BogdanTimisoara

Corturi, saltele si saci de dormit

Recommended Posts

@@Pandy: se poate sa fie "subtire", dar specificatiile podelei sunt excelente (10.000 mm) si ar ramane foarte bune chiar si la 7-8000. Deci, nu ai nevoie de nimic dedesubt :). Eu, mai degraba, imi pun intrebari cu privire la supratenta de 3.000 mm care este cam la limita. Din pacate, dupa greutate si forma, pare a fi mai degraba un cort "stationar", adica mai de tabara asa... pentru ca greutatea de 3.6 kg, in principiu, este specificata fara cuie... Este un cort de 2-3 zile excelent, in perioade de vreme buna si moderat proasta.

Nu rezistenta la apa a podelei mi-e problema ci cat de subtire pare si la un contact cu un obiect ascutit sa nu se taie. Greutatea pare un dezavantaj, dar l-am luat cu alte ganduri. Andreul foarte mare (1.80m lungime) ar permite introducerea bicicletei pe timp de noapte.

Nu rezistenta la apa a podelei mi-e problema ci cat de subtire pare si la un contact cu un obiect ascutit sa nu se taie. Greutatea pare un dezavantaj, dar l-am luat cu alte ganduri. Andreul foarte mare (1.80m lungime) ar permite introducerea bicicletei pe timp de noapte.

Aceeasi dilema am avut-o si eu la cortul meu Quickhiker III, asa ca am luat tot din Decathlon o prelata pe care s-o bag sub cort, tocmai pentru a evita taierea/gaurirea materialului din care e facuta baza cortului. Adauga ceva greutate in plus la agregat, dar eu zic ca merita efortul.

+1 si pentru dormitul cu bicicleta in cort. Cand am fost in Alpi vara asta doamna care administra campingul mi-a recomandat calduros sa-mi iau bicicleta cu mine in cort (ceea ce am si facut, demontand doar roata fata si punand-o peste cea spate) pentru ca cu cateva nopti in urma se furasera cateva biciclete destul de scumpe din camping. Plus ca poti profita de momentele de intimitate pentru a intari relatia dintre tine si bicicleta ta  @};-

• Upvote 5

@@Pandy: La obiecte ascutite, singura care te scapa e atentia...

@@majikstone: aia cu "relatia" e de mare angajament  =))

• Upvote 1

Atentie si la gauri in pamant, nu doar la spini si alte obiecte intepatoare.

Intr-o dimineata mi-am strans cortul si am vazut ca fundul de cort suplimentar era rontait de soareci in doua locuri. Imediat am verificat la fundul dormitorului, dar acesta era intreg. Probabil ca fundul suplimentar a obturat alimentarea cu aer a locatarilor de sub mine. Dupa ce au ros fundul de cort, or fi primit aer asa ca au renuntat sa imi mai roada si dormitorul.

@Pandy

Poate te ajuta prelata asta de la IKEA: http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/99304696/

Dimensiunile sunt generoase (240 cm  x  310 cm) iar pretul nu e de speriat (25 Lei).

Tai din ea exact amprenta la sol a cortului interior (ideal ar fi sa ii faci si un tiv), apoi ii cosi niste urechi din chinga pe care le fixezi pe cuiul care tine cortul interior.

Desi stie toata lumea, nu strica sa repet.

Prelata care se pune pe sub cortul interior nu trebuie sa depaseasca amprenta la sol a acestuia.

Altfel, in caz de ploaie, exista riscul sa directioneze apa in cort.

@BogdanTimisoara

Ceva similar am patit si eu, acum multi ani pe Transfagarasan.

Numai ca soarecele a ros fundul de cort si putin dintr-o geanta textila ca sa ajunga la punga unde se afla cascavalul.

M-a amuzat incidentul si la plecare i-am lasat in iarba o bucata de cascaval, sa-i ajunga cateva zile.

Fundul de cort l-am reparat cu un petic din kit-ul de pana, iar geanta am lasat-o asa.

Pentru ca tot s-a vorbit despre sacii de dormit, mai jos un fel de mini curs universitat referitor la sacii din puf:

http://nahanny.com/ro/faq

Sunt expuse o gramada de lucruri interesante, cum ar fi alegerea sacului potrivit, ce inseamna CUIN sau spalarea sacului de puf.

