cam toata opera lui Mihai Eminescu.

Trilogia Furnicilor de Bernard Werber, m-a impresionat si marcat foarte tare.

N-am mai citit SF de vreo 20 de ani, totusi citeva nume pe care nu pot sa le uit: Cordwainer Smith, Robert Silverberg ... Vladimir Colin (!)

Literatura: Michel Houellebecq, Ernst Junger, Jose Saramago, Orhan Pamuk

Acum 15 ani as fi raspuns la intrebarea asta: Camus, Thomas Mann, Ernesto Sabato

Imi amintesc si acum, am prins manualul de literatura din clasa a 5-a intr-o editie cu coperti din carton subtire lucios. Ala se lipea cel mai bine de tantarii de pe tavan.

Nu-s carti preferate, ci carti citite (cu incantare) in ultimul timp:

Philip Roth - "Complexul lui Portnoy": despre sex, evrei, fetisism, refulari s.a

William Styron - "Bezna vizibila": o carte scurta despre depresie, cea mai cumplita boala a spiritului

Sunt pasionat de SF deci e normal sa am pe lista de carti preferate romane SF :)

S-a amintit de Dune, o serie foarte buna, si filmele au fost bune dar cartile sunt muuult mai bune :)

As aminti d e seria "Odiseea Spatiala" de Arthur C. Clark, sunt 4 carti in total, "2001", "2010", "2061" si "3001", toate merita citite. Spre deosebire de filmele lui Kubrick romanele chiar pot fi intelese :)). Ceea ce mi-a placut foarte mult la A.C. Clark este ca foloseste foarte multe date tehnice/stintifice dar le expune intr-un mod in care pot fi intelese si de oamenii "simplii".

Bineinteles nu putem uita nici de cartile lui H.G. Wells si Jules Verne, despre care multi ar spune ca nu au fost atat de mult scriitori cat mai ales prezicatori :D

Inca un fan de SF-uri raporteaza. Printre preferatele genului:

trilogia Marte Rosu/Verde/Albastru de Kim Stanley Robinson

seria "Revelation Space" a lui Alastair Reynolds, in special colectia de povestiri "Galactic North" si romanul "Chasm City"

"Vorbitor in numele mortilor" de Orson Scott Card.

"The mote in God's eye" de Larry Niven si Jerry Pournelle

Dintre alte genuri

"A Walk in the Woods" de Bill Bryson

opera antuma(povestiri, nuvele) a lui Kafka, mai ales Metamorfoza. Inca nu am citit nici unul din romanele sale.

"Padurea Norvegiana" si "Kafka pe malul marii" de Haruki Murakami

"Consider the Lobster" de David Foster Wallace

"The crusades through arab eyes" de Amin Maalouf

"Dry" de Augusten Burroughs

si cu siguranta mai uit unele.