BogdanTimisoara

Corturi, saltele si saci de dormit

Recommended Posts

@@borcan22:

Ext: Polyester Ripstop (3000 mm). Int: plasa impotriva insectelor. Podea din polyester rezistent la apa (3000 mm)

Este un cort cam la limita (3000)... Ar trebui sa ai la supratenta minim 4000, iar la baza, minim 6000. Vorba unui clasic de la Curtera la Conturi:"Hac...parerea mea..." :)

nu e cort, dar de dormitul in hamac ce spuneti?

de 1 an si ceva am renuntat la cort in favoarea hamacului, singurul inconvenient fiind tantarii (dar se poate rezolva cu o plasa de tantari), si cantareste cam 500g cu tot cu sfori

cu tenda deasupra cam 1100g, cu tenda si plasa de tantari cam 1.5kg, dar de cele mai multe ori l-am folosit simplu, de cateva ori cu tenda de amorul artei, si de 2 ori la dunare cu plasa de tantari

qpgw.jpg[/img]

wwmt.jpg[/img]

sdmb.jpg[/img]
d1v3.jpg[/img]

@@borcan22:

Ext: Polyester Ripstop (3000 mm). Int: plasa impotriva insectelor. Podea din polyester rezistent la apa (3000 mm)

Este un cort cam la limita (3000)... Ar trebui sa ai la supratenta minim 4000, iar la baza, minim 6000. Vorba unui clasic de la Curtera la Conturi:"Hac...parerea mea..." :)

te referi la ferrino ?   da, e cam la limita, insa problema s-a rezolvat simplu, acel cort nu e de gasit...

nu e cort, dar de dormitul in hamac ce spuneti?

....., singurul inconvenient fiind tantarii

Bun, ce te faci daca n-ai copaci? Pentru ca, in general, cortu-l pui undeva pe iarba, nu in padure....brrrrr..

Bun, ce te faci daca n-ai copaci? Pentru ca, in general, cortu-l pui undeva pe iarba, nu in padure....brrrrr..

plantezi 

pai de obicei il cam pun in padure, nu ma duc sa pun cortul pe plaja  sau in mijlocul campului, iar daca chiar nu am, folosesc doar tenda de la hamac din care improvizez un fel de adapost ceva, un bat sigur gasesc, sau daca nici asa, pun bicicleta pe cric, tenda peste ea, o partea mai departata, o ancorez bine si o noapte o chinui langa bicicleta sub tenda, asta daca m-a prins noapea in camp deschis si am fost bou si nu mi-am gasit un loc de campare din timp, dar nu ar trebui sa se intample asta

22bg.jpg[/img]

oricum ca spatiu in bagaje, si tenda si hamacul sunt aprox cat o sticla 0.5l de apa (fiecare), iar la pret, cam un sfert dintr-un cort de 1 pers, acum nu zic ca sunt cea mai buna solutie, dar  pt mine in anumite conditii sunt optime

wxcn.jpg[/img]

cort si hamac sunt doua lucruri diferite si nu se exclud, ci se completeaza. in mod normal la o tura lunga le poti lua pe amandoua, amici de-ai mei asa au. 

ps: mi-a venit cortul, ca prim impresie pot spune ca e mic si usor. in martie abia voi dormi in el

@@borcan22: Vango Bashee? Chiar sunt curios... info despre el sunt bune: 5000/6000 mm col. H2O, iar ca gramaj, e super!

@@borcan22: Vango Bashee? Chiar sunt curios... info despre el sunt bune: 5000/6000 mm col. H2O, iar ca gramaj, e super!

da, de vango e vorba. are info bune, si pentru o persoana sper sa fie suficient.

eu am un cort Ande ThinAir 3  de care sunt foarte multumit, insa e cam greu si inutil de mare pentru a dormi singur

hamacul e luat de la noi, e cineva care le face din material ripstop respirabil, dar mai multe detalii pe pm, sa nu se considere ca fac reclama/comert cu hamace

hamacul e luat de la noi, e cineva care le face din material ripstop respirabil, dar mai multe detalii pe pm, sa nu se considere ca fac reclama/comert cu hamace

n-as fi presupus asta...arata foarte bine

Pai de ce sa fie reclama? Cand se vorbeste despre Shimano, Sram, Vango, Hannah, dealextreme, chainreaction, bike 24 etc etc, e reclama?

