BogdanTimisoara

Corturi, saltele si saci de dormit

Recommended Posts

Foarte bine pana acum. Am prins si ceva ploi puternice si de durata destul de indelungata in el dar nu a intrat deloc apa. Podeaua imi parea destul de firava fiind din acelasi material ca si prelata exterioara dar a rezistat la zgarieturi pana acum. Nu am avut situatie sa ploua chiar in siroaie sa intre apa sub cort ca sa stiu cum se comporta in cazul asta.

In rest cusaturile sunt rezistente, impermeabilizate, fermoarele sunt de calitate, nu s-au blocat sau rupt/desfacut pana acum. Cat e de mic incap 2 persoane+bagaje si inca e confortabil. E foarte ok ca are 2 intrari, in cea cu vestibul chiar daca nu e prea mare e suficienta pt un bagaj mai mare si bocanci si sa permita intrarea-iesirea din cort. Totusi, nu e suficient de mare cat sa se poata gati/pregati mancarea. Adica tot spatiul e suficient de confortabil pt somn dar daca e de stat de ploaie in el 2 persoane se schimba situatia.

In rest, se monteaza usor si repede, e compact si usor deci numai bun pt excursii cu bicicleta si nu numai.

In concluzie sunt multumit de el dupa 2 ani de utilizare (apx.35-40 nopti) si inca nu da nici un semn de oboseala.

Oricum parerea mea, cel putin cea legata de confort, e influentata si de inaltimea mea relativ mica (170) proportionala cu greutatea si de faptul ca l-am folosit doar intre lunile mai si septembrie.

Rezistenta la apa a podelei ma intereseaza in mod deosebit.

Stiu ca producatorul da 2,1 m lungimea cortului (masurata pe dinafara presupun). Cat e lungimea interioara a cortului? Tu la 1,70 m inaltime consideri cortul la limita d.p.d.v al lungimii? Sau poate n-am inteles exact ce ai vrut sa spui cand ai vorbit de inaltimea ta.

Inaltimea cortului e data 1,05 m (din nou, presupun ca e vorba de inaltimea exterioara). Stii cumva cat e inaltimea interioara maxima (in punctul cel mai inalt)?

Greutatea reala (cu absolut toate accesoriile, inclusiv husa) este 2,4 kg (cat e in catalog) sau e mai mare?

Rezistenta la apa a podelei ma intereseaza in mod deosebit.

Nu stiu ce sa zic despre asta, n-am avut situatie in care sa fie solicitata. In orice caz, dpdv teoretic 3000 mm impermeabilitate e destul de putin pentru o podea. Acum am vazut in descriere ca podeaua e poliester simplu iar prelata e poliester ripstop si intradevar, daca stau sa ma gandesc mai bine, e usor sesizabila o diferenta intre ele, prelata pare mai ok ca rezistenta la apa.

Cat e lungimea interioara a cortului? Tu la 1,70 m inaltime consideri cortul la limita d.p.d.v al lungimii?

Intre peretele interior al cortului si prelata sunt cam 5 cm doar, deci interiorul ar avea undeva la 2m lungime. Pt mine nu e la limita, la picioare mai e loc de un bagaj mic de persoana sau chiar un rucsac.

Cu inaltimea vroiam sa spun ca eu sunt destul de mic si slab :) de aia il consider confortabil, nu stiu cum ar fi pt o persoana solida de peste 180.

Inaltimea cortului e data 1,05 m (din nou, presupun ca e vorba de inaltimea exterioara). Stii cumva cat e inaltimea interioara maxima (in punctul cel mai inalt)?

Greutatea reala (cu absolut toate accesoriile, inclusiv husa) este 2,4 kg (cat e in catalog) sau e mai mare?

Nu as stii sa zic exact inaltimea interioara, probabil undeva cu cel mult 10 cm mai jos decat cea exterioara dar nu stiu daca cea de 105 se refera la interior sau exterior.

Iar ca greutate eu parca tin minte ca e sub 2,4 cu tot, undeva pe la 2-2,1. O sa-l cantaresc cand ajung acasa si-ti scriu.

Ripstop e o tesatura ce are incorporate niste fire mai rezistente, dispuse intr-un caroiaj, cu rolul de a opri propagarea rupturilor in material.

Legat de lungimea cortului: ce fel de saltea ai? Saltelele obisnuite au 1,83 m lungime. Aproximativ cat spatiu mai ramane la capat?

In ce stare e materialul in jurul capselor in care se baga betele de la cort? S-a largit in timp langa capsa sau nu sunt probleme?

Salteaua e Ferrino X-Tech, cred ca e aceeasi lungime ca majoritatea si daca e intinsa dintr-un capat mai raman aproximativ 20 cm neacoperiti la capatul celalalt.

...am uitat sa-l cantaresc ieri, am ajuns tarziu acasa, o sa o fac azi.

Prinderile sunt inca ok, nu s-au largit si nici descusut la imbinarea cu prelata.

