uriasu_12

Sfat suport biciclete auto

Recommended Posts

Io nu ma refeream la niste simple urme, erau niste "infundaturi" de ~2-3 mm in materialul barei spate, e drept ca asta s-a intamplat cand pe suport erau atarnate trei MTB-uri iar masina e o Skoda Felicia.

Io nu ma refeream la niste simple urme, erau niste "infundaturi" de ~2-3 mm in materialul barei spate, e drept ca asta s-a intamplat cand pe suport erau atarnate trei MTB-uri iar masina e o Skoda Felicia.

Din cate stiu, greutatea maxima pentru acest gen de suporturi este 45kg. Am Saris Bones RS si m-am ales si eu cu niste "pierderi" de vopsea in zonele de contact. Probabil ca voi apela la folie pentru cosmetizare.

Altfel, cea mai buna optiune este cea pe carlig, dar este destul de scumpa investitia, mai ales daca nu ai carlig.

Eu folosesc de citiva ani un suport cu prindere pe cirlig. Este recomandat ptr. 80 de kile. am transportat si cite patru bicle si la peste 130 pe ura nu se simtea nici o vibratie. Costa in jur de 3-400 lei si e dintr-un aliaj rezistent.

eu folosesc un thule 591 pro ride, calare pe bare atera. prinderea in T (in sina barelor) este super ok, se strange f bine si fixeaza bicla excelent. inainte sa imi iau thule-ul am cochetat cu ideea achizitionarii unui mont blanc discovery (care insa era mai scump). apoi pusesem ochii pe un atera giro, pt ca in cele din urma sa prind o ocazie buna si sa il iau pe cel de-acum. insa toate cele mentionate mi se par foarte bune.

Eu folosesc de citiva ani un suport cu prindere pe cirlig. Este recomandat ptr. 80 de kile. am transportat si cite patru bicle si la peste 130 pe ura nu se simtea nici o vibratie. Costa in jur de 3-400 lei si e dintr-un aliaj rezistent.

ce suport este? pare ieftin....si prea bun. eu am ceva similar de la thule dar a costat destul de mult. ma faci curios http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

O singura observatie la suportii pe masina: ATENTIE LA LIMITATOARELE DE INALTIME!!!

Disclaimer: Asa a dat bicicleta mea cu capul si am distrus un suport Thule :(

• Upvote 1

Neaparat la cele cu prindere pe haion puneti intaritor/material protector in zonele de contact, in special unde se agata carligele de haion.

Am vazut cateva masini cu tabla efectiv indoita, nu mai zic de zgarieturi, de la astfel de suporturi.

Eu unul nu mi-as lua asa ceva, ma refer la modelul cu prindere pe haion. Ideea mi se pare gresita din start, sa agati bicicleta de caroserie. Dupa o folosinta indelungata, haionul ala cu siguranta nu se va mai comporta in regula.

Am de gand sa imi iau un suport pe carlig, insa intai trebuie sa montez carligul.

In ceea ce priveste suporturile de pus sus pe bare, dintr-o experienta proprie destul de bogata, va zic ca nu e suport ca THULE. Daca se poate, "go for the best", mai ales daca sunteti utilizatori intensi nu ocazionali. Uzura la altele, de exemplu Atera, este mult mai mare.

Si eu zic ca metoda pe carlig e perfecta si sunt pe piata, inclusiv la THULE, modele ieftine si care ocupa putin spatiu cand sunt depozitate. Dar... un carlig se invarte pe la 5-600 RON minimum. Daca as avea carlig, n-as ezita nici o secunda...

Cat cu limitatoarele de inaltime, crengi, copaci, etc... scria cineva pe un forum prin strainatate, impotriva bicicletelor pe pavilion, ceva de genul: "It's just a matter of time until you will enter with your bikes in the garage". Pentru clujeni sau cei care cunosc Clujul, cel mai freaky loc mi se pare trecerea aia pe sub Calea Turzii - ieseam cu biclele cu un prieten care sta in zona aia si de cateva ori mi-am adus aminte in ultimul moment de "inconvenient". Tot in Cluj mai e un limitator langa hotel Napoca, la intrare pe langa Somes, care sigur pune probleme. Au mai pus unul pe Taietura Turcului. In Bucuresti, n-am identificat locuri cu probleme.

salutare,

vreau sa-mi achizitionez si eu un suport pt pus pe bare, intrebarea mea este daca merita diferenta de bani intre un thule 530 si unul 591.

multumesc

Am in plan achizitionarea unui suport de carlig si rapid mi-a venit in minte urmatoareal problema. La un astfel de suport, bicicletele cam stau in bataia prafului starnit de masina sau a apei aruncate de roti daca ploua. Cine foloseste un astfel de suport ce poate spune? O husa peste biciclete rezolva problemele, in afara ca imi "rezolva" vizibilitatea prin oglinda retrovizoare centrala?

