BogdanTimisoara

Corturi, saltele si saci de dormit

Recommended Posts

Asta este valabila la mine, nu pot sa o generalizez ca-mi sar in cap forumistii.

Eu faceam o ironie exact la adresa oamenilor care gandesc asa cum ai spus si tu mai sus.

Decat sa stai in conditii mizerabile la cort improvizat, ma gandesc ca mai bine iei unul la minimul decentei.

Sunt pe aici niste baieti care se pricep, eu i-as asculta daca m-ar apuca dorinta de a-mi lua un cort (dar nu m-a apucat niciodata si nici n-o intrevad).

Exista pensiuni sau gazde la care te poti caza in conditii rezonabile cu bani putini, daca le cauti cu atentie.

Oricum, ideea e sa te odihnesti ca lumea noptile, cand esti intr-o tura lunga si grea.

nu eram beat, de fapt fusesem toata noaptea, dar dimineata, cand am constatat incidentul eram treaz. Ma rog, putin mahmur.

... si oameni fara bani de cheltuit, ca daca aveam bani stateam la hotel de 5 stele. Si este riscant sa-ti iei un cort de x milioane si sa te trezesti ca ti l-au taiat alti betivi, l-a luat vantul sau ti l-a furat.

Pai si mahmureala aia a costat ceva bani. Nah, e vorba de prioritati.

Si eu am fost sportiv in liga mare si dupa competitii ma trezeam mahmur. Si nu aveam bani pentru un cort adevarat. Apoi, dintr-odata am avut bani, cand m-am decis sa vand sticlele. (Glumesc. Adica nu glumesc, doar exagerez).

De ce sa imi taie cortul ALTI betivi? De ce sa mi-l fure? Cine sa mi-l fure? E clar ca nu campam in aceleasi locuri :)

Zau, nu vreau sa te trag de urechi pentru ca am incercat si eu sporturile astea, dar acum chiar nu mai inteleg ce a fost in capul meu. Vinde naibii sticlele si ia-ti un cort daca iti place sa biciclesti voios si sanatos.

Zau, nu vreau sa te trag de urechi pentru ca am incercat si eu sporturile astea, dar acum chiar nu mai inteleg ce a fost in capul meu. Vinde naibii sticlele si ia-ti un cort daca iti place sa biciclesti voios si sanatos.

:-bd :bici-3:

@@megabicicleta

In alta ordine de idei, cortul asta este deja cu 10 clase peste chinuiala cu unul improvizat (am avut la un moment dat unul - e ok!):

http://www.decathlon.ro/cort-arpenaz-2-albastru-2-persoane-id_8297993.html

Am vazut si eu treaba cu "corturi" din nailon. Cele mai multe la un loc le-am putut vedea pe la Obrasia Lotrului acum cateva veri, intr-un week-end de "sarbatoare nationala crestina si cumpatata". Crede-ma, oamenii care dormeau in aceste improvizatii nu erau deloc fara pic de bani. Toti erau veniti cu masina (si nu chiar rupturi...), baxuri de bautura si tone de caserole cu carne (tocata sau nu). Plus tigari si alte daravele.

Cred ca pur si simplu unii considera ca se poate dormi si asa. "Lasa ba, ce cort...trag io o folie cu petre si ceva bete si aia e...ce-are? Nu-i tot aia?". Nu inseamna ca au dreptate sau ca trebuie sa continui sa faci la fel. Chiar exista alternative cu mult mai decente.

Totodata, chiar si cand vei avea un cort, asigura-te ca-l tensionezi/intinzi bine. Daca lasi materialul sa "faca cute" sau sa "stea pleostit", o sa ai parte de condensare. In nici un caz nu o sa cada pe tine, asta-i clar, dar se va uda materialul nitel.

