uriasu_12

Sfat suport biciclete auto

Recommended Posts

O sa arunc un ochi pe la Metro/Selgros

Am avut AutoMaxi pe un VW Vento acum vreo 10 ani; au plecat cu masina in 2013(tinute din 2004 pana in 2013) si carat cu ele la greu, nu biciclete.

Sunt foarte ok.

• Upvote 1

Deci, nimeni nu are experienta cu un portbiciclete pe portbagaj de sedan?

Ba da! Io! Portbagaj de biciclete pe portbagajul unui Passat sedan.

Avantaje? Ca nu ridicai biclele ca la barile transversale. ATAT!

Dezavantaje? Garla! Masina se "latea", nu erau vizibile stopurile si semnalizarea, se balanganeau de facusera gauri in bara si portbagaj, vopsea sarita/zgariata, articulatia portbagajului fortata, bicle jegoase de noroiul aruncat de roti ... acces la portbagaj canci ... ce mai ... curcubeul aromelor Skittles!

• Upvote 2

Intrebare de baraj pentru cunoscatori. Detin 2 suporti bicicleta montabili pe bare transversale. Am o a doua bicicleta, care este ceva foarte slab, model vechi tip dhs, cu bara ovala groasa (downtube), care nu poate fi prinsa pe orice suport; prin urmare astazi mi-a venit o idee. Daca inversez un suport si prind bicicleta de seat tube? Ar avea ceva? Pare ca vine la fix, si oricum suportii de roti sunt reglabili, si in felul acesta as putea prinde multe alte biciclete care nu ar fi potrivit. Poate chiar si a mea personala, pentru a nu fi nevoit sa dau suportul de bidon apa jos, sau sa strecor bratul printre cei doi suporti de bidon.

Ba da! Io! Portbagaj de biciclete pe portbagajul unui Passat sedan.

Avantaje? Ca nu ridicai biclele ca la barile transversale. ATAT!

Dezavantaje? Garla! Masina se "latea", nu erau vizibile stopurile si semnalizarea, se balanganeau de facusera gauri in bara si portbagaj, vopsea sarita/zgariata, articulatia portbagajului fortata, bicle jegoase de noroiul aruncat de roti ... acces la portbagaj canci ... ce mai ... curcubeul aromelor Skittles!

Salut, după un prim drum București - Onești (300km) cu un Menabo Mistral pus pe portbagaj de berlina, pot sa spun ca bicla e in stare f buna, nu murdarita, nu zgâriata, nu s-a mișcat din suport deloc pana am ajuns si am dat-o jos. Da, nu prea se vad lămpile spate. Vopseaua nu a sărit sau zgâriat ca am învelit pedala care făcea contact cu mașină in folie cu bule. Cat despre articulația portbagajului nu cred sa afecteze prea mult având in vedere ca il folosesc rar pe mașină asta (2-4 ori pe an). Am pe alta mașină suport pe bare si așa o duc cel mai des.

Salut.

Mi-am cumparat si eu un suport cu fixare pe haion, model THULE Freeway 968. Problema la mine este ca, desi l-am fixat conform instructiunilor, cand bun bicicleta pe el se lasa in jos suportul pe care sta bicla, practic se roteste fata de cadru de la suruburile de prindere, alea din plastic. Si le-am strans destul de vartos.

Stie cineva pe unde gresesc?

Multumesc

Vezi că alea nu se strâng cu cheia, au un soi de fluture din plastic cu care poți rabata suportul. Îl pui pe poziție și rotești de fluture, dacă ai strâns piulița aia din el n-ai făcut nimic.

Nu, da' am avut GPS cu ventuza, acu' am telefon cu alta ventuza. Si ambele, fixate-n parbriz, mi-au chicat in freza in repetate ocazii. Te mananca, e clar...

Daca circuli sa te depaseasca biciclistii, poate. Si opriri mai dese ca ei.

Mi-a stat ventuza-n geam luni de zile. Si dintr-o data i-a venit sa cada. Nu era nimeni in masina. A facut ţâc si, jos cu ea.

Riscul e mare. Tabla este subtire, si cu sarcina pe ea intr-un viraj cine stie cum flambeaza si ia aer.

Porma tresa spui cand pleci, pe unde treci, pe la ce ora, sa ne ferim de bicla ta. Scumpa de ea!

