BogdanTimisoara

Corturi, saltele si saci de dormit

Recommended Posts

Am si eu o mica intrebare: a folosit cineva vreun model de saltea autogonflanta din Decathlon (ma refer la modelele marca proprie Quechua)? Daca da, ce puteti spune despre ele?

Aceeasi intrebare o am si eu. Am fost in Decathlon sa le vad. La prima impresie par fragile si alunecoase. Nu mi se pare ca tin la tavaleala. Le are cineva ?

iar 1,1 kg. pot conta la fel cum conteza 0,5 kg la greutatea unei furci de bicla.

Corecta si obiectiva comparatia. 

Nici eu, dar se pare că nu m-am exprimat destul de clar. Mai încerc o dată, rezistența aia la apă nu se măsoară conform unui standard ( cum există  EN 13537 pt. sacii de dormit de exemplu ) deci degeaba compari  1'500 mm de la Expedu'  dat de tine cu 5000 mm de la Robensu' dat tot de tine. Ar fi "antimarketing" :P , un cort mai scump are declarată o rezistența mai mică decăt unul mai ieftin.

Masa ( sau greutatea, în limbaj popular ) se măsoară standard în kg., deci se poate compara, iar 1,1 kg. pot conta la fel cum conteza 0,5 kg la greutatea unei furci de bicla.

Din ce am observat corturile fie vin direct cum se fabrica in china, fie se fac de producatori direct folosind niste tehnologii patentate(ex. Helsport Superlight sau Hilleberg Kerlon).

Materialele folosite apoi, fie se siliconizeaza sau se pune strat de PU(polyurethane). De aici urmeaza si diverse moduri de protejare e fibrei: 1-3 straturi, pe interior, pe exterior si respectiv combinatii dintre cele doua tipuri de tratament.

Ex. Hilleberg:

http://us.hilleberg.com/our-tents/tearStrength.php

Apoi aici:

http://us.hilleberg.com/our-tents/materials.php#link_fabricBlock

Se poate vedea ca folosesc standardul ISO 811 pentru masurarea rezistentei la apa.

Din standard, care poate fi gasit aici:http://www.iso.org/iso/catalogue_detail.htm?csnumber=5156

citez: "A specimen is subjected to a steadily increasing pressure of water on one face, under standard conditions, until penetration occurs in three places. The water pressure may be applied from below or from above the test specimen. The hydrostatic head supported by a fabric is a measure of the resistance to the passage of water through the fabric."

Alt exemplu Robens: strat de silicon pe exterior, polyurethan pe interior, 40D 3000mm : http://www.robens.de/en/Products/Tents/Lite/Raptor.aspx

Alt exemplu Exped: strat de polyurethan si cusaturile siliconizate,40D 1500mm: http://www.exped.com/switzerland/en/product-category/tents/orion-ii

Alt exemplu Helsport: fibra lor de Superlight 15-20D la 2000-3000mm rezistenta la apa: http://www.helsport.no/fabrics si un exemplu de cort http://www.helsport.no/fjellheimen-superlight-camp

Alt exemplu Nordisk: 10d, triplu siliconizat pe ambele fete, 2000mm rezistenta: http://www.nordisk.eu/products/tents/fabric/ si un exemplu de cort: http://www.nordisk.eu/bred/products/tents/tents-detail/type/tents/categories/halland-2-lw/product_model/-355b41dace/

Spre deosebire de cele de mai sus, cum vad ca se discuta pe aici folia de la Quechua nu corespunde nici unui standard, au facut ei teste in laboratorul lor, "PU-coated ripstop polyester fly sheet": http://tente.quechua.com/en/tent/r-21,a-84,tente-quickhiker-ii.html

Asa cum zic si cei de la Hilleberg sau Exped ce e sub 2000mm e indicat pentru folosire in medii temperate si uscate(warmer conditions,moderate climate zones), 3 sezoane(adica ceva de genul mai-septembrie).

Asta e doar o discutie introductiva despre materiale, tipuri de tratamente si rezistenta la apa. Pe de alta parte nu toate au exact aceeasi rezistenta la vant sau raze UV sau intinderea fibrei de nylon raportata la grosime si tratament.

