vera

Sa schimbam putin peisajul : carti preferate

Recommended Posts

Spre exemplu la subtitrari, imi ia mai putin de o secunda sa citesc doua randuri. De fapt "fotografiez" mental cele doua randuri si le procesez in secundele urmatoare.

Off-topic: O calitate necesara unui moderator :)

On-topic: preferata mea este "Bader invingatorul cerului" de Paul Brickhill. Am citit-o in repetate randuri, atunci cand am avut nevoie de "ceva" care sa imi ridice moralul si sa imi demonstreze ca orice impas poate fi depasit. Este vorba de viata reala a unui aviator britanic care isi pierde ambele picioare, iar apoi se lupta cu birocratia si cu propriile limite fizice, pentru a pilota din nou. E o carte pe care nu am putut-o lasa din mana nici prima data, nici a doua si nici a treia oara. Probabil ca o voi reciti in curand :)

O carte de aceeasi natura si pe care am recitit-o cu sete, este "Papillon" de Henri Charriere. Pe asta probabil ca majoritatea o cunoasteti, este despre viata unui condamnat la inchisoare pe viata. Fiind condamnat pe nedrept, nu accepta sentinta si incearca de vreo 30 de ori sa evadeze. De mai multe ori reuseste. De asemenea, o carte pe care imi e greu sa o las din mana atunci cand o incep.

Voltaire - Candide

Jerome K. Jerome - Trei pe două biciclete, Trei într-o barcă

Henri Charrière - Papillon

Salutare,

apelez la voi cu o mare rugaminte - caut o carte despre un ciclist si poate ma ajutati cu numele sau autorul ei, ca sa am sanse sa gasesc ceva despre ea pe net. A aparut in tara inainte de 89, are coperti verzi si peste 300 de pagini. Daca nu ma insel pe coperta apare un ciclist. Nu imi amintesc precis despre ce era vorba, stiu doar ca respectiva carte prezinta povestea unui ciclist (nu stiu daca fictiune sau reala).

Poate a citit-o cineva si ma ajuta. Pe net, avand putine referinte, nu gasesc nimic, nici la anticariate...

Multumesc, cele bune!

Nu stie nimeni? Vreo idee, ceva?

Nu stiu, da' ca sa fiu offtopic si sa fac putin trolling, asta imi pare aproape de ideea:

- Recunoasteti melodia -

Payload Size: 8582791 bytes

Header found at: 50206 bytes

Enc Delay: 576, Zero Padding: 2091

Length: 214 seconds

MPEG-1 layer 3

320 kbps, 8214 frames

44100 Hz Joint Stereo

CRC: No, Copyrighted: No

Original: Yes, Emphasis: None

Iertare :P

Foarte simpatic http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Totusi, eu tin minte foarte vag cartea respectiva. Am citit-o candva in copilarie. Nu reusesc sa imi aduc aminte titlul sau autorul, dar daca nu au facut ai mei "curat" in biblioteca o sa o caut cand ajung pe acasa (mai pe la Craciun).

In "biblioteca de ciclist" nu am decat Lupta asumata, cursa castigata a lui Lance Armstrong.

Altfel, autorul meu preferat a devenit in ultima vreme Valerio Massimo Manfredi, caruia de 2 ani am inceput sa-i cumpar toate cartile traduse in romana. Are niste romane istorice absolut fabuloase. Pacat ca unele sunt traduse/culese mizerabil la editura care le-a cumparat drepturile pentru lb romana. Pana acum am citit de la Manfredi: Oracolul, Alexandru cel Mare (I, II, III), Akropolis, Ultima legiune, Tiranul si Imparatia dragonilor. Si tocmai am vazut ca au mai aparut inca 4 carti... sper ca mai bine ingrijite de editura.

AM gasit odata un ghid despre cum sa citesti foarte repede. Nu l-am studiat, ca si asa citesc prea repede.

Daca randurile nu sunt pre lungi, pot citi cate doua o data.

Spre exemplu la subtitrari, imi ia mai putin de o secunda sa citesc doua randuri. De fapt "fotografiez" mental cele doua randuri si le procesez in secundele urmatoare.

Uneori citesc forumul impreuna cu sotia. Eu citesc de 3-4 ori toata pagina pana o citeste ea o data.

Sincer, 400 de pagini e o treaba de o zi. Zi de sarbatoare bineinteles.

ghidul respectiv e foarte simplu de fapt: cu cat citesti mai mult cu atat citesti mai repede. cititul nu este o categorie de viteza, ci una de imaginatie, procesare si confundare cu actiunea. poti citi un ziar repede, dar o carte niciodata, asta daca vrei sa-si atinga scopul.

subtitrarile sunt mai usor de citit datorita faptului ca "mental" si auzi ce citesti.

Eu mai citesc cand am timp Stephen King . Am incercat si autori rusi (dostoievsky , tolstoi,gogol) dar toate mi se pare tare intunecate , nu prea am rezistat sa le citesc. Citestie cineva carti scrise de Osho ?

