BogdanTimisoara

Corturi, saltele si saci de dormit

Recommended Posts

Gata am inteles, mersi de explicatie. Cred ca am gasit atunci cortul care-mi trebuie: Husky Sawaj 3

http://www.huskyeu.eu/ultralight-tent-sawaj-3-d1394.html

2,9 kg, bete duraluminiu, mult mai confortabil: 2 intrari, spatiu interior bun (180x210 si 130 inaltime interioara).

Voi ce-ati alege ? Vango Helix 300 sau Husky Sawaj 3 ? Primul e 650 lei, celalalt 1000. Cred ca aleg totusi confortul ...

Eu il am pe asta si am fost foarte multumit de el. Incap 2 persoane fiecare pe salteaua/izoprenul ei (probat), de infiltrat apa nu se pune problema iar camparea se face foarte usor (2 bete, se monteaza intai foaia exterioara, 4 tarusi si gata dormitorul). Acum caut o varianta ceva mai usoara/putin voluminoasa, ca am renuntat la portbagaj. Modelul asta pare interesant. Cei care ati dormit in corturi single-wall, e condensul o problema asa de mare ?

Voi ce-ati alege ? Vango Helix 300 sau Husky Sawaj 3 ? Primul e 650 lei, celalalt 1000. Cred ca aleg totusi confortul ...

La Vango Helix nu ai problema de care discutam mai sus, pentru ca "peretii" dormitorului sunt verticali la baza, deci toata latimea dormitorului este utila pentru dormit.

Dar ia uita-te si la cortul asta: http://www.x-sport.ro/corturi/cort-ardeche-2--2231 Eu l-am vazut, am intrat in el (exista o bucata expusa in magazin) si mi s-a parut foarte multumitor, am fost pe punctul de a il cumpara, dar exact atunci am gasit cortul Fjord Nansen Tordis 2, care m-a convins prin faptul ca are structura pe exterior.

Altfel, pot sa spun ca Ardeche-ul m-a convins din foarte multe puncte de vedere: se impacheteaza extrem de compact, dimensiunile pachetului sunt chiar foarte mici (asta pentru ca segmentele betelor sunt mai multe si mai scurte), poate fi folosit vara doar cu dormitorul de plasa, in plus are acea fustita (nu o fi ea de zapada, dar pe ploaie torentiala este utila, la fel si cand esti in zone nisipoase si sufla vantul, te poti proteja de praf).

Inca ceva: in greutatea aia de 2.7 kile intra 10 sau 12 cuie de otel, destul de grele, plus un mic kit de reparatie; daca le inlocuiesti cu cuie de aluminiu, poti sa aduci greutatea totala undeva la 2.3 kile.

Aici am facut un review mai amanuntit: http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/4518-corturi-saltele-si-saci-de-dormit/?view=findpost&p=682052

Am vazut Ardeche-ul de 3 persoane, multumesc de sugestie. Nu zic ca nu mi-a placut dar l-am eliminat din lista din cauza betelor de fibra (vreau din dural) si a dormitorului care e din plasa. Am impresia ca in dormitorul ala voi lua tot vantul in nas. Daca ar fi fost plasa doar in partea de sus, cum e la Salewa l-as fi luat instant. Oricum, pana intra banii, mai am timp sa ma hotarasc :)

Cortul meu e tot cu interior din plasa si nu am avut deloc senzatia ca e prea "vantos". In plus Ardeche are fustita care iti permite sa inchizi complet in partea de jos, nu mai are pe unde sa bata vantul (fustita poate fi rulata pentru aerisire, sau poate fi lasata jos cand vrei sa opresti vantul/ploaia/praful/zapada).

Eu cu al meu am fost anul asta la o tura care a inceput in munti si stiam (de anii trecuti) ca temperatura scade noaptea pana la aproximativ 3 grade; acum doi ani am fost cu cortul pe care l-a prezentat Radu Vadan mai sus, anul trecut am fost cu Vango Blade 100, si sincer nu am sesizat nicio diferenta, desi temperaturile au fost la fel in fiecare an.

