BogdanTimisoara

Corturi, saltele si saci de dormit

Recommended Posts

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Vad ca multi dintre voi ar opta pentru un cort cu 2 intrari, cred ca spre Salewa o sa merg si eu :) Iar daca vreau sa reduc un pic bugetul o sa aleg Husky Bret.

Probabil o sa merg pe 2 * izopren(din considerente de buget) si mai ales ca o sa stam doar 2-3 nopti si mai trebuie sa cumpar si un sac de dormit si un rucsac.

Pentru izopren, conteaza ce iau? Sau orice izopren de 12 mm e ok?

Vreau sa iau si un set minim de vase de gatit sa putem face o supa si un ceai si eventual sa incalzim o conserva cu fasole :D

Si eu iti recomand tot cortul Husky, e mai usor ca celelalte si la calitate sunt la fel. 

Sistemul de montaj e foarte simplu, eu il am pe ala de la Hannah de vreo 8 ani, e pe acelasi sistem si sunt ultra multumit de el chiar si acum. Se monteaza in 5 minute.

Cortul de la Vango nu l-as recomanda, e mai mic ca spatiu interior destul de mult si sistemul cu un singur bat mi se pare prost. Avea un amic ceva similar si tot timpul se chinuia cu el.

Spor la catarat! :)

Si eu as merge pe Vango Mirage (sau Hannah Rider, doar ca Hannah Rider desi arata la fel, are dimensiunile usor prea miniaturizate, fata de Vango Mirage), daca tot e sa dai niste bani, nu chiar putini... merita sa mai adaugi ceva si sa ai un cort de doua persoane foarte stabil la vant, si cu betele pe exterior. Asa cum s-a mai scris mai sus, asta te ajuta enorm la montatul pe ploaie, ca sa ai dormitorul uscat. Montezi tenda exterioara si apoi, la adapost de ploaie, montezi dormitorul. Uite o sursa putin mai ieftina: http://www.incort.ro/product_info.php?products_id=924

Cand mi-am luat eu Vango Blade 100, cautam review-uri despre acest cort si am dat peste review-uri la modelul Blade 200. Un review spunea ca nu e foarte OK pentru doua persoane, din cauza unghiului tendei. Adica obliga cei doi ocupanti sa se adune catre centru, ca sa aiba putin spatiu pe verticala si sa nu atinga tendele la cea mai mica miscare. La Blade 100 eu sunt multumit cu spatiul vertical, pentru ca oricum stau pe centru. Dar la un cort de doua persoane, avand aceeasi inaltime pe centru, cred ca e o problema daca vrei sa mergi putin spre lateral.

Husky? Am unul aproape nou, Husky Sawaj Ultralite. L-am folosit o singura data intr-o tura ciclo. Ti-l vand:))))

Un alt model interesant FOARTE spatios pentru doua persoane, cu doua intrari si doua abside generoase, este Hannah Covert S. Bete de aluminiu, foarte stabil la vant, montaj usor (totusi, se monteaza intai dormitorul, apoi tenda exterioara, ceea ce pe ploaie...). Am unul de cativa ani, sunt tare multumit de el, desi il folosesc destul de rar.

http://www.alexb.me/2012/07/alege-un-cort-bun/

Probabil ca ti se incadreaza si in limita de greutate, si in buget. Am vazut unul de vanzare si pe olx, zice ca e nou.

Sunt prea multe variante :))

Hannah Covert S Al ar fi o varianta interesanta, daca chiar are 3.1 kg si nu mai mult. Este foarte spatios .

Pe craimont e dat la 3.35 kg , iar pe nootkasport la 3.1 kg

Husky Bret ar fi cel mai ok la pret si greutate iar Salewa are doua intrari si este la un pret mai bun decat Covert sau celelalte cu 2 intrari.

