uriasu_12

Sfat suport biciclete auto

Recommended Posts

Hehe, se ia una buca' pungă, se împăturește de vreo 2-3 ori și se pune peste gaura tijei. Se prinde cu binecunoscuții șoricei. 

Așa am venit cu ele din Thassos (pe drum se anunțase ploaie)

Varianta nr. 2:

Se ia o punga (cu urechi).

Se impatureste punga de cateva ori.

Punga impaturita se introduce in cadrul bicicletei (in locul tije de sa), iar urechile pungii raman afara.

Ulterior, urechile pungii se prind se prind de manerul cheitei care strange tija seii de cadru.

De cateva ori am uitat sa mai pun punga si am mers cu bicileta (pe masina si saua scoasa) prin ploaie.

La destinatie am intors bicicleta invers, ca sa scot apa din cadru.

Insa, spre supriza mea, nu a curs nimic.

N-o fi intrat, s-o fi scurs / evaporat, habar n-am.

Nu cred ca are rost sa dezvoltam teorii de genul: datorita vitezei (bicicleta pe masina) se creeaza un turbion acolo unde intra tija seii, turbion care nu permite apei de ploaie sa intre in cadru.

... sau BB-ul are o gaură jos pe unde s-a scurs apa...

• Upvote 2

Sau sta Zana maseluta si face kick boxing cu picaturile de apa

Sigur si BaBy are o gaura jos, ca toate au macar una :P

Pare decent, cu următoarele considerente:

• îl folosești pentru biciclete de șosea, ușurele, nu MTB-uri;
  • îl prinzi în așa fel încât să se sprijine și pe bara de protecție a mașinii, care să preia din greutatea biclelor, fără să tragă (atât de tare) de haion din balamale;
  • faptul că suportul are o lățime redusă e un avantaj pentru bicicletele mici, de copii, dar și un dezavantaj pentru riscul de balansare laterală;
  • ai o mașină cu destul spațiu pe portbagaj până la lunetă, încât să poți împinge articulația suportului cât mai aproape de caroserie - în imagine, Volvo-ul folosit are luneta foarte în spate, iar brațul superior al suportului e aproape pe muchia portbagajului și stă cam în afară, ceea ce poate induce un balans și un stres mai mare pe prindere;
  • verifici faptul că bicla cea mai aproape de portbagaj nu lovește cu pedala în el;
  • nu văd cum este sistemul de asigurare cu cheie al bicicletelor pe suport, că dacă e doar un cablu...

Sunt convins că Thule și-a făcut temele și au testat foarte bine suportul, da' știi și vorba aia, „assumptions is the mother of all f**k-ups”.

@Deathwish

Cat costa Thule RaceWay 991?

Intreb pentru ca pe site-urile romanesti n-am vazut inca preturile (sau produsul pe unele site-uri).

Multumesc.

Ha, acu mă uitai pe poză. Au copiat sistemul Saris Bones.

Care era vreo 650 lei la Cyclopedia și parcă un piculeț mai scump la Surmont.
Asta anul trecut prin aprilie.

later edit: e 750 pt 3 bicle la Surmont

• Upvote 1

Cam 1000-1100RON. Ideea e ca ar fi mai ieftin decat bare + 2 suporti...si mai convenabil in utilizare.

Păi și de ce le-ai da suedezilor diferența de bani? :D 

Doar că scrie Thule pe el?

Ce parere aveti despre Thule 991? http://www.thule.com/en/do/products/carriers-and-racks/bike-carriers/rear-door-mounted-bike-carriers/thule-raceway-991-_-991000

Pare varianta mai rasarita a lui 9103/9104, dar si la un pret pe masura. Cred totusi ca e o alternativa buna la bare+suporti.

Il are un prieten si il foloseste pe Opel Astra OPC (2007) ca metoda de transport pentru cele doua mtb-uri (al lui si al soatei). El e foarte multumit si e un tip destul de pretentios si atent la detalii de fel :). Am sa-l rog sa scrie cateva opinii mai detaliate.

Din punctul meu de vedere bare+suporti = cea mai buna solutie pentru o masina din clasa compacta, dar fiecare vede lucrurile diferit :)

nu văd cum este sistemul de asigurare cu cheie al bicicletelor pe suport, că dacă e doar un cablu...

Din pacate suportul acesta nu are nici un sistem de asigurare antifurt inclus pentru biciclete. Optiunea One Key System compatible se refera la blocarea rotitei de strangere/eliberare a cablurilor de ancorare ale suportului.

De exemplu eu am un Golf7, de ce sunt mai ok barele decat suportul pe haion? E mult mai comod un suport pe haion care poate fi montat/demontat in cateva minute si depozitat foarte usor. Singurul dezavantaj pe care il vad e fortele cu care suportul actioneaza asupra haionului/barei spate, in rest din toate punctele de vedere mi se pare ideal.