In ce priveste betele de fibra, aici iti dau dreptate, si eu fug de ele, desi nu am avut nicio experienta neplacuta nici cu corturile cu bete de fibra. Pur si simplu nu imi inspira incredere :)

Dupa tura de weekendul asta, voi rezuma experienta cu cortul, salteaua si sacul de dormit cu care am mers. Recunosc din start ca sunt incepator intr-ale campingului si ca experientele mele anterioare sunt cvasi-inexistente.

1. Cortul - Quechua Quickhiker III

- spatiu interior foarte generos: este loc berechet pentru doua persoane de 185-190 inaltime plus bagajele si lucrurile aferente (bagate in cort); este loc si sa doarma 3 persoane in conditii decente, dar nu prea ramane spatiu pentru altceva (decat la intrarile in cort)

- se monteaza/demonteaza usor si rapid chiar si de catre un neinitiat

- se formeaza destul de mult condens interior in timpul noptii, dar e drept ca am facut greseala de a nu deschide trapa de ventilatie al carei scop e exact prevenirea/reducerea condensului; nu stiu cum e comparativ cu alte corturi, dar cert e ca dimineata toata panza exterioara a cortului era plina de condens; evident, fenomenul va fi amplificat in momentul in care dorm mai multe persoane in cort

- cuiele din aluminiu cu care a venit cortul mi se par cam prea usor de scos din pamant - probabil ca era de vina si solul relativ umed si moale din locul unde am campat

2. Salteaua - Quechua A200UL

- confortabila, am dormit excelent pe ea in toate pozitiile posibile fara sa simt nici o denivelare a solului

- nu e chiar atat de "auto" gonflanta - dupa ce a stat cateva zile impachetata, trebuie suflat aer in ea ca sa se umfle adecvat, dar nimic deranjant, poate fi umflata in 30 de secunde fara mare efort

- pentru cei 1.83 ai mei, modelul de 1.80 lungime (standard) a fost arhisuficient

- usor de impachetat si de bagat inapoi in sacul ei de transport

3. Sacul de dormit - Forclaz 5 light

- declarat ca fiind bun pentru persoane de pana la 1.85 in marimea L, mie personal mi s-a parut cam la limita ca lungime si mi-a fost destul de greu sa intru complet in el

- in contextul unei temperaturi externe de 10-12 grade, mi-a fost destul de cald noaptea in cort/sacul de dormit, dar nu inconfortabil de cald; in principiu l-am ales cu temperatura de confort de 5 grade mai mult ca marja de siguranta pentru temperaturile mai scazute din zona montana 

- e destul de greu de indesat inapoi in saculetul lui original, motiv pentru care am decis sa mai cumpar un sac Ortlieb cu valva si pentru sacul de dormit (ceea ce-mi va permite si sa-l comprim mai bine o data introdus in sac)

- e oarecum voluminos impachetat fiind (diametru 20 cm, lungime 30 cm), dar pentru pretul lui si temperatura de confort mi se pare un compromis decent; probabil ca voi reusi sa-i mai reduc volumul o data ce il indes in sacul cu valva din care pot scoate aerul

• Upvote 2

Si o poza cu agregatul:

NnzMeaQ.jpg

• Upvote 4

1. Cortul - Quechua Quickhiker III

- cuiele din aluminiu cu care a venit cortul mi se par cam prea usor de scos din pamant - probabil ca era de vina si solul relativ umed si moale din locul unde am campat

2. Salteaua - Quechua A200UL

- nu e chiar atat de "auto" gonflanta - dupa ce a stat cateva zile impachetata, trebuie suflat aer in ea ca sa se umfle adecvat, dar nimic deranjant, poate fi umflata in 30 de secunde fara mare efort

Cuiele se bat in pamant inclinate , astfel incat cordelinele de ancorare sa formeze cu cuiul un unghi drept. In acest caz, chiar daca cuiele se infig usor si se scot usor din pamant, fixarea este destul de solida.

Daca totusi fixarea cortului este slaba, recomand asa ceva:

http://www.operatorchan.org/s/src/136296220214.jpg

Sunt produse de MSR dar le-au copiat si chinezii si sunt foarte bune si cele chinezesti. Eu inca nu am reusit sa rup sau sa indoi vreunul. 