Te poti odihni super in cort. Nu inseamna ca esti diliu, nici mort de foame (si chiar daca ai fi, cui ii pasa?!). Dupa 2-3 saptamani legate de dormit in cort sau cateva nopti pe munte (la naiba, pana si-o noapte mi se pare binecuvantare), ma intorc foarte relaxat. Nu ma deranjeaza nici vecinii, nici "bajetii" care sparg seminte cu maneaua si PET-ul de bere la scara blocului, nici motoristii de-o "tureaza tare tare" pe strazi la ora 1 noaptea, nici...

...Dupa 2-3 saptamani legate de dormit in cort sau cateva nopti pe munte (la naiba, pana si-o noapte mi se pare binecuvantare), ma intorc foarte relaxat. Nu ma deranjeaza nici vecinii, nici "bajetii" care sparg seminte cu maneaua si PET-ul de bere la scara blocului, nici motoristii de-o "tureaza tare tare" pe strazi la ora 1 noaptea, nici...

Mda. Dar de obicei zenu' ăsta ține puțin. :D

În câteva zile îți revii. Au grijă ăia menționați și nu numai ei...

mai o bormașină, mai un claxon...

• Upvote 1

Nu am nimic improvizat, este un cort de la supermarket, doua izoprene, doi saci de dormit -subtire si gros, si o saltea gonflabila pe care n-am apucat sa o mai si umflu pt ca nu a fost nevoie...Doar ca incerc sa protejez cortul pt vreme rea, si ca sa nu dau sute de ron pt alt cort, prefer sa-l imbunatatesc p-asta si restul banilor sa-i folosesc la participarea in competitii sportive de halbere, coniac-canoe...

Si eu stau la cort in fiecare concediu (afara din tara, de regula in tari vorbitoare de germana), dar merg cu masina si bicicletele deasupra, si facem ture in zonele unde campam. Asa ca greutatea nu conteaza pentru camparea a 2 persoane. Ultima "inventie" este un cort 2 secunde pe care il aruncam pe locul de campare (ne mutam dimineata, am constatat ca de dupa-amiaza inspre seara se aglomereaza pana la full, deseori). Asa castigam timp pentru tura. Seara (nu chiar totdeauna), peste el montez  un cort de 4 pesoane dar fara camere, doar "foaia". Asa am loc si de biciclete inauntru, de pregatit masa (ceva rapid) fara sa se zgaiasca vecinii la noi, oricum din clipa cand au vazut numarul masinii sunt uzi la fund de frica noastra sa nu ii furam cu totul. Astea totusi nu cred ca intereseaza cicloturistii veritabili.

Relativ la folii, deasupra si dedesubt, folia de dedesubt este una ditamai de cauciuc, foarte utila, protejeaza dedesubtul cortului de stricaciuni, infilatrari si il mentine curat. Cu folia de deasupra se schimba treaba. Are si parti bune, protejeaza la ploaie, la excremente de pasari sau secretii din unii copaci. Dezavantaje: aerisirea cortului sufera si se poate face condens. Oricat de ingenios ai ancora-o, tot improvizatie se cheama si daca bate un vant ca lumea, falfaie, face zgomot si nu poti dormi bine, plus stai cu frica sa nu se fi desfacut si sa zboare la vecini ca se scapa si in pijamale. Corturile cu adevarat rezistente la ploaie sunt adevaraciuni scumpe si grele din cauza materialului. Corturile rezistente la vant au structura mai teapana cu bete intersectate, care se monteaza de regula mai greu. Corturile de pe piata la cateva sute de lei si pe care le iei intr-o mana sunt frectie, ploua in ele de noi, din prima noapte, iar substanta de pe ele se duce in cativa ani de ajunge sa treaca si roua prin ele (si pe la nemtalai cade o gramada de roua, dimineata zici ca a plouat). Am dat si cu spray de protectie la apa, vax. Pentru cicloturisti e naspa, n-au variante, greutatea primeaza si trebuie sa se descurce asa. Subscriu insa la parerea ca daca noaptea nu te odihnesti bine, creezi premizele pentru o gramada de probleme. Te enervezi usor, te certi cu partenera, nu ai spor in nimic, nu ai randament nici la pedalat si dupa cateva zile in felul asta ti se taie. Asa ca investitia intr-un culcus odihnitor o vad ca un must. Plus cand si cand cate o pensiune, mai ales cand e de ploaie.