Vango imi sare deja din buget putin :(

Nu ca as vrea sa laud eu cortul Hannah Covert, pentrui ca oricum nu il vand... insa absidele au amprenta la sol sub forma unui trapez, nu a unui triunghi (adica tenda mai are o latura in plus, paralela cu dormitorul). Asta le face sa fie mult mai spatioase, poti linistit sa pui in absida un rucsac mare, plus bocancii, si tot iti mai ramane loc sa intri si sa iesi nestingherit. 

Pe de alta parte, Salewa... e Salewa.  

Pana la urma am laut un cort Salewa Denali 2 ; cu 2 intrari si dimensiuni 210x150 interioare.

Greutate :2850 grame. L-am luat la 610 lei, mi se pare foarte ok.

Pentru prietena mea am luat o saltea autogonflabila Mammut de 2.5 cm; am umflat-o si pare foarte buna. Pentru mine o sa iau un izopren :) (dupa munca si rasplata :)) )

Intrebarea este daca merita sa cumpar si folie de pus sub cort? Cineva mi-a recomandat ca ar fi ok, sa il protejezi de pietre. Dar totusi ar mai fi si aia 4-500 de grame de carat :(

Hannah Covert S am eu si e foarte bun. Dar nu l-as cara pe bicicleta niciodata. Are 2850 de grame dar il poti slabi.

Are mult mai multe cuie decat iti trebuie, deci poti lasa acasa surplusul. La fel si atele de ancorare, sunt inutile, nu le-am folosit niciodata. La ce forma are si tinand cont ca biciclim mai mult vara nu o sa fie o problema un vant moderat.

La fel si plasa interioara, demontabila, o poti lasa acasa. 

Poti renunta la toti cei 3 sacotei de ambalare: cel mare pentru cort, cel lung pentru bete, cel mic pentru cuie. Nu ai nevoie de ei. De ce sa bag cortul in sacotei, huse, etc si apoi sa-l bag in drybag? Pot sa bag direct, cortul in dry bag.

Cred ca poate scadea ca greutate cu minim 500 de grame. Dar  nu asta este solutia.

Solutia este un cort usor, de doua persoane sau de una, dupa caz.

In cazul meu, eu si sotia plecati la plimbare 10 zile, primavara tarziu / vara / toamna devreme:

- sistem de dormit: cort Ferrino Lightent 2 sai 1 (1500 g), saltea Pinguin Peak 25 (690g), sac de dormit de vara 10 gr.C confort (1000gr) = 3190g

- cantina: Minitrangia (pentru o persoana, dar functioneaza si pentru 2) (330g) + 2 boluri + 2 sporkuri (100g) = 430g

- tools: pompa, imbus, petice, minileviere, etc (nu ma adancesc, nu este on topic) 200g

Deocamdata am doar sacii si sculele.

*  nu am experienta in cicloturism, am bicicleta de putin timp, nu am facut ture lungi dar... asta-i planul meu :)

Ca sa gatesti la Minitrangia aia iti trebuie cativa litri de alcool. Si o protectie de vant ;)

Nu stiu daca mai e cineva pe-aici care sa calatoreasca light cu bicicleta in touring, dar totusi o sa incerc sa gasesc un sfat.

Caut un cort care sa aiba cam urmatoarele specificatii(transport de oriunde din Europa):

- greutate impachetat complet < 1.5 kg ideal, max 2 kg.

- dimensiune impachetat complet < 44-46 cm pe lungime ideal(sa incapa in geanta), dar e ok si peste cred daca-l leg deasupra gentii.

- 2 persoane

- protectie buna la condens/ploaie(se anunta un sfarsit de vara, inceput de toamna ploioasa si friguroasa prin Europa).

- livable(probabil e destul de subiectiv factorul asta).

- pret, ideal sub 300 euro complet, max 400.

- de 3 sezoane

Cortul il voi folosi si pentru noptile din turele de hiking/trekking.

Ce am gasit eu aproape de buget ar fi MSR Hubba Hubba NX 2. Costa vreo 450E cu totul. Daca l-as fi gasit undeva la o reducere l-as fi luat.

Alte sugestii spre care m-as putea orienta?

