Cheliuta

Prima bicicleta Neuzer sau RockRider

Recommended Posts

Va salut

Vreau sa achizitionez prima mea bicicleta si astept parerile si sfaturile voastre pentru a ma ajuta in luarea deciziei.

Vreau bicicleta pentru a face ceva miscare si pentru a ma descurca in traficul din ce in ce mai aglomrat si de ce nu poate voi reduce din cheltuielile depalsarii cu masina.

In general voi folosi bicicleta pt a merge la serviciu (iancului-pipera) si plimbari usoare.

Bugetul este de 750-800 lei si am gasit 2 modele la banii astia:

- Neuzer Cross X1

- Rockrider five.1

Ce credeti ca ar fi mai indicat ?

Astept parerile voastre

Multumesc anticipat celor ce vor posta si ma vor ajuta in luare deciziei

Eu as merge cu toata increderea pe Neuzer. Am o bicleta Altrix Nelson (acelasi fabricant Neuzer de altfel) de mai bine de 4 ani si in afara de consumabile nu am avut probleme in conditiile in care, recunosc, nu-s foarte atent la aspectele legate de mentenanta regulata. E o parere de "neprofesionist". Profesionistii vor urma dupa mine si te vor "ingropa" in comparatii de specs-uri din care cel mai probabil nu vei intelege nimic. :)). Cumpara iute o bicicleta si da-i pedale ! :) Cu timpul o sa poti lua decizii singur! Succes !

Daca vrei sa mergi la servici cu ea plus "plimbari usoare", cel mai bine iti iei o bicicleta cu roti de 28" si cu furca rigida. N-ai nevoie de suspensii prin oras.

Neuzerul de tip cross e mai aproape, dar furca aia e slaba (nici nu iti asigura suspensie si mai ingreuneaza si bicla).

Mult mai buna ar fi varianta X street a aceluiasi model (dar cred ca e si mai scumpa):

http://www.neuzer.hu/en-company.php?CategoryID=59

Peste cateva zile se va redeschide sectiunea de bazar a forumului, o sa apara bicle bune si pt bugetul tau.

am inteles ca aceste modele au suspensie pe arc adica cel mai slab la o furca cu suspensie de ce ar fi mai indicat o furca fixa

aceste branduri sunt peste dhs ?

neuzer stiu ca este unguresc rockrider este cumva chinezesc ?

Nu tot ce zboară se mănâncă. Există și furci pe arc foarte bune și foarte scumpe.

Aceste branduri sunt cu mult peste DHS, First Bike și Rich.

Rockrider sunt la fel de chinezesti ca si Neuzer, Cube, Focus, Pinarello, Orbea, RAM, Trek etc. Adica piesele sunt fabricate in Asia, si sunt puse cap la cap in țările de care aparțin brandurile. Conform logicii "Neuzer e bicicletă ungurească", Bicicletele Decathlon sunt portugheze, pentru ca au un abțibild pe cadru care spune "Made in Portugal".

Și ca părere personală, aș alege bicicleta de la Decathlon pentru că are o geometrie mai agresivă. Dar Traveller a avut ideea cea mai bună cu bicicleta SH.

PS: folosirea punctuației nu strică niciodată.

Edited by ftpaddict
PS

Nu stiu cum sunt cele de sus,dar eu am Rockrider 5.2 si sunt foarte multumit. Tot in oras o folosesc,dar nu o menajez. O am de anul trecut. Este din aluminiu si are 14 Kg (cantarita personal). Acu,nu stiu ce pret are.

Eu as merge pe Neuzer. In oras nu ai nevoie de furca de asta , merge si una fixa. Eu am un Neuzer pe care am dat 5 mil si am fost cu ea anul asta la Prima Evadare si am si terminat cursa. Eu zic ca Neuzer face biciclete bune dar pentru incepatori. Si eu sunt de parere ca se pot gasi biciclete mai bune SH la banii astia in sectiunea bazar. Stie cineva cand o sa redeschida aceasta sectiune??

Nu stiu cum sunt cele de sus,dar eu am Rockrider 5.2 si sunt foarte multumit. Tot in oras o folosesc,dar nu o menajez. O am de anul trecut. Este din aluminiu si are 14 Kg (cantarita personal). Acu,nu stiu ce pret are.

Rockrider 5.2 e 1325 RON la Decathlon.

Va multumesc pentru informatii.

Dupa cum ma asteptam mai toti ati merge pe Neuzer in defavoarea Rockrider

Mie perrsonal imi place mai mult cum arata Rockrider-ul chiar daca Neuzerul are jante duble si roti 28" si parca stai mai comad in sa

Cand e vorba de calitate aspectul nu ar trebui sa conteze. Oricum esti intrun buget foarte limitat, nu e loc de compromisuri.

Eu stiu ca X1 de la Altrix(Neuzer) e vreo 1050 de lei nou nu 750-800 sau l-ai gasit second? Si eu as merge pe varianta Altrix.

rockrider na-re jante duble ?! Pai mai are rost sa mai discutam...

Aoleu, capăt de lume că n-are jante duble. Pentru Iancului - Pipera și plimbări ușoare nici n-ai nevoie.

N-ai luat niciodata in viteza un canal adanc de 20cm prin Bucuresti ? Eu mi-am indoit axul spate de 2 ori prin Bucuresti (pe o bicicleta de 500RON).

