BogdanTimisoara

Corturi, saltele si saci de dormit

Recommended Posts

@BogdanTimisoara

Foarte tare marfa celor de la Sea to Summit si multumesc pentru postare.

Am pus eu pozele in formatul vizibil, pentru a fi mai accesibile.

Daca se poate, niste poze cu sacul pompa in actiune cred ca ar fi utile.

Multumesc.

@ MaC: Am si uitat cum a fost la TID :) Anul asta am fost doar pe sectorul german, treaba care s-a incheiat pe 28 iunie in apropiere de Passau (mai exact la Erlau, la 12 km dupa Passau). Am postat abia acum pentru ca imediat dupa ce am revenit din Germania, am si plecat cu sotia la Tisza To in Ungaria, cu cort, caiac si biciclete. Ne-am intors aseara. O saptamana superba, in care am alternat zilele in caiac cu zilele pe bicicleta. 

Cateva informatii aici: http://www.tiszataviokocentrum.hu/ro/lacul-tisa-informaii-despre-zondiv.html

Pe scurt: este vorba de o zona foarte asemanatoare cu Delta Dunarii (flora, fauna, relief), inconjurata de o pista de biciclete de 102 km (care poate fi "suntata" si redusa la 67 km, pentru cine doreste). In satele din jur sunt gazde si pensiuni, in plus sunt destul de multe campinguri in jurul lacului. Noi am stat la un port-camping (http://kormorankikoto.hu/) pe malul estic al lacului, in localitatea Tiszafured. Am fost pentru a doua oara aici, si suntem foarte multumiti de conditii. Orientativ, pretul achitat pentru 7 nopti (o masina, un cort, doi adulti) a fost de 100 - 105 euro.

Pe malul vestic, in localitatea Poroszlo - unde este si un ecocentru superb - ar fi un camping frumusel http://www.nyarfakempingporoszlo.hu/

Am sa povestesc mai multe cand ma intorc de-a binelea din concediu, acum imi fac bagajele ca sa inchei acest concediu in acelasi ton, cu o tura de weekend cu caiacul intr-un canion din Serbia (undeva aproape de Cacak, in canionul Ovcar-Kablar).

@@gibonu: merci de editare, dar probabil ca intr-un viitor mai indepartat sau mai apropiat, am sa sterg pozele din dropbox. Drept pentru care am sa le pun intr-un album de picassa si apoi iti dau linkul sa editezi cu poze la care nu voi mai umbla.

In ce priveste marfa Sea to Summit, eu am devenit fan, aproape obsedat. Imi place foarte mult calitatea la aproape toate produsele lor. 

Din nefericire pentru mine, am avut ocazia sa gasesc intr-un magazin Intersport din Straubing (Germania) salteaua mea la...99.95 euro! Dar la momentul cand eu am cumparat-o, abia aparuse pe piata si pretul era acelasi (in jur de 700 lei) si pe Amazon (cele din Europa, adica UK, DE si IT).

Din fericire, am reusit sa gasesc un prosop pe care il caut de ceva vreme pentru nevasta-mea, si de care ea este foarte foarte incantata - asa ceva http://www.nootkasport.ro/camping/accesorii-diverse--32/prosop-sea-to-summit-tek-large-60x120cm--22869.htmdar marimea XL. E foarte placut pe piele, absoarbe foarte bine, se usuca rapid, dar volumul sau este mai mare in comparatie cu un Pinguin cu aceleasi dimensiuni (si totusi pinguinul e microfibra iar pe piele e o senzatie ciudata, seamana cu pielea de capriooara, iar STS Tek Towelurile sunt foarte placute, moi si catifelate).

Nu am facut poze cu pompa in actiune, am gasit insa pe youtube: 

Voi reveni.

• Upvote 1

Intrebare pentru cei mai experimentati: cat de greu este sa mentii un sac de puf uscat in tur? Am un sac de la Decathlon de 15 grade confort, 11 limita, care sub 5 grade efectiv nu mai exista (l-am cumparat gandindu-ma ca fac ture in iulie, dar s-a dovedit ca-mi place septembrie), si pe care as vrea sa-l inlocuiesc.