Nu văzusem ca Hilleberg specifică standardul. Cred că sunt de altfel singurii ( la ce prețuri au, era cazul :P).

Cei de la Eureka scriu că "There is no standard for water colomn testing. Eureka! measures after production, however some brands mention a value “off the roll” or before production, which of course is much higher." http://www.eurekaeurope.com/k/water-column/Technology.Water+Column , așa că până la urmă tot relativă e povestea cu rezistența la apă.

Că tot s-a adus vorba de standarde, comparații. Un material foarte bun pentru cei care vor să își cumpere sac de dormit

"Over many years, several standards for temperature ratings of sleeping bags have been
devised. Each test has its supporters and detractors. Test methods have been developed by
scientists in Great Britain, France, Germany, Norway, America and Switzerland. Although each
brand based its recommendations for comfort temperatures on their own tests, the levels
among the quality high level brands were broadly similar. Retailers and consumers under-
stood that these represented ideal conditions and bought cautiously (i.e. a little warmer than
it said on the label).
In April 2002, a new European Standard EN 13537, Requirements for Sleeping Bags was
approved by CEN. The benchmark comfort temperature values in EN13537 much more con-
servative than previous commercial practice. Over the next few years the proportion of pro-
ducts in shops that are marked to EN13537 will rise to 50%. However, in theory, legal action
could force this to 100% by 2005 (See notes in Chapter 8). As we will have different bench-
marks at the point of sale, traditional advice to consumers will become very confused.
In this document our goal is to explain the various tests with a minimum of scientific jargon.
Our ultimate goal is that journalists, opinion leaders and retail buyers can make sensible
comparisons. Therefore, they can give clear and appropriate advice to consumers"

http://www.mammut.ch/images/Mammut_Sleep_well_pt1_E.pdf

Pentru a evita discutiile inutile, aici ne referim la oameni normali, care fac ture (bicicleta, munte, caiac, etc) normale si nu ture extreme unde intr-adevar fiecare gram conteaza.

Pentru a evita sa mor prost:

- ce este o tura normala?

- exista o definitie concreta?

- oamenii care nu-s normali din ce categorie fac parte?

Pentru a evita sa mor prost:

- ce este o tura normala?

- exista o definitie concreta?

- oamenii care nu-s normali din ce categorie fac parte?

... şi nu în ultimul rând:

- cum trebuie să arate un post ca Frank să nu fie cărcotaş... ;))

• Upvote 2

@Frank

Intr-adevar, nu m-am exprimat eu corect. Imi asum gresala si imi cer scuze pentru confuzia produsa.

Am vrut sa spun oameni obisnuiti, care fac ture obisnuite si nu ture extreme unde fiecare gram conteaza.

Oamenii obisnuiti sunt majoritatea de pe acest forum, care au un concediu limitat si fac niste ture (majoritatea in RO si Europa) in cadrul acelui concediu limitat.

Stiu ca exista si cativa care nu se incadreaza in categoria oamenilor obisnuiti, iar pe acestia ii urasc cu toata simpatia.

Avand in vedere cele de mai sus, am rugamintea de a nu mai continua acesta discutie off-topic si de a nu incepe sa dezbatem aici subiecte precum "unii aleg liberatea" sau "care este definitia turei".

Multumesc pentru intelegere.

- cum trebuie să arate un post ca Frank să nu fie cărcotaş... ;))

N-am gasit termenul folosit de tine in regulamentul acestui forum - fa-ti datoria (nu uita portia de garnitura cu vorbe de duh romgleze - ca sa-mi "faci ziua")

@Frank & @MLADEN

Va rog, nu mai continuati discutia off-topic.

Multumesc pentru intelegere.

Am si eu o mica intrebare: a folosit cineva vreun model de saltea autogonflanta din Decathlon (ma refer la modelele marca proprie Quechua)? Daca da, ce puteti spune despre ele?