De asemenea, bratele suportului care fixeaza cadrul bicicletelor "sterge" cumva in timp vopseaua de pe cadru in locul de prindere, sau la fel curelusele la roti, ori prinderea e atat de ferma si nu se pune problema?

1. Bicicletele cam stau in bataia prafului starnit de masina sau a apei aruncate de roti daca ploua. Cine foloseste un astfel de suport ce poate spune? O husa peste biciclete rezolva problemele, in afara ca imi "rezolva" vizibilitatea prin oglinda retrovizoare centrala?

2. De asemenea, bratele suportului care fixeaza cadrul bicicletelor "sterge" cumva in timp vopseaua de pe cadru in locul de prindere, sau la fel curelusele la roti, ori prinderea e atat de ferma si nu se pune problema?

1. Ca sta pe masina sau pe suport de carlig, efectul ploii si al prafului este acelasi. (folosesc ambele sisteme) Mie nu mi s-a parut o problema niciodata. In cel mai rau caz, stergi saua cand te urci pe bicla. Nu ai cum sa pui o husa. Nu stiu ce anume vrei sa protejezi... de aceea imi este greu sa-mi dau seama cum ar arata o astfel de husa. Iar husa s-ar comporta ca o panza (de corabie) in bataia unui vant de 100-130 km/h. Adica, ori se rupe, ori iti creste consumul cu 2-3 litri.

2. Singura bicla la care am observat ca s-a dus vopseaua a fost bicla unui coleg care si-a sablat bicla si apoi a vopsit-o cu spary-ul. Bicicletele cu vopseaua originala nu vor pati nimic daca respecti regula de a sterge de praf locul unde are loc prinderea.

3. sfat aditional. Daca ai unde sa iti depozitezi acest suport, cumpara modelul in care rotile sunt prinse de suport (la baza). Daca iti este dificil (de manevrat sau depozitat) si o sa alegi unul cu prindere doar pe cadrul bicicletei, supradimensioneaza-ti nevoile. Adica... eu in suportul de 4 bicle, bag doua fara sa-mi fac griji ca se ating. Cand bag 3, trebuie sa iau masuri ca nu se ating atunci cand le bate vantul (si se misca). N-am pus niciodata 4 bicle pe suportul pentru 4 bicle. :P

eu folosesc un suport de cirlig si am transportat 4 bicle pe distante lungi si ff lungi

in general nu sunt probleme legate de praf . noroi si ploaie.

uneori am protejat saua si angrenajul cu un celofan prins cu banda adeziva.

am gasit urmatorul tip de suport de bicicleta la marca Opel, FelxFix Bike Carrier. Suportul e integrat in masina, e ca un sertar in spatele masinii. Suporta 2 biciclete si pana la 40 de kg incarcare. Fixarea bicicletei se face de bratul pedalier si de roti (a se vedea filmuletul)

Are cineva un astfel de suport?

Ideea mi se pare excelenta si practica. Partile bune ale sistemului sunt evidente, dar care-s riscurile? (excludem cazul in care cineva nu e atent si intra cu masina in spatele tau, caz deosebit de tragic pentru bicicleta).Exista vreun risc pentru bicicleta prin acest sistem de prindere, fixare de brat pedalier? Vibratiile de la drum pot duce in timp la un 'joc' al angrenajului sau probleme de gen?

am gasit urmatorul tip de suport de bicicleta la marca Opel, FelxFix Bike Carrier. Suportul e integrat in masina, e ca un sertar in spatele masinii. Suporta 2 biciclete si pana la 40 de kg incarcare. Fixarea bicicletei se face de bratul pedalier si de roti (a se vedea filmuletul)

Are cineva un astfel de suport?

Ideea mi se pare excelenta si practica. Partile bune ale sistemului sunt evidente, dar care-s riscurile? (excludem cazul in care cineva nu e atent si intra cu masina in spatele tau, caz deosebit de tragic pentru bicicleta).Exista vreun risc pentru bicicleta prin acest sistem de prindere, fixare de brat pedalier? Vibratiile de la drum pot duce in timp la un 'joc' al angrenajului sau probleme de gen?

