BogdanTimisoara

Corturi, saltele si saci de dormit

Recommended Posts

@choppermaniac

Interesanta combinatie.

Daca se poate, te rog, poti sa ne dai mai multe detalii despre cort, eventual si niste poze. Cum sta cortul asta la capitolul condens?

La fel, ar fi interesante mai multe informatii despre sacul de dormit. Aegis cumva sunt chinezi? Ca de pe site-ul lor n-am reusit sa ma lamuresc.

Multumesc.

Cortul l-am cumparat acum doua saptamani. E un cort de o singura persoana, are nevoie de un bat de trekking sau alta solutie sa il poti ridica. Nu l-am folosit pana acum. Da, o sa fie ceva condens, peretele din spate, cel fara usa e o singura foaie. Dar tinind cont ca atunci cand merg cu bicicleta sunt peste 15 grade nu imi fac probleme. L-am gasit la 100 de euro pe in site bulgaresc, campingrocks.bg. E vreo 630 de lei la himalaya parca.

Poze nu am inca. Nu e free standing si nu il pot monta in casa.

Aegis da, sunt chinezi. Sacul e rated undeva la 2 grade confort dar nu as crede chiar asa. Pentru bicicleta e ok.

• Thanks 1

On 1/26/2018 at 6:37 PM, choppermaniac said:

Cortul l-am cumparat acum doua saptamani. E un cort de o singura persoana, are nevoie de un bat de trekking sau alta solutie sa il poti ridica. Nu l-am folosit pana acum. Da, o sa fie ceva condens, peretele din spate, cel fara usa e o singura foaie. Dar tinind cont ca atunci cand merg cu bicicleta sunt peste 15 grade nu imi fac probleme. L-am gasit la 100 de euro pe in site bulgaresc, campingrocks.bg. E vreo 630 de lei la himalaya parca.

Poze nu am inca. Nu e free standing si nu il pot monta in casa.

Aegis da, sunt chinezi. Sacul e rated undeva la 2 grade confort dar nu as crede chiar asa. Pentru bicicleta e ok.

Condensul nu e o problema vara. Daca faci ture in sezonul rece aia e alta poveste.

Cortul l-am cumparat pentru 3 scopuri: bicicleta, motocicleta, munte. La toate 3 ma intereseaza greutatea. Referitor la condens, doua dintre activitati se desfasoara vara. Pe munte imi asum condensul. Prefer sa car putin vs ceva condens.

@choppermaniac

Asteptam primele impresii dupa folosirea cortului.

Pana atunci, daca se poate, te rog da-ne mai multe detalii despre sacul de dormit: pret, dimensiuni, calitatea pufului [CUIN], de unde l-ai cumparat, etc.

Multumesc.

70 de dolari, free shipping,  200x80 cm (vine in doua lungimi, eu am luat cea mai mare entru ca am 192 cm), 800 CUIN, Aliexpress. Trebuie sa soseasca.

https://www.aliexpress.com/item/AEGISMAX-Ultralight-Outdoor-Mummy-type-White-Goose-Down-Camping-Hiking-Sleeping-Bag-Spring-and-Autumn/32348482392.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.mHOesR

Ieri am tot căutat o saltea Mammut de o urmăresc de ceva vreme și nu am găsit-o nicăieri în stoc, așa că după ce am mai citit pe aici și după câteva videoclip-uri văzute pe youtube, am tras aer adânc în piept și am luat o saltea Sea to Summit Comfort Plus Insulated cu perna Aeros Premium și Airstream Pumpsack. Vânzătorul a fost super de treabă. Mi-a returnat £30 că i-am zis că la alt vânzător e mai ieftină și a inclus pompa (£28) în prețul saltelei.

Ce mă îngrijorează e foșnetul de care se plângea lumea, sper să fie bine până la urmă. :) 

@choppermaniac

Pretul sacului chinezsc de 70 USD pare foarte tare. Asteptam impresii dupa ce soseste marfa si dupa utilizare.

