uriasu_12

Sfat suport biciclete auto

Recommended Posts

Care este cea mai buna solutie pentru a transporta bicicletele la munte in ceea ce priveste suportii de biciclete? Unde este cel mai bine sa pozitionez bicicletele? Din cate stiu eu bicicleta se poate prinde de un suport aflat pe plafonul masinii, dar mi-e teama la viteze mari gen 100-150 de km/h sa nu-si ia zborul ;)))) sau daca le pun in spate, langa portbagaj nu am vizibilitate destula. Mentionez ca am un audi A4 din 2001. http://images02.olx.com/ui/1/55/08/5164708_1.jpg

• Upvote 1

Care este cea mai buna solutie pentru a transporta bicicletele la munte in ceea ce priveste suportii de biciclete? Unde este cel mai bine sa pozitionez bicicletele? Din cate stiu eu bicicleta se poate prinde de un suport aflat pe plafonul masinii, dar mi-e teama la viteze mari gen 100-150 de km/h sa nu-si ia zborul :))))) sau daca le pun in spate, langa portbagaj nu am vizibilitate destula. Mentionez ca am un audi A4 din 2001. http://images02.olx.com/ui/1/55/08/5164708_1.jpg

Salut,

eu am avut suporturi din acelea ieftine din profil de tabla indoita pt pavilionul masinii(cred ca au costat vreo 60 lei/buc) si la viteza mare, 130 kmh, pe autostrada cu vant lateral s-au indoit si era sa pierd o bicla. Mai grav este daca din aceasta pierdere accidentezi pe cineva. Doamne' fereste la viteza aia.

Dupa aceea am cumparat Thule 591 si nu am nici o problema. Costa intr-adevar 100 euro dar face. Dezavantaj ca tre' sa ridici bicla la inaltime si la o masina inalta e si mai greu. Eu umblu cu scaunelul in portbagaj (am un suv).

Suportii care se monteaza pe hayon (de la Thule) sunt ok, dar te incomodeaza la deschiderea hayonului si pistoanele nupot tine si greutatea bicicletelor --> probleme cand ridici hayonul - iti cade in cap.

Mai sunt suportii care se monteaza pe carlig (si sistem de iluminare suplimentar) - foarte fain si usor de accesat dar cand umbli fara biciclete este incomod: tot timpul trebuie sa ai in vedere ca s-a lungit masina si mai ales la manevra de mers inapoi.

aha, mersi. deci nu are importanta daca merg cu 140 cu suport pe plafonul masinii de la thule ca sigur nu se vor desprinde bicicletele, nu? daca le pun in spate, la portbagaj, in lateral trebuie cred sa dau gauri in bara de protectie, ceea ce nu prea imi convine....

• Upvote 3

Nu tre' sa gauresti man nici o bara.

Suporturile pe hayon/portbagaj se fixeaza cu niste chingi.

Ca dezavantaj ...... tre' sa mai verifici/intinzi chingile alea mai ales daca mergi pe drumuri mai "romanesti" (cu gropi).

Spor la pedale !

daca merg cu 140 cu suport pe plafonul masinii de la thule ca sigur nu se vor desprinde bicicletele, nu?

Eu merg frecvent cu 150-160 pe autostrada cu bicicleta pe plafonul masinii (cu Thule Pro Ride), am atins si 180 la un moment dat. Fara probleme.

Cateva inconveniente:

1. La viteze foarte mari creste consumul destul de mult (adica la peste 130 km/h, pana acolo e decent). Se aude si un vajait semnificativ la peste 130.

2. Pe vant lateral puternic trebuie sa o las mai incet, nu ca s-ar indoi ci pentru ca simt in volan cum se misca masina. Mai incet inseamna 110-120.

3. Trebuie sa tii minte ca ai bicicleta pe masina cand treci pe sub poduri mai joase sau prin padure pe unde sunt crengi de copaci care ajung deasupra drumului. Am bagat-o de cateva ori in crengi. Nu sunt probleme in general, pe oriunde incape o dubita incapi si tu cu bicicleta pe masina.