Mi-ar placea sa pot reduce din greutatea totala, eliminand cateva haine luate aproape exclusiv pentru noptile cele mai reci la cort, fara sa iau un sac sintetic mult mai greu decat cele 700 de grame ale sacului existent.

Intreb fiindca nu-mi aduc aminte de vreo dimineata "uscata" la cort, umezeala fiind de la transpiratie, respiratie, ploaie, lacul sau raul de langa, padurea sau campul. Nu prea pot sa-mi inchipui cum tii un sac uscat in conditiile astea, si din cauza asta mi-am si luat sac sintetic, gandindu-ma ca scap de una din multele griji posibile pe drum. Acum ma gandesc ca as putea scurta ritualul imbracarii in 1000 de haine in fiecare seara, inainte de culcare, rutina bagajelor fiind deja destul de lunga si enervanta in cazul meu.

@sandulea

Pana la sacul de puf, ce cort ai?

Folosesti izopren sau saltea?

Te intreb pentru ca mi se pare putin ciudat ceea ce spui referitor la "nu-mi aduc aminte de vreo dimineata uscata la cort"?

Corturile pe care le-am folosit au fost amandoua cu o singura foaie, 1.5kg fiecare, unul iglu, unul tip tunel triunghiular mai jos la un capat, de la Carrefour si Lidl. Sigur, din cauza ca sunt intr-o singura foaie am avut parte de multa umezeala, dar cel iglu, mai inalt si cu gauri de aerisire mai mare, a fost mult mai ok si n-a facut condens decat in cateva nopti foarte umede, aproape de apa.

Celalalt, insa, suficient de jos cat sa nu pot sa stau in fund decat in usa, se umplea de apa pe pereti si il stergeam toata noaptea cu umerii si cu spatele invartindu-ma, chiar si prin padurile uscate de pe langa Bucuresti. Sigur, lumea stramba din nas la corturile intr-o singura foaie, dar pana gasesc ceva similar ca greutate, spatiu si usurinta si viteza in ridicare nu prea vad alternative.

Si folosesc un izopren. Dar da, per total am avut doar cateva nopti foarte reci si uscate dupa care sa ma trezesc si sa nu fie condens pe pereti. Mai mult de atat, in multe nopti m-am imbracat si cu hainele de ploaie peste noapte, asadar toata umezeala din cort a fost din respiratie sau din atmosfera, cea din transpiratie ramanand captiva in haine.

@sandulea

Daca vrei sa scapi de condens si restul problemelor create de acesta, renunta la corturile intr-o singura foaie si treci la un cort dublu (tenda si cort interior).

De exemplu, cortul asta la capitolul cifre sta foarte bine: http://www.robens.de/Products/Tents/Trail/Starlight1

Sau un cort de la Quechua cu referinte foarte bune: http://www.diaconescuradu.com/casa-de-parte-de-casa-quechua-ultralight-2

Cat priveste sacul de puf, sub pretul celor de la Nahanny n-am gasit altceva (pe Ali Baba nu m-am uitat):

http://www.montangrup.ro/main_swf.html

Eventual citeste ceea ce scrie pe site-ul de mai sus, pentru ca vei afla foarte multe informatii utile legate de sacul de dormit.

Referitor la izopren, pensioneaza-l si treci la salteaua autogonflabila.

Desi ma repet, dupa prima noapte dormita pe o astfel de saltea izoprenul ti se va parea o gluma proasta.

Pe langa confortul oferit creste gradul de izolare, adica mai putine haine carate.

N-am folosit decat ThermaRest, insa azi fac si altii astfel de saltele: Quechua, Pinguin, Robens, etc.

Stiu ca cele de mai sus presupun niste costuri, insa priveste-le ca pe o investie pe termen lung de care te vei bucura multi ani.

Pentru ca salteau, cortul sau sacul de dormit nu sunt niste lucruri pe care le cumperi in fiecare zi.

Bafta.

O folie de nailon nu este eficienta in loc de supratenta? Ca am vazut ca multi folosesc folie si am pus-o si eu pe cort, dar recunosc ca nu era ploaie sau umezeala sa-mi dau seama de diferenta.