@paulrad

Foarte tare. Daca se poate si cateva impresii dupa ce soseste marfa, raman dator.

în urmă cu 12 ore, paulrad said:

Ce mă îngrijorează e foșnetul de care se plângea lumea, sper să fie bine până la urmă. :) 

Intre Sea to Summit si Thermarest NeoAir Venture, aceasta din urma este mult mai galagioasa, mai "fosnitoare". Fosta mea sotie nu a putut suporta Thermarestul, se trezea din cauza fosnetului. Pe mine nu ma deranja dupa ce adormeam (fosnetul, zic). 

La Sea to Summit chiar nici macar nu am bagat de seama fosnetul. 

• Upvote 1

5 hours ago, BogdanTimisoara said:

Intre Sea to Summit si Thermarest NeoAir Venture, aceasta din urma este mult mai galagioasa, mai "fosnitoare". Fosta mea sotie nu a putut suporta Thermarestul, se trezea din cauza fosnetului. Pe mine nu ma deranja dupa ce adormeam (fosnetul, zic). 

La Sea to Summit chiar nici macar nu am bagat de seama fosnetul. 

Nu stiu de ce se plange lumea de fosnet. Eu dorm de rup pe Thermarest Neo Air. Nu vad o problema absolut deloc. Si chiar nu e mare fosnetul. Oricum, din cate am citit pe pe.aici cei mai multi nu dorm noaptea de frica furtului de bicla, ursi, pisici si alte grozavii de prin padure.

în urmă cu 3 ore, Dorinw6 said:

aici cei mai multi nu dorm noaptea de frica furtului de bicla, ursi, pisici si alte grozavii de prin padure.

Poi tocmai că te ține frica treaz și auzi foșnetul, că dacă dormi nu-l auzi :))

Putin off-topic, pentru ca nu cred ca este cineva aici pe forum care merge pe Everest.

Am fost ieri la proectia filmului lui Horia Colibasanu "Everest - fara serpasi, fara oxigen":

J2HGyrjJdL-UZUu2uyr-Nm24Ko2BxMfVtaxyf2QfewTF9678Kz7M4kc2kzmpKpci4Q4VqEQQTOx_R8g12osjKKDlR4-YACwznabqPD9H3gNLh1GYRpTS-Y55rRXM6kizXqGgUTZRK4AMvhaUWlO1u434lWGK2hfVyz6u9ALFHYBhzDLOd0hIUCKRlZZDch9a36AD_bAR_7EMkv_DdP8WY19YKeRAsAerDlSzIE0JuSaUBwcgBzUZf9CI03VIoagMBFYYR918_Vc04dFYsDdFf47Svzfrrtd3k4QTFHiLL0oW6zSEmFSPdv5aSI6yIo_n-J6ElJEXSLjul5aRJ6a5oULbtZ7bnPcbctJPF1JL5B92f3PjzdZ2TLTL3QEedM1L1iuGkz2vGeOpV0lnSj2biUwuLYRei-6BCyHT9ubw9DOr8xfZ68mcbahufZdfan9Pa54663Psc-ZMOTyQ2f4GvTmJMS0CIczU9pdfI42GDrDBDq_uFRt2Dyi5y4_T79RMvR0xExOSTPjCRys9XDMoqb9-SQl-n6hTdKr1DYeUg_Dcs2eh_o6-2npxU38NgQeoI-kH1WyViWvXC4jiJ7OGRX9ye3q3hUJ8mzA7O82LCC5USAOAi2UnZL2UcQwr5s0fLOSK4qZ3CNyXuN6bsdByIsGsJ6z46HAG=w521-h208-no

La finalul filmului l-am intrebat pe Colibasanu ce foloseste, saltea autogonflabila sau izopren. Mi-a raspuns "ambele, pentru ca imi place sa dorm bine".

Pana acum am mai auzit ca sunt unii care merg si cu salteaua autogonflabila si cu izoprenul in tura, insa credea ca era o gluma.