Recomand suport ptr cirlig. Folosesc de vreo trei anui un astfel de suport (transport chiar si 100 Kg) fara probleme. FF usor de montat si aseza bicla, si ff ieftin .. vreo 400 lei

• Upvote 2

am un renault scenic ,monovolum,plafon de sticla.are niste gauri unde se pot monta bare apoi pe bare suporti thule,cost mare,trebuie scarita sa le pun sau sa le dau jos,masina inalta eu marunt.pe haion nu am gasit ptr.modelul asta,se deschide inclusiv geamul de la haion deci nu am cum sa-l prind,m-am interesat la distribuitori.solutia cea mai buna pe cirlig de remorcare,aproape 8 mil.cu kit,am gasit la sibiu,p-orma inca 6-7 ptr.portbagajul propriu zis,prea scump ptr.buzunarul meu actual,pai cu 15 mil.vechi ii iau o cursiera bunicica lui fi-miu.solutia uzitata?rotile demontate si biclele puse pe scaunele din spate(trei independente)e larga masina,pot pune doua pe scaune,una intre scaunele din spate si cele din fata,basca mai mere una in portbagaj.incovenientul?daca plec doar eu cu fi-miu,no problem,daca ar trebui sa mai luam pe altcineva...nu prea merge.solutie de om sarac,ce sa-i fac,auzi,15 bulioane,pai stau ele bine si in interior,nici nu le ploua...daca sunt tirmocite,punem o folie de polietilena...romanul s-a nascut inventiv.

• Upvote 1

am un renault scenic ...

am to renault scenic si mi-am cumparat anul asta suportul asta de haion

http://www.portbagajeauto.ro/suporturi-biciclete-cu-prindere-pe-haion/peruzzo-venezia-388-suport-bicicleta.html

Il montezi/demontezi in 5 minute cu tot cu bicicleta. In plus poti sa pui 3 biciclete iar la aprox 150 de RON e o afacere zic eu.

Am si eu asta ultimul si e OK. Ca si siguranta si comoditate, mi s-au parut mai bune cele pe pavilion, dar au si dezavantaje destule, care tin de consumul si comportamentul masinii la drum lung. Dupa ce le-am incercat pe toate, inclusiv transportul in masina, sunt moderat si spun ca toate sunt egale din punctul meu de vedere, fiecare cu avantaje si dezavantaje. O singura exceptie o fac bicicletele de carbon, pe care personal le-as transporta fie demontate in masina, fie pe pavilion pe suport cu prindere la furca. Si la cursiere in general parca tot asa le sta mai bine.

va multumesc de sugestii.am dat un mail la portbagaje bucuresti,sa vedem ce iese.mi se pare prea frumos,cu un milion jumate...as baga pina in 4-5 mil.vechi,mai mult nu,le car in interior,cursiera nici nu e grea.ptr.mtb ma intereseaza in principal.sa vedem ce zic,multam,va anunt daca am rezolvat-o.

Daca nu gasesti la aia, incearca si la portbgaje.ro, astia au garantat. Eu de acolo ma aprovizionez cu portbagaje de 4 ani incoace la cele mai mici preturi. Ideal ar fi sa faci o excursie pana la ei la Bucuresti cu masina, sa incerci pe ea mai multe modele si sa vezi care iti place mai mult cum sta.

va multumesc de sugestii.am dat un mail la portbagaje bucuresti,sa vedem ce iese.mi se pare prea frumos,cu un milion jumate...as baga pina in 4-5 mil.vechi,mai mult nu,le car in interior,cursiera nici nu e grea.ptr.mtb ma intereseaza in principal.sa vedem ce zic,multam,va anunt daca am rezolvat-o.

La un Renault Megane...4 mil.si ceva am bagat la reprezentanta pe barele transversale ... ca aveam de carat o canapea de la IKEA Bucuresti la Constanta si suedezii mi-au cerut 8 milioane de carat canapeaua. Suportul de 1 bicicleta sub. 0,8 milioane lei de la Decatlon.

Imagine postată

Barele daca nu au ceva pe ele (suportul de bicicleta sau etc.... )zbarnaie pe la 110~130 km/h.

Dupa 150 km/h...OK cu bicicleta montata sau barca sub 80 kg !

fiind din giurgiu,ca sa ies mai subtire,folosesc reprezentanta renault-nissan din russe.nu vreau bare ca pe bare trebuiesc si suportii de bicle basca un scaun sau scarita in masina,eu am 1,66 si megane-scenic este inalt.mi-au raspuns cei de la portbagaje,modelul peruzzo padova pe haion.ma ocup dupa anul nou,as putea sa-l comand on line dar vreau sa merg acolo sa vad cum il pun,ca ma prind repede.va multumesc inca odata tuturor si va doresc un an nou cu bucurii si multi km dati la pedale!(pai daca bag eu pedale,vinjos la 60 ce sa mai zic de voi cu 30 mai tineri?dublu la pedale!)

Suportul de 1 bicicleta sub. 0,8 milioane lei de la Decatlon.