@@sandulea

La drum lung, vara, merg in general cu un cort mai simplist, suficient de inalt si spatios pentru doua persoane care-si baga si cateva lucruri in cort (Zajo Montana 2 - http://www.zajo.net/xxen/camping/montana-2-tent-mosaic-blue.p4036-10.html). Nu am avut niciodata probleme cu umiditatea, desi am prins "clima" variata si am luat MULTA ploaie cu el (mai ales in tura din aceasta vara).

Sacul de dormit il poti tine intr-un sac de plastic atunci cand nu-l folosesti, cu conditia sa nu fie ud cand il strangi :)

Pentru ture montane sau campat la altitudine, ma bazez pe un Jamet Dolomite (http://www.craimont.ro/cort-jamet-dolomite). Are 2 kg, dar daca nu te "omoara" 500 de grame, eu zic ca e incomparabil cu un cort cu o singura foaie. Pentru o persoana e numa' bun, insa e cort alpin si, drept urmare, nu prea te poti imbraca stand in fund :D.

Pentru evitarea condensului, cortul trebuie bine intins. Atat el, cat si tenda sa. "Coarda de chitara", cum ar spune un bun prieten :). Daca "face burta" in cateva locuri, poti avea surprize neplacute chiar si cu un cort bun.

@@megabicicleta

Pe langa faptul ca foaia de nailon e total inadecvata, e si grea :)

@@gibonu

Nu simt nevoia sa schimb izoprenul. Ar trebui sa dorm pe o autogonflabila in primul rand, ca sa imi pot da cu parerea,  dar pe mine ma deranjeaza la ele greutatea mai mare, umflatul-desumflatul si posibilitatea de a ajunge sa dorm pe piatra rece daca n-am grija unde pun cortul. La izopren imi place ca trebuie doar sa am grija sa nu stau in fund, genunchi sau coate pe el, in rest nu-i pasa. Mai mult de atat, eu dorm foarte bine si cu placere pe tare. Am un izopren de iarna, oricum, si nu am suferit niciodata de frig din cauza lui, l-am simtit mereu cald sub mine. Per total nu vad motiv sa schimb salteaua.

La sacul de dormit e alta treaba. Vazand cifrele, pare ca merita sa ma chinui sa il tin uscat.

@@diorgulescu

La Zajo Montana ala nici nu pot sa ma uit. 1.5kg in plus pentru aproape aceeasi chestie pe care o am si eu, plus absida? Ce-i drept, imi plac corturile iglu si absidele, fiindca am stat mereu cu toate bagajele inauntru, si cu ele desfacute aveam senzatia ca ele sunt ocupantul si eu bagajul. N-am vazut insa niciodata cort iglu cu 2 foi, absida, de 2 persoane, sub 2.2kg.

Quickhicker-ul, insa, e altceva, imi place tare mult. Nici nu-mi dadeam seama cum de am uitat de el, fiindca am urmarit si eu blogul lui Radu Diaconescu pe parcursul expeditiei de anul trecut si am vazut postarea cu cortul, si s-ar putea sa-l fi vazut pe saitu Decathlon si inainte. Tenta si camera sunt prinse intre ele, un singur bat, se ridica repede, absida, intrare laterala, plasa de tantari, are sub 2 kg. M-am uitat apoi la pret si mi-am dat seama de ce il uitasem.

Jamis Dolomite pare sa fie cam la fel, dar mai ieftin. E de cercetat.

Sunt indecis. Sacul pare echipamentul mai important, fiindca unele nopti au fost de-a dreptul neplacute. Pe de alta parte, sa-mi iau sac bun si sa devina ineficient din cauza unui cort prost e o greseala la fel de neplacuta. Cred ca o sa iau sacul intr-o prima faza si ies in primavara la niste ture, sa vad ce diferenta face si ce handicap ii da cortul. Poate fac un sacrificiu si dorm cu toate gurile de ventilatie deschise. O sa fie cam greu sa evaluez obiectiv cum scade eficienta sacului de la umezeala, dar voi incerca. Cortul ala, cat de mult mi-ar placea, ar fi al treilea in 6 ani, si e cam prea scump. O sa caut alternative, dar nu sunt sigur ca voi gasi unul care are toate caracteristicile Quickhiker-ului.