Salut din proprie experienta, folosit la festivale, va pot recomanda urmatorul cort: http://www.decathlon.ro/cort-arpenaz-family-41-4-persoane-1-camera-id_8294502.html .

Dezavantaj:  este greutatea lui de 9.8kg (eu am vs mai veche de T 4.1). (dar in 3 persoane daca`l desfaceti si impartiti greutatea e foarte ok)

Avanaj: inaltime mare in antreu, chiar si`n camera (eu am 195 si am preferat un cort urias decat sa ma cocosez in altele mai mici) In antreu am bagat un cort clasic de 2 pers pe timp de ploaie si`mi mai ramasese loc sa ies si eu din "camera". Clar puteti pune 3 biciclete acolo.

O sa revin cu un "review" si la un cort de 3 pers tot de la dechatlon luat de curand, ptr perioada iulie august. (ca "izopren" mi-am luat 2 saltele de plaja.. una clasica doar din plastic, una cu suprafata moale ca`n reclama la teleshopping)

9.8 kile este enorm cand vorbim de cicloturism, chiar si impartit la 3. Acesta este un cort de concediu, de camping, in niciun caz nu e pentru stilul nomad (dimineata strangi totul urgent si ai plecat, seara montezi totul rapid si bagi somn).

In cicloturism nu ai nevoie de cort inalt, spatiu de gatit etc, pentru ca activitatile astea le faci pe drum, prin locuri de popas. Cortul iti trebuie strict pentru somn. Eventual, daca vorbim de blocul rasaritean, ar fi bine sa iti poti parca bicicletele inauntru sau sa le securizezi cumva, dar si asta se poate rezolva chiar daca nu ai loc in cort.

Intr-adevar, pentru gatit ai loc in afara cortului sau, daca esti intr-un camping, intr-un foisor sau o zona de "gatit" (multe campinguri de prin vest au si zone pentru servit masa). Deci, un cort gigant nu prea renteaza daca mergi doar "pe puterea picioarelor" (neinsotit de masina).

Securizarea bicicletei se poate face cu un antifurt bun (asta e, e o greutate-n plus, dar il poti monta pe bicicleta).

La cifre pare OK cortul din postarea anterioara.

Insa m-as gandi bine inainte sa il iau, fiind vorba despre un cort de o singura persoana.

Din poze pare ca are si un oarecare spatiu de depozitare, insa nu imi dau seama cat de mare este acest spatiu.

Asta cu spatiul de depozitare chiar este o problema atunci cand vrei sa pui 2 (uneori chiar 4) genti laterale, incaltamintea, etc.

In plus, fiind de o singura persoana, nu se pune problema de stat toata ziua in cort in cazul unei zile cu ploaie.

La fel cum s-a spus mai sus, la cicloturism chiar nu se face gaura-n cer daca cari dupa tine un cort de 2-3 kg, unde ai si spatiu suficient pentru depozitat bagajul sau stat in el o zi intreaga in caz de ploaie.

E de o persoana, este cu o singura foaie (dormitorul nu este separat, este totuna cu tenda exterioara, cu exceptia absidei care e dubla). Se monteaza pe un bat de trekking, pe care biciclistul de obicei nu il cara cu el.

In plus, dezavantajele prezentate de Gibonu.

E foarte fain la drumetii ultralight, poate fi bun si pentru ciclism ultralight, cand nu cari 4 coburi. E un cort de vreme buna si pentru "planul B" (cand nu gasesti ceva mai bun pentru cazare).

