BogdanTimisoara

Corturi, saltele si saci de dormit

Recommended Posts

@@Frank: m-am gandit si eu la Rack-Pack pentru transportul cortului (si al foliei de pus sub cort), dar e cam scump pentru gustul meu. Am comandat deja un sac Ortlieb de 12l, l-am luat cu valva din cauza ca cel fara valva nu mai era pe stocul bike-components.de . Il voi monta "pe lung" deasupra portbagajului, deci nu va incomoda accesul la gentile laterale si nici nu va ocupa spatiu suplimentar fata de husa proprie a cortului.

Pe termen lung „scump“ devine mai mult decit relativ – mai ales daca prinzi gustul si rostul

“Pe lung” al meu – “dealurile si decorul” nu sint incluse in pret:

IMG_0131.JPG

IMG_0174.JPG

IMG_0187.JPG

(sper ca se recunosate la ce m-am referit)

• Upvote 3

@@majikstone: in principiu, husa cortului e cam impermeabila. Ca sa fii sigur, un saculet de plastic rezolva problema. Hmmmm... nu e cam mare QH III?

Hmmmm... nu e cam mare QH III?

Doar pentru mine da, cu inca o persoana de gabaritul meu si bagajele aferente nu. Am oscilat intre QuickHiker II si III - am decis sa iau modelul de 3 persoane pentru ca prefer sa am spatiu suplimentar decat sa ma inghesui. Iar diferenta de greutate dintre ele era nesemnificativa (sub 2.8 vs 3.2 kg daca tin minte bine).

QH II are 1.8...

Quickhiker II Ultralight are aprope 2, Quickhiker II standard are 2.7. Iar Quickhiker III standard are 3.25. Pentru mine criteriile au fost in primul rand spatiul interior si in al doilea rand pretul.

Am dormit vara trecuta intr-un cort similar ca forma si dimensiuni lui Quickhiker II Ultralight si chiar daca teoretic era spatiu pentru doua persoane inauntru, practic era cam de una si jumatate.

• Upvote 1

Pai da, bre, da' depinde de... jumatate! :D

• Upvote 1

Da... pai daca merg cu jumatatea e ok, daca merg cu tata... ma indoiesc ca o sa dormim la fel de inghesuiti.

• Upvote 2

In alta ordine de idei, in masura in care este ...

„In alta ordine de idei“ e pentru mine Off Topic – avind in vedere ca vine din parte “autorizata” cred ca ma offtopesc si eu fara riscul sa-mi fie sters postul ;) 

@@majikstone

• Poate m-ar fi interesat ceva “cu plecare din Paris”
  • Les Alpes Maritimes, Alpi Liguri, Colle di Tenda (atita timp cit mai e neasfaltat si “necarbonat”, … si, si, …  

@@majikstone: ))))))))))))))))))). Adevarat grait-ai! 

Hannah făcea pe vremuri un cort foarte fain, Stash se numea. Avea 1.7kg (!!) pt două persoane şi două intrări, şi se monta pe beţele de trekking. În lipsa lor, pe două crengi tăiate dintr-o tufă. Eu am o bucată şi dacă prindeţi pe undeva folosit, recomand.

16849l.jpg

• Upvote 1

Hannah făcea pe vremuri un cort foarte fain, Stash se numea. Avea 1.7kg (!!) pt două persoane şi două intrări, şi se monta pe beţele de trekking. În lipsa lor, pe două crengi tăiate dintr-o tufă. Eu am o bucată şi dacă prindeţi pe undeva folosit, recomand.

16849l.jpg

Si eu am avut o bucata :D

Am fost extraordinar de multumit, chiar foarte placut surprins,  de comportamentul pe vant puternic / furtuna / ploaie torentiala.

M-a nemultumit faptul ca la cei 1.80 m ai mei, daca dormeam complet intins pe spate, atingeam fie cu picioarele, fie cu capul dormitorul si il atingeam de tenda exterioara, iar in noptile cu umezeala multa se intampla sa se ude din aceasta cauza sacul de dormit. Daca am fost singur in cort, am remediat problema dormind pe diagonala dormitorului si nu mai atingeam nimic. 

Am primit azi sacul Ortlieb de 12 litri. Concluziile ar fi urmatoarele:

1. E cam greu sa bag si cortul si folia de pus sub cort in el, dar intra intr-un final. Betele si cuiele vor ramane tot separat, cred ca ar incapea in sac dar cam la limita si ar trebui sa am grija mereu cu cata brutalitate indes cortul in sac.

2. Sacul are un diametru de 21.5 cm si o lungime de 52 cm (din care se scad macar vreo 10 pentru inchiderea lui), in timp ce pe site-ul Decathlon cortul Quickhiker III are o dimensiune de 40x18x18 cm o data impachetat. Cum cortul intra cam la limita, as zice ca sacul e mai degraba bun pentru corturi de doua persoane (incluzand bete, cuie, folie) sau pentru corturi de 3 persoane ceva mai compacte.

3. O data indesat cortul in sac si o data scos aerul afara, partea buna e ca ocupa mai putin spatiu decat ar fi ocupat in gentuta lui originala, iar acum sta pe portbagaj fara sa incurce aproape deloc accesul la coburi, ceea ce e foarte avantajos.

Doua poze cu rezultatele:

ygF4rnD.jpg

QJTecWg.jpg

Daca totusi se incadreaza discutia asta mai degraba la topicul de genti decat la cel de corturi, rog un moderator sa o mute acolo.