Aşa, scurt, oarecum improvizaţii de sărăcie, totuşi surprinzător de eficiente (iarna, pe munte, în zăpadă, viscol):

- sac în sac; dacă sînt ambele destul de subţiri, nu-i mare diferenţă de volum la împachetat;

- cearşaf (tot ca un sac), interior, din mătase de paraşută; (da' mă-ta-se, nu plastic);

- cort interior (chiar sumar croit, agăţat din loc în loc de cusăturile celuilalt), tot dintr-însa;

- ceva ce nu-mi convine, dar, la rigoare, salvator: "costum de slăbit", "costum-saună" - de fapt, bluză+nădragi din foaie de plastic moale, cu elastice la capete. Cu desuuri de bumbac, lînă sau mătase pe timpul nopţii, nu transpiri, dar dimineaţa musai să te schimbi pe loc, altfel îngheţi betonnn cînd te dezbraci... 

Apropo: dacă ar mai fi interesat cineva de material de paraşuteoază (se pot face multe din el - hamace, ţoale, izolaţii din astea de mai sus...), poate ne adunăm, că am o promisiune la una (d'asta de pînză, hi-hi! Nu... din ailaltă) şi nu prea am parale de toată. (O vinde doar întreagă).

• Upvote 1

Atentie la temperatura declarata ca fiind "de confort" a sacilor de dormit, in cazul multora dintre ei e mai mult orientativa si depinde extrem de mult de capacitatea organismului de a se incalzi in momentul respectiv. Dupa o zi in care ai mancat ceva frig, sau pur si simplu esti obosit sau prost hranit, e posibil sa faci frigul cand afara sunt chiar si cu 5-10 grade peste temperatura respectiva de confort. Am patit si eu in Alpi cu un sac de dormit Forclaz 5 Light sa imi fie relativ rece in el in ultima dimineata, desi temperaturile de afara nu au scazut sub 10 grade, singurul factor determinant fiind gradul meu de oboseala.

Mai mult decat atat, din ce stiu eu imbracatul cu haine groase in sacul de dormit nu va face decat sa-i reduca eficienta. Pentru ca sacul de dormit sa fie eficient, e important ca aerul din interiorul lui sa se incalzeasca cat de mult de la corpul uman, insemnand sa ai haine cat mai lejere si respirante pe tine. E posibil sa ma insel la capitolul asta, dar eu asa stiu.

• Upvote 2

@@sandulea

Sacul de dormit nu trebuie oricum neglijat. Asta vara am prins 5 grade peste noapte, la Maribor. Era dupa niste zile ploioase. Avem niste saci de la Trimm, cu temperatura "extrema" de 5 grade, astfel ca am dormit imbracati si cu ceva pe cap. Un sac un pic mai gros sau o haina in plus ne-ar fi fost la fix, dar na, ne-am gandit ca plecam la drum in iunie asa ca....

@@cpke

Recunosc ca asa cum incalzeste lana, nu incalzeste nimic. Valabil mai ales pe munte ;). Toata imbracamintea asta tehnica din prezent este buna cat esti in miscare (ma refer aici chiar la cea de iarna): transpiratia nu ramane pe corp, totul e anti-vant, materiale rezistente la apa/umezeala...dar daca te-ai oprit mai mult de 10 minute in miez de iarna, ai o problema. 

Imi amintesc de pozele si povestile unchiului meu, cu mersul pe munte cu multa lana in rucsaci cu cadru din fier.

Pentru ca sacul de dormit sa fie eficient, e important ca aerul din interiorul lui sa se incalzeasca cat de mult de la corpul uman, insemnand sa ai haine cat mai lejere si respirante pe tine. 

Sincer nu stiam asta, dar nici ca am probat-o pana acum. Am avut ocazia sa dorm cu sac de trei sezoane in conditii de semi-iarna, iar niste haine mai groase (bumbac/lana) au fost mana divina. In maxim o ora ti-era chiar cald. 

Asa o fi.