Dar cand prognoza meteo e indoielnica, ar fi bine sa cauti cazare :)

Daca vorbim de corturi suficient de spatioase, super-mega-ultralight, ar fi asta: https://www.mmsport.ro/camping-si-excursie/adaposturi/msr-carbon-reflex-2

Pretul este pe masura. Dar oricum este mai usor decat cortul de sus + un bat de trekking.

Eu am fost mulți ani cu cortul pe munte. Aveam 2 corturi, unul light cu care mergeam singur și încă unul de două persoane foarte rezistent și foarte sigur care cântărea dublul celui de o persoană. Dar dacă ar fi să îmi cumpăr unul pentru bicicletă criteriul preț ar prima în dauna greutății. Un cort de 2,5-3 kg de 2 persoane cu 2 abside până în 700 de lei cred că ar fi o alegere bună. 

Am văzut la cineva anul trecut în munții Măcinului un cort QUICKHIKER în versiunea celui de 2 persoane. Dealtfel cred că este singurul cort care merită cumpărat de la Decathlon. Costă doar 100 de EURO, se montează/demontează în max. 2 minute, bețe aluminiu, 2 abside, 2 intrări, 2 tente intermontate, etc.

Mi-au sărit și mie ochii la Quickhiker, părerea mea e că are un dezavantaj, cele doua bete nu pot fi prinse/legate intre ele în punctul de intersecție, drept urmare la vânt o  să cam fâlfaie.

Altfel e  mișto.

Am văzut la cineva anul trecut în munții Măcinului un cort QUICKHIKER în versiunea celui de 2 persoane. Dealtfel cred că este singurul cort care merită cumpărat de la Decathlon. 

Eu am modelul de 3 persoane si e perfect pentru o persoana, o bicicleta, coburi si putina dezordine. Parerea mea e ca diferenta de greutate (si mai ales de volum) fata de modelul de 2 persoane mi se pare marginala, asa ca mi se pare o solutie mult mai buna cel de 3 persoane, mai ales daca vrei sa-l si imparti cu altcineva (sau cu bicicleta). In cel de doua persoane as zice ca nu prea mai ramane loc liber cand dorm doi adulti in interior (cu exceptia situatiei in care se iubesc mult), iar spatiul dintre pereti nu e neaparat suficient pentru acareturile pe care le cara un ciclist dupa el.

• Upvote 1

Am citit tot topicul, am mai citit și unele articole și tot n-am găsit ceva pe ce să pun ochii.

Recomandă cineva un cort free-standing cu 2 intrări, bine ventilat, să se poată monta dormitorul separat și rezistent la ploaie? Se găsește ceva pe la 200 euro sau visez? :D

@gibonu mersi, pare interesant, dar aș prefera să nu fie tip tunel (să stea ridicat fără să fie ancorat).  E un candidat bun dacă nu găsesc altceva.

Eu folosesc asta: http://www.nootkasport.ro/corturi/corturi-de-munte--45/cort-fjord-nansen-tordis-2--7525.htm

La mine a fost foarte important sa fie cu structura pe exterior, ca sa pot sa il montez extrem de repede si interiorul sa fie protejat daca sunt nevoit sa il montez pe ploaie. Sunt mai mult decat multumit de achizitie. Din cand in cand il baga la promotie si pretul scade sub 800 de lei :)

Dormitorul, desi nu este prevazut sa se monteze singur, fara tenda exterioara,  poate fi montat separat cu un artificiu simplu, vezi aici: http://www.materek.pl/2013_06.htm

De asemenea, am avut si un Hannah Covert S Al, cu doua intrari si abside foarte generoase, cu dormitorul din material (mult mai putina plasa, usile dormitorului erau duble, puteau fi lasate in varianta de vara (plasa) sau de vreme rece (se inchidea dublura de material).

