vera

Sa schimbam putin peisajul : carti preferate

Recommended Posts

17 hours ago, Mookyama said:

Mai, de asta si iesim in fata la Parlament, printre altele, pentru ca oamenii din tara asta sa primeasca si o eductie, sa mai stranga gunoiul (propriu) dupa ei, sa respecte pe cei din jur fara sa isi de-a o oareacare importanta, sa ajute, sa sustina, sa zambeasca, sa bea o bere, sa iasa la o pedala... 

Departe de mine dorinta de-a continua cearta care nici nu tine de mine. Doar mi-a sarit in ochi un post kilometric pe care, din pura plictiseala, l-am citit.

Nu inteleg de ce ai simtit nevoia sa creezi o legatura intre proteste (e jenant sa te ascunzi in spatele unui demers de acest gen si sa te mai si bati cu pumnii in piept) si schimbul de pareri/contre dintre doi insi de pe un forum (adica tu si @MaC®), dar m-a amuzat teribil usurinta cu care ai comis una din multele greseli gramaticale ce au ca fond fix lipsa educatiei, superficialitatea si snobismul pe care tocmai le demontai (o vezi evidentiata cu rosu, un pic mai sus). E la pachet cu: trimite-ti, spune-ti, vre-un, vre-o..etc. Da, le citesc zilnic prin mailuri "de coproratie" (nu e o greseala, chiar am vrut sa scriu cu "copro", nu "corpo"). Oameni cu masterate, zbucium ierarhic si pantalon la dunga (la propriu sau la figurat), care "se scapa" (pe ei). Cum se spunea candva, "rade ciob de oala sparta".

Interesant cum investesti atat de multa energie in a construi postari multe si foarte lungi pe forum (felicitari si multumiri in caz ca ajuta pe cineva ;) ), dar cum si mai multa merge in a schita o imagine din carton. Rar vad om sa despice in halul asta firul in patru, dar ai toata admiratia mea.

P.S.: Nu am scris cu diacritice, caci nu tastez de la calculatorul propriu. Eram pe cale sa desfac plictisit o bere si, ca prin minune, atentia mi-a fost captata de ce-ai scris (nu, nu e un ceai scris..ceaiul se bea..)

P.S.2: Poti sa te zbati sa scrii un mesaj sau raspuns, dar il scrii pentru tine. Toate cele bune!

ON TOPIC

Din parcurgerea mai recenta, as recomanda:

...si ar mai fi cartile Simonei Antonescu: "Darul lui Serafim", "Hanul lui Manuc" si "Fotograful curtii regale". Relatari istorice, reconstruite in naratiuni captivante.

• Like 1

@diorgulescu educatia nu tine doar de scolarizare, ci si comporatamentul in societate, cei "7 ani de acasa", etc, care, unora, le lipseste cu desavarsire sau e doar de suprafata sau de complezenta. Educatia e continua, e un fel de perpetuum mobile. Sau cel putin asa ar trebui sa fie. E fain sa fii ok cu cine ai tu chef, unde ai chef, cand ai tu chef, totusi, traim intr-o societate compunsa din diferiti insi. In momentul cand faci parte dintr-o organizatie, you name it, consider ca trebuie sa imparti si varza si capra, indiferent daca iti convine sau nu. Corect fiind din principiu, persoana mai sus numita, nu a facut decat un atac la persoana, fara vreo motivatie anume,  doar ca sa strice un thread fain inceput de o persoana deosebita, s-a gandit sa arunce la intamplare o vorba, doua. Credeam ca pentru offuri si alte terapii comportamentale se fac old fashion sau prin pm, probabil, onorific sau nu. Am invatat de la bunicul meu o zicala "capul plecat sabia nu il taie". Inainte sa sar la vena, incerc sa ingrop taisul. Uneori, precum ai mentionat, timpul si energia nu merita efortul, in special cand omul arunca o pastila astfel incat onoriasii sa se minuneze de efervescenta ei. Efectul? Probabil un placebo. Drept urmare astazi nu am iesit la o tura cu niste amici de pe forum fiind vreme faina, am dormit ca porcul, chinuind astfel tastatura intr-un tarziu de noapte pentru un bufon...Cum as putea sa nu iti dau dreptate?