Eu mi-am procurat din statele unite ale SUA un BigAgnes FlyCreel UL2 care cu tot cu foot print-ul are 1,2 kilograme, dimensiunile le voi masura deseara cand ajung acasa.

Intre timp l-am gasit si la un magazin de profil frantuzesc de unde si-a comandat o prietena din tara ceva produse si n-au fost probleme:
http://www.highmobilitygear.com/PBCPPlayer.asp?ID=1164541

Eu l-am luat in conditile in care il voi folosi singur, am inteles ca pt. doua persoane este cam stramtut si e recomandat cuplurilor sin special celor in care ea e mignona! :))

PS: Sed prin zona momentan asa ca daca vrei putem aranja sa-l vezi inainte de al achizitiona.

Ferrino - sunt deja de 6 ani pe piata modelele alea. Nu gasesc vreun review la ele. Versiunea lightent are 1.95 kg(desi producatorul zice 1.75). As fi interesat pe vant si ploaie cum sunt. Si partea cea mai naspa la Ferrino e condensul.

BigAgnes ala suna interesant, dar m-ajunge la 400 de euro => 335 cort, 13 transport, 49 footprint. Din review-urile de pe outdoorgearlab pare foarte ok pe vreme nu foarte rea - nu prea e rezistent la vant - probabil oricum era de asteptat asta.

M-am pricopsit recent cu o saltea gonflabila. E groasa, cauciucata si are trei compartimente ce se umfla separat.

Problema e ca am luat-o fara valve. Are doar o gaura goala de gauciuc. Am reusit sa improvizez din doua adaptoare pentru valva si am umflat-o, apoi i-am bagat un dop, dar nu e solutie fericita.

Stiti ceva de modelul asta, mai avea ceva si nu mai are? Eu ma gandesc sa tai o valva de pe o camera si sa o bag fortat in gaura, eventual cu ceva adeziv pe langa.

DSC_0692.JPG

@@LucianTheOne Saltelele alea aveau o pompă de picior din cauciuc roz, pătrată, cu un muştiuc ce potrivea perfect în gaura aia. După ce o umflai, îi puneai un dop, care era legat cu o aţă de acea mică perforaţie de lângă degetele tale.

Trebuia să te grăbeşti să nu iasă aerul.

Asta e defect profesional. Oriunde intra aer, trebuie sa aiba valva?

Muştiuc din ala se gaseste de cumparat si un dop se improvizeaza usor, totusi preferam ceva mai util.

Oricum salteaua e grozav de grea, n-am de gand sa o iau pe bicicleta in ture lungi, dar la plaja se va dovedi foarte faină, abia astept sa ma dau pe râu cu ea :D

In plimbarea prin Maroc si Spania de 35 zile(ianuarie-februarie) am folosit salteaua autogonflabila: Pinguin Sherpa 30 http://www.pinguincz.cz/en/product/sherpa-30/p-4039

Am avut si temperaturi sub 0 grade si si-a facut treaba foarte bine. Este comoda, usoara si rezistenta (pana acum).

Pot sa zic comparand cu thermarest-ul prolite plus ca salteaua pinguin merita mai mult(thermarest este dublu ca pret). Thermarest-ul s-a stricat in 2 saptamani de la cumparare. Si multe alte thermarest-uri de care am auzit, de la biciclisti din america de sud, cu aceeasi problema (s-a dezlipit materialul interior formandu-se dintr-o bula mica intr-o bula imensa).

Scriu si de cortul Coleman Avior X1 http://www.ukcampsite.co.uk/tents/p/Coleman-Avior-X1/91 care face toti banii (l-am luat cu 250 lei). Cortul are peste 200 de nopti dormite in el cu vanturi puternice (rafale de +100km/h), ploi (foarte) torentiale si se comporta la fel ca atunci cand era nou.