Cum am zis, pana acum nu s-a defectat nimic la el si nici nu da semne de uzura, sper sa o tina tot asa si urmatorii ani.

Cortul ce l-am avut inainte m-a tinut vreo 8 ani pana cand si-a pierdut din impermeabilitate si era o marca de Aldi, nu ceva profi. A stat si-n soare, si-n ploi, pe plaja si a rezistat surprinzator de bine.

Am separat aici discutiile despre arzatoare si am redenumit topicul, din "Echipament Pentru Cicloturism" in "Corturi, saltele si saci de dormit".

Doar pentru discutii despre saltele, exista si topicul acesta.

Am:

- un cort "Cavery Hideway S II" de 3 kg. + 400 g. cuiele (include sac compresie);

- un cort "Quechua T3 Ultralight" de 3.500 kg. + 500 g. cuiele (include sac compresie);

- un cort "Quechua 2 Seconds Air III" de 4.600 kg. + 400 g. cuiele;

Din pacate, pentru trotineta niciunul nu este potrivit datorita greutatii mari;

Primele doua le folosesc la munte, iar al treilea, sta la mare din iunie pana in septembrie cu tot harnasamentul pregatit (pentru vizita sefului) de asa maniera incat de la momentul sosirii si pana la cel al culcarii, timpul consumat este doar pentru a-mi scoate pantalonii si tricoul (cam 30") :D.

Mai am in dotare, deasemenea, izoprene, saci de dormit cu tconfort = 10 grade (oricum, am dormit ok in el (EU) si la -10 imbracat regulamentar).

Intentionez sa-mi achizitionez in viitor un cort de o persoana ultralight si un sac cu tconfort = 0-5 grd.C supercompact.

Ca robustete si confort termic, de departe T3-ul este un castig, la un raport calitate-pret decent (l-am luat la reducere cu 320 lei).

Mai sunt "dotat" deasemenea cu bocanci de iarna, bocanci de vara (desert) si pantofi sport, toate stand aproape noi in depozitul personal pentru iesiri mai mult sau mai putin programate. Si, sa nu uit, betele de trek ce mi-au fost extrem de utile in iesirile de iarna, alaturi de o caciula groasa si de o cagula Novatec. Parazapezile, din pacate, le-am cam distrus...

Visez la un cort adevarat de 4 anotimpuri, cu fusta de zapada si la un sac de -20, alaturate unei perechi de coltzari... Vise, taica, vise...

Una peste alta, daca-mi pun in spinare echipamentul de dormit disponibil, acesta cantareste sub 6 kg. ceea ce este rezonabil in ceea ce priveste lungimea unei ture de treking care sa nu te doboare. La limita, pot utiliza echipamentul si pentru etape ceva mai scurte de trotineta, avandu-l in dotare pe uriasul "carator" de 80+10 litri cu care nu mai fac demult vanatai pe umeri :).

Am cortul acesta (se gaseste in Romania, are 1,6 kg, tine bine la vant, nu trece ploaia/zapada, strans e cam cat un pet de 1,5 l) - pana in prezent l-am folosit numai la munte cu rucsacul in spate - acum vreau sa-l incerc si cu bicla. Sac de dormit pentru primavara-vara-toamna foarte bun mi se pare acesta (Alpinul are greutate, volum mic si caracteristici extraordinare) sau pentru toamna tarzie si iarna acesta (in Salvamont am dormit pe Mont Blanc + in muntii nostri chiar in zapada - e de vis = problema volumul un pic cam mare). Saltele - autogonflanta de la Mammut sau si mai bine de la Thermarest.

Am cortul acesta (se gaseste in Romania, are 2.2 kg, tine bine la vant, nu trece ploaia/zapada, strans e cam cat un pet de 2,5 l), pana in prezent l-am folosit numai intr'o tura prin tara.

si'mi place cortul, e incapator, usor, compact, stabil, impermeabil, usor de instalat, perfect pentru nevoile mele :)

Cum se comporta la vant? Nu ma refer la stabilitate, care sunt convins ca este buna ci la impermeabilitatea fata de vant. Suprafetele foarte mari din plasa ale tentei interioare nu imi inspira foarte mare incredere din acest punct de vedere. Posibil sa favorizeze un curent interior care poate deveni neplacut in noptile reci. In rest despre Ferrino numai de bine, am si eu un Makalu 3 de la ei si este excelent.

era un curent rece pe malul Sohodolului dar in cort nu l'am simtit, pe Clisura am mai prins o ploaie urata dar la fel, fara probleme in cort

el are suprafata mare din plasa dar numai pana la vreo 20 cm deasupra podelei si supratenta coboara la sub 10 cm fata de pamant (daca e asezata cum trebuie) asa ca nu se formeaza curent in schimb e ventilat aerul bine doar la diferente de temperatura semnificative se formeaza condens pe interiorul supratentei (am luat'o fleasca pe interior si uscata pe exterior de cateva ori)

imi place cortul :)

Condensul pe interiorul supratentei este normal sa se formeze. Exceptii sunt situatiile cand nu se formeaza (aer foarte uscat).