On 06.02.2018 at 17:42, gibonu said:

Putin off-topic, pentru ca nu cred ca este cineva aici pe forum care merge pe Everest.

Am fost ieri la proectia filmului lui Horia Colibasanu "Everest - fara serpasi, fara oxigen":

J2HGyrjJdL-UZUu2uyr-Nm24Ko2BxMfVtaxyf2QfewTF9678Kz7M4kc2kzmpKpci4Q4VqEQQTOx_R8g12osjKKDlR4-YACwznabqPD9H3gNLh1GYRpTS-Y55rRXM6kizXqGgUTZRK4AMvhaUWlO1u434lWGK2hfVyz6u9ALFHYBhzDLOd0hIUCKRlZZDch9a36AD_bAR_7EMkv_DdP8WY19YKeRAsAerDlSzIE0JuSaUBwcgBzUZf9CI03VIoagMBFYYR918_Vc04dFYsDdFf47Svzfrrtd3k4QTFHiLL0oW6zSEmFSPdv5aSI6yIo_n-J6ElJEXSLjul5aRJ6a5oULbtZ7bnPcbctJPF1JL5B92f3PjzdZ2TLTL3QEedM1L1iuGkz2vGeOpV0lnSj2biUwuLYRei-6BCyHT9ubw9DOr8xfZ68mcbahufZdfan9Pa54663Psc-ZMOTyQ2f4GvTmJMS0CIczU9pdfI42GDrDBDq_uFRt2Dyi5y4_T79RMvR0xExOSTPjCRys9XDMoqb9-SQl-n6hTdKr1DYeUg_Dcs2eh_o6-2npxU38NgQeoI-kH1WyViWvXC4jiJ7OGRX9ye3q3hUJ8mzA7O82LCC5USAOAi2UnZL2UcQwr5s0fLOSK4qZ3CNyXuN6bsdByIsGsJ6z46HAG=w521-h208-no

La finalul filmului l-am intrebat pe Colibasanu ce foloseste, saltea autogonflabila sau izopren. Mi-a raspuns "ambele, pentru ca imi place sa dorm bine".

Pana acum am mai auzit ca sunt unii care merg si cu salteaua autogonflabila si cu izoprenul in tura, insa credea ca era o gluma.

In astfel de cazuri, inteleg de ce foloseste doua dispozitive ca si izolare. O anumita altitudine, temperatura...

Cei mai multi cicloturisti de la noi merg pe timp de vara, cand chiar nu e cazul sa cari dupa tine zeci de straturi de izolatie. Eu merg pe saltea, caci imi da un confort aparte. Intr-adevar trebuie sa fi mai atent cu ea, dar in rest somnul e divin! Dupa o tura lunga de bicla, somnul este important. O odihna proasta si tura de a doua zi e compromisa. 

• Upvote 1

în urmă cu 2 ore, Dorinw6 said:

Eu merg pe saltea, caci imi da un confort aparte.

Desi ma repet, dupa prima noapte dormita pe o saltea autogonflabila, izoprenul va parea o gluma proasta.

Ca sunt unii care inca sustin ca izoprenul este mai bun e alta problema.

Este ca si cum ar sustine ca motorul cu carburator este mai bun ca motorul cu injectie, pentru ca carburatorul ti-l repara orice tractorisit pe marginea drumului.

în urmă cu 2 ore, gibonu said:

Desi ma repet, dupa prima noapte dormita pe o saltea autogonflabila, izoprenul va parea o gluma proasta.

Ca sunt unii care inca sustin ca izoprenul este mai bun e alta problema.

Este ca si cum ar sustine ca motorul cu carburator este mai bun ca motorul cu injectie, pentru ca carburatorul ti-l repara orice tractorisit pe marginea drumului.

Acum depinde si cum iti place sa dormi, in ce cazuri iti gasesti comfortul.

