uriasu_12

Sfat suport biciclete auto

Recommended Posts

Sunt compatibile. Defapt suportul Thule Freeride e compatibil  cu ele :) fiind compatibil atat cu bare patrate cat si cu bare ovale.

• Upvote 1

Sunt compatibile. Defapt suportul Thule Freeride e compatibil  cu ele :) fiind compatibil atat cu bare patrate cat si cu bare ovale.

Din pacate importatorul nu are in stoc si nici nu stie cand poate aduce.  :-q

Initial am vrut sa iau un Thule Rapid System 754 + Thule Wingbar + 2 x Proride 591, m-ar fi costat in total in jur de 1700 lei.

In final am luat un carlig (450 lei + 200 lei manopera + 2 ore montatul) + Thule Xpress 970.

Suportul este genial, are 5 stele in toate review-urile si tot atat in dau si eu. Dureaza 2 minute sa il montezi si sa pui bicicletele.

Nu am avut nici o diferenta de putere si consum (130-140 km/h, media de viteza a fost 110km/h), nu stiu daca este valabil si pentru un sedan. Avand un hatchback (Toyota Yaris), am acces la portbagaj prin interior, asa ca nu ma deranejaza ca nu pot deschide usa de la portbagaj. Bicicletele nu trec de cadrul masinii si vizibilitatea in oglinzile retrovizoare e buna. Semnalizarile din spate ale masinii sunt de asemenea vizibile.

In concluzie, daca nu mai cari cate un schiu sau un portbagaj pe bare, suportul pe carligul de remorcare mi se pare cea mai buna solutie pentru 1-2 biciclete.

Da, am si eu un Thule Xpress si confirm utilitatea lui fantastica, singurul dezavantaj fiind intr-adevar ca nu mai poti deschide portbagajul, dar in afara de sedan-uri (masina romanului) la restul ai acces in portbagaj prin masina si nu deranjeaza mult. Unde mai pui ca pretul e mai mic decat pentru un simplu Thule Freeride si se gasesc in Decathlon, unde ai siguranta unei garantii reale in caz ca se strica ceva nu ca si pe la importatorii romani.

Am luat si eu un Thule Proride 591 si suiera ca dracu la viteze de peste 60km/h. Barele sunt Thule luate de la reprezentanta si pana acum era liniste cu suportul de 50 de lei luat din Selgros acum vreo 3 ani.Deci concluzia mea e ca 591 e problema principala nu barele.

Pe la pagina 3 am postat suportul homemade cu care am dus anul trecut bicicleta fetitei pana la bunici si retur, drum pe care l-am facut si anul acesta: 18082013090.jpg

Azi, in targ, am gasit 2 suporti la un pret extraordinar 20 lei bucata. Chiar daca sunt incompleti, lipsindu-le sania de prindere (care se poate face relativ usor) si ornamentul din spate, tot sunt mai buni decat improvizatia mea, mai ales ca au si sistem de blocare cu cheie a clemei de pe cadru: 25082013091.jpg

poate sa imi spuna cineva daca pot folosi pe Sandero bare de portbagaj luate de la Logan?

Astazi au aparut la Lidl bare pe care se pot prinde suporturile de bicicleta. 

Daca pana ieri ma gandeam ca o solutie optima pentru mine ar fi un suport cu prindere pe carlig, dupa ce am vazut barele de la Lidl am zis sa iau si solutia aceasta in considerare.

Daca ma poate ajuta cineva cu niste pareri as fi recunoscator  :D

http://www.lidl.ro/cps/rde/www_lidl_ro/hs.xsl/Oferte-513.htm?action=showDetail&id=4851

Daca pana ieri ma gandeam ca o solutie optima pentru mine ar fi un suport cu prindere pe carlig, dupa ce am vazut barele de la Lidl am zis sa iau si solutia aceasta in considerare.

http://www.lidl.ro/cps/rde/www_lidl_ro/hs.xsl/Oferte-513.htm?action=showDetail&id=4851

Am eu, am 2 suporturi automaxi pe ele, sunt super ok, nu fluiera, arata bine, mai bun de atat nu e nevoie :)  am un rich de 17 kg si magellanu , si nu am avut probleme, producatorul zice ca rezista la 90 kg.

Vezi ca sunt pentru bare longitudinale (Logan MCV). Daca nu ai barele longitudinale nu le poti pune.

Eu am luat unele de la piese auto cu 130 ron, dar nu au cheie, se prind cu imbusuri.

salutare tuturor!

solutia aleasa de mine este:

carligul de remorcare demontabil cu sarcina de apasare pe verticala de 75kg(750ron)+suport platforma pentru 3bici(860ron).

Hello hello,

Sunt pasionat de ciclism, dar il practic nu prea des.

Am o masina Renaul Megane 2 sedan si as vrea sa imi pun portbagaj pe ea.

Intrebarea mea este cate bari transversale se pot pune?

Merge si 3?

Best regards

pai pune 3 pe bare transversale si inca 3 pe suport care se monteaza pe carlig daca ai , sau pe luneta+portbagaj

3 biciclete ţin eu pe Clio III deasupra şi pot pune încă 3 pe suportul de hayon. Pe cel din urmă nu-l mai folosesc, nu mi se pare prea sigur.