Lectura placuta.

• Upvote 1

Nici eu nu pot sa zic ca am incercat-o, dar are tata (@@iacobdoc) niste povesti de prin armata care par sa confirme teoria asta...

Actul 1, Scena balconului.

In vara in care am terminat liceul, am fost cu cativa colegi, cu cortul la Targul de fete de la Muntele Gaina. Targ de fete e un fel de a spune dar oricum, nici bani de vre-o fata nu aveam. Am imprumutat un sac de dormit de la un prieten si am mers.

Noapte de vara, de miez de iulie, senin cristal. M-am culcat imbracat cam cu tot ce aveam, in sacul de dormit. Spre dimineata mi-eara foarte frig. am presupus ca nu sunt antrenat.

Actul 2, Intaia noapte de razboi.

Faceam armata la Focsani prin 1986. In "saloane" destul de frig sau mai bine zis cald cat sa nu se faca polei pe jos. Ne acopeream cu una sau doua paturi de lana, de alea la care daca le pui peste o plapuma tot te manca pielea de aspre ce erau. 

Un coleg avea un sac de dormit.

Intr-o zi pleaca in permisie si ii cer voie sa dorm in sacul lui. Vazusem ca doarme in pijama asa ca m-am culcat si eu in pijama in sacul lui de dormit. Raportat la experienta din vara ce abia trecuse, am constatat cu surprindere ca nu mi-a fost deloc frig, ba chiar foarte placut. 

Epilog.

In studentie am dormit foarte mult in sac de dormit si intotdeauna mi-a fost bine. Care sa fie expicatia?

Explicatia ar fi urmatoarea. Confortul termic este legat de perceptia calduri in mediul ambiant. Sacul de dormit este un izolator iar interiorul lui se realizeaza o camera. Aerul acestei camere este incalzit de caldura degajata de corp.

In concluzie: pentru a avea confort termic, trebuie ca organismul sa se afle intr-un spatiu cu temperatura adecvata. Temperatura camerei delimitate de sacul de dormit este influentata de caldura produsa de corp versus pierderea in spatiul extern.

Daca dormi in sacul de dormit imbracat sumar, aerul camerei sacului de dormit se incalzeste de la caldura degajata de propriul organism, temperatura crescuta creeaza confortul termic. In functie de capacitatea izolatoare a sacului de dormit, se atinge un echilibru intre energia degajata de organism si cea pierduta in mediu prin peretele sacului dar cel mai important atingand confortul termic.

Daca dormi in sacul de dormit imbracat gros, transferul termic catre camra sacului de dormit este limitata si nu se poate atinge confortul termic.

opinia mea este ca trebuie luat un sac de dormit proiectat pentru temperatura minima preconizata, in care sa dormi imbracat relativ sumar.

Ar mai fi ceva. Pentru ca organismul pierde constant apa, din motive de confort si control al transpiratiei, este mai bine sa dormi intr-o pijama decat in chiloti.

• Upvote 2

Eu cel mai bun confort termic il obtin cu o "pijama" din lana foarte subtire, de fapt un set de izmene si bluza de corp de la AClima. Fiind foarte subtire, nu imi asigura prin el insusi confort termic, dar in combinatie cu sacul de dormit, este perfect. Este perfect pentru ca lana are proprietatea de a mentine pielea uscata chiar si atunci cand este umeda.

In aceasta combinatie, intr-adevar am observat ca ma incalzesc mult mai repede in sacul de dormit, decat daca in acelasi sac m-as baga cu mai multe haine pe mine.

Deci subscriu la ce scria mai sus iacobdoc.

• Upvote 1

Transferul de caldura (pierderea, in cazul de fata) se realizeaza prin conductie, convectie si radiatie.

Pierderea prin conductie poate fi redusa prin intermediul unui strat izolator corespunzator (aerul, de exemplu, un foarte bun izolant termic).

Curentii de convectie, care spala suprafetele calde/reci, pot fi blocati prin limitarea spatiului in care acestia se formeaza (celule mici, inchise).

In fine, radiatia e limitata cu ajutorul suprafetelor care reflecta caldura (radiatia in IR), cum ar fi o folie de Al.

Un izolant termic bun poate fi orice material care are, deci, spatii/celule mici de aer, cu o grosime totala suficienta si o folie reflectanta IR.