Aceeasi greutate de 2.7-2.8 kile, dar se monta cu betele la interior si pentru mine asta a contat.

https://www.google.ro/search?q=hannah+covert+s&rlz=1C1RNCN_enRO334RO334&espv=2&biw=1280&bih=933&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjWlcbIur7QAhXKI8AKHdMMDIMQsAQIJg

Despre Fjord Nansen Tordis 2:

Firma este poloneza, nu e foarte veche pe piata dar pe mine m-au convins si la calitate, si la preturi. Nu am ce sa reprosez din punct de vedere al calitatii.

Eu il folosesc de vreo doi ani, in ture stil nomad (in fiecare zi demontat, carat, montat in alt loc). Nu am decat cuvinte de lauda. Asta vara a rezistat la Passau la o furtuna cum nu am trait niciodata in cort, conform buletinelor meteo (pe care le consultam din cort) au fost rafale peste 100 km/h si potop de peste 50 l/h/mp, timp de vreo 3 ore. Nu pot sa spun ca mi-a fost usor, mai ales ca afara urlau sirenele si eu vedeam cum cineva tot arunca galeti de apa pe cortul meu, dar la finalul furtunii am reusit sa adorm linistit si uscat. Dimineata supravietuisera aproximativ 50% din corturile instalate seara. Mi-a fost rusine sa ma apuc sa scot din pubele corturile aruncate, sunt convins ca multe puteau fi reparate cu un minim efort, probabil cate un segment de armatura indoit sau rupt...

• Upvote 1

@BogdanTimisoara mulțumesc, Fjord Nansen Tordis 2 pare o opțiune bună deși micile improvizații nu mă încântă căci am 2 mâini stângi (cum ar zice tata) și am mai văzut corturi până acuma doar în vitrină :D

ca sa poti prinde doar dormitorul, direct de structura de aluminiu, ai nevoie de niste inele de sfoara de care sa agati acele agatatori ale dormitorului. Cred ca poti sa iei niste elastice de prins parul, sau pur si simplu niste inele de elastic (care insa sa nu fie foarte slabe). Si cu alea prinzi ca in imagine:

4.jpg

In rest, cortul asta se monteaza atata de simplu, rapid si intuitiv incat nu iti trebuie nicio experienta prealabila. 

• Upvote 1

Și în caz de ploaie cum montezi prima dată tenda exterioară?

Eu aproape niciodata nu mai despart dormitorul de tenda exterioara. Le-am atasat odata si asa raman, cu exceptia cazului cant tenda exterioara este uda rau, atunci le despart ca sa le impachetez separat. Altfel, le las impreuna.

Montajul in cazul asta decurge cam asa: pun fundul de cort (o banala bucata de material textil mai gros, rezistent si impermeabil, taiat la dimensiunile dormitorului). Pe el desfasor tot cortul. Desfac structura de bete, introduc cele 4 capete in gaurile aferente de la cort, apoi prind agatatorile (carligele de plastic ale tendei exterioare) pe structura de bete. Apoi pun cuiele (minim doua ca sa imi tina absidele) si gata. Toata operatiunea asta imi ia undeva pe la 3-4-5 minute, nu am cronometrat niciodata. Iar dormitorul se ridica deodata cu tenda exterioara.

Te uiti la poza asta si iti dai seama cam cum decurge operatiunea:

2.jpg

Rezultatul final arata asa:

5.jpg

Apropos, din cate corturi am avut, asta mi se pare cel mai usor de montat. Nu am avut niciunul care sa se monteze atata de repede si de usor. De asta am vandut Covert-ul, care avea un avantaj mare pe vreme rece, ca dormitorul nu era din plasa. Dar asta este, inca nu am gasit cortul care sa ma satisfaca din absolut toate punctele de vedere. In opinia mea, idealul ar fi acest cort (structura pe exterior, usurinta montajului) cu un dormitor cum are Hannah Covert S (adica din material, la care usile sa fie dublate si sa poata fi folosite fie doar plasa, fie in varianta de izolare termica).

• Upvote 1

Mulțumesc mult de informații. O să urmăresc să văd dacă se mai reduce prețul că e vreme destulă până în primăvară.