Nu zic ca e un capt de lume dar daca nu vrei sa-ti centrezi roata, lucru pe care eu l-am detestat intotdeauna, iti iei janta dubla si gata. Eu nu as lua o bicicleta fara janta dubla, asta e doar parerea mea.

Neuzer-ul l-am gasit la Cora Pantelimon si Rockrider-ul la Decathlon Militari ambele la 750 lei doar ca cei de la Decathlon mai ofera si service fata de Cora iar la Decathlon ti se vorbeste frumos ti se explica una alta si te poti sui si pe bicla sa vezi cam cum merge; la Cora nu ai asa ceva.

Tocmai din acest motiv vreau mai multe informatii de la voi.

Poate datorita acestui fapt as merge pe RockRider cu toate ca cei mai multi recomanda Neuzer-ul

Credeti ca aceste modele ar putea fata si pe la padure pe un drum sa zicem decent nu coborari prin munti si paduri?

Daca vrei sa intri si pe forestiere usoare, atunci chiar ar fi bine ca bicicleta sa aiba jante duble. Din cate inteleg, Rockrider-ul nu are, ceea ce e un minus.

De asemenea, trebuie sa te asiguri ca diametrul tubului prin care intra furca (head-tube) este 1 tzol si 1/8, in caz ca ai sa vrei sa iti iei o furca noua.

Inca o data, sunt de parere sa mai ai rabdare si sa nu te repezi la astea 2. Asteapta bazarul (pe 17 mai se redeschide).

Eventual da o tura la magazinul de pe strada Coltei, unde se vand bicle Neuzer. Asa, sa arunci cu privirea. Vezi daca are Courier, de exemplu (in lista de preturi pe site zice ca ar costa 1170 de lei).

Eu am Rockriderul 5.1 si am mers cu el vreo 2500 de km + ca am terminat si prima evadare de anu asta cu acest obiect.

Ca sa sintetizez:

Plusuri:

- merge foarte bine pe sosea si se simte placut datorita semislick-urilor cu care vine echipata (daca vrei offroad ar trebui sa iei alte cauciucuri)

- geometria e destul de placuta

- stai confortabil pe ea (poti merge distante lungi fara mari dificultati. mie personal imi plac si revoshift-urile pentru ca pot tine mana pe ghidon in mai multe pozitii)

- suportul oferit de magazin este unul destul de bun. garantia chiar exista si piesele ti se schimba fara comentarii sau discutii neplacute. (mie mi-au schimbat roata din spate desi nu era neaparat nevoie, punandu-mi una mai buna)

- in magazin gasesti tot felul de accesorii compatibile 100%

Minusuri:

- am avut probleme cu butucul de la roata din spate (motiv pentru care mi-au si schimbat roata)

- cauciucurile se duc destul de rapid

- furca este destul de limitata

Acum decizia este a ta. Stiu ca si bicicletele Neuzer sunt cam la acelasi nivel, dar acuma depinde si de ce bafta ai. Personal as alege inca o data Rockrider-ul chiar si doar pentru siguranta suportului de dupa achizitionare.

Corect, service-ul este destul de bun la Decathlon, dar ai grija sa nu nimeresti pe unul din baietii care monteaza bicicleta INVERS pe stand. E semn clar ca se pricep.

Am citit cu atentie sfaturile voastre si am mai aflat cate ceva. Va multumesc

Astazi am intrat si eu in randul celor cu bicle si sunt foarte incantat.

Am ales Rockrider-ul dupa cum spuneam mai sus am testat-o mi s-a explicat frumos ce si cum garantie 2 ani la piese si 5 la cadru dupa 3 luni o revizie gratuita; usor de bagat in lift sunt super incantat de cum merge si cum arata. Am facut si primul drum de la unirea in iancului si mi-a placut.

Apropo cadrul este din aluminiu si este MADE IN ROMANIA .

Eram curios si am si cantarit-o are 14 kg.

Va salut si spor la pedalat.

S-o stapanesti sanatos, si sa-i cumperi un antifurt serios.

Apropo, bicicleta este asamblata in Romania, componentele vin din Taiwan (inclusiv cadrul). =))

Si eu mi-am luat prima bicicleta tot un rockrider five si a doua zi am vazut si eu in cora tot la 750 ron neuzer-ul.Azi am fost iar in cora si acum ea costa 899ron. Oricrum, fiind incepator si paralel cu reglajele unei biciclete cei de la decathlon mi-au dat bicicleta gata reglata si am putut sa stau de vorba cu ei sa le mai cer cate un sfat. Pe cardul bicicletei mele scrie made in portugal.Am apucat sa fac 3 drumuri cu ea prin oras( din pantelimon pana pe la stadionul dinamo) si mi s-a parut ok bicicleta. Pe la banii astia cred ca am facut o alegere buna. Salutare si spor la pedalat.

Asa este acum neuzerul e 900 lei dar nu-mi pare rau de deceizai pe care am luat-o de a-mi lau Rokriderul.

Am pedalat deja vreo 100 km si sunt super incantat cred ca-si merita banii.

Arata bine se misca bine singura problema ca ma cam dor oasela alea de la fund :))

Am si eu o problema nu pot sa scot mansoanele de pe ghidon exista vre-o metoda speciala sau le tai ??? :)

bagi o surubelnita ceva sub manson si torni apa dupa ce ridici putin; faci asa in 3 4 puncte apoi incepi sa tragi de el.

Guest
This topic is now closed to further replies.