Invelisul termoizolant trebuie, prin urmare, sa fie bine afanat si sa asigure un spatiu inchis, fara curenti de aer.

Sigur ca umiditatea neevacuata complica problema si poate creste transferul de caldura catre exterior.

Sunt de acord cu tine, Radu 5, desi nu am inteles nimic din ce ai postat. La mare cand am dormit in sac,desi era de vara,subtirel,m-am trezit transpirat, retinea caldura si eram incins tot. Apoi l-am desfacut de fermoar si l-am folosit pe post de patura.Ideal.

Salutare colegi bicicliști.

Un sfat vă rog sau o părere.....

Ce a-ți alege între sacul se dormit Millet Baikal 750 Reg

http://www.millet.fr/baikal-750-reg-sac-de-couchage-de-trekking-bleu.html

Și Millet Baikal 1100 Reg.

http://www.millet.fr/baikal-1100-reg-sac-de-couchage-de-trekking-jaune.html.

Credeți că merită câteva sute de grame în plus pentru câteva grade în minus ca și limită de confort? Adică să aleg sacul mai "greu" chiar dacă intenționez să fac drumeții doar în perioada Iulie - Septembrie?

In gama asta de pret si de greutate recomand Nahanny, singurul dezavantaj fiind ca trebuie protejat de apa, ca orice sac de puf. Alegerea depinde mult si de buget, respectiv altitudine de utilizare/termperatura. Daca vrei sa il utilizezi la 2000m nu recomand ceva cu confort sub 4 grade.

A

Nu intenționez să îl folosesc la o asa altitudine. Undeva până în maxim maxim 600- 800m și pe timp de vară. Mă tot gândesc dacă merită să iau 400 de grame in plus vara pentru nopțile posibil mai reci și pentru un mic plus de confort termic poate, deși nu sunt o peroana prea friguroasă.

Cumpara holofibra, are avantaje mai mari.

+pentru un sac mai gros:

- după o zi de pedală ești mult mai sensibil la frig decât într-o zi normală.

+pentru puf (și eu am saci Nahanny):

- comfortul pe care îl ai cu puf, nu-l găsești la niciun sintetic.

Din păcate puful costă și trebuie îngrijit.

@Bogo

Nu cred ca este un secret pentru nimeni ca acele valori de temperatura ale unui sac de dormit sunt niste cifre aproximative, cel mult orientative.

Adica daca pe un sac scrie "minus 6 grade temperatura extrema" nu inseamna ca obligatoiu oricine va dormi in curu' gol in acel sac la temperatura respectiva.

Reactia la frig difera de la un individ la altul si in plus mai trebuie luat in calcul starea de oboseala, alimentatia din ziua respectiva si (desi poate parea ciudat) starea de spirit.

Daca nu l-ai citit deja, gasesti aici o gramada de informatii interesante si utile despre sacul de dormit: http://nahanny.com/ro/faq

Ca sugestie, considera sacul de dormit o investitie pe care o faci odata si de care te bucuri multi ani.

In plus, mai conteaza ce cort ai si ce folosesti sub sac (izopren sau saltea autogonflabila).

Bafta.

Cumpara holofibra, are avantaje mai mari.

Te rog, poti sa detaliezi.

Multumesc. 

Aș opta pentru sacul mai ușor, care va merge cu o saltea autogonflabilă de 5 cm. Therm-a-Reat Evolight

@Bogo

Foarte tare. 

Daca se poate, te rog, cateva impresii despre Evolight cred ca ar fi utile.

Si ca o curiozitate personala, conceptul "Air Frame" este OK, sau e doar marketing (ca sa nu spun vrajeala).

Multumesc.

......da....... Până la urmă am ales Millet Baikal 1100 reg, cu aprox. 400 gr. mai greu dar cu câteva "grade mai bune de izolare".

Treaba cu greutatea o să o rezolv cu o dietă și gata. Ce mi-a plăcut la celalalt sac a fost mărimea de depozitare.

Asta e..... Nu le poți avea pe toate.

Referitor la salteaua Evolight o voi comanda luna viitoare că am stricat bugetul pe luna asta pentru echipament cu achiziționarea sacului de dormit (292ron). Sper ca și raport calitate/pret/beneficii să fi ieșit pe plus. Rămâne de văzut.

