vera

Sa schimbam putin peisajul : carti preferate

Recommended Posts

Maintaining a Microsoft SQL Server 2008 Database =)) e ultima citita, necesara, dar in niciun caz printre preferate. :))

Cateva care-mi vin acum in minte si care m-au impresiionat la vremea cand le-am citit:

Jocul cu moartea - Zaharia Stancu

Muntele vrajit - Thomas Mann

Biblia - Noul Testament

Cand eram mai mic am devorat si eu Jules Verne apoi a urmat perioada SF: Asimov, Dune si multe altele, apoi perioada rebela, fara carti :)), iar dupa 24 de ani am redescoperit placerea cititului. Pacat ca am asa de putin timp ptr el...

Cateva, citite relativ recent si care mi-au placut foarte mult:)

Nikos Kazantzakis - Zorba Grecul

John Fowles - Magicianul / Colectionarul

Yasunari Kawabata - Maestrul de Go

Pascal Bruckner - Iubirea fata de aproapele / Luni de fiere

Fram ,ursul polar - Cezar Petrescu.

Ce pot sa zic ... sunt un om cult =)).

(postez aici caci nu am gasit subiectul unde era vorba de teatru)

daca doreste cineva sa vina la teatrul odeon (bucuresti) sa vada spectacolul de dans 'depeche-dance' sa imi scrie un mesaj. pot face rost de invitatii (sau ii bag eu pe la intrarea actorilor).

urmatoarele spectacole:

mai: 22, 23, 29,

iunie: 16, 25,

iulie: 1, 9.

Edited by vera

Romanele lui Vintila Corbul si Eugen Burada .

Trilogia 08/15 de Hans Hellmut Kirst (http://de.wikipedia.org/wiki/Hans_Hellmut_Kirst)

In “08/15 in cazarma”, “08/15 in razboi” si “08/15 pina la sfirsit” fostul ofiter din Wehrmacht si dusmanul intim al lui Franz Joseph Strauss (http://de.wikipedia.org/wiki/Franz_Josef_Strau%C3%9F) descrie viata si suferinta soldatilor germani in WWII. Incercarile de boicotare, straduintele avocatilor Bundeswehr-ului de a discedita autorul au ramas fara succes si in ciuda faptului ca multe librarii n-au vrut sa vinda trilogia ea a devenit un bestseller tradus in multe limbi.

Citat din trilogie: “Ce sintem noi la urma urmei? Noi si citeve sute de mii ne aruncam in mocirla la comanda. […] Onoarea noastra inseamna sa ne tiriim pe jos iar caracterul nostru se manifesta prin a linge cizme”.

P.S. 08/15 provine de la numele celei mai cunoscute mitraliere germane din WWI

http://de.wikipedia.org/wiki/MG_08

Crima si pedeapsa - Dostoievski, o carte mare, a carei actiune poate fi rezumata intr-un paragraf si care totusi m-a tinut cu sufletul la gura de la prima pana la ultima pagina. Exrem de psihologica si scrisa. Cred ca Dostoievski ar fi putut sa expuna si psihologia unui violator si sa te faca sa-ti para rau pentru el.

mai bun decat C&P este "Insemnari din subterana"

Apoi pana la urma poate ca trebuia sa-ti para rau de Raskolnikov, care ucide odata din convingeri morale (ale lui valori), si inca o data din greseala... El ucide, dar pe cine, de ce? Pana la urma este iertat de catre cineva ..

In insemnari din subterana este explicata 80% din mentalitatea lui personagiului din C&P.

"Criminalul care are remuscari, se va ierta singur"

--nu e citatul lui..el explica mult si bine pe tema asta.. e doar un rezumat d-al meu.

Merci frumos lui 100%vegetarian ptr invitatie la DEPECHE // DANCE ! Foaaaarte frumos spectacolul!!!

Asa miscari, muzica, atmosfera..mmm..nu mai vroiam sa se termine, nu-mi venea sa cred cind s-a terminat asa simplu, hop si gata, nu mai este, m-au aruncat, m-au azvirlit din atmosfera asta, m-au lasat singura )

Au mai fost 2 spectacole pe care le-am vazut cite 7 ori, care nu se mai tin si de care mi-e dor si acum, de care n-ai cum sa te plictisesti fiindca traiesti in atmosfera lor

ee, acum a aparut si al 3-lea, care se mai tine, si pot sa-l mai privesc de multe-multe ori

Mai vreaaau :):">

Cred ca era mai potrivit titlul "Carti bune". Am citit sute de carti, unora nu le mai retin nici macar titlul, toate mi-au placut, inca nu am reusit sa gasesc una care sa-mi displaca si cred ca in fiecare carte e ceva BUN, ceva care sa te faca sa o citesti pana la capat. Si daca tot e vorba de recomandari... "Bug Jargal - Victor Hugo"

O perfecta zi perfecta - Martin Page

11 minute - Paulo Coelho

Numele trandafirului - Umberto Eco

Salammbo - Gustave Flaubert

Kafka - Procesul

Sa mai pomenim de Dostoievski sau Balzac?

"Carti bune" este usor...discriminatoriu dupa parerea mea. Poata ca ceea ce definesc eu prin carte buna, nu se aplica si pt Gigel, poate el defineste "bunatatea" cartii dupa alte criterii...tocmai de aceea am preferat titlul acesta, desi inteleg ceea ce spui tu.

