BogdanTimisoara

Corturi, saltele si saci de dormit

Recommended Posts

Depinde si cat de friguros esti, cat de imbracat dormi etc.

Poti sa iei modelul Alpin si o husa interna(nu imi vine in minte exact numele) din bumbac ce iti mai ridica temperatura cu 2-3 grade si o cari dupa tine la nevoie.

• Upvote 1

@Stuparul mersi. Știam că este ceva ”pijama”/husă, credeam că e doar pentru a nu murdări sacul, nu mă gândeam că ajută și la temperatură puțin. Cred că o să merg pe modelul Alpin, iar pe viitor dacă o să ajung mai des la altitudine/temperaturi mici o să iau alt sac.

@paulrad

Este cea mai buna optiune sacul de dormit Alpin de la Nahanny. Ia-ti si sacul pijama. Pe langa faptul ca absorbe transpiratia, iti mai si ridica putin temperatura in interior.

Saptamana trecuta am facut o tura cu bicicleta si cortul in estul Bavariei. A fost foarte cald, zilnic peste 30 de grade. Noaptea am dormit doar in sacul pijama si invelit cu sacul de dormit, fara sa inchid fermoarul.

Ai aici niste detalii despre sacul de dormit:

Si despre sacul pijama:

Sugestia mea este sa vorbesti cu omul de la Nahanny si sa stabilesti cu el detaliile (lungime / latime sac, calitatea pufului si a cusaturilor, etc). La fel, incearca sa negociezi cu el un pret comun pentru sacul de dormit si sacul pijama. Sigur iese mai ieftin, plus ca nu mai plateste de doua ori transportul, asa cum am facut eu.

Bafta.

• Thanks 1

@gibonu mulțumesc de informații. Nu mă așteptam ca la 750 CUIN să aibe aproape 1kg, dar dacă trăiești pe picior mare îți trebuie și sac lung. Eu am doar 1.77m înălțime.

În altă ordine de idei am văzut din întâmplare cortul ăsta care mi se pare interesant.

Don't Die In The Woods World's Toughest Ultralight Survival Tent • 2 Person Mylar Emergency Shelter Tube Tent + Paracord • Year-Round All Weather Protection For Hiking, Camping, Outdoor Survival Kits

81Vw8XTIuWL._SL1000_.jpg

Mă gândeam dacă așa ceva nu ar merge la o tură cu bagajele pe mtb prin munți, 3-4 zile, cum face @Diaconescu.Radu :)

@paulrad

N-ai pentru ce. Sper sa te ajute informatiile.

Pentru mine un sac de dormit de 1 kil este super tare. Referitor la lungime, din cate stiu, pentru un confort total sacul de dormit trebuie sa fie cu 30 de cm mai lung peste inaltimea celui care il foloseste.

Referitor la marfa celor de la Don't die in the woods, ce se vede in poza pusa de tine este mai degraba o tenda pentru hamac sau pentru sacul de bivuac. In niciun caz nu este un cort.

Iar despre pretul de 23 de dolari comparativ cu aproximativ 200 de euro cat costa un cort decent nu are rost sa discutam.

Daca te ajuta, cateva vorbe despre asa zisul cort: "Both ends are open to the elements. I doubt this will contain enough heat to make it worth anything."

Sursa: https://theawesomer.com/dont-die-woods-survival-tent/466155/

Cortul de la Don't die in the woods nu mă gândeam nici cum să-l compar cu un cort în adevăratul sens al cuvântului, până la urmă e pentru supraviețuire. Mă gândeam că ar merge la o tură de MTB prin munți, 2-3 zile cu prognoză ok, unde nu poți căra prea multe pe bicicletă, așa că iei cortul de supraviețuire, sacul de dormit și ai cazare în pădure.

în urmă cu 9 ore, paulrad said:

Cortul de la Don't die in the woods nu mă gândeam nici cum să-l compar cu un cort în adevăratul sens al cuvântului, până la urmă e pentru supraviețuire. Mă gândeam că ar merge la o tură de MTB prin munți, 2-3 zile cu prognoză ok, unde nu poți căra prea multe pe bicicletă, așa că iei cortul de supraviețuire, sacul de dormit și ai cazare în pădure.

Nu te increde in prognoza meteo pe munte. Sunt patit si doar cortul de calitate m-a salvat de o noapte de cosmar.

• Upvote 1

in cazul asta e mai ok un simplu Tarp...