BogdanTimisoara

Corturi, saltele si saci de dormit

Recommended Posts

Am cumparat o saltea autogonflabila de la un supermarket si nu se umfla beton, doar asa...de forma...Trebuie sa o umflu cu gura sau cu o pompa? Sau o folosesc asa...jumatate desumflata?!

Asa, pe jumatate dezumflata.

La interior are o spuma speciala care este comprimata cand salteaua este impachetata. Odata ce o intinzi si ii deschizi supapa, porii acelei spume se "umfla" cu aer. Nu are cum sa ajunga la presuinea unei saltele umflate cu pompa.

Eu, dupa ce las salteaua intinsa vreo 10-15 minute, mai umflu cu gura putin si apoi inchid supapa.

How self-inflating sleeping mats work

@megabicicleta

S-o stapanesti sanatos.

Confirm si eu ceea ce ti-a spus @george_o.. Mai umflii putin salteaua cu gura si aia e. Nu are rost sa cari pompa dupa tine pentru asta.

Sper ca deja stii ca salteau sta cu valva inchisa doar cand dormi pe ea. In rest, in orice situatie, valva ramane deschisa. Si ca atunci cand nu o folosesti in tura, salteaua o pastrezi deschisa / intinsa.

In alta ordine de idei, poate ajuta pe cineva la depozitarea in casa a saltelei.

Se poate pune intr-o folie de plastic cumparata din piata.

image.png.2d92e516f009c87db11c8f2747085503.png

Sacul de depozitare se poate confectiona foarte simplu, cu ajutorul unui capsator de birou.

image.png.7f2cc0b5d82829fb8e932e13cfe8a8f8.png

Pentru imbinarea celor doi saci se pot folosi niste cleme pentru hartie.

image.png.a79a1284ebaa3fe14e272c1128d95689.png

In final, locul de depozitare, intre dulap si perete [oricum era un spatiu mort, in care nu intra altceva].

image.png.0dde9fc04f3a908caaf3f35057bf54f1.png

• Upvote 1
  • Like 1

Cam tot asa le pastrez si eu, doar ca am folosit 2 saci de gunoi imensi si sunt depozitate in spatele canapelei.

Folie de bucatarie care se pune pe sandwichuri a incercat careva? Pare multa munca acolo @gibonu :)

Faza cu pastratul intinsa si desfacuta la valva nu o stiam, e chiar ilogica, din moment ce am luat-o din magazin cu husa...

@Mihaita Catalin

Ce "s-a rupt mai din scurt"?

@Mookyama

In 5 minute tigania a fost gata. Pret 2 lei [recunosc, capsele si clema pentru hartii nu le-am pus la socoteala].

@megabicicleta

Daca o vei tine stansa, exista riscul ca acel burete sa se taseze si sa isi piarda proprietatile autogonflabile [sa traga aer]. Pana la urma, e marfa ta, faci cum vrei.

• Upvote 1

@BogdanTimisoara îmi pare rău de cele întâmplate. Am rămas masca. Sper ca te-ai recuperat cu bine!

Am un cort de 4 persoane ce a stat foarte mult in husa lui, nedesfăcut. Ani. Am folosit altul sau altceva (foaie). Știe careva ce as putea face cu el, sa îl spăl cu ceva detergent anume sau este suficient sa îl întind și sa îl las la aerisit? Încă nu l-am desfăcut. A rămas la cineva și bun rămas a fost :) mulțumesc in avans!

@Mookyama

Intinde-l si lasa-l la aerisit. Fa-i o inspectie vizuala sa nu fie vreun elastic coclit, ceva rupt, etc.

Sper ca cel care a tinut cortul nu l-a impachetat ud. Altfel, situatia poate fi nasoala.

Bafta.

mmm, dacă tot suntem la detergenți, ce recomandați pentru spălat echipamentul de bicicletă (nu neaparat waterproof/goretex)? ceva să distrugă bacteriile și mirosurile la temperaturi mai scăzute.

Cătălin, multimesc pentru recomandare. Chiar am vrut sa întreb dacă recomandați pentru o eventuala spălare cu ceva detergent tehnic de la Himalaya, Nootka, la ei am găsit tot felul de chestii interesante. Nikwax am folosit doar la încălțăminte cu succes pana acum :) 

@paulrad cât am fost plecat nu avut de ales decât sa le spăl de mâna, iar un gagiu de pe acolo, cu care ne-am cam pierdut in noapte și am regăsit golful, stand la povesti, mi-a recomandat un detergent sport de la Lidl. Nu știam ca are Lidl așa ceva. Am luat cu aproape 7€ o cantitate de 1L sau 1.5L, nu mai știu exact, de detergent lichid. Revin cu o poza. 

Spre surprinderea mea mănușile, care se cam împut pe călduri, la a 3-a purtare încă aveau miros placut. Nu știu cât de aplicabil e detergentul respectiv pentru nevoile tale, dar mă gândesc sa îl caut și pe acasă. 

Mereu m-am întrebat ce are in compoziție detergentul de la Assos, cel albăstrui, in speranța ca voi gasi ceva compatibil in comerț la noi și ceva mai ieftin. Dacă a avut careva experiențe cu așa ceva, as fi interesat de o părere. Știu ca are ceva ph neutru. 28€ litrul. Cât ar veni oare per spălare?

https://www.bike-discount.de/en/buy/assos-active-wear-cleanser-1000ml-laundry-detergent-145121

Pentru germeni & Co, citisem ca e bine sa lași la soare pantalonii de ciclism, întorși pe dos, astfel încât, paddingul sa stea la soare. Am scris asta și pe threadul cu pantaloni. 

Și poza cu detergentul de la Lidl.

18c4d1c17ce78e0867b62a465869deda.jpg

• Thanks 1