roberam

Furca Rock Shox Reba

Recommended Posts

La 230 euro o iei noua de pe rcz cu cursa de 100 , ce sens are pentru 100 lei sau cat iesi mai iesftin sa iei una de 120 cand tu vrei de 100 plus ca este noua .

Furca lucrează foarte fin într-adevăr, cel puțin din cite am încercat eu, dar flexeaza foarte tare, și am through axle de 15mm și tot flexeaza la ce 90kg ale mele.

Asta este doar o remarcă pentru cei care vor sa o cumpere sa o facă în cunoștință de cauză.

am eu un reba race de vreo 2 ani si merge impecabil.. nimic de reprosat..

bine... nici nu prea am fortat-o decat prin oras si la cateva ture prin padure. dar amortizeaza foarte bine

Salutare, am si eu o reba race 2008 si am o problema cu ea, pierde ulei pe sus pe la lockout si nu mai revenine in pozitia deblocat. Problema lockout-ului am rezolvat-o, arcul din interior care aduce lockout-ul in pozitia deblocat a ruginit si rugina a migrat odata cu uleiul si s-a depus intre piulita de sus, care tine tot ansamblul si piesa pe care se pune comanda de lockout. Problema este ca dupa ce am montat-o la loc lockoutul merge in gol, banuiesc ca nu mai  are ulei, deci se impune schimbarea o ringurilor si a uleiului.

Intrebarea mea este unde as putea sa gasesc aceste o ringuri in romania? La magazinele de biciclete am sunat si nu au pe stoc kit de service pt reba. As prefera sa iau de la un magazin de rulmenti, mai ales ca este mult mai ieftin si dimensiunile le-am gasit aici pe forum. Daca puteti sa imi dati un link sau o adresa din bucuresti unde le-as putea gasi ar fi perfect( am cautat pe net dar am gasit doar firme care vand engros, parca minim 30 de bucati)

Multumesc

La Maros bike de obicei au pe stoc. Ai încercat?

Dhsbikeparts face service autorizat complet la furca si schimba toate garniturile, ulei, tot ce e consumabil. Costa 100 RON din cate stiu eu si dureaza max. de luni pana vineri. De ce sa te complici mai mult?

Am tot căutat informații despre dimensiunea maximă a discului pe care o Reba RL din 2011 o poate primi. Nu am găsit nici un detaliu. Să înteleg că nu are limită? Adică este în regulă și cu unul de 200mm?

Salutare!

Stie cineva ce dimensiune are si unde se poate gasi oringul de mai jos de la o Reba Race Dual Air?

Nu vreau sa cumpar tot kitul de oringuri, curge ulei pe la Gate knobb.

reba_o-ring_01.jpg

Nu avea ce căuta ulei acolo, cine a pus o-ring-ul l-a pus ca să ascundă problema. Trebuie schimbat un o-ring prin interior, să nu mai ajungă uleiul în tija de reglaj.

http://www.rotorburn.com/forums/showthread.php?216271-Rock-Shox-Reba-leaking-from-the-gate

http://forums.mtbr.com/shocks-suspension/reba-floodgate-knob-572165.html

l.e. Cartușul de plastic de la amortizor are filet invers.

• Upvote 2

Multumesc pentru raspuns. 

Eu am pus o poza de pe net cu cineva care a facut o improvizatie, nu este poza reala.

Oringul original (din interior) nu il mai am din pacate, mecanicul a facut o improvizatie si acum am 2 oringuri mai mici, insa tot curge.

Pe mine ma intereseaza dimensiunea oringului original si unde il gaseasc.

De ce nu o dai la reprezentanta RockShox sa iti schimbe toate piesele de uzura? E parca 100 RON service-ul complet si ai scapat de toate scurgerile.

Salutare!

oringul despre care am intrebat mai sus este cumva reperul 11.4315.018.000 de la pag 28-29?

Nu am reusit sa ma lamuresc din schita si momentan nu pot sa desfac sa vad cum vine gate adjusterul.

Legat de reprezentanta rockshox, unde e? Am fost azi la dhs in militari langa centura si am intrebat acolo legat de service pt furca sau kit de service pt reba, oamenii de acolo se uitau la mine ca mutu la piturca... Mi-au zis ca le-a plecat mecanicul si ei nu se pricep si ca sa sun la deva ca aia se pricep mai bine.  De cateva luni mi s-a dus uleiul si nu mai am rebound, dar am avut alte prioritati si nu m-am ocupat de furca.

Exact ca la iulian florea imi curge si mie uleiul.

Multam' 

pai ce treaba au magazinele care vand biciclete dhs? alea tin de dhsbike.ro nu de dhsbikeparts

daca vrei service la furca se poate face in multe alte locuri. daca ai problema pe garantie, mergi de unde ai cumparat-o si se ocupa ei mai departe.

Pai nu dhs este reprezentant rockshox pe romania? Nu mai e cazul de garantie, furca este 2008 si tocmai asta e o problema, am sunat la cateva magazine si nu au o-ringurile alea de 3 lei pe stoc, pt ca furca este prea veche. Dhsbikeparts au un sediu fizic in bucuresti? Sau o recomandare de service care pot face service la reba race 2008? Am rascolit ne-ul si am sunat la cele mai laudate service-uri dar nu am primit niciun raspuns convingator, ba de la vreo 2 inca mai astept sa ma sune ei dupa ce comanda kit-ul de service pt furca mea, intre timp au trecut cateva luni...

Poate cineva sa ma indrume catre un magazin/service de unde pot cumpara uleiul necesar pentru servisarea unei Reba RL Solo Air ?
Am luat kit-ul de garnituri, dar nu gasesc uleiul... conform manualului imi trebuie 106 ml - 5wt si 5 ml - 15wt

Multumesc

Treaba e cam asa: ei lucreaza prin dealeri. Lasi furca la un dealer iar ei trec si o iau apoi o aduc servisata, in general dupa cam o saptamana. Costurile din cate stiu sunt intre 100-200 RON, in functie de ce trebuie schimbat pe acolo. Dealeri de-ai lor sunt practic mai toate magazinele serioase de biciclete, n-are nicio legatura cu magazinele DHS, alea nu se ocupa cu asa ceva. Acuma mai trebuie si cei de la magazin sa fie dispusi sa faca asta, probabil sa isi mai puna si ei un adaos pentru deranj. Nu stiu sa iti zic exact ce magazine sunt dispuse sa rezolve problema, stiu sigur doar ca la "noi" la Spokes pe Scarlatescu/Banu Manta se face. Am pus "noi" in ghilimele ca eu nu sunt implicat la magazin si nu ii fac reclama, sunt doar din "gasca". Daca ti-e departe poti sa intrebi la orice alt magazin serios cu atelier mai la indemana, eu zic ca daca te refuza 1-2 la al treilea tot te ajuta. Eu as insista sa o trimita la dealer in caz ca unii se ofera sa o faca ei. Parerea mea.

Dhsbikeparts au un sediu fizic in bucuresti? Sau o recomandare de service care pot face service la reba race 2008?

Am inteles, credeam ca au un service al lor in buc, o sa incerc la magazinul recomandat de tine, sper sa am noroc, multumesc de informatie.

daca vrei un service profi la furca ta, du-te la DKBike. Florin, baiatul de la service e foarte priceput, scolit pe la scoli din vest. Mi-e mi-a servisat SID-ul si sunt f multumit.