Saltelele autogonflante se lasa vreo 10 minute intinse pe sol cu valva desfacuta, in principiu isi revin si se umfla partial. Dupa 10-15 minute mai bagi cateva guri de aer.

Pe de alta parte, umflarea cu gura are vreo doua contraindicatii:

- daca vei folosi iarna o saltea pe care ai umflat-o cu gura... exista sanse ca umezeala din respiratie, introdusa in saltea, sa inghete si sa strice toate proprietatile termoizolatoare ale saltelei;

- am impresia ca dupa cativa ani de umflat cu gura, materialul saltelei imbatraneste. Nu stiu daca are sau nu legatura cu umezeala introdusa in saltea, dar eu am patit cu o saltea (de firma) ca dupa vreo 4 ani de utilizare a inceput sa scape aer. Am crezut ca am gaurit-o si am cautat intepatura, dar nu a fost vorba de asa ceva, pur si simplu aerul iese prin foarte-foarte multi pori minusculi plasati pe o suprafata mare.

In momentul de fata folosesc o saltea de la Sea to Summit, a costat o caruta de bani insa confortul... e intr-adevar inegalabil, e cea mai comoda saltea pe care am dormit vreodata; iar dimensiunile si greutatea sunt incredibile:

http://www.nootkasport.ro/saci-de-dormit-si-saltele/saltele--11/saltea-gonflabila-sea-to-summit-comfort-light-regular--22661.htm

Cuiele se bat in pamant inclinate , astfel incat cordelinele de ancorare sa formeze cu cuiul un unghi drept. In acest caz, chiar daca cuiele se infig usor si se scot usor din pamant, fixarea este destul de solida.

Daca totusi fixarea cortului este slaba, recomand asa ceva:

Asa am facut, nu au iesit singure din pamant, doar ca in momentul in care le-am scos nu ma asteptam sa iasa atat de usor. Daca am probleme mai incolo voi cumpara alte cuie, multumesc pentru recomandare. Cele din poza pe care ai pus-o seamana foarte mult ca forma cu cele ale cortului meu.

Saltelele autogonflante se lasa vreo 10 minute intinse pe sol cu valva desfacuta, in principiu isi revin si se umfla partial. Dupa 10-15 minute mai bagi cateva guri de aer.

Am lasat-o chiar si pret de cateva ore bune prin camera, inainte sa plec la tura. Daca a fost impachetata pret de 2-3 zile inainte, nu prea reuseste sa se umfle singura si sunt nevoit oricum sa bag aer destul de mult in ea. Asta e, costa o treime din pretul unei Thermarest, se simte diferenta de calitate undeva.

- daca vei folosi iarna o saltea pe care ai umflat-o cu gura... exista sanse ca umezeala din respiratie, introdusa in saltea, sa inghete si sa strice toate proprietatile termoizolatoare ale saltelei;

Am citit despre asta si mi-o asum. Pana voi ajunge sa merg iarna cu cortul undeva, foarte probabil ca voi fi decis demult sa investesc in echipament mai profesionist.

Si o poza cu agregatul:

NnzMeaQ.jpg

Daca prognoza meteo este incerta sau daca stii ca va ploua peste noapte,  fundul de cort aduna-l incat sa nu depaseasca tenda exterioara. Daca ploua, apa de pe tenda exterioara se scurge pe fundul de cort si de acolo migreaza sub dormitor, practic dormitorul va sta intr-o balta de apa, mult mai rau decat daca nu ai avea deloc fund de cort. Daca nu ploua, nu conteaza. Presupun ca in cazul de fata tura ti-ai programat-o stiind ca nu va ploua.

Scuza-mi sfaturile, nu te "dascalesc" pe tine si nu vreau sa ma dau destept, dar sunt convins ca unele informatii prind bine si altora care nu s-au lovit inca de situatiile de care vorbim.

• Upvote 3

Scuza-mi sfaturile, nu te "dascalesc" pe tine si nu vreau sa ma dau destept, dar sunt convins ca unele informatii prind bine si altora care nu s-au lovit inca de situatiile de care vorbim.

Nici o problema, sunt (foarte) incepator, orice sfat e binevenit!