Totally wrong, traim intr-o societate. Traim printre oameni. Daca scuipam ca si taximetristii pe geam cand pedalam sau injuram ca birjarii, e totul ok, nu? Sau facem misto de ciob de oala sparta, ca sa te citez. Si da, chiar ies in fata Parlamentului pentru o schimbare, ceea ce include si un comportament adecvat fata cei de langa noi. Probabil stii la ce ma refer. Una mare care nu stiu sigur daca o sa apara peste vreo 50 de ani. Am inceput sa fiu sceptic in ultima perioada si sa imi pare rau ca nu am plecat din tara la momentul oportun. Dar asta o alta poveste.

Suntem pe forum, nu impartim farfuria de zama impreuna, deci, daca nu ii/iti convine, puteti ocoli posturile mele, nu ma supar. Altfel, nu am inceput eu discutia, nici nu am continuat-o, imi vedeam linistit de ale mele. Iti multumesc pentru atentionarea gramaticala. Insa ne legam de borduri, cand problemele de fapt sunt altele. Am invatat cand lucram in televiziune ca atunci cand e ceva intr-adevar important, apare cineva si arunca o stire noua, de senzatie. Efectul diluat e orbitor si fascinant totodata.

OT :
Enzo si arta de a pilota prin ploaie - Garth Stein

Great Expectations - O lectură ușoară și relaxantă care se potrivește cu ceaiul fierbinte și vremea de afară. Cartea urmărește evoluția și dezvoltarea orfanului pe nume Pip. 

Notes from Underground - La polul opus, nuvela lui Dostoyevsky deși este scurtă, te stoarce de energie și nu o recomand celor ce trec printr-o perioadă mai grea. Personajul urmărit este în iad, iadul pe pământ.

• Upvote 1
  • Thanks 1

Acum câțiva ani, din lipsă de chestii atractive de citit (că interesante aveam destule, da' nu-mi dădeau nici un ghes), bântuiam pe listele Amazon cu recomandări, pe categorii, subcategorii, sub-subcategorii... Și cumva am ajuns din SF în nișa post-apocaliptică, de unde am luat o carte pe Kindle dintre cele mai bine recomandate pe atunci, așa la plezneală, să văd cu ce se mănâncă genul.

Și mamă, ce m-a prins!

Cadrul e în general cam același: un eveniment la scală planetară afectează omenirea, iar puținii supraviețuitori se chinuie să se adapteze, să înțeleagă ce se întâmplă și să o scoată cumva la capăt. Dacă povestea e bine scrisă, cu twists și cliffhangers, nu poți lăsa cartea din mână și te prinde dimineața citind, fiindcă la sfârșitul fiecărui capitol te-a mâncat curiozitatea să vezi ce se întâmplă mai departe.

Prima serie citită a fost Extinction Point (la care acum descopăr că mai sunt două cărți apărute ulterior și pe care nu le-am citit, ia să bag în Kindle). Pe scurt, o ploaie roșie spumoasă care cade din senin acoperă planeta și transformă orice formă de viață vegetală, animală și umană în ceva nemaiîntâlnit pe Pământ. De fapt, aproape; un număr mic de oameni se pare că sunt imuni. Povestea e a unei jurnaliste care se trezește în această lume nouă și care încearcă, pe bicicletă, să traverseze continentul ca să dea de alți supraviețuitori. De parcă ar fi atât de simplu.

A doua serie citită a fost Silo. În urma unui eveniment planetar necunoscut, umanitatea a fost redusă la o soluție de siguranță pentru supraviețuirea speciei - un siloz vertical îngropat în pământ, cu zeci de nivele în jurul unei scări în spirală, în care doar etajul din vârf iese la suprafață și poate vedea în jur cu niște camere exterioare un deșert dezolant, încă măcinat de niște agenți patogeni care încă distrug orice formă de viață. Viața în siloz este reglementată foarte strict de multe generații, iar cei care se opun ordinii sunt pedepsiți prin... a fi dați afară din siloz (și astfel condamnați la moarte în câteva minute), putând să folosească acel timp pentru a curăța de praf lentilele camerelor exterioare, ca ultimă îndatorire față de ce a mai rămas din civilizație. Doar că lucrurile sunt ceva mai profunde...