Sincer nu stiam asta, dar nici ca am probat-o pana acum. Am avut ocazia sa dorm cu sac de trei sezoane in conditii de semi-iarna, iar niste haine mai groase (bumbac/lana) au fost mana divina. In maxim o ora ti-era chiar cald. 

Asa o fi.

Nici eu nu pot sa zic ca am incercat-o, dar are tata (@@iacobdoc) niste povesti de prin armata care par sa confirme teoria asta...

Nu simt nevoia sa schimb izoprenul.

Cum crezi.

Ca sugestie, iti recomand sa dormi o noapte, de proba, pe o saltea autogonflabila ca sa vezi care este diferenta.

Pe de alta parte, sa-mi iau sac bun si sa devina ineficient din cauza unui cort prost e o greseala la fel de neplacuta.

O concluzie foarte corecta.

Cred ca o sa iau sacul intr-o prima faza si ies in primavara la niste ture, sa vad ce diferenta face si ce handicap ii da cortul.

Te cam contrazici singur.

Sa investesti intr-un sac de dormit bun pe care sa-l folosesti intr-un cort prost inseamna sa pui caruta inaintea cailor.

Sau cum ti-ai mobila si utila casa insa ti-ar ploua prin acoperis.

In plus, din cate am inteles, umezeala si puful nu se impaca bine deloc.

Unul dintre minusurile sacilor din puf este faptul ca se usuca greu in cazul in care se uda.

Dupa mintea mea, cel mai util in acest moment ar fi sa investesti intr-un cort dublu, apoi sa iti pui problema sacului de puf.

Bafta.

@@sandulea: mi-am luat Quickhiker si isi merita fiecare banut. Poate prinzi o oferta la Decath... iar daca nu, trage de bani... cu privire la sac, am luat anul trecut in februarie un 

http://www.dimisport.ro/echipament-munte/saci-de-dormit/toate-anotimpurile-grupa/sac-de-dormit-vangonitestar450.htm

special pentru vremuri grele. Am castigat!!! Dormit in Quick si invelit in chestia asta la -5 s-a dovedit o treaba excelenta. Singurul dezavantaj al sacului este volumul cam mare. Dar, compenseaza cortul :). Cu privire la dilema "autogonflanta-izopren", am facut verificarea cu autogonflanta si nu am simtit diferente fata de izopren. Raman credincios izoprenului pentru rezistenta si greutate incomparabile. Nu-mi doresc o autogonflanta care sa ma lase prin cine stie ce pustietate in miez de iarna ca i s-a sculat ei sa se dezumfle :D

Legat de sac, nu mai departe decat we-ul trecut am dormit la -3 gol pusca :). Deci... 

Succes!

LE: cred ca am mai povestit despre cele de mai sus... da-mi place sa repet! Cel putin chestia cu izoprenu...  =))

• Upvote 1

Nu am probat ca n-am avut nevoie dar am vazut pe net sac de bivuac, un fel de suprasac pentru protectia sacului de dormit, a probat cineva? Si asa s-ar rezolva si problema cu cortul mai slab...

Nu am probat ca n-am avut nevoie dar am vazut pe net sac de bivuac, un fel de suprasac pentru protectia sacului de dormit, a probat cineva? Si asa s-ar rezolva si problema cu cortul mai slab...

Ăla e pentru altceva: pentru dormit fără cort. Nu compensează pentru un cort prost.

Nu-mi doresc o autogonflanta care sa ma lase prin cine stie ce pustietate in miez de iarna ca i s-a sculat ei sa se dezumfle

Asta-i si temerea mea cu saltelele. Tot la izopren am ramas (unul destul de gros). Ieftinut, rezistent, usor...bag in mijlocul "ruloului" un trepied sau alte chestii pe care le car dupa mine. 

Legat de sac, nu mai departe decat we-ul trecut am dormit la -3 gol pusca  

Io aj zice că nu dvs tre' să fiți etalon dpdv rezistență la frig :P

Pentru că dvs vă lipsesc diverse organe pe care muritoru' de rând le are. Ficatu' de exemplu fiind unul din ele ;))

• Upvote 6

@@MaC®: nu comentez afirmatii dujmanoase :)

Ăla e pentru altceva: pentru dormit fără cort. Nu compensează pentru un cort prost.