Dintr-odata, cand vine vorba de producatori romani, nu le mai pronuntam numele ca sa nu facem reclama. Pai tocmai pe ei ar trebui sa ii ajutam sa produca si sa vanda, in detrimentul saiturilor si a producatorilor straini. 

Si in Timisoara este un producator care face in primul rand echipamente de puf de inalta calitate (inclusiv la comanda, pe dimensiunile clientului); printre altele, fac si hamace din rip-stop respirabil: http://nahanny.ro/main_swf.html (nu sunt in niciun fel afiliat la aceasta afacere, dar sunt de-ai nostri!)

• Upvote 3

Subscriu la ce a spus

BogdanTimisoara, cei de la Nahanny fac niste lucruri foarte bune si la un pret mai mult decat ok. Am o pufoaica de la ei, e f usoara, calduroasa si la cel putin juma de pret fata de alde North Face, Mammut etc.

nu e o firma anume care le face, e o cunostinta care are acces la acest tip de fas, e un fas ripstop antisfasiere si respirabil, astfel incat daca il intepi sau arzi cu tigara nu se intinde ruptura , si le da cu 50  ron fasul fara sfoara, sau 70 ron hamacul complet fas + 6 metri de cordelina cum e cea de escalada, doar ca diametru de 3.5-4 mm, un hamac tine testat 150kg

un hamac are 2.8 metri + 6 sfaoara = maxim 8 metri distanta intre copaci, daca vrea cineva, pm

Imi trebuie un cort de munte, plec in Muntii Rodnei peste vreo 2 saptamani.

Am de ales intre:

http://www.craimont.ro/cort-husky-bret

http://www.himalaya.ro/ro/produs/cort-denali-ii--4104/

http://www.craimont.ro/cort-hannah-serak-s-al

http://himalaya.ro/ro/produs/cort-alfa-d--226/

Cum vi se par? Plusuri si minusuri?
Totodata mi-ar mai trebui si o saltea autogonflabila pentru prietena mea, cat mai usoara la un pret decent(maxim 250 lei). Ceva recomandari?

Eu o sa ma sacrific pe un izopren :(

Desi ti-ai ales niste corturi scumpe, facand o comparatie la rezistenta supratentei la ploaie, evident ca avantajat este... http://www.craimont.ro/cort-husky-bret (5000 mm). Cred insa ca daca mai cotrobai, posibil sa gasesti si mai pe la 450-500 asa. Fa o verificare si la www.proalpin.ro, de exemplu:

www.proalpin.ro/cort-zajo-norsk-2-2-persoane.

La chestia cu autogonflanta, asa cum am mai mentionat in multe alte posturi, nu le agreez din cauza greutatii si lipsei rezistentei in timp, din punctul meu de vedere un izopren de 12 fiind net superior.

"Pe vremea mea maică..."  :), brand-urile mai puţin cunoscute şi cu mai puţină experienţă în domeniu (gen Hannah, Trimm sau Husky) erau niţel mai ieftine, acu' văd că s-au cam egalizat preţurile. Dintre cele 4 alese de tine eu aş merge pe Salewa, din simplul motiv că are 2 intrări, respectiv 2 vestibuluri - e mai practic, mai mult spaţiu de depozitare. În rest, caracteristicile tehnice mie mi se par similare, inclusiv greutăţile (garantez că n-o să te plouă chiar dacă ai tenda exterioară de 4.000 şi nu de 5.000 mm).