Voi avea ocazia să testez un Hannah Trekker 2 în vara asta, mai întâi în munţii noştri şi apoi prin Grecia sau Croaţia, deci o combinaţie de munte cu mare. 2,75 kg, 2 persoane (150x210), două intrări laterale, 8 funii de ancorare, beţe dural, plasă doar atât cât trebuie... Revin cu impresii.

Hannah Trekker seamana foarte mult cu Hannah covert. Difera doar putin la forma absidei. Eu folosesc Hannah Covert si sunt foarte-foarte multumit de spatiul interior si de marimea celor doua abside, care permit ambilor ocupanti sa isi organizeze bagajele fara sa se incurce in bagajele celuilalt ocupant. Si Hannah Covert parca are 2.85 kg, deci comparabil

Din câte-mi dau seama, la Covert lipsesc aerisirile de sus, şi pare să aibă doar 6 cabluri de ancorare în loc de 8 (lipsesc cele de pe mijlocul lateralelor).

Din câte-mi dau seama, la Covert lipsesc aerisirile de sus, şi pare să aibă doar 6 cabluri de ancorare în loc de 8 (lipsesc cele de pe mijlocul lateralelor).

Aerisirile exista, sunt cate una deasupra fiecarei intrari, chiar pe latura scurta a octogonului, imediat sub batul scurt. Pot fi inchise cu scai, cand nu sunt inchise, au o "balena" ce le tine arcuite, ca sa stea departate de tenda si sa circule aerul. Ancorarea este intr-adevar in sase corzi, nu in opt.

Imagine postată

Imagine postată

Ok, bicla am, coburile vin, mai raman chestiunile de camping. Prin Decathlon am vazut cateva modele de corturi, saci de dormit si saltele, dar am zis sa ma documentez mai intai, ca sa nu regret mai tarziu.

Datorita modalitatii de transport, bineinteles ca aspectul principal de luat in seama mi se pare greutatea. Dar fiind si incepator, am zis sa nu ma arunc la sculele ultra-specializate < 2 kg, mai ales ca au niste scoruri ... :-W .

Deci, ce am ochit pana acum la o cautare scurta:

Cort:

1. http://www.dimisport.ro/echipament-munte/Corturi/corturi-doua-persoane-grupa/cort-zajo-fox.htm (409 lei, 2.5 kg)

2. http://www.dimisport.ro/echipament-munte/Corturi/corturi-doua-persoane-grupa/cort-northland-bike2.htm (366 lei, 2.85 kg)

3. http://craimont.ro/corturi_montane_jamet_cort_montan_dolomite.html (489 lei, 2.1 kg)

4. http://www.mountex.ro/produs/10202-224-0/hannah_troll_s__cort_de_tura (371 lei, 3 kg)

Astea le-am ales pe baza raportului greutate-pret. Nu stiu pt. cate anotimpuri merg, la cata ploaie rezista sau alte detalii de-astea tehnice. Imi place cum arata Zajo Fox si Jamet Dolomite, dar presupun ca criteriul estetic e ultimul care conteaza ...

Sac dormit:

1. http://www.craimont.ro/magazin.php?action=view_product&id_product=2768 (237 lei, 1.1 kg) - pare un best buy, poate il mai aduc pe stoc ..

2. ?

Saltele:

Aici nu stiu, sa merg pe izopren mai gros, sau confortul asigurat de o saltea autogonflabila merita diferenta de greutate si pret ?

Ce am gasit:

1. http://www.craimont.ro/saltele_izopren_polifoam_saltea_campanie_n4512.html (39 lei, sa zicem 0.3 kg)

2. http://www.ascent.ro/saltea-therm-a-rest-ridge-rest-solite-regular.html (135 lei, 0.4 kg)

3. http://www.ascent.ro/saltea-therm-a-rest-trail-scout-regular.html (269 lei, 0.7 kg)

Sunt total pe dinafara domeniului camping, nu am dormit la cort pana acum, asa ca intreb, e ok ce am ales eu acolo ? Alte variante mai bune ? Experiente personale ?

Conteaza foarte mult in ce sezon al anului vrei sa mergi pt ca exista corturi, saltele, saci de dormit de vara, iarna, etc. Eu de aici as pleca in alegerea cortului, apoi cate persoane vor dormi in cort, sa aiba absida mare sa poti baga bicicleta inauntru pe timpul noptii

Am mai gasit un sac:

2. http://www.himalaya.ro/ro/produs/sac-de-dormit-dolomite-2--235/

Sezonul ar fi cel in care temperaturile sunt pozitive. De asta nu ma uit la chestii extreme, mai ales ca alea pt. iarna sunt si mai grele si voluminoase. Cort pt. 1-2 persoane. Pt. asigurarea bicicletei pe timpul noptii o sa-mi iau o alarma dintr-asta.