La suportul de haion:

- ce economisesti ca timp la montarea demontarea lui pierzi la "bibilirea" prinderilor bicicletelor ca sa nu-ti atinga de masina si/sau sa nu se atinga intre ele.

- bicicletele sunt mai expuse in cazul accidentelor usoare cu alti participanti la trafic si bataile de cap in recuperarea pagubei destul de mari

- semnalizarile luminoase sunt partial acoperite si avand in vedere stilul romanesc  de a circula  la 1m distanta de masina din fata ...

- n-ai acces la portbagaj decat prin interiorul masinii si foarte putin atunci cand ai doar suportul pe masina fara biciclete.

Singurele avantaje din punctul meu de vedere la suportii de haion ar fi:

- spatiul de depozitare

- faptul ca poti intra cu bicicletele pe masina in parcari subterane :) sau ca nu mai dai atentie prea mare la chestiile pe sub care treci (copaci, etc)

- la drumuri lungi o usoara economie de carburant fata de sistemul bare+suporti

E mult mai comod un suport pe haion care poate fi montat/demontat in cateva minute si depozitat foarte usor.

În toamnă am demontat de pe mașină barele transversale cu tot cu suporții de biciclete pe ele, dintr-o bucată; mi-a durat mai puțin de 2 minute să slăbesc prinderile și să ridic cu totul. Pusul la loc, așijderea. Am reușit chiar să bag tot ansamblul demontat în lift, doar că n-am unde să-l depozitez ca atare și atunci a trebuit să demontez suporții de pe bare peste iarnă. Dar cineva cu garaj sau casă sau loc în balcon nu are problema asta. Deci despre ce vorbim? :)

Si io am dat jos barele trasversale de pe Corsa, cu tot cu suportul de bici. si le-am lasat asa in garaj (de lene, recunosc).

IMHO barele transversale sunt mai bune la o masina mica ca-ti permit si sa umblii la porkbagaj (dupa un sandwich, o hartie igienica) fata de suportul pe haion. Chestie absolut necesara cand vine vorba de copii.

Dar tre' sa fii atent la limitatoarele de inaltime (oare a cata oara repet asta, fiind Stan patitul? :) )

• Upvote 1

Cam 1000-1100RON. Ideea e ca ar fi mai ieftin decat bare + 2 suporti...si mai convenabil in utilizare.

Filtrare dupa Golf VII, bare transversale = 706 Lei

http://www.portbagajeauto.ro/bare-transversale/thule-rapid-system-754-bare-transversale-otel-portbagaje-auto-thule.html           

Suport Thule Free Ride 532  = 247 Lei

http://www.portbagajeauto.ro/suporturi-biciclete-pe-bare-transversale/thule-freeride-532-portbagaj-biciclete.html

Asadar, la un calcul simplu, rezulta ca bare transversale + 2 suporti = 1.200 Lei

Adica, in cel mai rau caz, cu 200 Lei mai scump decat Thule 991

Singurul dezavantaj pe care il vad e fortele cu care suportul actioneaza asupra haionului/barei spate, in rest din toate punctele de vedere mi se pare ideal.

Este foarte corect ceea ce ai spus mai sus.

Ia in considerare ca eventualele zgarieturi/indoituri ale haionului trebuie reparate, iar reparatie costa (chiar si prin marirea primei de asigurare la CASCO).

De asemenea, pe langa ceea ce ti-a spus adi.murariu adaug ca:

- pe barele transversale cari lejer 3 biciclete si cu putina chinuiala 4 biciclete. Gandeste-te ca plecati 3 insi intr-o tura. De inca un suport poti face rost, insa trebuie sa ai si unde sa-l montezi, altfel mergeti 3 insi cu 2 masini;

- barele transversale, le poti folosi pentru a cara alte obiecte (de exemplu un dulap de la Ikea).

Asadar, gandeste-te bine daca merita diferenta de 200 Lei (in cazul in care Thule 991 costa 1.000 Lei).

Oricum, decizia finala esta a ta.

Bafta.

Am un C2 in doua usi si doresc sa-mi car troaca de 29-er pe ea. M-am saturat sa-i tot dau rotile jos si s-o pun in masina. Ideea este ca un amic a vazut un C2 cu o bicla pe plafon, dar probabil era 26. Oricum, gasesc oare bare si pt titrezul meu de C2? Imi incape 29-erul pe plafon? :))

Şi de ce crezi că 29er-ul îi mai special decăt un 26?

Pai e mai mare zic. Am vazut ca la prinderea de la roti, trebuie date mai in fata. Ma gandeam ca nu incape pe masina, ca e prea mica. Habar nu am. :D

@robert_11

Thule Free Ride 532:

Fits wheel dimensions - All

http://www.thule.com/en/sk/products/carriers-and-racks/bike-carriers/roof-mounted-bike-carriers/thule-freeride-532-including-t-track-_-532002

Thule Pro Ride 591

Fits wheel dimensions - All

http://www.thule.com/en/sk/products/carriers-and-racks/bike-carriers/roof-mounted-bike-carriers/thule-proride-591-_-591018

Asadar, daca "un amic a vazut un C2 cu o bicla pe plafon" nu vad care este problema.