Sincer, nu e prea OK suportul ala de bicicleta, eu personal nu m-as prea risca sa merg la viteze prea mari cu el. E doar niste tabla indoita. O bicicleta zburata de pe masina la peste 100 km/h nu numai ca se face praf, dar ar avea sanse mari sa omoare pe cineva. Pentru viteze de peste 80 km/h, as recomanda un suport serios si testat. Faptul ca nu i s-a intamplat nimanui cunoscut sa-i zboare biclele nu inseamna ca nu s-a intamplat nimanui, chiar au fost probleme cu genul asta de suporti si e pacat sa iti faci dosar penal si sa ai niste suflete pe constiinta pt 100 RON. Eu zic ca Thule Freeride este minimul necesar si nu costa chiar o avere:

http://www.portbagajeauto.ro/suporturi-biciclete-pe-bare-transversale/thule-freeride-530-suport-bicicleta.html

Acelasi lucru e valabil si cu barile transversale no-name de prin supermarket-uri. Bine, in cazul asta barile sunt originale si sunt OK, dar multi fac economie si isi iau bari cu 100 RON de la Carrefour. Cam acelasi lucru se poate intampla.

Si inca ceva, cu care sunt patit. Suruburile de prindere ale barilor, portbagajelor si chiar si a barilor longitudinale ce sunt pe masina din constructie trebuie periodic verificate in cazul in care sunt folosite pentru transport. Mie mi s-a desprins o bara longitudinala datorita surubului care s-a slabit, cu 4 biciclete pe pavilion. O minune a facut sa nu se intample nimic. In manualul masinii scrie clar ca suruburile trebuie verificate periodic. Cateva poze aici:

http://www.clubfiat.ro/forum/index.php/topic/1720-atentie-probleme-bare-longitudinale/

• Upvote 1

Stresul astuia la 120 kmh depaseste cu mult stresul unuia la 170kmh pe sosea.

Stresul astuia la 120 kmh depaseste cu mult stresul unuia la 170kmh pe sosea.

Off topic : Am o vaga impresie ...ca nu ati auzit niciodata zgomotul/vibratia barelor transversale chioare la 100 km/h pe o caroserie...?

MBZ cred ca se referea la stresul mecanic la care este supus suportul nicidecum la stresul auditiv pe care-l provoaca suieratul sau vibratia suportului.

• Upvote 1

am to renault scenic si mi-am cumparat anul asta suportul asta de haion

http://www.portbagaj...-bicicleta.html

Il montezi/demontezi in 5 minute cu tot cu bicicleta. In plus poti sa pui 3 biciclete iar la aprox 150 de RON e o afacere zic eu.

azi am rezolvat treaba.am mers in buc.la firma clujeana,ma anuntasera ieri ,pe mail,ca a sosit peruzzo padova.mi l-au montat in citeva minute,am mers cu el din buc pina la gr,am mers si cu 140 sa vad cum se comporta.excelent!acasa l-am dat jos in 5 minute si l-am bagat in casa.trei bicle suporta.singurul incovenient este acela ca nu are sistem de asigurare si cum romanul e 'ot...la destinatie dai biclele jos si porbagajul in masina.nu poti pleca de linga masina ca ti-l salta cu bicle cu tot dar...l-am luat sa transport biclele cu el nu sa le las pe el...multumesc celor care mi-au dat solutia pe forum,alminteri,tot cu ele in cabina.265lei noi,pomana,zau.

Din catea am vazut la un amic dupa o vreme incepe sa produca niste infundaturi in punctele in care se sprijina pe bara spate, sper sa nu fie cazul si aici.

O sa ramana semne, clar, in timp in punctele de prindere pe masina. Dar dupa parerea mea n-au decat sa ramana oricate semne cat timp sunt pe masina nu pe bicicleta. La urma urmei, masina e un utilaj folosit ca sa transportam biciclete, schiurile si pe noi cu toate troacele noastre la munte, nu?

Daca vrei iti pot da nise bucatele de folie adeziva reflectorizanta (destul de groasa) pe care sa le pui in punctele de prindere ca sa nu ramina semne (ceva cam 8x6cm).

Eu am un MontBlanc EasyGrip S3 care vine de la mama lui cu niste folie protectoare care se pune in cele 4 puncte de sprijin. Ca sa fiu sigur ca nu-s probleme, am acoperit si cu reflectorizantu' de care pomeneam

Mersi de idee, chiar e buna asta cu folia adeziva, chit ca va trebui schimbata probabil din cand in cand.

Pe de alta parte, scopul pentru care am o masina e ca sa am cu ce sa-mi duc bicicletele/schiurile si pe mine si consoarta la munte, asa ca nu ma deranjeaza in mod deosebit efectele adverse ale acestei operatii, cat timp sunt rezonabile. Adica sa nu-si inchipuie cineva ca o sa se gaureasca caroseria de la portbagajul de hayon. Insa da, in timp, vor ramane ceva urme. Hai ca promit sa fac maine niste poze cu ce urme au ramas la mine.