Logica ma depaseste, din moment ce poti sa-l folosesti fara cort, in aer liber, in cort ce se poate intampla?

Sacul de bivuac are 2 intrebuintari:

1) il folosesti in cort /refugiu sa apere sacul de dormit de condens excesiv (vara/iarna)

2) il folosesti pentru putin timp atunci cand are loc o schimbare brusca si majora de vreme (ploaie torentiala/val de ger)

http://www.carpati.org/forum/echipament_montan-4/sac_de_bivuac-2635/1/

Am inceput sa merg la munte cu cortul in vara anului 1993.

Pe atunci, cel putin nu eu stiam de Izopren si nici nu tin minte sa fi exista pe undeva de vanzare (pentru cei mai tineri, actualul magazin Himalaya avea cativa metri patrati in Unirii, apripa Calarasi, vindea marfa de la Camping Urziceni iar David Neacsu era si vanzator).

Tin minte ca am incercat sa fac rost de o tentativa se izopren, adica niste butele care izola conductele de termoficare, insa n-am reusit.

Apoi, cativa ani mai tarziu am primit cadou un izopren si a crescut confotul dormitului in cort.

Am folosit izoprenul pana in 2008 cand mi-am luat saltea gonflabila si nu m-as mai intoarce la izopren.

Asadar, nu m-am nascut pe saltea autogonflabila.

Nu vreau sa supar pe nimeni, nici sa fac pe desteptul si nici sa impun ideea saltelei autogonflabile.

Insa, din ce s-a spus mai sus am ramas cu impresia ca salteaua autogonflabila se confunda cu salteau de mers la plaja.

Salteaua autogonflabila are in interior un fel de burete in care intra aerul.

In forma stansa/rulata, buretele este comprimat, iar odata intinsa salteaua si deschisa valva buretele se decomprima si absoarbe aer in cadrul acestui proces.

Este oarecum similar cu procesul prin care un burete absoarbe apa.

Buretele din interior este ca un svaiter, in sensul ca are foarte multe camere mici care se umplu cu aer, de unde rezulta o izolare si un confort oferit mai bun.

Asadar, chiar si sparta, acea saltea tot ofera izolare prin buretele pe care il contine.

Altfel spus, exista acel burete, nu este ca in cazul saltelei de mers la plaja care nu contine nimic in interior.

Daca nu m-am exprimat suficinet de clar, se vede mai bine in link-urile de mai jos despre ce e vorba:

http://www.cascadedesigns.com/therm-a-rest/about/technology

http://www.seatosummit.com.au/sleepingmats/design-and-tech/

Riscul de intepare al saltelei poate fi diminuat prin:

- cercetarea cu putina atentie a locului in care se amplaseaza cortul;

- intinderea corpului pe cortul ne-montat sa vedem daca exista ceva care ne jeneaza (piatra, lemn, etc);

- o prelata suplimentara fix de dimensiunea cortului interior (mai toti producatorii de corturi o au in oferta de produse).

Nu neg faptul ca salteaua autogonflabila este mai scumpa ca un izopren.

Ca sa nu mai vorbim de minunea (ne-autogonflabila) de la Sea to Summit, net superioara oricarui izopren:

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/4518-corturi-saltele-si-saci-de-dormit/?view=findpost&p=694564

Din 2008, am folosit ceva salteaua autogonflabila pe care o am (nu cat de mult mi-as fi dorit) si pana acum nu s-a spart.

Si nici nu pare facut din portelan sa se sparga la cea mai mica atingere.

Temerea ca aceste saltele se sparg mi se pare nejustificata.

Sau este similara cu: merg cu lemne de foc dupa mine, ca poate arzatorul (gaz/benzina) se defecteaza.

• Upvote 2

Referitor tot la corturi. Am luat un Pinguin Storm 2 Dural. Este tip tunel si am primit la el si o folie, dar folia este pentru antreu, nu pentru cort. Nedumerirea mea este daca am nevoie si de folie sub cort. Materialul din care e fundul cortului este foarte subtire comparativ cu vechiul cort, un Quechua T2 care are fundul ca sacul de rafie.