uriasu_12

Sfat suport biciclete auto

Recommended Posts

Am atasat cateva poze facute din mai multe unghiuri.

Scuze pt intarziere.

Ar mai trebui sa-i pun niste protectii unde se prind acele carlige, pt ca se zgarie vopseaua, mai ales la prinderile laterale.

post-10355-0-15146800-1307782334_thumb.jpg

post-10355-0-96666400-1307782337_thumb.jpg

post-10355-0-51323400-1307782341_thumb.jpg

post-10355-0-17178300-1307782345_thumb.jpg

post-10355-0-23374100-1307782348_thumb.jpg

Si eu am tot thule 968 eu l-am montat mai altfel, chestia ce-mi place ca se pliază foarte bine si repede, încape in portbagaj la Fabia culcat si intra inca orice peste el, si am si reușit sa prind bita care e full dar am folosit 2 cleme la partea din spate.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Am atasat cateva poze facute din mai multe unghiuri.

Scuze pt intarziere.

Ar mai trebui sa-i pun niste protectii unde se prind acele carlige, pt ca se zgarie vopseaua, mai ales la prinderile laterale.

Multumesc pentru promptitudine. Edificatoare fotografiile. Asa cum banuiam, pozitia bicicletelor este destul de joasa. Daca ai numarul pe bara de protectie, probabil ca ramane vizibil chiar si cu 3 biciclete, daca nu, e mai problematic. Luminile spate imi inchipui ca vor fi obturate chiar si cu doua biciclete.

Poate posteaza vreun binevoitor si poze cu Thule ClipOn 9103/9104.

Pentru cei care nu si-au luat inca, mai am o sugestie pe care as vrea sa o pun in discutie - Peruzzo Milano 625:

http://www.portbagajeauto.ro/suporturi-biciclete-cu-prindere-pe-haion/peruzzo-milano-625-suporti-bicicleta.html

http://www.peruzzosrl.com/eng/portabici.php?id_tip=2&id=34

De pe site-ul producatorului rezulta ca are o pozitie mai inalta, iar in principiu, in functie si de masina, lasa numarul si luminile vizibile. La fel mi-a povestit si reprezentantul magazinului. Suporturile Peruzzo cica ar fi calitative, comparabile cu Thule si foarte solide (profilele de otel au 30 mm diametru, chiar mai mult decat la Thule - desigur nu e singurul criteriu). Desi vand cam 70% Thule, nu ar fi avut probleme nici cu Peruzzo.

Daca a avut cineva experiente cu Peruzzo Milano sau cu altele de aceeasi firma, il rog sa posteze. Eu mai astept oricum sa se deschida magazinul din Constanta (in circa o saptamana), ca sa pot proba pe masina la locul faptei (sper).

Oare e bine ce am de gind ?

Tre sa plec cu 3 biciclete cu masina volvo xc70 pe la lacurile din Germania , vreo 4000km si ma gindeam sa le pun sus pe suporturi . Anii trecuti am mers, pe aici , cu toate 3 inauntru , inclusiv 3 persoane, dar nici-odata asa drum lung si acum sint obligat de familie sa pun doua afara . Cea de 20 pt copil inauntru , iar sus una de carbon de 26 si una de fier de 28 . M-am gindit la suporturi Thulle 591 si 532 . Barile transversale exista din fabrica si as vrea sa le folosesc , dar nu cumva creste consumul f mult ? Si asa consuma intre 9% si 17% ...are 210cp . Cred ca vor fi zone cu cite o innoptare , adica ziua si cabana ....deci ar trebui sa asez bagajele cit mai practic ...sa iau si un scaunel ...oare le fura de sus ? ...cu mustele cica e nasol tare, nu ?

sau sa ma gindesc la alta varianta ?

rog un sfat ....

Eu am Thule 591 si sunt f. multumit. E incomparabil mai bine decat sa le ai in masina. Suport de pus in spate nu m-a tentat pt ca prefer sa nu imi obstructioneze vederea in spate nimic. Totul este sa ai grija la inaltimea cu tot cu biciclete (la XC 70 fiind mai mare decat la un turism normal) si sa nu intri cu masina in parcari, garaje subterane, etc uitand ca ai bicicletele sus.