Voi fi mai atent data viitoare, acum am montat cortul foarte pe fuga si stiam ca nu va ploua. Nu m-am chinuit nici sa-l ancorez foarte bine, a fost prima mea incercare de acest gen.

Daca totusi fixarea cortului este slaba, recomand asa ceva: http://www.operatorc...36296220214.jpg Sunt produse de MSR dar le-au copiat si chinezii si sunt foarte bune si cele chinezesti. Eu inca nu am reusit sa rup sau sa indoi vreunul. 

Un cui MSR precum cele din link-ul de mai sus costa 8 Lei (nu stiu daca cei de la MMSport au adaosuri mari sau mici):

http://www.nootkaspo...ular--22661.htm  

Intr-adevar, salteau asta cam ii da rusine lui ThermaRest.

Vad ca o saltea de la ThermaRest (BaseCamp™ Regular) cu grosime 5 cm si 183 cm lungime cantareste cantareste 1,150 kg fata de 460 de grame cat are cea de la Sea to Summit.

Insa si diferenta de pret este de la simplu la dublu.

Un cui MSR precum cele din link-ul de mai sus costa 8 Lei (nu stiu daca cei de la MMSport au adaosuri mari sau mici):

http://mmsport.ro/camping-corturi-cuie-ancore-p1.htm

De asta spuneam si de chinezi :D Eu de la chinezi le-am luat pe ale mele, si despre cele chinezesti spuneam ca nu am reusit inca sa indoi vreunul. 

E adevarat ca mi-am luat mai multe decat imi trebuiau, tocmai pentru ca sa am de rezerva. Iar de la chinezi am luat parca cu 10 USD 15 bucati.

@BogdanTimisoara

De curiozitate (n-am cumpart niciodata marfa din China) cat costa transportul pana in RO?

Sau produsele chinezesti sunt cumparate de pe site-uri europene?

Daca a fost impachetata pret de 2-3 zile inainte, nu prea reuseste sa se umfle singura si sunt nevoit oricum sa bag aer destul de mult in ea

Eu stiu ca salteaua autogonflabila, cu exceptia timpului cat esti in tura, se tine intinsa (ne-impachetata) si cu valva deschisa.

Altfel, daca o pastrezi tot timpul stransa, buretele din interior se taseaza si cam adio ideea de autogonflabilitate.

Sau cel putin asa mi-a spus vanzatorul cand mi-am cumparat salteaua.

Salteaua intinsa o poti o poti acoperi cu doi saci de plastic (cate unul la fiecare capat) pentru a nu se pune praful pe ea.

Pentru depozitare exista solutii: dupa usa, pe dulap, in locul dintre dulap si perete, etc.

De asemenea, mai stiu ca si atunci cand sta peste zi in cort, valva trebuie sa fie deschisa, deoarece caldura care se acumuleaza peste zi in cort nu prea se impaca bine cu aerul din saltea.

@BogdanTimisoara

De curiozitate (n-am cumpart niciodata marfa din China) cat costa transportul pana in RO?

Dacă te orientezi bine, nu costă nimic. Doar că durează de îţi creşte barba....

Eu stiu ca salteaua autogonflabila, cu exceptia timpului cat esti in tura, se tine intinsa (ne-impachetata) si cu valva deschisa.

Altfel, daca o pastrezi tot timpul stransa, buretele din interior se taseaza si cam adio ideea de autogonflabilitate.

Sau cel putin asa mi-a spus vanzatorul cand mi-am cumparat salteaua.

Salteaua intinsa o poti o poti acoperi cu doi saci de plastic (cate unul la fiecare capat) pentru a nu se pune praful pe ea.

Pentru depozitare exista solutii: dupa usa, pe dulap, in locul dintre dulap si perete, etc.

De asemenea, mai stiu ca si atunci cand sta peste zi in cort, valva trebuie sa fie deschisa, deoarece caldura care se acumuleaza peste zi in cort nu prea se impaca bine cu aerul din saltea.

Corect, asa am si facut. Cu toate astea, bagajele le-am facut cu cel putin 24 de ore inainte sa plec, iar asta a fost arhisuficient pentru ca salteaua sa nu se umfle singura la loc decat foarte putin. Sunt constient ca exista totusi o diferenta de calitate constructiva intre o saltea Quechua de 25 de euro si una Thermarest de 80 de euro, dar si standardele mele de evaluare sunt ceva mai scazute.

