uriasu_12

Sfat suport biciclete auto

Recommended Posts

Salutare,

Sunt in faza de tatonare, caut si eu o varianta de transport pentru minim trei biciclete (varianta pe carlig pica, pentru ca nu am la masina).

Masina este de firma (si sunt sperante, ca se schimba si inca nu stim ce vom primi, de aceea sunt doar in faza de tatonare), este o Skoda Octavia Tour. 

Intrebare - exista bari transversale universale (asta daca ma decid sa cumpar bari pentru Skoda Octavia Tour si imi schimba masina - ca sa nu mai fac o achizitie noua, am vazut ca sunt foarte scumpe si ma gandeam la o varianta Thule, sau daca aveti recomandari...)

Pentru cele trei biciclete la care ma gandesc eu am studiat urmatoarele variante:

Thule - FreeRide 532, ProRide 591, ProRide 598

Hakr - Hakr Speed Alu Profi 0902

Menabo - Menabo Asso, Juza (sau pentru haion - Steel Bike 3, Stand Up 3, Logic 3)

Peruzzo - Pure Instinct 710 (sau pentru haino - Firenze 660/3)

La cele pentru haion, imi fac probleme de greutate, la un moment dat, haionul poate ceda si sincer ma gandesc foarte mult la cele pe bari transversale, este clar ca din cele prezentate sunt variante bune, dar si pretul este pe masura si daca luam in calcul 3 suporti + bari transversale sigur ma duc in costuri ridicate, de aceea apelez la voi, la cei care le folositi si puteti da un feedback legat de variantele propuse.

Ma intereseaza un cost optim pentru un buget nu foarte ridicat pentru trei biciclete. Multumesc

Poze cu bicicletele

• Upvote 1

Despre barele de pus pe sus: daca masina e break - de genul acesta - unde exista bare transversale pe masina - barele longitudinale - pe care le vei cumpara - pot fi montate si pe alta marca de masina cu bare transversale (in cele mai multe cazuri). Altfel trebuie sa le schimbi pentru ca sistemul de prindere al barei de masina e diferit de la masina la masina. Dar, exista un dar, sunt anumiti producatori - thule de exemplu - care iti pemit sa cumperi bara longitudinala si ii poti schimba piciorul de prindere atunci cand schimbi masina. Practic ramaii cu bara de metal dar schimbi piciorul. 

Acum - nu toti suporti sunt compatibili cu toate barele. Barele au un profil anume - cel mai des sectiune patrata sau dreptunghiulara. Thule are si ovala sau in forma de picatura. Suporti de obicei se prind de bare printr-o chinga de metal ce trece pe sub ele dar se pot prinde si cu un surbu cu cap T ce intra intr-un sant de pe bara...deci atentie la compatibilitate. Suportii thule vin doar cu T acela care se potriveste pe barele cu santuri dar exista adaptori pt bare patrate.

Si acum ca idee - eu am avut bare mont blank si  cutie de portbagaj ..ceva cu H nu mai stiu exact. Dupa vreo 3 ani cutia s-a rupt pe la colturi si a trebuit sa o schimb. De data asta mi-am luat Thule. Barele se tin relativ bine - in sensul ca plasticul de pe bare s-a dus naibii si ele sunt un pic ruginite dar ar mai rezista (au vreo 7 ani).

A trebuie sa imi schimbi si barele si cutia..si de data asta mi-am luat thule - bare, cutie si suporti. De la thule ti-as recomnda 591 sau 598 - depinzand de buget. Intre La 598 au imbunatati sistemul de prindere al rotilor..e mai usor pt degetele tale sa montezi bicicletele.

overview-6-reasons-background.jpg

• Upvote 1

@tzunoi Multumesc, masina nu este varianta break, cu bare laterale ca in imagine, este modelul berlin cu haionul care se ridica. Am mai analizat usor piata si am gasit ceva interesant pentru bara transversala - Thule 754 + Thule KitRapid (kit-ul este pentru masina pe care se monteaza) + Thule wingbar (sau alte bari otel sau aluminiu). Cred ca este cam singura varianta universala, in caz ca se schimba masina schimbi doar Kit-ul Rapid, cred.  Daca este cineva pe forum mai priceput poate da un feedback, este ok combinatia? 

• Upvote 1

Da, iei barele, picioarele universale si kit-ul de adaptare specific fiecarei masini in parte. Cand schimbi masina, iti iei kit-ul specific acelei masini. (la logan e 130 de lei parca)

• Upvote 1

Eu iti recomand Thule ProRide 598, oricum sa fie Thule am vazut ca sunt cele mai bune.

Eu am Thule - FreeRide 532 si se descurca bine.

Eu am  thule proride 598. Ti-l recomand cu caldura. Nu stiu nimic de peruzzo. Singurul lucru care l-ar recomdanda ar fi pretul..dar vad ca nu e cu mult mai putin - de genul 350 vs 420 asa la o prim cautare. Sfatul meu ... mergi pe caile batatorite de altii - nu vrei sa iti pierzi bicicleta. (si cam observatie - in videoclipul de prezentare la peruzzo - in momentul in care o da jos de pe masina mai are un pic si o scapa...cea ce nu e chiar ok)

• Like 1

Momentul de ezitare cand da jos bicicleta nu mi se pare o problema de suport. Se intampla sa te mai balbai. Mai ales daca duci suportul spre mijlocul masinii  ai probleme de urcat coborat bicicleta. La peruzzo poate fi util ca se roteste priderea. In general thule mi se par cam supraevaluate. Eu am 591 doua buc si unul 598. 598 e luat prin privavara, nu l-am folosit distinct pt o bicicleta ci ca sa fac din el, plus un 591, un suport pt tandem.  La 598 mi-ar fi placut o lungime variabila a bratului de prindere si rotatie a capului. Daca nu te deranjeaza o roata de fata prin masina (ca sa nu murdareasca poti sa o bagi intr-un sac de plastic sau o impaturesti cu ceva) poti sa te uiti si la 591. Urci/cobori bicicleta mult mai usor, nu se mai clatina atat, masina mai aerodinamica si consum ceva mai mic, mai putina fasaiala in mers de la frecarea cu aerul, nu mai iei crengi cu ghidonul, poate doar cu saua dar nu se mai agata ca in ghidon, pe viitor daca iti iei de carbon e bine ca nu mai strangi pe cadru.

Sfat: daca pui doar o bicicleta, moneaza suportul pe stanga, cand treci sau parchezi pe dreapta, iei crengi mai putine. Oricum e o grija in plus. Eu era sa intru intr-o parcare de hotel subterana cu ele deasupra, in ultima clipa mi-am dat seama ca s-ar putea sa nu incap si asa era.

• Like 1