Toate cele bune și mulțumesc mult pentru sfaturi.

Chiar daca ai cumparat sacul, eu oricum voi detalia avantajele/dezavantajele pufului si holofibrei, asta in urma experientelor...

Puf: avantaje:- greutate redusa

-volum redus

- mai calduros( uscat)

dezavantaje:-pretul

-durata de viata mai mica, plus o depozitare mai speciala

-pierde izolarea termica la umezeala

-spalare mai greoaie

- daca nu e bine croit/materiale de calitate de umpli de puf, respectiv pierzi din puf

Holofibra: avantaje:- pretul

-durata mai mare de viata, depozitare fara pretentii

- chiar si ud tine inca de cald

- in ziua de azi sunt saci care sunt ff buni si la zile de frig!

-spalare fara pretentii

dezavantaje:- volumul( e putin cam greu sa obtii un sac micutz), dar cu un sac bun de compresie si poate rezolva cat de cat

-greutatea mai mare, dar aici poti renunta la cei 2 l de bere:))))

Important e ce pui si sub el. Salteau gonflabila are multe avantaje, dar si multe dezavantaje...tendinta mea e spre un Z-lite neopren, pe care l-am si cumparat...dar un lucru si mai important e sa iesi la drum. Atat timp cat esti in zone civilizate, orase, sate, nu trebuie sa-ti faci griji. Ganditi-va daca noi avem atatea emotii cand iesim la o tura de 3-5-6oo km prin Romania...dar cei care ies in zone desertice sau mai stiu eu ce...

Eu astept sa imi ajunga echipamentul din China. Cortul sacii si saltelele autogonflabile au primit review-uri ok din ce am vazut pe youtube si pe net. Tot echipamentul de campat ar ajunge la 2,8kg de persoana cu tot cu cortul de doua persoane, daca inlocuim saltele cu neopren am ajunge la 2,3kg. Pana in 4,5 kg de persoana ne-am incadra cu echipamentul de campare scule si ceva haine de schimb pentru ture de maxim 3 zile. La asta se mai adauga mancarea, dar la asta inca lucrez sa o fac usoara.

Eu tot nu am renuntat la gandul sa iau un cort special pt ciclism, insa optiunile sunt reduse. 

Nu vorbesc de corturi ultrausoare (unde exista cateva optiuni bunicele, depinde insa si de buget), ci de corturi care sa permita securizarea bicicletei peste noapte. Deh... traim in Romania...

Exista un cort de la Topeak dar care mi se pare extrem de ineficent. E un tunel pentru montarea caruia trebuie demontata roata fata si folosita la un capat al tunelului, iar la celalalt capat se foloseste restul bicicletei. Cred ca e greu de folosit.

Au mai existat de-a lungul timpului diverse corturi care permiteau introducerea bicicletei in cort, dar cred ca au iesit din fabricatie. Mai postasem ceva de genul asta cand am deschis topicul.

Recent am descoperit un cort de doua persoane, care permite introducerea a 2-3 biciclete in cort. Dat fiind ca este pentru doua persoane, greutatea de aproape 4 kile nu mi se pare chiar exagerata. E adevarat ca nici mica.

Pretul este in jur de 170 euro (acceptabil), insa in Romania nu (mai) exista importator pentru corturile cehesti Jurek. A fost craimont.ro, dar nu mai au in oferta nimic de la Jurek. Cea mai ieftina varianta de transport de la Jurek pana in Romania ar fi cam 30 de euro.

Iata cortul despre care vorbesc:

http://www.jurek.cz/vyrobky/stany/tramping/velo-2?lang=cs#JUMP_HERE

Si cateva imagini de pe net:

cyklo-5.jpg

cyklo-4.jpg

velo.jpg

Opinii pro sau contra?

As spune ca este un cort adaptat scopului. Evident ca totul se plateste pe lumea asta: nu putem avea "mult cort" si "cort usor" simultan. Atentie doar la vant in zona de depozitare a bicicletelor, precum si la ancorajul acestora: daca pica 2 troace, il ia naiba pe cort... :)

• Upvote 1

Plus ca daca stai intr-un camping si vrei sa vizitezi orasul "la pas", ar fi fain sa le si poti lega de ceva. Intre ele poate fi suficient....