Pe langa asta, in magazin saltelele stau impachetate, cine stie de cat timp. Probabil ca nici asta nu ajuta deloc.

Pe durata zilei, in cort, am omis sa desfac valva, dar e bine de stiut si are logica. O voi face pe viitor. De depozitat o depozitez cu valva deschisa.

@BogdanTimisoara

Produsele sunt luate din China. Fie de pe Dealextreme (site www.dx.com) fie de pe aliexpress.com.

Ai ca instrument de filtrare "free shiping". Dar, cum spunea si Radu... dureaza. Cam 30-35 de zile. Plus ca la oficiul postal vama de obicei este coada (asa e in Timisoara) si stai pana la 2 ore la coada. Dar uneori merita, daca nu te grabesti. Unele lucruri sunt de buna calitate, altele de proasta calitate, nu mi-am cumparat chestii scumpe ca sa nu imi para rau dupa bani. 

Apropo, ultima achizitie de la chinezi este un set de oale de genul asta, nebranduite si fara burete, dar la 16 dolari:

http://w2.kibuba.com/productpics/5615_1_Cooking-set-Pinguin-Double-Alu_x.jpg

http://ecx.images-amazon.com/images/I/41ba4SxpVuL.jpg

Si sunt chiar foarte multumit de achizitie.

- pentru cei 1.83 ai mei

3. Sacul de dormit - Forclaz 5 light - declarat ca fiind bun pentru persoane de pana la 1.85 in marimea L, mie personal mi s-a parut cam la limita ca lungime si mi-a fost destul de greu sa intru complet in el

Asadar, baietii de la Nahanny au dreptate cand spun ca "Lungimea sacului trebuie sa fie cu 25-30 cm mai mare decat inaltimea persoanei ce-l utilizeaza ...".

Sursa: http://www.montangrup.ro/main_swf.html

@BogdanTimisoara

Te rog, poti sa postezi niste poze cu salteaua minune de la Sea to Summit?

Am vazut pe site-ul lor cate ceva, insa ar fi utile si niste poze de la un utilizator.

Multumesc.

Asadar, baietii de la Nahanny au dreptate cand spun ca "Lungimea sacului trebuie sa fie cu 25-30 cm mai mare decat inaltimea persoanei ce-l utilizeaza ...".

OK dar ei declara lungimea sacului, cei de la Quechua ofera ca informatie inaltimea maxima a persoanelor care pot folosi sacul respectiv. Evident, valoarea concreta a lungimii sacului permite utilizatorului sa stie exact ce cumpara si sa aleaga ceva potrivit realmente inaltimii lui, in timp ce "inaltimea maxima recomandata" e o valoare care e strict rezultatul marketingului. 

Fiind la limita intre doua dimensiuni, as fi putut sa iau marimea XL (pentru 1.85m - 2.00m) ca sa fiu sigur, dar era considerabil mai voluminos. Asa va trebui sa fac putin stretching inainte sa ma bag in sacul de dormit.

Eu mi-am luat marimea imediat mai mare a sacului pentru a-mi pune hainele pentru a doua zi la picioare, fie pentru a le lua calde dimineata, fie pentru a se usca peste noapte.

@BogdanTimisoara

Te rog, poti sa postezi niste poze cu salteaua minune de la Sea to Summit?

Am vazut pe site-ul lor cate ceva, insa ar fi utile si niste poze de la un utilizator.

Multumesc.

Salut! Acum imi pregatesc bagajele pentru Tour International Danubien (http://www.tour-international-danubien.org/), pana plec nu cred ca am sa ma apuc de pozat echipamente prin sufragerie, dar am sa fac poze cu salteaua in uz, am sa le postez cand ma intorc.

Asa, acum pot sa postez poze cu salteaua, cu perna si cu saculetul-pompa cu care se umfla salteaua si in care se poate de asemenea impacheta salteaua.

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

07.jpg

08.jpg

09.jpg

Edited by gibonu
  • Upvote 2

Lasă pozele și zi-ne cum a fost la TID :D