vera

Sa schimbam putin peisajul : carti preferate

Recommended Posts

vad ca multa lume p-aci e pasionata de SF asa ca imi expim si eu o curiozitate.

A citit careva ceva de Gh. Sasarman? E un autor roman plecat de mult in Germania ale care publicatii sunt in mare parte SF. Eu il stiu din publicatii de specialitate (e arhitect si are o carticica foarte buna de teorie)... si sunt curios cum scrie SF-uri.

:)

Suskind Patrick, Parfumul

Anthony Burgess, Portocala mecanica

Mihail Bulgakov, Maestrul si margareta

Knut Hamsun, Foamea

Vladimir Nabukov, Lolita

John Kennedy Toole, Conjuratia imbecililor

Alexandr Soljeniţîn, Arhipeleagul Gulag

William Golding, Imparatul mustelor

Amelie Nothomb, Igiena asasinului

Truman García Capote, Mic dejun la Tiffany

Curzio Malaparte, Pielea

Am vazut o emisiune despre el. O facut si carte...Frumos! Macar el, spre deosebire de multi altii care devin brusc si autori de carti, el are ceva de spus.

Probabil asta era emisiunea (sunt 5 parti in total):

eu îl ştiu bine pe mihai şi garantez pentru el şi pentru cartea lui. am recitit-o azi cap coadă şi am oscilat între hohote de râs şi smiorcăieli de mascul moale ce îs (na, ce să fac, îmi venea să plâng, de bine, de phisda măsii, nu ştiu). cartea e buuună şi se potriveşte şi biciclarilor, că tare mulţi mai întâlneşte în drum.

Cartea se gaseste si online aici. Poate fi citita integral online, dar pun pariu ca dupa maxim 2-3 capitole o veti cumpara :) Pe site sunt cu vreo 5-10% mai multe poze decat in carte, dar personal prefer hartia tiparita.

Un jurnal de calatorie extraordinar.

Fiindca, nu stiu de ce nu reusesc sa mut postul lui a-mic aici...imi da eroare peste eroare, am sa fac asa:

Pe noptiera mea se afla acum un Werner Heisenberg cu o colectie de discursuri, cele mai multe tinute la Universitatea din Munchen (Alio! D-l Frank! Se aude? :) ), reunite sub titulatura "Pasi peste granite". Este o carte aparuta la inceputul anilor '80 in Romania (in anii '60 in Germania), in care Heisenberg se ocupa de filosofia stiintei cu aplicatie specifica teoriei atomice initiate de Pauli si Sommerfeld si continuata de Louis de Broglie (cel ce a pus bazele interpretarii probabilistice a teoriei cuantice, teorie actuala si careia Einstein i-a refuzat cu incapatanare intelegerea, ridiculizand-o cu celebra fraza: "Dumnezeu nu joaca zaruri!")

Sunt, personal, in "perioada filosofiei stiintei" si am avut in ultimele luni un ciclu de lecturi dedicate asupra carora voi reveni.

Heisenberg a fost frenetic urmarit de americani in timpul celui de-al doilea Razboi Mondial pentru ipotetica sa capacitate de a-i pune la dispozitie lui Hitler bomba atomica, inainte ca aliatii sa o aiba. S-a dovedit in final ca Heisenberg se afla cu mult in urma grupului american de studii, din motive inca necunoscute (incapacitate sau rea-vointa).

Este (sau mai degraba "a fost") un remarcabil filosof al stiintei, printre domeniile prelegerilor sale numarandu-se si tentativele de dedihotomizare a relatiei "stiinte umaniste vs. stiinte naturale". Este o lectura admirabila si cu un grad de dificultate scazut, chiar si numai datorita faptului ca sunt prelegeri publice, ce nu pot avea o lungime prea mare si care se adreseaza, in general, unui public nefamiliarizat cu problemele aduse in discutie si caruia trebuie sa i se adapteze.

• Upvote 1

@Vera: Multumesc public.

Sven Hassel si Dune.

Momentan caut seria de carti Star Wars in format electronic.

Va recomand din tot sufletul cea mai frumoasa serie de fantasy pe care am citit-o in viata mea (cu exceptia seriei A Song of Ice and Fire)

The Malazan Book of the Fallen

Sunt 10 volume. Ultimul a aparut acum cateva saptamani. 5 dintre ele sunt carti care m-au facut sa plang. :D

ANNO, sala de lectura virtuala a bibliotecii nationale din Austria (Österreichische Nationalbibliothek) ofera de citiva ani un acces online la diverse ziare si reviste istorice. Colectia cuprinde si ziare din fostele regiuni a monarhiei austro-ungare. Interesant pentru unii sint probabil regiunile Ardeal si Bucovina. Pentru a putea citi acest publicatii (1716 – 1940) se presupune ca cel interesat sa cunosca Germana si Fraktura ;) .