• Upvote 2

Nu stiu cat a costat sacul Ortlieb, eu folosesc saci de la Hiko (produsi in Cehia, pentru sporturi de apa) si sunt de foarte buna calitate. Exista atat saci din materiale textile (pentru volume mici in general) cat si din materiale rezistente la abuzuri. Fara a vrea sa fac reclama importatorului roman, pot sa spun cu mana pe inima ca am fost in Praga la magazinul Hiko si am constatat ca acolo preturile sunt putin mai mari decat la importatorul roman: http://hibiscussport.ro/saci-impermeabili.html

A fost 21 de euro - modelul de 12 litri, cu valva. Cel simplu, fara valva, era 19 euro, dar nu il aveau pe stoc.

Rezonabil.

Apropo de comparatia pe care ai facut-o tu, intre sacul Ortlieb si dimensiunile declarate ale cortului Quechua: am un sac Quechua de 100 litri, care era masura pentru echipamentul de caiac (daca intra in sac, inseamna ca incape si in caiac). Dat fiind ca sacul respectiv nu este impermeabil, mi-am cumparat un sac (rucsac) Hiko de 80 de litri, impermeabil.

Cand am bagat in noul sac tot echipamentul, am constatat ca mai ramane loc. Am crezut ca am uitat ceva pe dinafara. Dar nu... sacul Hiko de 80 de litri este putin mai mare decat Quechua de 100 litri, are acelasi diametru dar 5 cm in plus in inaltime.

Concluzia: Quechua declara 100 de litri la un sac care are 100 litri fara sa ii rulez gura de inchidere; Hiko are 80 de litri reali, dupa inchidere si etansare. 

• Upvote 1

Concluzia: Quechua declara 100 de litri la un sac care are 100 litri fara sa ii rulez gura de inchidere; Hiko are 80 de litri reali, dupa inchidere si etansare. 

Da, marketing à la française... 

Pentru cei interesati, Craimont au la reducere corturile Salewa Denali 2 si Salewa Micra 2. 629 lei bucata.

Daca greutatea conteaza foarte mult, iar banii conteaza mai putin:

http://www.incort.ro/advanced_search_result.php?search_in_description=1&keywords=helium&osCsid=590805225a3fdf03e638977b720e34f4&Submit=Cauta

De asemenea, un site pe care corturile sunt ordonate in primul rand in functie de greutate, este acesta:

http://www.ultralightoutdoorgear.co.uk/equipment-c3/tents-shelters-c25/all-tents-c148

E o buna sursa de informatii, atunci cand cautati echipamente usoare sau ultrausoare

Am gasit un cort promitator de 3 persoane la 2,53 kg : http://www.vango.co.uk/gb/3-person-tent/126-helix-300.html

Ce mi se pare dubios la el: pare neaerisit (are doar 2 aerisiri frontale) iar forma lui pe sol nu-mi inspira incredere, s-ar putea ca latimea aia declarata de 182 sa nu fie chiar asa de spatioasa (vad ca nu au publicat si dimensiunile celorlalte laturi) . Voi ce parere aveti ?

Ar mai fi http://www.vango.co.uk/gb/2-person-tent/949-lima-200.html ... Vango zice ca e cort de 2 persoane dar la dimensiunile alea incap 3. La corturile Ferrino cu aceleasi dimensiuni sunt declarate de 3 persoane, wtf ?

Interesant. Am impresia că se pot deschide şi uşile în partea de sus pentru aerisire.

Aveţi însă grijă cu corturile astea ultra light. În general soluţia pentru a face un cort mai uşor este de a schimba pânza interioară cu o plasă penală care nu ţine nici de cald nici de vând nici de nimic. Eu nu aş folosi aşa un cort decât vara.

Pai de vara imi trebuie. La Vango cortul interior nu e din plasa din cate am vazut din prezentarile pe net, in schimb la Ferrino da.

Ar mai fi http://www.vango.co.uk/gb/2-person-tent/949-lima-200.html ... Vango zice ca e cort de 2 persoane dar la dimensiunile alea incap 3. La corturile Ferrino cu aceleasi dimensiuni sunt declarate de 3 persoane, wtf ?

E cort de doua persoane din cauza formei, chiar daca interiorul are 160 cm latime. Catre extremitatile laterale, spatiul nu este utilizabil ca sa doarma o persoana, pentru ca "acoperisul" este foarte oblic. In partile laterale poti sa iti pui lucruri, haine-chestii-socoteli. 

Eu am un Vango Blade 100 (http://www.incort.ro/product_info.php?products_id=1440) care are aceeasi forma, dormitorul are 1 metru latime, ceea ce este foarte generos pentru o singura persoana. Dar persoana sta pe centru, pe margini nu ar putea sta pentru motivele aratate mai sus.

La fel am doua corturi de doua persoane, unul cu dormitor de 130 cm latime (http://www.nootkasport.ro/corturi/corturi-ultrausoare--46/cort-fjord-nansen-tordis-2--7525.htm) si unul cu dormitor de 150 cm latime (http://www.craimont.ro/cort-hannah-covert-s-al, insa cel de 130 este de fapt mai spatios pentru ca peretii laterali ai dormitorului sunt verticali, in timp ce la cel de 150 cm latime peretii sunt oblici si iau din spatiul util.