Aceeasi intrebare o am si eu. Am fost in Decathlon sa le vad. La prima impresie par fragile si alunecoase. Nu mi se pare ca tin la tavaleala. Le are cineva ?

In lipsa de alte raspunsuri, am dat azi o tura pana in Decathlon (in Paris, nu in Cluj). Aveam nevoie de o saltea (auto)gonflabila cat mai mica si la un pret decent, asa ca m-am orientat catre A200UL sau A100, aruncand un ochi si la Forclaz Air. Aveau expuse in magazin toate modelele, deja umflate, plus "referinta in materie" de la Thermarest. Aruncand o privire la ele am observat ca A100 e ceva mai subtire si ceva mai moale decat A200UL (chiar si dupa ce am mai suflat niste aer in A100), asa ca in ciuda faptului ca era de departe cea mai usoara si cu volumul cel mai mic impachetata dintre modele, am exclus-o de teama sa nu fie prea subtire pentru greutatea mea. Comparativ cu Thermarest, ambele modele Quechua sunt ceva mai subtiri, dar par sa aiba o calitate comparabil de buna a fabricatiei si valve similare.

In concluzie, am cumparat o A200UL (asta pe langa alte acareturi). Am adus-o acasa, am despachetat-o si lasat-o cu valva deschisa. Nu s-a umflat prea tare singura si a trebuit sa bag vreo 3-4 plamani in ea. La un prim test pe podea, pare decent de comoda si bine izolanta, putin cam ingusta pentru indivizi mai lati (am luat modelul L cu latime de 50 cm). Cum dorm pe burta, nu am pretentii extrem de mari legate de confort, deoarece am saltea incorporata la purtator. 

O sa revin cu mai multe detalii despre ea, despre sacul de dormit Forclaz 5 Light dar si despre cortul Quickhiker III dupa ce apuc sa le si folosesc (am in plan cateva ture prin Alpi - nimic extrem, dormit in camping cate 1-2 nopti pe la poalele muntilor).

@majikstone

Sa fie intr-un ceas cu cuc.

Asteptam, cand va fi posibil, impresii dupa utilizarea cortului, sacului de dormit si a saltelei.

Vor veni si raportul tehnic si povestile turelor in care le-am folosit. Turele le planific prin lunile iunie-iulie, in functie de vreme si timpul pe care il voi avea.

Revin cu inca o dilema, de data asta legata de transportul cortului.

Am un cort Quechua Quickhiker III care vine in gentuta lui de transport, geanta care sunt destul de sigur ca nu e impermeabila. Din cauza ca nu am decat o pereche de genti Ortlieb, m-am gandit sa fixez cortul direct pe portbagaj, cu mentiunea ca betele si carligele le pun in genti pentru mai multa protectie. Presupunem ca ma voi confrunta cu ploi pe durata expeditiei - atat in mers, cat si noaptea cat timp cortul e montat. Ar trebui sa gasesc o metoda de a transporta cortul intr-un invelis impermeabil? Pe net am gasit pareri impartite cu privire la "dry bags" pentru transportul cortului - unii spun ca e impetuos necesar ca acesta sa fie tinut "la uscat" in timp ce altii spun ca e irelevant si ca daca e deja ud (din cauza unei ploi nocturne) si e transportat in ceva impermeabil, nu va face decat sa ramana ud.

Din comoditate (si economie) am decis ca, momentan, sa il car fara alta protectie suplimentara - fixez sacul de transport al cortului cu corzi elastice pe portbagaj si asta e. Gresesc?

(sunt la primele mele experiente de acest gen, asa ca intreb si eu ca orice nestiutor, iar saptamana viitoare am in plan un weekend prin muntii Vosges)

@majikstone

Unele corturi (sigur cele de la Robens) le cumperi direct cu sac impermeabil pentru transport (sac care se roluieste la gura).

Ca parere personala, as opta pentru sacul impermeabil, pe care macar nu iti uda cortul in timpul zilei, cand este strans pe bicicleta.

Ca sa nu mai vorbim ca poate nu ploua toata ziua si ai noroc ca seara ploaia sa se opreasca, astfel incat montezi cortul uscat.