Inteleg ca ar trebui sa avem un Opel Astra pentru aceasta distractie eventuala pe 2roti ?

Defalcat...skolko ...ne-ar costa ?

Inteleg ca ar trebui sa avem un Opel Astra pentru aceasta distractie eventuala pe 2roti ?

Defalcat...skolko ...ne-ar costa ?

nu doar astra, obligatoriu opel (nu am cunostinta de alte marci auto sa aiba asa ceva)

sistemul nu e nou, are ceva timp de cand a fost introdus pe alte modele Opel (corsa, meriva,antara).

costa in jur de 600 de euro.

Genial de simplu si comod, dar vad ca cam are joc destul de mare, sar putea sa nu reziste prea bine pe drumurile patriei.

Modelul acesta are cineva?

Peruzzo Treviso 380

L-am ales pt ca nu acopera numarul de inmatriculare si stopurile (sau cel putin asa scrie acolo)

si costa mult mai putin decat un model thule asemanator.

Vreau sa-l montez pe un Golf 4

Modelul acesta are cineva?

Peruzzo Treviso 380

L-am ales pt ca nu acopera numarul de inmatriculare si stopurile (sau cel putin asa scrie acolo)

si costa mult mai putin decat un model thule asemanator.

Vreau sa-l montez pe un Golf 4

Du-te si probeaza-l!

un prieten a avut un suport asemanator. Pe Logan mergea perfect, nu acoperea nimic, la mine pe Ford Fusion acoperea tot. si lumini si numat si luneta. Acum sta pe un tico, la fel, fara probleme!

M-as duce sa-l probez personal, dar un drum pana la Bucuresti cu masina m-ar mai costa inca 100lei.

Ma gandeam ca poate are vreun coleg forumist asa ceva (sau asemanator) montat pe Golf 4.

sau daca stiti vreun magazin prin Pitesti unde se vand.

Am inteles ca genul asta de suport nasoleste in timp vopseaua masinii in locurile de prindere.

Am vazut pe viu niste suporti de carlig, ca ma intereseaza unul, si e diferenta mare de aspect si cel mai probabil si calitate intre thule si peruzzo. Chiar si vanzatorul mi-a recomandat sa ma orientez la thule. E posibil asta si unde e mai scump, ca daca vinde mai scump si el castiga mai mult. E drept ca sunt mai scumpe, dar la bunuri de folosinta indelungata ma straduiesc sa iau ceva bun, chiar daca mai scump. Dau o data banu dar ma folosesc cu placere si fara probleme de lucrul respectiv. Cel putin teoretic.

Si pe vazute pe viu, asta e alta chestie. De exemplu modelul pe care il vroiam eu, scria pe site ca distanta intre bicle e 25cm. Foarte fain, zic eu, incap elegant. Masurata la fata locului insa era de 18cm, ca si la celelalte modele. Si nu l-am mai luat, inca mai studiez. Dar daca il comandam sa vina acasa luam o mica teapa.

Pana la urma am comandat Thule FreeWay 968

care pe Golf4 vine la fix.

Am si facut un drum de 60km cu 2 mtb montate, una de 22" si una de dama mai mica, fara probleme pana acum.

Numarul ramane vizibil, doar stopurile sunt acoperite, de rotile de la biciclete.

O sa fac o poza data viitoare, poate mai intereseaza si pe altii cum vine acest model de suport pe Golf4.

Pana la urma am comandat Thule FreeWay 968

care pe Golf4 vine la fix.

Am si facut un drum de 60km cu 2 mtb montate, una de 22" si una de dama mai mica, fara probleme pana acum.

Numarul ramane vizibil, doar stopurile sunt acoperite, de rotile de la biciclete.

O sa fac o poza data viitoare, poate mai intereseaza si pe altii cum vine acest model de suport pe Golf4.

Daca tot te-ai laudat, te rog pune macar o poza. Ma intereseaza si pe mine pentru Vw Polo 4 Facelift si incerc sa-mi dau seama daca numarul si luminile sunt mai bine vizibile cu Thule FreeWay 968 sau cu Thule ClipOn 9103.

Peruzzo Treviso, desi le lasa vizibile, pare cam mare si grosier, oarecum ca si Peruzzo Padova.

As prefera sa nu am discutii cu politia pe tema asta.

Multumesc.