Cel mai bun somn il am la bunici in singurul pat ramas cu saltea de paie si o saltea de lana peste. Ce-i drept, ii suspectez ca il tin pt mine.

Un alt somn bun aveam in caminul studentesc cand dormeam pe o usa pusa peste cadrul patului. Salteaua nu tin minte sa fi avut mai mult de 12 cm.

Nu suport chestiile moi, in care te afunzi.

@Stuparul

La o saltea autogonflabila de 3,5-4 cm grosmime chiar nu ai unde / in ce sa sa afunzi.

Aici este vorba in primul rand de izolatia dintre sol (podeau cortului si eventual prelata de sub ea nu cred ca se pot lua in considerare) si sacul de dormit si apoi de confortul pe care ti-l ofera (atenuare denivelari, distibuirea mai eficienta a greutatii, etc).

Problema cu izolatia nu o ai cand domit in pat sau pe usa.

Ideea principala este, asa cum s-a mai spus pe aici, ca odihna peste noapte este esentiala in reusita unei ture. 

Nu stium cum se doarme pe saltele gonflabile cum ar fi Neo Air de la Therm-a-Rest sau similar, nu am avut ocazia pana acum.

On 1/29/2018 at 10:52, choppermaniac said:

70 de dolari, free shipping,  200x80 cm (vine in doua lungimi, eu am luat cea mai mare entru ca am 192 cm), 800 CUIN, Aliexpress. Trebuie sa soseasca.

https://www.aliexpress.com/item/AEGISMAX-Ultralight-Outdoor-Mummy-type-White-Goose-Down-Camping-Hiking-Sleeping-Bag-Spring-and-Autumn/32348482392.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.mHOesR

Modelul asta oare nu are gluga?

Revin cu review pe sacul de dormit Aegis Max.

Context: am vrut sa dorm intr-o pestera dar nu s-a putut si am dormit intr-o casa veche parasita, sambata noaptea.

Pe sac scrie intre 2  si 8 grade. 

Well, afara estimat minus 12. Inauntru estimat minus 5, a inghetat apa intr-un bidon de 5 litri.

Am fost imbracat cu colanti de vanatoare din ceva polar subtire, bluza tehnica, polar de vanatoare, polar cu gluga gros, toate din Decathlon, fes polar subtire.

Am dormi bine, a ajutat si palinca. Sacul este croit extraordinar de bine, larg si este foarte usor, nu simti ca esti in sac. Pur si simplu nu am simtit ca sunt in sac. La picioare foot box nemaipomenit de larg si lejer. Caldura instant dupa ce am intrat in sac. Elastic reglabil si nu foarte tare la guler. Cu toate ca sacul are 2 m lungime iar eu 1.92 am reusit sa-mi bag capul in sac iar elesticul circular in jurul fetei, fara sa ma stranga sau deranjeze.

La 4 dimineata temeperatura a mai scazut ceva si nu am mai reusit sa dorm. Dar nu am tremurat nici o secunda.

Pentru bicicleta este sacul ideal. Banuiesc ca la 5 grade poti dormi in colanti si bluza tehnica, lejer. Asta daca vrei sa dormi la altitudine, sa zicem Transfagarasan, nu cred ca ar scadea temperatura mai mult.

Volumul comprimat este cat o coala A5. Greutatea 540 de grame la 2m lungime si undeva peste 400 grame la 1.80 e de ras.

Setupul meu viitor pentru plecat 3 zile cu bicicleta ar fi cam asa.

Sistem de dormit adica sac, saltea, cort 1 pers - 2 kg

Sistem preparat mancare adica doua vase usoare, arzator si butelie, spork -600 g.

Mancare pentru 3 4 mese - 1 kg

Cateva haine tehnice de vara - 1 kg

Toate bagate intr-un drysack sa zicem Sea to Summit de 35 litri sau chiar mai mic, 100 120 g.

Total pana in 5 kg.

Si prins sacul 2 bunge cords direct pe portbagaj, plus o gentuta de ghidon pentru servetele, telefon, creme, nebunii.