Nu ştiu cât e de lat exact Meganul, dar am impresia că poţi pune chiar 4 deasupra.

@@cozsmin

Am acelasi tip de masina ( cu t in coada). Pe barele transversale iti incap 4 suporturi, daca la asta ai vrut sa te referi. Iti mai incape inca o bicicleta in portbagaj cu rotile demontate. Deci, un pic inghesuiti intra 5 oameni cu tot cu biciclete.

Salut,

Doresc sa aflu daca pe masina mea pot pune 3 biciclete pe porbagaj, nu ma intereseaza pe spate.

Desi sunt cateva replyuri cu cineva care si-a luat Thule si a pus 3 bicle, si altcineva care nu da informatii despre masina lui, si nici ce firma de bare a folosit.

Am inteles ca cu Thule merge sa pui 3-4 bicle , insa daca eu iau de la "de langa colt" mai pot sa pun 3 bicle sus ?

E impolrtanat deoarece 3-4 milioane porbagajul + 3x4 (milioane un Thule) ma duce frumusel, asa ca vreau sa stiu daca pot pune si ceva mai ieftin nu Thule.

Daca e cineva care a scris ca el are renalut Megane 2, si a pus 3 bari noname pe portbagaj, eu imi mananc sosetele si imi pun poze cu mine sa ma credeti.

Va multumesc anticipat.

Edited by gibonu

Am megane 2 estate, am bare longitudinale din fabrica, peste care am pus initial bare transversale sh, no name, dupa care am pus de la lidl, pe ambele am avut si am 2 suporturi clasice automaxi, am pus poze pe undeva pe forum, bag mana in foc ca mai poti monta inca un suport, doar ca e greu sa pui bicla la mijloc.

• Upvote 1

Mi-am pus bike-ul pe un alt suport decat thule si am regretat, mi l-a zgariat pana la carbon! 

Deci eu unul nu mai folosesc altceva decat Thule, sau pun bike-ul in masina.

Eu atat am avut de zis

da, si eu am zgariat cadrul, dar, dupa ce am observat, am pus cate o bucata de camera pe fiecare brat al suportului si am rezolvat problema, pacat ca nu am observat mai devreme,  dar o bicicleta nezgariata, mai ales ca e mtb, nu arata bine :)

cand eram mic si prost am pus eu 4 suporti din carrefour la 50 lei pe un ford fiesta... cu bare transversale la fel no-name cele mai ieftine. merge fara probleme daca nu depasesti greutatea maxima a barelor de 60 kg. dar se simte si la consum si la vant lateral :))

nu as repeta isprava in mod curent, doar asa o data pe an la vreo ocazie speciala, daca nu ai alta solutie.

Eu pun 4 bicle pe suporti confectionati de mine, una cu fata alta cuspatele si tot asa. Biclele sunt prinse de suprti  de furca fata cu un qr si de roata din spate cu curele de ratrape.

salut

da am citit http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/4510-sfat-suport-biciclete-auto/ chiar inainte sa deschid acest topic

desi este pe aceeasi tematica , nu imi rezolva exact nedumerirea mea

eu doresc sa aflu daca pe masina mea pot pune 3 biciclete pe porbagaj , nu ma intereseaza pe spate ( ceeea ce se discuta in link )

desi sunt cateva replyuri cu unu care si-a luat thule si a pus 3 bicle , si altul care nu da informatii despre masina lui , si nici ce firma de bare a folosit

am inteles ca cu thule merge sa pui 3-4 bicle , insa daca eu iau de la "de langa colt" mai pot sa pun 3 bicle sus ?

e impolrtanat deoarece 3-4 milioane porbagajul + 3x4(milioane un thule ) ma duce frumusel , asa ca vreau sa stiu daca pot pune si ceva mai ieftin nu thule

daca e unul care a scris in link-ul de sus ca el are renalut megane 2 , si a pus 3 bari noname pe portbagaj , eu imi mananc sosetele si imi pun poze cu mine sa ma credeti

Va multumesc anticipat

Eu am megane 2 cu bare transversale Renault...500 lei acum 2 ani. Ele sunt timbrate la 80 kg. O bicicleta chiar olandeza are max. 20 kg. Banuiesc ca se pot pune 3 suporti Auto maxi de 80 lei buc...fara probleme la transport.

Urcarea / coborirea bicicletei 2 (de pe mijloc)... cred ca este problematica cum a sesizat si mumus mai sus.

La un Renault Megane...4 mil.si ceva am bagat la reprezentanta pe barele transversale ... ca aveam de carat o canapea de la IKEA Bucuresti la Constanta si suedezii mi-au cerut 8 milioane de carat canapeaua. Suportul de 1 bicicleta sub. 0,8 milioane lei de la Decatlon.

bike%20009.jpg

Barele daca nu au ceva pe ele (suportul de bicicleta sau etc.... )zbarnaie pe la 110~130 km/h.

Dupa 150 km/h...OK cu bicicleta montata sau barca sub 80 kg !

Edited by moromete

Eu am bare mai noname...cred ca Automaxi sau ceva cu ...maxi dar suportii sunt Thule (3bucati) si i-am folosit, nu foarte des pe toti 3 dar cand i-am folosit nu am avut probleme. II am cam de 3 ani pe masina.