Nu vad un mare impediment in a baga cortul ud in sacul impermabil.

Oricum si fara acel sac, cortul stans are sanse mici sa se usuce.

De ce nu pui si betele + cuiele cortului pe portbagajul bicicletei?

In plus, ai grija cu ambalezi cuiele ca sa nu iti gauresca geanta.

De ce nu pui si betele + cuiele cortului pe portbagajul bicicletei?

In plus, ai grija cu ambalezi cuiele ca sa nu iti gauresca geanta.

Sincer nu prea am un motiv foarte clar, m-am gandit doar sa reduc la minim numarul de obiecte din husa cortului si ca eventual ar fi mai bine protejate la socuri mecanice in gentile Ortlieb. Am incercat chiar si varianta in care pun cortul intr-una dintre genti, doar ca imi ocupa prea mult spatiu, asa ca am renuntat la ideea asta.

Nu cred ca o sa am probleme cu cuiele, sunt niste profile de aluminiu cu o forma ceva mai complexa si nu sunt ascutite la varf in adevaratul sens al cuvantului. Dar probabil ca ar fi mai intelept sa le pun tot alaturi de cort.

Saci impermeabili pentru cort... Exista vreo solutie ieftina sau discutam doar de variante din materiale si cu preturi similare cu gentile Ortlieb?

LE: aparent exista si solutii relativ ieftine, de exemplu asta (doar un exemplu, trebuie ales ceva in functie de dimensiunile cortului)

De obicei aceste ambalaje se arunca. Eu folosesc de ani de zile asa ceva fiindca am cuie adevarate (piroane), ascutite, mai grele si mai resistente – cind dai de o piatra (ceea ce nu e nimic deosebit si nici senzational) nu te trezesti cu un “Hering” indoit.

Cutia si betele le invelesc in cort.

De obicei aceste ambalaje se arunca.

Am tot intalnit cutii de genul ala, e o idee foarte buna. Cuiele pe care le am sunt cele cu care a venit cortul. Din fericire am destule "de rezerva" incat sa am timp sa ma hotarasc daca am nevoie de cuie mai solide sau nu.

O sa iau un sac Ortlieb de 12L pentru cort, e considerabil mai ieftin decat ma asteptam.

@majikstone

Foarte buna alegere cu sacul impermeabil de la Ortlieb, sac pe care, la nevoie, il mai poti folosi si la alte activitati in afara de bagat cortul in el.

Cum ti-a spus si @Frank, este o idee buna sa pui cuiele si betele in acelasi loc cu cortul. Macar sti unde le gasesti pe toate.

In alta ordine de idei, in masura in care este posibil poate ne spui si noua (la Cicloturism) ce tura vrei sa faci.

In alta ordine de idei, in masura in care este posibil poate ne spui si noua (la Cicloturism) ce tura vrei sa faci.

O voi face dupa ce realizez tura. Are rost sa o incadrez si in categoria "Planuri si proiecte de ture"? E cu plecare din Paris (cu trenul), asa ca ma indoiesc ca ar fi alti forumisti interesati sa mi se alature.

Forumiști interesați să ți se alăture ar fi... ;) Putirința-i mai redusă :D

• Upvote 1

Ma / ne saturasem de indreptat cuie.

Un sac asemenator ca cel prezentat de tine (fara supapa si pe la 5 - 7 € daca-mi amintesc bine) il poti gasi (probabil) pe la un discounter (Lidl, Aldi, ...). In loc de supapa i-am facut o gaura ceea ce usureaza mult "rolatul" sacului. Mult mai elegant si practic este asa ceva:

Ortlieb Rack-Pack

Fahrradtasche_Ortlieb_Rack-Pack_S_3.JPG

„Practic“ e ceva relativ …

Ceea ce nu-mi convine este faptul ca atunci cind vreau sa scot ceva dintr-o geanta laterala asta devina putin mai migalos si (in functie de gradul de "umplere" a gentilor laterale) spatiul dintre Rack-Pack si portbagaj – si cu asta se obisnuieste biciclarul, ca deh, nu-i la concurs ;) .