În ce priveşte saltelele, colegul a_mic are dreptate, dar doar parţial. E adevărat că-s mai grele şi mai sensibile (a se traduce prin "trebuie să ai un pic mai multă grijă de ele"), dar în schimb sunt net superioare la capitolele confort şi izolare termică. Aici "mama şi tata lor" sunt cele de la Therm-a-Rest, eu am luat pentru prietena mea un Trail Lite Regular (link) acu' vreo 3 ani, e foarte mulţumită de ea. (e drept că-ţi iese uşor din buget, dar dacă nu pentru jumătăţile noastre mai bune nu facem un efort, atunci pentru cine... :P )

Multumesc mult pentru raspunsuri.

@a_mic : Zajo Norsk deja mi se pare cam greu , la 3.1 kg.

Am cautat pe proalpin, si am gasit urmatorul si mi se pare chiar ok la pret iar la greutate daca ar fi asa este incredibil(2.0 kg)

http://www.proalpin.ro/cort-vango-blade-200-2-persoane.html

Referitor la saltele, pentru mine o sa merg pe izopren(din ratiuni de costuri + greutate) dar pentru prietena mea trebuie sa ii iau neaparat ceva ca altfel sigur o sa ma "maraie" in fiecare dimineata :))

@@bebe ; asa e sunt ft scumpe avand in vedere "numele" . Eu personal tot pe Salewa as merge avand in vedere cele doua intrari.

Dar pentru un cost mai mic as merge pe Husky Bret(pe care il pot lua la aprox 550 lei)  sau chiar pe Vango de l-am gasit acum pe proalpin.

Credeti ca diferenta de dimensiune in favoarea trimm si hannah este simtitoare(10 cm lungime si 5 cm latime) fata de Husky , Salewa .

Vango vad ca este mai mare 160x220 dar mai putin inalt.

Da, si mai aveam o intrebare in legatura cu Izopren si un sac de dormit.

Banuiesc ca la izopren nu conteaza asa mult marca , o sa iau primul de 12mm pe care il gasesc la un magazin de munte.

Iar la sac de dormit, pentru prietena mea am unul Trimm Savannah de 1.4 kg cu temperatura de confort 0 grade

http://www.craimont.ro/sac-de-dormit-trimm-savannah-7

Pentru mine, ma gandeam sa iau ceva mai usurel si mai subtire, dar nu stiu ce sa aleg( nu sunt ft friguros)

http://himalaya.ro/ro/produs/sac-de-dormit-nordic-emt-vara--4762/

http://himalaya.ro/ro/produs/sac-de-dormit-impact--799/

http://himalaya.ro/ro/produs/sac-de-dormit-nordic-emt-spring--4763/

Orice izopren de 12 e ok. Privitor la inaltimea cortului, desi este usor mai incomod un cort scund, nu trebuie neglijat faptul ca, cu cat un cort este mai inalt - cu atat se incalzeste mai greu, perna de aer cald localizandu-se in apropierea tavanului. Desi am cu ceva peste 1.90 metri, cortul meu de 1 persoana are cam 98 cm inaltime in zona de dimensiune maxima. Fata de corturile pe care le mai am (1.40 m inaltime), viteza de incalzire a interiorului este, estimez, cu cel putin 50% mai mare. Atunci cand sunteti 2 in cort, intr-adevar trebuie gasita acea dimensiune care sa genereze minimum de disconfort.

Un cort ar trebui să ofere protectie la ploaie, vânt,  să fie bine ventilat și confortabil, chestia cu "încălzirea" e "un efect secundar".

N-aș lua cort cu o singura intrare decât pentru ture de iarnă altfel unul cu două intrări e musai. De preferat ca intrarile sa aiba plasa de tânțari.

Din cele propuse aș alege intre Husky si Salewa.

Sac de dormit am de la Trimm, mi se par un compromis preț/ calitate destul de bun.