Spitierule, mi-ai amintit de Salammbo... Ce carte formidabila! Am citit-o in liceu, dar inca imi e proaspata in minte.

Trebuie sa o caut si sa o recitesc.

Pt. genul S.F. autorii preferati sunt Arkadi si Boris Strugatki, de la care amintesc doar "Picnic la marginea drumului", cu toate ca tot ce am citit de a fost excelent.

Ca romane de aventuri, foarte mult mi-au placut romanele lui James Clavell, cu un plus pt Changi si un minus pt Gai Jin :)

Umberto Eco imi place mult cum scrie, Numele Trandafirului e o capodopera. Omul mi se pare un titan, in fiecare scriere a lui se simte o munca enorma de documentare pe subiect.

Ernest Hemingway - Pentru cine bat clopotele

J.D. Salinger - De veghe in lanul de secara

John Fowles - Colectionarul

Thomas Mann - Doctor Faustus

Thomas Mann - Muntele Vrajit

Că tot zicea Ovidiu pe aici de cartea 1984 a lui George Orwell, m-a făcut curios şi am pus-o pe lista de citit :)

Mâine o termin, că acuma pic grămadă de somn dacă mai citesc. Cartea e foarte frumoasă !

Tocmai ce am terminat de citit o carte ușoară așa.. de sfârșit de săptămână... "Conspirația" de Dan Brown. E o carte numa' bună de citit atunci când nu vreți să faceți eforturi prea mari... :)

Avand in vedere ca topicul se numeste "carti preferate", nu prea conteaza ce cititi in momentul de fata, nu? :rolleyes:

Mi-a placut in mod special Shogun-ul, de departe preferata mea. Si mai erau "Cavalerii teutoni", "prin foc si sabie", etc. Minunate.

Super topicul!

Vara asta am fost "capturat" de GEORGE R.R. MARTIN - SERIA CANTEC DE GHEATA SI FOC, o colectie superba, o actiune minunata. Desi "mananca" foarte mult timp (sunt 9 volume consistente), odata ce incepi o sa fie destul de greu sa te rupi de actiune, fiecare pagina fiind un tunel spre o alta lume.

Recomand cartea din toata inima.

Super topicul!

Vara asta am fost "capturat" de GEORGE R.R. MARTIN - SERIA CANTEC DE GHEATA SI FOC, o colectie superba, o actiune minunata. Desi "mananca" foarte mult timp (sunt 9 volume consistente), odata ce incepi o sa fie destul de greu sa te rupi de actiune, fiecare pagina fiind un tunel spre o alta lume.

Recomand cartea din toata inima.

Una dintre seriile mele preferate. Sper sa le termine inainte sa moara (e deja batran, mai are multe de scos, vreo 3 parca...si e deja batran. Ultimul volum a iesit in 2005 si urmatorul se tot amana. Acuma parca ar trebui sa iasa de craciun.

@LucianTheOne - Cum reusesti sa citesti asa repede? eu ma chinui la o carte (~400 pag) cate o saptamana si citesc cateva ore/zi.

AM gasit odata un ghid despre cum sa citesti foarte repede. Nu l-am studiat, ca si asa citesc prea repede.

Daca randurile nu sunt pre lungi, pot citi cate doua o data.

Spre exemplu la subtitrari, imi ia mai putin de o secunda sa citesc doua randuri. De fapt "fotografiez" mental cele doua randuri si le procesez in secundele urmatoare.

Uneori citesc forumul impreuna cu sotia. Eu citesc de 3-4 ori toata pagina pana o citeste ea o data.

Sincer, 400 de pagini e o treaba de o zi. Zi de sarbatoare bineinteles.

Salutare,

apelez la voi cu o mare rugaminte - caut o carte despre un ciclist si poate ma ajutati cu numele sau autorul ei, ca sa am sanse sa gasesc ceva despre ea pe net. A aparut in tara inainte de 89, are coperti verzi si peste 300 de pagini. Daca nu ma insel pe coperta apare un ciclist. Nu imi amintesc precis despre ce era vorba, stiu doar ca respectiva carte prezinta povestea unui ciclist (nu stiu daca fictiune sau reala).

Poate a citit-o cineva si ma ajuta. Pe net, avand putine referinte, nu gasesc nimic, nici la anticariate...

Multumesc, cele bune!

...Sincer, 400 de pagini e o treaba de o zi. Zi de sarbatoare bineinteles...

Recunosc ca mi se pare o viteza foarte mare. Nu te contrazic pentru ca stiu ca si tatal meu citeste cam cu aceeasi viteza. Mie imi ia cam 2 nopti sa citesc 400 pagini.

Citeam demult intr-un articol scris de nu-stiu-ce profesor ca secretul citirii rapide este sa nu analizezi cuvintele si sa nu citesti cuvintele intregi. Daca dintr-un cuvant cu 7 litere tu citesti 3-4-5 litere, creierul va alege automat varianta corecta de cuvant care se potriveste in context. Pe incercate, este cat se poate de adevarat ;) Chiar si daca un cuvant este inlocuit cu altul prin anagramare sau daca lipsesc litere din el, tot vei stii exact care era cuvantul corect din context.

Prima si ultima litera conteaza,

Inrcectai sa ctitii atsa si snuptei-mi cum vi s-a paurt.

Sa ma vedeti cat de repede pot scrie...