Pentru carbon se recomanda thule 561 la care nu mai trebuie sa strangi cadrul cu "menghina" cu posibilitatea de a-l fisura. Vei fi si putin mai aerodinamic si cu gabarit mai mic pe inaltime, insa va trebui sa faci loc in masina pentru roata fata. Are si incuietori pentru suport si prinderea bicicletei, totusi personal noaptea n-as lasa bicicleta pe masina. Mai e si de carbon.

N-o sa las bicicleta pe masina noaptea chiar si pe acolo ...

561 cred ca necesita furca fata cu ax nedemontabil , care sa ramina pe cadru

( se cheama intr-un fel , da nu stiu ) . Un pct de pridere e axul fata . Iar eu n-am asa .

Cred ca ramin la 591 si un 532 . ( sau doua ? inclisiv a 3 a bicla mica )

Vizibilitatea in spate nu ma deranjeaza pt ca oricum aproape de fiecare data baga nevasta bagaje pina la tavan si nici nu mai stiu cum e sa vezi prin luneta , numai ca , daca as lua ''de pus in spate'' cred ca nu as mai putea sa deschid portbagajul pe drum .

Din cind in cind o sa ma dau jos sa memorez inaltimea ...

Mustele ma sperie tare , cred ca bandajez cu scotch

Merci pt ginduri .

Pana la urma m-am decis si eu la thule 561 si bare de aluminiu. Ca pret m-a dus ceva mai putin decat un suport de carlig plus carligul si trasul de curent la mufa. Vorbesc de cel de carlig pentru ca intre ele am oscilat. Se monteaza foarte usor pe masina, din cate mi-am dat seama mai facil pe bare de aluminiu decat de fier, maxim 5 min ambele suporturi, cu aliniere cu tot. Am facut si o proba scurta pana la Ikea unde am parcat masina si am continuat tura (am randonat vreo 100km, o sa zic ceva despre traseu la rubrica dedicata).

Ambele suporturi au venit cu parghia de fixare a furcii bicicletei pe dreapta, asa ca pentru suportul pus in stanga e putin mai anevoie sa nimeresti cheia in gaura, dar mi se pare ca se poate inversa ansamblul sa vina pe stanga. Acum am 3x2 chei asemanatoare, un rand pentru bare si doua pentru suporti. Cam nasol sa tot incerci, va trebui sa le fac niste semne pe ele.

Fata de un suport de carlig, acesti suporti cantaresc mai putin si nu e o greutate otova, nu te rupe de mijloc, un suport are 2,5kg iar tot ansamblul bare vreo 4kg. Suportii de carlig sunt de la 13kg in sus. Si de pus prin casa le imprastii mai usor. Dupa tura am mers in padurea Baneasa pentru un picnic binevenit (fara bere din pacate din cauza volanului) si am constatat ca nu e asa greu sa agati ceva crengi cu bicicletele, chiar si asa mai lasate, fara roata din fata. Deci prima concluzie, suportii trebuie montati cat mai pe mijlocul masinii. Prin oras, la intoarcere a aparut un bocanit deasupra si pana am avut unde sa opresc am mers nitel cu frica. Insa doar sa daduse un pedalier inapoi si atingea o pedala intr-o bara.

Despre consum nu pot sa spun inca nimic. Despre zgomot la fel, la 70-80 no problem, foarte slab.

Per ansamblu, fata de alte solutii de transport biciclete, si aceasta are avantaje si dezavantaje. O idee de alegere intre un model pentru carlig ai acest model, as alege in functie si de alte nevoi. De exemplu, acum ca am bare, am de unde sa imprumut o cutie de bagaje de pus deasupra ca uneori as mai fi avut nevoie dar n-aveam bare. La fel cu carligul, daca as fi avut in plan o rulota sau remorca, as fi ales un model de carlig. Bineinteles ca pentru cine are deja carlig sau bare e clara alegerea.

folosesc thule 591 si sunt foarte multumit.

Imagine postată

Eu am bare de aluminiu thule si 2 suporti thule 591.

Weekendul asta as vrea sa merg la Maros si trebuie sa mai pun inca 2 biciclete pe plafon, pe suporti thule 532. Oare incap 4 biciclete fara sa fie nevoie sa le scot pedalele, a reusit cineva?

