uriasu_12

Sfat suport biciclete auto

Recommended Posts

Pai da si impacteaza negativ la filing cand ma dau! :D Tre' sa beau ceva alcool inainte de tura ca sa uit.

Sa inteleg ca daca ii un suport din ala care se prinde agatat doar de haion atunci ii posibil sa se deregleze haionul de la suruburi sau sa se deschida in timp ce merg? Eu nu intentionez sa deschid nici o data haionul cu bicicletele puse sus. Daca am ceva urgenta, voi da jos bicicletele prima data.

Aveţi idee unde as putea găsi cleme tip "carlig" pentru prindere suport biciclete pentru haion? Am nevoie de doua astfel de carlige. Mulţumesc anticipat

Suportul meu se sprijina pe bara de protectie care preia toata greutatea iar de hayon practic doar il ancorezi. Am mers si cu 3 biciclete fara probleme, trebuie doar legate intre ele si imobilizate rotile care intr-adevar se invart si e deranjant. Pentru asta folosesc niste cordeline elastice cu carlig in capete (nu stiu cum sa le zic dar se gasesc peste tot) si pe care poti sa le ancorezi usor tot de bara. Poti umbla la portbagaj daca ai doar suportul atasat dar daca pui si bicicleta s-a cam terminat asa ca accesul este posibil doar prin masina.

Un avantaj fata de suportul clasic pe capota este consumul care e aproape la fel fata de aproape 2% cu cat creste in cazul in care ai biciclete pe masina.

Treaba asta cu sprijinul de bara depinde de geometria masinii, nu la toate sta la fel. Dar si la mine sta pe bara si e foarte bine.

La ideea asta m-am gandit si eu cand am vazut cum sunt unii suporti, ca sa prea din greutate si bara, nu doar haionul.

Urmeaza sa cumpar niste suporti , ce recomandati ?

532 sau 591 ?

Evident intrebarea e daca merita diferenta de pret .

Am avut si eu aceiasi dilema si am mers pe 532.

Nu merita diferenta de pret la cat le folosesc, de 10-15 ori pe an.

am doi suporti 532 de care sunt foarte multumit;

se comporta bine la viteza ( 120 -130 km/h, mai repede n-am indraznit sa merg);

se monteaza repede pe portbagaj;

bicicletele se fixeaza usor;

591 cred ca este mai rigid (are baza de fixare a bratului mai mare), bicicleta se fixeaza mai usor pt. ca prinderea este din lateral si cred ca este putin mai aerodinamic;

sunt multumit de 532 si nu simt nevoia de un suport mai bun.

Eh, hai să fiu și io gică-contra :P

Am și eu 532 (împrumutați).

Dacă aș avea banii aș lua fără ezitare 591.

Asta pt că am "autobuz" și e mult mai greoi de urcat/așezat bicla așa sus. Am mers cu un prieten care are 591, am fost cu Titel la Cârțișoara cu un Logan MCV (deci înalt ca Zamfirica) tot cu 591 și e mare diferență.

Carevrazică dacă îți poți permite diferența de bani, atunci 591.

Părerea mea ;)

Faptul ca se pun bicicletele mai usor, nu ma convinge sa fac o cheltuiala suplimentara.

Cu 5 lei iei un scaunel de lemn si rezolvi problema inaltimii masinii. Ambele modele fac acelasi lucru, dar 532 sunt mai ieftini. Si fiabili din cat am avut de a face cu ei. Alegerea e clara.

Depinde si de ce bani dispune, ca masina are si care este frecventa folosirii.

Încă un gică-contra :)

Am 2 bucăţi 591, un 532 mai vechi, şi am folosit mult si 532-uri noi (aparţinând diverşilor parteneri de ture).

Şi eu zic că e mare diferenţa, 591 e mult mai practic, dar depinde şi cât de tare te "doare" diferenţa de bani.

Atentie la Thule 591, unele cadre full suspension nu pot fi fixate usor in el.

Eu am unul pentru ca mi-am permis diferenta de bani si am doar cuvinte de lauda. Nu ca n-as avea cuvinde de lauda si pentru 532.

La Thule 532, cele două brațe care strâng între ele cadrul permit bicicletei să basculeze în lateral pe drum mai prost. Am avut problema asta cu mașina lui MaC în Tura Săsească, când una din bicle se bălăngănea rău, rău de tot și ne-am temut că fie va zbura, fie va rupe suportul. Am strâns șurubul ăla de l-a luat naiba, fără mari diferențe. Problema asta nu poate să apară la 591, unde e un singur braț foarte țeapăn.

Am un 591 și nu îmi pare rău deloc că l-am luat. La gândirea de acum, aș fi interesat și de varianta unuia la care să dau jos roata față și să prind direct furca de suport. Cu asta nu mai e necesar brațul articulat pentru susținerea cadrului, iar bicicleta stă ceva mai jos - nu mai riști să agăți crengi și cabluri, și și aerodinamica e ceva mai bună. Sigur, asta înseamnă să demontezi/montezi roata de fiecare dată, dar asta e o problemă mult mai simplă. Nu știu cât e de ușor de ridicat și montat bicla într-un asemenea suport pe acoperiș. Însă acel suport poate fi montat și în interiorul unei Dacii MCV, sau în bena unei camionete pick-up... Mă rog, pe mine mă gâdilă posibilitățile.

Eu am doua Thule cu prindere pe furca (outride) si nu-mi pare rau. Mi se pare mult mai simplu de pus bicla in suport fata de cele cu brat si prindere pe cadru. Probabil am sa mai vanez pe net inca doua...

Initial luasem unul ca sa-l adaptez pentru a pune bicla pe motor. Inca n-am avut timp sa fac nazbatia asta dar ideea n-a apus :D

mai e un avantaj la 591 - decisiv pentru mine. Poate prinde cadre mai mici - bicicleta de copii. Poate ai/ vei avea nevoie ;)

Cred că deocamdată-s departe gândurile astea pt el ;) 

Nu-l văd încă schimbând pempărși :p

Da dar asa e mult mai simplu de furat.Desfaci clemele alea si fugi cu ea.E practic doar daca mergi in continuu cu masina fara sa te opresti undeva sau doar daca stai numai pe langa masina.

Asa e mai sigur – mai ales cind misuna „musafirii“. Nu trebuie sa mergi in continuu, mai bei un ciolan, mai maninci o bere, te mai casti la … :

IMG_1177.JPG

Vazut la vecinii nostrii frantuji – Embrune / Hautes-Alpes in apropierea catedralei Notre Dame du Real.

P.S. Ce ta faci daca "musafiru"-ti fura masina?

Chiar daca e cam vechi,asta e tare:

NewImage-670-75.JPG

Cand n-ai nevoie de el il impingi inapoi in bara.

Lipseste lantul cu zalele de 5 mm.