On-topic: preferata mea este "Bader invingatorul cerului" de Paul Brickhill. Am citit-o in repetate randuri, atunci cand am avut nevoie de "ceva" care sa imi ridice moralul si sa imi demonstreze ca orice impas poate fi depasit. Este vorba de viata reala a unui aviator britanic care isi pierde ambele picioare, iar apoi se lupta cu birocratia si cu propriile limite fizice, pentru a pilota din nou. E o carte pe care nu am putut-o lasa din mana nici prima data, nici a doua si nici a treia oara. Probabil ca o voi reciti in curand :)

Descrierea ta mi-a stârnit curiozitatea :D

Am fugit azi la bibliotecă şi am luat cartea, dar nu am apucat azi să mă ating de ea.

Am mai luat Oscar Wilde - Portretul lui Dorian Gray.

Seria "Fundatia" de Isaac Asimov, 7 volume, de doua ori.

In rest de Isaac Asimov tot ce mi-a cazut in mina. Mi se pare cel mai interesant scriitor de SF.

ghidul respectiv e foarte simplu de fapt: cu cat citesti mai mult cu atat citesti mai repede. cititul nu este o categorie de viteza, ci una de imaginatie, procesare si confundare cu actiunea. poti citi un ziar repede, dar o carte niciodata, asta daca vrei sa-si atinga scopul.

subtitrarile sunt mai usor de citit datorita faptului ca "mental" si auzi ce citesti.

subscriu si eu. o carte buna te face sa zabovesti mai mult asupra unor pasaje, sa recitesti. nu trebuie sa iti faci un scop in a citi cat mai repede/cat mai mult, ci eventual cat mai..incet pentru a savura pe deplin..in tinerete imi faceam chiar fise literare

parerea mea

P.S: am terminat forsyte saga(de mult nu mai citisem o carte). buna

Are cineva cartea Papillon, sa-mi faca o poza la primele 3 pagini? :D Am luat-o de la biblioteca, am plecat de acasa si cand sa citesc am vazut ca are pagini lipsa :(

vad ca nu a pomenit nimeni nimic despre el, asa ca va recomand si eu, umil, henry miller, un om dureros de sincer si care a iubit de toate, femei, bautura, mancare, si nu in ultimul rand, bicicleta. uitati-va la filmuletul asta cu el si cu siguranta il veti iubi si il veti citi:

http://fdl.ro/henry-miller-asleep-and-awake/

Pentru pasionatii de psihologie a deviatiilor umane, recomand Lolita a lui Nabokov. Cine a citit cu sufletul la gura Colectionarul lui Fowles cu siguranta o va aprecia si pe asta, mai ales ca e scrisa cu cativa ani inainte si e ceva mai socanta ca si subiect. Eu n-am lasat-o din mana si in 2 zile s-a dus.

Cea mai bună carte pe care am citit-o până acum, Cain şi Abel de Archer Jeffrey.

"Cain si Abel: un roman epic despre putere, glorie, ambitie si razbunare.

Caine si Abel, doi oameni fundamental deosebiti, ale caror destine sunt umbrite de obsesia de a se distruge unul pe celalalt.

Unul, milionar din Boston, celalalt un emigrant polonez sarac, nascuti in aceeasi zi a anului 1906 ajung in protipendada societatii americane a secolului XX. Traversand o perioada de 60 de ani, romanul Cain si Abel este o poveste captivanta despre doi oameni de afaceri puternici si neinduratori, a caror ultima confruntare zguduie lumea financiara si propriile lor vieti."

Cain si Abel (wiki)

Abia aştept să citesc şi celelalte cărţi din "Trilogia Americană": "Fiica Risipitoare" şi "Să-i spunem preşedintelui?"

Archer Jeffrey: un stil fenomenal de a povesti, greu poţi lăsa din mână cartea după ce te-ai apucat de citit.

Cartea mea preferata este Biblia. :)

In rest, ce am citit in ultima vreme:

Stephen Hawking - Brief history of time

Solzhenitsyn - Arhipelagul Gulag

Feyman - Tratat de fizica vol 2

Feyman - Cursurile

Ma asteapta pe masa - Larousse (Istoria etc) si Josephus.

Din regiunea beletristicii: m-a impresionat foarte foarte puternic 'Un veac de singuratate' de Gabriel García Márquez. In ultimii ani, m-am cam saturat de zona asta literara si m-am orientat mai mult spre chestiuni mai de specialitate. Oricum poporu ciclist e intelectual nu gluma :D.

aşa e, foarte "intelectual", trei pagini de topic la cărţi, 43 de pagini la fumei dezbrăcate.

Se observa ca pentru multi, lectura preferata e Codul Rutier :))

poate ar trebui să-mi reactualizez şi eu informaţiile, n-am mai citit codul de vreo 13 ani. aaa, am citit alt cod, ăla a lu da vinci, proastă carte, chit că era în engleză.

No

by Thomas Hood

No sun - no moon!

No morn - no noon -

No dawn - no dusk - no proper time of day -

No sky - no earthly view -

No distance looking blue -

No road - no street - no "t'other side the way" -

No end to any Row -

No indications where the Crescents go -

No top to any steeple -

No recognitions of familiar people -