Daca ii pui intercalati (fata-spate-fata-spate), si suportii de pe extremitati ii tragi cat mai in exterior, n-ar trebui sa ai nici o problema. Trebuie doar sa lasi toate seile jos, sa nu loveasca in ghidoanele vecine. Pe testate :)

Intercalati, clar. Acum am pe masina 2 thule 591 si un thule 532, intercalati. Asa am mers toata vara si nu am avut probleme insa patru nu am pus niciodata

Am mers de mai multe ori, in mai multe combinatii:

- 4 x Thule 591;

- 2 x Thule 591, un Thule Freeride si o ieftinitura de Metro;

- 2 x Thule 591, 2 x ieftinaturi Metro;

De fiecare data a fost ok, dureaza un pic pana le potrivesti distantele, dar dupa aia n-ai probleme.

Noi am pus si 5 suporti. Totul depinde de organizare. 4 incap fara nicio problema. Daca suportii 591 sunt din cei cu un singur brat, ai grija sa ii pui in extremitati, cu bratul in afara masinii ;) 532 merge pus oricum.

La suportii ce se prind in spate pe haion ma intereseaza in cazul in care sa zicem ca esti oprit de politie ca sunt astupate stopurile, dar numarul nu (am golf 4 si ii destul de jos) comenteaza ceva? Ar trebui sa imi fac probleme? Multumesc.

Pune-ti mai bine problema daca pui brusc frana si se propteste unul in c... bicicletele tale ;)

Da, m-am gandit si la treaba asta. Ma mai gandeam ca as putea sa dau rotile jos de la biciclete si sa le pun in partbagaj (ca o alta solutie). Dar probabil voi trage o fuga la un magazin specializat de asa ceva si sa incerc cateva modele acolo sa vad care ar fi mai potrivit pentru mine. Din ce am mai vazut si pe forum la recomandari, si si din pozele gasite pe net am vazut ca la modelul Milano 625 PERUZZO stau destul de sus si nu cred ca mi-ar acoperii stopurile.

Eu am suport pentru biciclete care se ataseaza pe hayon. Poti pune 3 biciclete si nu afecteaza aerodinamica masinii fiind aproape total protejate. E mai rau daca te prinde ploaia ca se murdaresc ca naiba. De asemnea, nu e nevoie sa dai jos rotile sau saua. Numarul este vizibil, stopurile de asemenea. Ai grija insa, nu orice suport  se potriveste pe orice masina (de regula sunt specificate tipurle de masina pe care se potriveste).

Am si eu unul pe hayon  dar nu l-am montat pana acum deoarece n-am fost nevoit sa plec cu mai mult de doua biciclete, deci am preferat sa le pun inauntru. Mie mi-e frica la astea care se prind de hayon ca o sa uzeze prematur balamalele la usa, mai ales daca mergi si cu trei biciclete.

Cei care le-ati folosit mai mult, aveti probleme cu usa spate? Care a fost distanta maxima parcursa?

Eu am pt haion, dar niciodata nu am carat mai mult de 2 bicle si acelea ocazional, de obicei o port doar pe a mea. Pana acum nu am probleme cu portbagajul si il am de 2 ani.

O colegă de la fostul job și-a mișcat în balamale ușa portbagajului din cauza unui suport cu 3 bicle prost conceput: se ținea în întregime ancorat pe portbagaj, în loc să aibă un sistem de sprijin pe bara din spate.

Dacă vizibilitatea din spate e o problemă, găsești portbagaje pentru transportat biciclete cu prindere pe nuca de remorcare și cu propriile stopuri/număr în spate. Doar că trebuie să ai mașina echipată pentru remorcare - cârlig și conector electric.

Cu 3 biciclete pe suportul prins de portbagaj imi arata in bord cand si cand ca se deschide o usa :D

Fortele sunt destul de mari iar capacul portbagajului/haionului este prins doar in 3 puncte. Deasemenea e incomod de umblat in portbagaj, uneori chiar imposibil. Nici bicicletele nu stau chiar neclintite in spate. Treuiesc detul de bine legate intre ele si vazut pe unde se ating. Rotile se-nvart ca la balamuc daca nu sunt legate.