Mi se pare că autorul acestei serii a fost unul care a pus altfel problema scrierii unei cărți de gen. În loc să screamă de la sine imaginație o poveste, omul a intrat pe forumuri și grupuri de pasionați ai genului literar, să-i întrebe ce le-ar plăcea să aibă o carte din acest gen. Apoi, cu temele făcute, s-a conformat :D N-avea cum să-i iasă prost.

O altă serie a fost Breakers. Asta e mai lungă, are mai multe cărți, dar fiindcă sunt mai multe fire narative interconectate. Omenirea se îmbolnăvește subit, anarhia îi amenință pe supraviețuitori, când... ALIENS. Veniți să colonizeze planeta. Cu lasere și mașini zburătoare. Nașpa pentru ei că i-au enervat pe supraviețuitori, care acuma încearcă un război global cu extratereștrii. Nașpa pentru supraviețuitori, că printre oameni se găsesc și oportuniști, dar nu zic mai multe ca să nu stric surprizele. Eh, povestea e captivantă, doar că parcă intră în multe detalii și uneori aveam impresia că o cam lălăie.

Ultima serie cu care vă plictisesc a fost After. (Link-ul e pentru pachetul cu cărțile 0-3, dar există până la 6.) Un puls electromagnetic solar mucifică orice produs electric sau electronic de pe Pământ, dar și creierele majorității oamenilor, care încep să se comporte irațional, impulsiv, animalic, cu puteri supraomenești și fără nevoie de mâncare sau somn, plus că le luminează ochii în întuneric și par să aibă niște simțuri în plus. Povestea se leagă de o fată care încearcă să ajungă la unchiu-său, un moșulică dintre ăia cu „guvernul te urmărește, apocalipsa e aproape” ce și-a făcut un adăpost în munți unde să supraviețuiască, cu speranța că ăla n-a fost transformat în zaphead sau măcar adăpostul e încă bun drept refugiu. Și dă-i, și luptă.

Notă: toate cărțile astea sunt, din păcate, doar în engleză. Nu știu să fi fost traduse în română (și traduse bine, nu ca fiasco-ul cu Harry Potter la care și Google Translate făcea o treabă mai bună). Nu-s cine știe ce greu de citit, vocabularul nu este prea complicat, doar că pentru cine nu e rutinat în a citi engleză pe bandă rulantă o să meargă lectura mai încet. Dar e și asta un bun exercițiu.

Salut,

Recomand: ”1001 Bike to dream of riding before you die”, aproape 1000 pagini.

Despre biciclete produse de prin 1820 până în 2014 inclusiv.

Forword by Chris Boardman

Aici am citit nume de biciclete de care nu mai auzisem niciodată.

Interesant. O scurtă istorie!

Numai bine!

Adrian

• Upvote 1

Acesta mi-a căzut în brațe, așa că pe aceasta o promovez https://www.bookdepository.com/1001-Bikes-Guy-Kesteven/9781844037636?ref=pd_detail_1_sims_b_v2v_1

Da, se pare că este și una mai recentă, probabil la fel de bună!

apropo: acel 228,06 L respectiv 231,31 L este prețul în lei?!

Spor la citit!!

Edited by IonutA
apropo

9 hours ago, IonutA said:

apropo: acel 228,06 L respectiv 231,31 L este prețul în lei?!

Așa pare. Văd că pe ebay este și cu 10 euro :)

Am achiziționat de la magazin din București, cu 40 lei, cartea de mai sus.

Cine este interesat pot îi dau detalii.

...„Am achiziționat de la magazin din București”...    rog frumos, care magazin ?

Posted (edited)

Salut,

Aici este cartea:

https://www.anticexlibris.ro/1001-bikes-to-dream-of-riding-before-you-die

Magazin:

Antic ExLibris Bratianu (Gabroveni 61):
031 405 41 43; E-mail: magazin_bratianu@yahoo.ro

Este bine să suni, să îți confirme dacă mai are vreun exemplar, pentru că nu am fost atent dacă erau mai multe la raft.

Cu ocazia acesta am observat că mai este un magazin și pe str. Doamnei 23.

Numai bine!

Adrian

Edited by IonutA
apel