Singurul motiv pentru care nu mi-as lua un cort de forma respectiva e ca te obliga la orizontala+ nu e free standing(daca gresesc...). Ca si forma te ajuta in rafale de vant, campare in camp deschis/creasta, dar te ucide daca trebuie sa petreci o zi intreaga in el. Intr-o tura in muntii Godeanu, eu si colegul de cort stateam ca boierii in iglu-ul meu, iar cei din cortul alaturat( un quechua cu aceeasi forma ca si Colemanul) duceau greul unei zile super ploioase.

Cand mi-am luat cortul am cautat:

- sa intind prima data tenda exterioara, apoi cea interioara. Ajuta mult daca e vreme ploioasa, atat la montat, dar mai ales la demontat. Pot sta sub tenda de ploaie cat imi fac bagajele, apoi sa " evadez" si sa lupt cu ploaia cu bagajele facute.

-sa aiba doua intrari(din pacate la modelul meu nu avea doua intrari si l-am luat asa)

-sa aiba o plasa pe bolta cortului unde sa pot depozita una alta( usca haine la nevoie)+ buzunare laterale

-plasa de tantari

-cat mai multe aerisiri

-un " fund" mai rezistent si cu factor de impermeabilitate mare.

-bete de aluminiu cat mai groase...3 bete ar fi ideal...dar gasesti greu varianta in 3 bete si cu pretentiile puse de mine.

-spatiu de depozitare in vestib

-2 pers( spatiul e important cand trebuie sa te desfasori prin el)

-greutatea- la cum le-am insirat eu nu scapi de aprox 2-3 kg de cort.

-si mai ales chef de dormit in natura!!!

Asta e bestia pe care dorm:

http://www.trekkinn.com/outdoor-mountain/mammut-comfort-pump-mat-7.5-cm/12046/p

Mai am un ' cofrag de oua" de la thermarest Z-lite, dar acela doar daca planui sa dorm la vreo stana, unde sunt sanse mari sa sparg salteaua gonflabila.

http://www.halfwayanywhere.com/pacific-crest-trail/gear-review-therm-a-rest-z-lite-sol-sleeping-pad/

Ca spatiu, clar, nu este ideal :).

Doar am zis ca e bun si rezistent. Un alt atu ar fi ca tenta e deja montata si atunci cand pui cortul e ca si cum ai pune unul doar dintr-o foaie.

Am petrecut in el si 3 zile de ploaie, cu pauze de cateva ore.

Acum caut sa imi mai iau un cort mai spatios, cred ca ceva de la big agnes.

Daca poti lua un Big Agnes sau mai mult un Hilleberg-go go go!

- sa intind prima data tenda exterioara, apoi cea interioara.

Nici nu stiam ca exista asa ceva...

Pana la urma ti-ai gasit cortul ideal?

@@Dorinw6

Poate mi-a scapat pana acum.

Te rog, ne poti spune ce cort ai?

Multumesc.

Din fericire l-am gasit. Din pacate nu are 2 intrari si 3 bete, dar in rest indeplineste cerintele. 3 bete e mai rezistent in vant.

Am avut atat un North Face:http://www.outdoorhire.co.uk/prodpages/three-season-two-man-tent.php

Condens cat cuprinde.

Husky :http://www.huskyeu.eu/tent-extreme-lite-sawaj-ultra-2-green-d1884.html

Foarte usor, dar crima cu condensul datorita siliconizarii tendei!! Vandut de nou!

Si cel care si-a facut treaba tot timpul si pe orice vreme( Laponia 2009 cu vant, frig, ploaie, ninsoare-aici l-am testat)

Trimm:http://www.gamisport.eu/tents/small-tents-1-2-people/p/tent-trimm-x3mm-dsl/

Aici intr-un post...se vede prea putin din el:

https://picasaweb.google.com/117370476933742801184/Ziua2SurdestiCavnicBudestiBarsanaPoienileIzeiBotiza#6025941248707650178

iar aici e beleaua de Husky:

https://picasaweb.google.com/117370476933742801184/Day3AninaCoroniniTraversareaMuntilorLocvei#6008147807033763346