ANNO

http://anno.onb.ac.at/anno.htm

ANNO ani

http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno

ANNO list

http://anno.onb.ac.at/anno.htm

ANNO Bukowinaer Post (Posta Bucovinei)

http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=bup

ANNO Bukowinaer Rundschau (Jurnalul Bucovinei)

http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=bur

ANNO Czernowitzer Allgemeine Zeitung (Ziarul general de Cernauti)

http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=cer

ANNO Siebenbürgisch-Deutsches Wochenblatt (Saptaminal german ardelenesc)

http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno?aid=sdw

Ceva di lumea pedalatorilor austrieci:

ANNO Reichs-Organ der Arbeiter-Radfahrer

http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno-plus?apm=0&aid=rad

@krupp: mare bucurie mi-ai facut cu povestea calatoriei moto in Mongolia ("Vand kilometri"). Foarte mare. Am profitat de faptul ca sunt un "pi cracit" si mi-am oferit toata ziua de astazi un regal de lectura.

Multumesc, man!

Da, cartea lui Mihai excelenta si foarte bine scrisa, te tine foarte prins si asta prin simplitatea si naturaletea cu care se exprima. Si oricum, foarte rascolitoare pentru sufletele rebele cu ganduri d'astea de duca. Recomand!

si pe raft asteapta sa mai fie citite si cartile lui Sven Hassel

Bun! :) Desi imi place sa citesc, nu prea am rabdare, fiind o fire cam (uneori prea) dinamica. Sven Hassel este unul din autorii pe care i-am citit "industrail", si pana acum poate fi numit preferatul meu.

Alt autor preferat este Sven Hassel. Pana sa citesc cartile lui (vreo 14) nu stiam ce-i ala razboi. Socant de realist, dar si foarte umorist am ras cel mai mult la cartile lui.

Intr-adevar, perspectiva mitica a razboiului - in care predomina imaginea eroului - este spulberata de Sven Hassel, care reuseste intr-o maniera de invidiat sa prezinte razboiul in cele mai adancuri sensuri ale lui: atrocitati, frica, ura, torturi, chinuri, moarte sub neinchipuite chipuri. Am mai avut niste tentative de a citi carti despre razboi dar toate erau dominate de politica, si razboiul era prezentat sub forma de numere, statistici si harti. Sven Hassel (a nu se confunda cu Swen Hasel care-l parodiaza pe autorul danez) prezinta razboiul din viziunea soldatului din linia I (Sven chiar a luptat pe toate fronturile, in cele mai acerbe batalii in cadrul batalioanelor disciplinare de tanchisti, exceptia facand fronturile din Africa). Volumele lui te fac sa privesti altfel viata si cititnd toate acele atrocitati ma revoltam enorm, parca imi venea sa arunc in foc cartea. Cat despre umor, nu spun ca nu este si el prezent, dar nu cred ca este ceva iesit din comun; Ion Creanga are un spirit umoristic mai dezvlotat (o alta carte de proza umoristica intersanta: "Memoriile unui sugar")

Cărţile lui Sven Hassel au legătura una cu alta? Dacă da, să le citesc în ordine, nu pe sărite :D

P.S Recomandaţi o carte de început :)

cartile nu prea au legatura; nici ordinea cronologica nu cred ca se respecta de la un volum la altul (nu sunt sigur pt. ca nici eu nu le-am citit in ordine). Primul volum ("Legiunea blestematilor") prezinta in general cam toate personajele si descrie in mare cam tot ce s-a intamplat in razboi (cum s-a inrolat, cum a dezertat, cum a ajuns in compania disciplinara si cum si-a cunoscut camarazii, pe unde a luptat alaturi de ei si cum au murit cam toti - exceptia facand el si inca 2). In volumele urmatoare o sa prezinte mai detaliat anumite batalii, multe dintre personaje reaparand. Daca nu ma insel, in colectia comando de la nemira volumele lui sven hassel apar in ordine cronologica si nu in ordinea aparitiei lor. Daca nu vrei sa afli din primul volum cine a murit pana la finalul razboiului, atunci incepe cu volumul 2 ("Blindatele mortii") - si aici personajele sunt introduse prin mici descrieri si povestioare, explicand situatia fiecaruia.

Este veche colectia de la nemira...de prin anii '80-'90. Am 3 volume de la editura lucman, dar nu stiu daca la lucman se gasesc toate volumele si oricum sunt destul de greu de gasit. Colectia completa se gaseste la adevarul (dar am auzit ca sunt traduse foarte prost).

acu, ca majoritatea am bagat bicla la naftalina si mergem mai mult cu metroul la munca, ce carti mai citim?

cine a mai citit ceva istoric (eventual istoria civilizatiilor) interesant in ultimul timp, sau orice carte interesanta?

eu cam am epuizat biblioteca personala si nu as da banii de pinioane pe carti, care nu stiu cum sunt, asa ca, ceva sfaturi ar fi bine venite.

Cărţile lui Sven Hassel au legătura una cu alta? Dacă da, să le citesc în ordine, nu pe sărite :D

P.S Recomandaţi o carte de început :)

Poti sa incepi cu volumele "Gestapo" si "Monte Cassino", sunt cam cele mai bune din serie. Dar daca ai posibilitatea, iti recomand totusi sa le iei in ordine, oricum dupa ce citesti primul volum (sau poti sa incepi cu volumul II, cum sugera altcineva mai sus), foarte probabil ca iti vei dori sa le citesti pe toate.

L.E.: scuze, acum am observat ca am raspuns unei intrebari de acum jumatate de an :) Presupun ca pana la acest moment, le vei fi citit pe toate :)

Mersi de răspuns. Din păcate, am avut timp să citesc doar primul volum, Legiunea Blestemaţilor :(