Si portbagajul un pic taiat de toate tijele inutile, ca nu trebuie sa tina 20 kg de chestii.

Fara rackuri, coburi fata spate, gentute peste gentute, inutilitati.

Si eventual prinse pe un single speed, de lenesi, 42/18, ca eu sunt lenes. 😂 Si pe care il am in lucru acum.😎

• Upvote 1
  • Like 1

Fara rack-uri coburi fata spate, gentute...inutilitati”. Au fost si vor mai fi discutii pe tema light touring. Faptul ca unul duce o bicicleta incarcata, eu impreuna cu alti cicloturisti de pe forum, nu inseamna ca ducem dupa noi inutilitati. In ziua de azi, gasesti hikeri care iti fac creasta fagarasana de la un capat la altul intr-o zi, sau tura lunga in Retezat de-o zi, fara sa care cort si alte inutilitati (intr-o iarna am traversat Retezatul de la Cheile Butii la Ohaba de sub Piatra, pe schiuri intr-o singura zi,doar cu un mic rucsacel).

Depinde ce simte fiecare. Pentru mine sa am toate aceste “ inutilitati” e o provocare.  Depinde ce vrei de la tura ta, in ce perioada faci tura respectiva, cat vrei sa depinzi de “civilizatie”, cat de autonom vrei sa fi...

Ca sa-ti fiu si mai concret. In Ro gasesti sat/oras/localitate la fiecare 40 km, ai putea sa nici nu iei cort, sau sac, ci doar cardul, dar tocmai asta e neplacerea mea. 

• Upvote 2

Cam ai dreptate, cred ca m-a luat valul putin. 

Daca unii vor sa care 4 coburi si rackuri e treaba lor. As fi curios sa vad inventarul unui ciclist cu 4 coburi si drysack pe portbagaj. Sunt curios sa aflu ce poti baga in 80 de litri.

Turismul cu cardul nu ma excita. Incerc sa cheltui putin ca sa muncesc putin.

Asa ca am cautat compromisul. Pentru mine e ok asa.

• Upvote 1

11 hours ago, choppermaniac said:

Cam ai dreptate, cred ca m-a luat valul putin. 

Daca unii vor sa care 4 coburi si rackuri e treaba lor. As fi curios sa vad inventarul unui ciclist cu 4 coburi si drysack pe portbagaj. Sunt curios sa aflu ce poti baga in 80 de litri.

Turismul cu cardul nu ma excita. Incerc sa cheltui putin ca sa muncesc putin.

Asa ca am cautat compromisul. Pentru mine e ok asa.

Depinde de perioada cand mergi si unde mergi. Vezi, noi facem cicloturism in jurul casei, altii se aventureaza in desert...atat de nisip cat si de gheata. Mie de exemplu pufoaica si sacul de dormit lua un cob intreg...

@choppermaniac

Foarte tare sacul de dormit si multumesc pentru disponibilitate.

Daca ai si niste poze, raman dator.

In rest, discutia despre greutatea / volumul bagajului cicloturistului este lunga si complexa si cu siguranta nu vom putea ajunge la o singura concluzie.

Mai importante mi se par discutiile despre echipament, expunerea acestuia si impresiile dupa folosire, astfel incat sa ajute la o eventuala alegere.

• Thanks 1

Vreau să iau un sac de dormit de la Nahanny, dar nu știu dacă Alpin(2* comfort, -8* extrem) sau Praktikus(-5* comfort, -15* extrem).

Nu prea intenționez să pedalez la temperaturi de sub 10 grade, dar dacă totuși se întâmplă să am parte de 0 grade undeva la altitudine mare, cred că în modelul Alpin o să fie răcoare. Diferența de preț și de greutate e destul de mare, așa că nu știu dacă merită să-l iau doar pentru că s-ar putea (șanse mici) să întâlnesc 1-2 nopți cu temperaturi pe la 0 grade.

Ce părere aveți?