Poate e o chestie de gust - pentru mine o ventuza pe parbriz arata groaznic

Poate, dar iti faci treaba cu ea.

Absolut de acord daca estetica nu conteaza. O sa-ti pun o poza cu un model fara ventuza si foarte filigran care se poate folosi si ca "stativ" de telefon mobil pe masa de birou. Asteptarile n-au fost inselate si corespund pretului de achizitionare.

P.S. Ca suport de bicicleta nu e utilizabi

@@BodoC

... o poza cu un model fara ventuza si foarte filigran care se poate folosi si ca "stativ" de telefon mobil pe masa de birou. Asteptarile n-au fost inselate si corespund pretului de achizitionare.

Sint mai multe poze si e putin "off topic" dar sper ca ilustreaz ceea ce am vrut sa exprim cu "groaznic" ;)

IMG_5811.JPG

IMG_5817.JPG

IMG_5828.JPG

IMG_5827.JPG

IMG_5830.JPG

IMG_5829.JPG

Tot camionul cu Highway to Hell si cu sticla de bere desenata pe el e mai frumos :)

O fi ma frumos dar n-are ventuza ;) .

Eu nu suport să restricționeze ceva ventilația... nici măcar un mic odorizant. Trăiască ventuzele!

Trapa panoramica actionata electric plus air conditioner plus patru geamuri cred ca pot compensa cu usurinta bucatica de ventilatie (din total 9 mai mari sau mai mici, mai mult sau mai putin reglabile) partial „restrictionata„ – traiasca ventuzele :-bd .

Frank, dar te-ai gândit că pot exista mașini la care nu merge "șmecheria" asta?
Din cauza poziției/formei gurilor de ventilație? Ce faci cu cele gen suzuki/logan?

fix-vp2wd05.jpg

Sau la a mea (opel) unde respectivele grile sunt orientate în așa fel încât nu pot vedea mai deloc ecranul? Am un suport Hama care are și ventuză și  care are și sistemul tău. Nu mă pot folosi de el și trebuie să folosesc ventuza. 

@Croocodillul

Daca am vazut bine, soricaria aia cu ventuze costa in State 270 USD, adica vrea 240 de Euro in banii de acum.

Ai idee cat ar costa transportul in RO?

Ca sa nu mai vorbesc de posibile taxe vamale.

Intreb pentru ca 240 Euro = aprox. 1070 Lei, suficient cat sa iti cumperi o pereche de bare transversale si macar un suport pentru bicicletea.

Apoi barele le mai poti folosi si la altceva: transport obiect mai voluminoase, mobila de la IKEA, se mai muta vreun prietent, etc.

@vis-a-vis, @Frank & @MaC®

Domnilor, subiectul acestui topic este suportul (auto) pentru transportat biciclete si nu ventuzele si gurile de aerisire.

Va rog, nu mai continuati discutia off-topic.

Multumesc pentru intelegere.

Rugamintea de a nu mai continua discutia off-topic a fost ignorata, asa ca ce era off-topic a fost sters.

Citeva link-uri pentru sisteme de transport in interiorul autovehicolelor (dimensionate corespunzator)

RadFazz

BikeInside

Radstand

Thule Indoor Fahrradhalter 592, 593

Hanke Transport System

Speedition – o comparatie a diferitelor sisteme

P.S. 1 - Linkurile de mai sus sint gindite pentru oameni care nu regreta banul investit sau sint dispusi sa puna mina si sa „copieze in regie proprie“ modelele prezentate – studii superioare nu sint necesare.

P.S. 2 – Mai exista si varianta „creatii proprii“ pentru baietii creativi si indrazneti si cu idei … *-:) 

Edited by gibonu
Off-topic sters
  • Upvote 4

@@Frank

Interesante link-uri.

Este o paine de mancat si in domeniul sistemelor de transport in interior.

Are cineva idee cat de grozav este modelul acesta de suport de bicicleta? Daca are sau a avut, sau doar o parere din punct de vedere al constructiei. Brand:sherpas, made in germany, omologat tuv, pare suficient de rezistent, ce ma pune pe ganduri este bratul care prinde cadrul. Si se pare ca nu pot incarca imagine sau link de pe nici un server. La o cautare pe google imagini dupa suport biciclete sherpas apar primele  2 rezultate.