Acestea fiind spuse. Sa fie primit zic. :)) Merci frumos. Am primit si o oferta de la cineva din Timisoara.

SET 2 BARE TRANSVERSALE din OTEL  499,00 Lei/set
Producator: CRUZ Spania

​- foto informativ 
Instructiuni montare:
921-305.pdf 284,91
935-402.pdf
Optional (se comanda/cumpara separat) : 

• 932-014 

​Set 4 butuci antifurt + cheie 75,00 Lei/set

OBS. 

Barele transversale din oferta se pot folosi chiar si fara sistem antifurt. 
Butucii antifurt se inlocuiesc cu dopurile estetice din plastic, care se afla in ambalajul produsului.

SUPORT BICICLETA (pt. BARBATI)   279,00 Lei/set
Producator: THULE Suedia

Detalii: click!

Compatibilitate perfecta cu tipul de masina specificat mai sus (barele din oferta nu sunt universale).
Finisaje de calitate, design aerodinamic si usor de montat. 

Am un C2 in doua usi si doresc sa-mi car troaca de 29-er pe ea.

Culmea e ca Thule nu are sistem de prindere a barelor transversale pentru C2 in schimb pentru C1 si suratele ei de la Peugeot si Toyota (107 si Aygo) are si chiar am mers intr-o tura cu un baiat care a dus 3 bicle pe plafonul unui 107. Si un prieten de al meu cara frecvent bicicleta pe acoperisul unui VW Lupo :), deci daca marimea bicicletei versus marimea masinii era o problema n-ai de ce sa te ingrijorezi ;)

Am impresia ca masina ta nu are sistem de prindere a barelor din fabrica sau are doar pentru fata. Trebuie sa verifici. Am vazut ca cei de la Cruz vand pentru C2 niste bare cu kituri adaptoare care s-ar potrivi.

prinderea pentru fata:

IMG_2813.jpg

Prinderea pentru spate:

IMG_2817.jpg

>>sursa<<

LE: se pare ca in timp ce eu faceam documentarea postului tu ai postat deja :). Ciudat ca nu mi-a aparut pop-up ul de atentionare ca topicul a primit un raspuns nou :(

• Upvote 1

SUPORT BICICLETA (pt. BARBATI)   279,00 Lei/set

Producator: THULE Suedia

Pai vreau si eu unul de femei pentru nevasta-mea.

Una peste alta, cand eram gata-gata sa imi iau niste Thule FreeRide, iaca am primit doua din alea din tabla noi la 60 RON ambele..... Asa ca iar nu imi iau Thule....

Buuun, dupa mai multe consultari am ajuns la concluzia ca barele sunt mai sigure ... si mai versatile. Intrebare, ce sa fie intre 591 si 561 pentru o cursiera de carbon si un HT?

Buuun, dupa mai multe consultari am ajuns la concluzia ca barele sunt mai sigure ... si mai versatile. Intrebare, ce sa fie intre 591 si 561 pentru o cursiera de carbon si un HT?

Pentru cursiera de carbon ai avea si optiunea asta mai ieftina (pentru varianta in care nu lasi bicla pe masina nesupravegheata). Am folosit asa ceva si sunt multumit. Doar ca dureaza mai mult sa-l prinzi pe bare (si sa-l dai jos) fata de thule (in varianta cu bare cu sina, nu prindere cu scoabe).

Daca ma intrebi pe mine, 561 e inutil. Eu mi-am luat suporti pe bare tocmai pentru ca nu suport sa imi demontez roata fata pentru fiecare drum (frane pe disc, etc.). Daca nu ma deranja sa dau roata jos, bagam bicicleta in portbagaj si cu banii de suport imi luam bomboane :P

Pentru mine alegerea a fost intre 532 si 591. Aici e o problema de pret. Nu stiu daca pretul pentru 591 e chiar justificat - intr-adevar e mai usor de folosit, dar nu mult mai usor, in toate situatiile. Eu cred ca daca ai 2 biciclete de dus, te descurci lejer si cu 532. Daca ai 3 sau 4 de dus, regulat, miscarea fata-spate pe care trebuie sa o faci cu bicicleta in suport ca sa o prinzi in brat te va incurca.

Vezi pe site-ul Thule filmulete cu modul de utilizare, diferente intre ele, etc.

http://www.thule.com/en/do/products/carriers-and-racks/bike-carriers/roof-mounted-bike-carriers/thule-freeride-532-including-t-track-_-532002

http://www.thule.com/en/do/products/carriers-and-racks/bike-carriers/roof-mounted-bike-carriers/thule-proride-591-_-591018